Professional Documents
Culture Documents
Solution
Solution
Answer 4:
Number of Units in the Ending Inventory = Beginning Inventory + Purchases – Sales
= 60 units + 360 units – 270 units
= 150 units
Answer 5:
Cost of goods sold = 300% * Selling Expenses
= 300% * $280,000
= $840,000
Cost of Goods available for sale = Cost of goods sold + Ending Inventory
= $840,000 + $310,000
= $1,150,000
Answer 6:
Inventory Turnover ratio = Cost of goods sold/Average Inventory
= $660,000/((80,000+120,000)/2)
= 6.6
Average Days to Sell Inventory = 365/Inventory Turnover Ratio
= 365/6.6
= 55 days
Answer 7:
For Product #1
Replacement Cost = $32.00
Net Realizable Value = Estimated Selling price – Estimated cost of dispose
= $50.00 - $15.00
= $35.00
Market Value = Net Realizable Value – Profit Margin
= $35.00 – ($50.00 * 20%)
= $25.00
Therefore, the lower of the two is the Market Value which is $25.00
For Product #2
Replacement Cost = $40.00
Net Realizable Value = Estimated Selling price – Estimated cost of dispose
= $75.00 - $23.00
= $52.00
Market Value = Net Realizable Value – Profit Margin
= $52.00 – ($75.00 * 20%)
= $37.00
Therefore, the lower of the two is the Market Value which is $37.00
Unit Value For Product #1 = $25.00
Unit Value For Product #1 = $37.00
Answer 8:
Inventory at the end of the year = Physical Inventory + In Transit
= $900,000 + $50,000
= $950,000
Answer 9:
Cost of goods sold = (360 * $40) + (10 * $30)
= $14,400 + $300
= $14,700
Answer 10:
Goods available for sale (Cost) = Beginning Inventory + Net Purchases
= $138,960 + $300,000
= $438,960
Goods available for sales (Retail) = Beginning Inventory + Net Purchases + Net Markups –
Net Markdowns
= $156,000 + $600,000 + $30,000 - $42,000
= $744,000
Cost-to-retail percentage = Goods available for sale (Cost)/ Goods available for sales (Retail)
= $438,960/$744,000
= 59%
Estimated Ending Inventory at retail = Goods available for sales (Retail) – Net Sales
= $744,000 - $624,000
= $120,000
Estimated Ending Inventory at cost = Estimated Ending Inventory at retail * Cost-to-retail
percentage
= $120,000 * 59%
= $70,800