Professional Documents
Culture Documents
Horizontal and Vertical Analaysis: Karysse Arielle Noel Jalao Financial Management Bsac-2B
Horizontal and Vertical Analaysis: Karysse Arielle Noel Jalao Financial Management Bsac-2B
Horizontal and Vertical Analaysis: Karysse Arielle Noel Jalao Financial Management Bsac-2B
BSAC-2B
2014 2015
Sales 45,000php 50,000php
Sales Returns 1,000 2,000
Net Sales 44,000 48,000
COGS 24,000 35,000
Gross Profit 20,000 13,000
Selling and General Expenses 12,000 10,000
Operating Income 8,000 3,000
Other Expenses 3,000 3,500
Income (loss) before income 5,000 (500)
tax
Income Tax (refund) 2,000 (200)
Profit(loss) 3,000php (300php)
1. Prepare a comparative income statement showing the peso changes and percentage changes
for 2015 as compared with 2014.
1. Based on the above percentages, comment on the Metro Company’s results of operations for
2015.
As of 2015, Metro Company’s performance showed unfavorable results. Based on the data above,
we can observe that Metro Company incurred a big loss as compared to last year’s profit. This is
due to their other expenses which caused a loss before income tax.
2. Based on your prepared common-size statement of financial position, which company is better,
financial position wise? Why?
Based on the given data of the financial position, North Company is performing better than
the South. This is because its total assets of North has a difference of 1,085,000 compared to
South.
2. Current Ratio:
Current Assets 585,000 php
= =¿ 2.93:1
Current Liabilities 200,000 php
3. Acid-test Ratio:
Quick Assets 85,000 php+ 25,000 php+245,000 php 355,000 php
= = =¿ 1.78:1
Current Liabilities 200,000 php 200,000 php
5. Inventory Turnover:
COGS 750,000 php
= =¿
Average Inventory 250,000 php+220,000 php 3.19 times
2
Days in Inventory:
360 days 360
= =¿ 112.85 days
Inventory Turnover 3.19
5. TRIANGLE COMPANY
1. Rate of Return on net sales:
Old Management-
Net Income 87,000 php
= =¿0.0540 or 5.40%
Net Sales 1,610,000 php
New Management-
Net Income 483,000 php
= =¿ 0.0859 or 8.59%
Net Sales 5,620,000 php
I support the request of additional investment or loan because as we can see from the given data,
the new management is receiving more returns which is a good thing.
6. TREND RATIOS
1. Use 2010 as the base year.
2014 2013 2012 2011 2010
Sales 8,775php 7,800php 7,475php 7,020php 6,500php
Trend Percentage 135.00% 120.00% 115.00% 108.00% 100.00%
Current Assets 1,009 1,012 1,022 1,033 1,020
Trend Percentage 98.92% 99.22% 100.20% 101.27% 100.00%
Current Liabilities 475 450 350 325 250
Trend Percentage 190.00% 180.00% 140.00% 130.00% 100.00%
7. FINANCING RATIOS
East Company
1. Debt Ratio = Total Liabilities/Total Assets = 200,000/500,000 = 40%
2. Equity Ratio = Total Equity/Total Assets = 300,000/500,000 = 60%
3. Debt-equity Ratio = Total Liabilities/Total Equity = 200,000/300,000 = 66.67%
4. Equity Multiplier Ratio = Total Assets/Total Equity = 500,000/300,000 = 166.67%
5. Times Interest Earned = EBIT/Annual Interest Charges = 10,000/2,000 = 5 times
6. Financial Leverage = Total debt/Total Equity = 200,000/300,000 = 0.67
West Company
1. Debt Ratio = Total Liabilities/Total Assets = 300,000/500,000 = 60%
2. Equity Ratio = Total Equity/Total Assets = 200,000/500,000 = 40%
3. Debt-equity Ratio = Total Liabilities/Total Equity = 300,000/200,000 = 150%
4. Equity Multiplier Ratio = Total Assets/Total Equity = 500,000/200,000 = 250%
5. Times Interest Earned = EBIT/Annual Interest Charges = 12,000/6,000 = 2 times
6. Financial Leverage = Total debt/Total Equity = 300,000/200,000= 1.50
8. PROFITABILITY RATIOS
1. Calculate the following ratios for horizons, Inc., for the year ended December 31, 2014
a. Return on Sales = Net Profit/Net Sales = 7,000/350,000 = 2%
b. Return on Asset = Net Profit/Average Total Asset = 7,000/20,000 = 35%
c. Return on Shareholder’s Equity = Net Profit/ Ave. Shareholder’s Equity = 7,000/8,400 = 83.33%
d. Return on Ordinary Shareholder’s Equity = EAT/Total Shareholders Equity = 9,000/8400 = 1.07
e. Times Preference Dividend Earned = Net Income After Taxes/Preferred Dividends Requirement
= 7,000/120 = 58.33 times
f. Earnings per Share = P6,880,000 / 200,000 Shares = P34.40
g. Degree of Operating Leverage = Change in EBIT/Change in Sales =
9. GROWTH RATIOS
Mindoro Corporation
1. Price Earning Ratio = Market Value per Share of Ordinary Shares/Earnings per share of
Ordinary Shares = 200/50 = 4:1
2. Payout ratio = Dividends per Share/Earnings per Share = 20/50 = 0.40 or 40 %
3. Yield ratio = Annual Dividends per Share/ Market Value per Share of Ordinary Shares =
20/200 = 0.10:1
4. Book Value per preference share = 4,200,000/40,000 = 105
5. Book Value per ordinary share = 5,800,000/40,000 = 145
6. Market Value to Book Value per ordinary share = 200/145 = 1.38
Tarlac Corporation
1. Price Earning Ratio = Market Value per Share of Ordinary Shares/Earnings per share of
Ordinary Shares = 90/30 = 3 or 300%
2. Payout ratio = Dividends per Share/Earnings per Share = 25/30 = 83.33%
3. Yield ratio = Annual Dividends per Share/ Market Value per Share of Ordinary Shares =
25/90 = 0.28
4. Book Value per preference share = 4,000,000/40,000 = 100
5. Book Value per ordinary share = 8,000,000/40,000 = 200
6. Market Value to Book Value per ordinary share = 90/200 = 0.45
JS corporation
a. Inventory Turnover = COGS/Average Merchandise Inventory = 110,000/2,750 = 40 times
Inventory days = 360/40 = 9 days
b. Receivables Turnover = Net Credit Sales/Average trade Receivables = 190,000/9,500 = 20 times
Collection Period = 360/20 = 18 days
c. Payables Turnover = Net credit Purchases/Average Trade Payables = 96,000/2,400 = 40 times
Payment Period = 360/40 = 9 days
d. Operating Cycle = Ave. Conversion Period of Inventories + Average Collection Period of
Receivable + Days Cash = 9 + 18 + 12 = 39 days
Days Cash = Ave. Cash balance/Cash Operating Expenses ÷ 360 days = 600/(18,000 ÷ 360)= 12 days
e. Net Cash Cycle = Days Inventories outstanding + Days Sales Outstanding – Days Payable
Outstanding = 9 + 18 – 9 = 18 days
f. Net Working Capital = Current Assets – Current Liabilities = 9,500 + 2,750 + 600 – 2,400 = 10,450
g. Working Capital Turnover = COGS + Operating Expenses = 110,000 + 18,000 = 128,000
h. Cash Turnover = Net Sales/Cash = 200,000/600 = 333.33 times
i. Asset Turnover = Net Sales/Asset = 200,000/80,000 = 2.5 times
DV Corporation
a. Inventory Turnover = COGS/Average Merchandise Inventory = 180,000/7,200 = 25 times
Inventory days = 360/25 times = 14.4 days
b. Receivables Turnover = Net Credit Sales/Average trade Receivables = 240,000/16,000 = 15 times
Collection Period = 360/15 times = 24 days
c. Payables Turnover = Net Credit Purchases/Average Trade Payables = 112,000/3,500 = 32 times
Payment Period = 360/32 times = 11.25 days
d. Operating Cycle = Ave. Conversion Period of Inventories + Average Collection Period of Receivable +
Days Cash = 14.4 days + 24 days + 16.36 = 54.76 days
Days Cash = Ave. Cash balance/Cash Operating Expenses ÷ 360 days = 800/(17,600÷360) = 16.36
days
e. Net Cash Cycle = Days Inventories outstanding + Days Sales Outstanding – Days Payable Outstanding
= 14.4 days + 24 days – 11.25 days = 27.15 days
f. Net Working Capital = Current Assets – Current Liabilities = 16,000 + 7,200 + 800 – 3, 500 = 20,500
g. Working Capital Turnover = COGS + Operating Expense = 180,000 +17,600 = 197,600
h. Cash Turnover = Net Sales/Cash = 285,000/800 = 356.25
i. Asset Turnover = Net Sales/Asset = 285,000/95,000 = 3 times
COMMENT
For JS corporation, the financial analysis ratio showed that the payable turnover is 40 times
which means that the corporation can pay their payables up to 40 times and within just 9 days. In
this case, it shows that the corporation is excellent in terms of meeting their suppliers credit
terms and they were able to pay it less than 10 days which are the number of days that the
purchase is subject to discount. For DV corporation, the financial analysis ratio showed that the
payable turnover is 32 times, which is less than JS corporation but is still considered as a good
result. They were able to pay their payables just within 11.25. Though JS Corporation performs
better than DV, their results are still considered excellent.