Professional Documents
Culture Documents
Cost Project: IS 350D: Project Management Information Systems Department
Cost Project: IS 350D: Project Management Information Systems Department
PROJECT
COST
MANAGEMENT
1. Planning Cost
1. Planning Cost
1. Planning Cost
1. Planning Cost
1. Planning Cost
2. Estimating Cost
2. Estimating Cost
2. Estimating Cost
16
PROJECT COST MANAGEMENT PROCESSES
2. Estimating Cost
2. Estimating Cost
2. Estimating Cost
2. A Budgetary estimate
3. A Definitive estimate
2. Estimating Cost
2. Estimating Cost
is officially started.
2. Estimating Cost
2. Estimating Cost
2. Estimating Cost
$60,250 to $241,000
Information Systems Department 24
PROJECT COST MANAGEMENT PROCESSES
2. Estimating Cost
2. A Budgetary estimate:
2. Estimating Cost
2. A Budgetary estimate:
The actual costs could be 10% less or 25% more
than the budgetary estimate.
2. Estimating Cost
2. Estimating Cost
2. A Budgetary estimate:
The actual costs could be 10% less or 25% more
than the budgetary estimate.
2. Estimating Cost
3. A Definitive estimate:
2. Estimating Cost
3. A Definitive estimate:
2. Estimating Cost
1 5% = 5/100 = 0.05
10% = 10/100 = 0.1
2. Estimating Cost
3. A Definitive estimate:
$ 114,475 to $ 132,550
Information Systems Department 32
PROJECT COST MANAGEMENT PROCESSES
2. Estimating Cost
$60,250 to $241,000
2. Actual cost for a Budgetary estimate of $120,500
$108,450 to $150,625
3. Actual cost for a Definitive estimate of $120,500
$114,475 to $132,550
Information Systems Department 33
PROJECT COST MANAGEMENT PROCESSES
2. Estimating Cost
2. Estimating Cost
2. Estimating Cost
2. Estimating Cost
37
PROJECT COST MANAGEMENT PROCESSES
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
The Planned Value (PV) also called the budget, is the portion of
the approved total cost estimate planned to be spent on an
activity during a given period.
Example
Suppose that a project included a summary activity of purchasing
and installing a new Web server. Suppose further that, according
to the plan, it would take one week and cost a total of $10,000 for
the labor hours, hardware, and software. Therefore, the planned
value (PV) for the activity that week is $10,000.
4. Controlling Costs
The Actual Cost (AC), is the total of direct and indirect costs
incurred in accomplishing work on an activity during a given
period.
Example
Suppose that it actually took two weeks and cost $20,000 to
purchase and install the new Web server. Assume that $15,000 of
these actual costs were incurred during Week 1 and $5,000 was
incurred during Week 2.
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
Example
Suppose the server installation was halfway completed by the
end of week 1: the rate of performance would be 50% because
by the end of week 1, the planned schedule reflects that the task
should be 100 percent complete but only 50% of that work has
been completed.
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
Term Formula
Earned Value (EV) EV = PV X RP
Cost Variance (CV)
Schedule variance (SV)
CV = EV - AC
SV = EV - PV
EV
Cost Performance Index (CPI) CPI = EV ÷ AC Earned Value
Schedule Performance Index (SPI) SPI = EV ÷ PV is the KING
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
Earned Value Management: Example of Earned Value Calculations for One Activity after 5 months
Assume:
Planned Value (PV) = $ 42,461, Actual Costs (AC) = $48,923
Rate of performance = 94.204%
Budget at Completion (BAC) = $100,000
Earned Value Calculation:
EV =
CV =
SV =
CPI =
SPI =
EAC=
Information Systems Department 63
PROJECT COST MANAGEMENT PROCESSES
4. Controlling Costs
Earned Value Management: Example of Earned Value Calculations for One Activity after 5 months
Assume:
Planned Value (PV) = $ 42,461, Actual Costs (AC) = $48,923
Rate of performance = 94.204%
Budget at Completion (BAC) = $100,000
Earned Value Calculation:
EV = 0.94204 * 42,461 = 40,000
CV = 40,000 – 48,923 = - 8,923 Cost more than planned
SV = 40,000 – 42,461 = - 2,461 Took longer than planned
CPI = 40,000/48,923 = 81.761% Over budget
SPI = 40,000/42,461 = 94.204% Behind schedule
EAC=100,000/0.81761 = 122,308 Cost $22,308 more
64
PROJECT COST MANAGEMENT PROCESSES
4. Controlling Costs
Earned Value Management: Example of Earned Value Calculations for One Activity after 5 months
Assume:
Planned Value (PV) = $ 42,461, Actual Costs (AC) = $48,923
Rate of performance = 94.204%
Budget at Completion (BAC) = $100,000
Earned Value Calculation:
EV = 0.94204 * 42,461 = 40,000
CV = 40,000 – 48,923 = - 8,923 Cost more than planned
SV = 40,000 – 42,461 = - 2,461 Took longer than planned
CPI = 40,000/48,923 = 81.761% Over budget
SPI = 40,000/42,461 = 94.204% Behind schedule
EAC=100,000/0.81761 = 122,308
Cost $22,308 more 65
PROJECT COST MANAGEMENT PROCESSES
4. Controlling Costs
Earned Value Management: Example of Earned Value Calculations for One Activity after 5 months
Assume:
Planned Value (PV) = $ 14,000, Actual Costs (AC) = $13,000
Rate of performance = 95%
Budget at Completion (BAC) = $100,000
Earned Value Calculation:
EV =
CV =
SV =
CPI =
SPI =
EAC=
Information Systems Department 66
PROJECT COST MANAGEMENT PROCESSES
4. Controlling Costs
Earned Value Management: Example of Earned Value Calculations for One Activity after 5 months
Assume:
Planned Value (PV) = $ 14,000, Actual Costs (AC) = $13,000
Rate of performance = 95%
Budget at Completion (BAC) = $100,000
Earned Value Calculation:
EV = 14,000 * 0.95 = 13,300
CV = 13,300 – 13,000 = 300 Cost Less than planned
SV = 13,300 – 14,000 = -700 Took longer than planned
CPI = 13,300/13,000 = 1.02 Under budget
SPI = 13,300/14,000 = 0.95 Behind schedule
EAC= 100,000/1.02 = 98,039.22 Cost $1,960 less
67
PROJECT COST MANAGEMENT PROCESSES
4. Controlling Costs
Earned Value Management: Example of Earned Value Calculations for One Activity after 5 months
Assume:
Planned Value (PV) = $ 14,000, Actual Costs (AC) = $13,000
Rate of performance = 95%
Budget at Completion (BAC) = $100,000
Earned Value Calculation:
EV = 14,000 * 0.95 = 13,300
CV = 13,300 – 13,000 = 300 Cost Less than planned
SV = 13,300 – 14,000 = -700 Took longer than planned
CPI = 13,300/13,000 = 1.02 Under budget
SPI = 13,300/14,000 = 0.95 Behind schedule
EAC= 100,000/1.02 = 98,039.22 Cost $1,960 less
68
PROJECT COST MANAGEMENT PROCESSES
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
Earned value (EV), the cumulative earned value amounts for all
activities by month.
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs
4. Controlling Costs