Professional Documents
Culture Documents
LUNA QuantitySurveying ComputationSheet
LUNA QuantitySurveying ComputationSheet
LUNA QuantitySurveying ComputationSheet
(MASONRY WORKS)
Project: Proposed One-Storey Residential Building
Owner:
Location: Mondragon, Northern Samar
MATERIALS AND ESTIMATED QUANTITIES REQUIRED
G.I.
TIE
WI
Items to be 10mmØ 10mmØ
CALCULATION CEMENT SAND RE
estimated CHB 6” RSB RSB
(BAGS) (cu.m) #1
(5m) (6m)
6
(kg
.)
2
Area of wall = 3.30m x (4.7-.30) = 14.52m
Less: Area of D1 = 0.9 x 2.3 = 2.07m 2
Area of W1 = 1.6 x 2.0 = 3.2m2
CHB for
Total Area of Wall = 9.25 m 2 121
Wall 1
Total CHB Req’d = 9.25 x 13
= 120.25, say …….. 121pcs
Area of wall = 3.30m x (5.7-.35) = 17.66m2
CHB for Total Area of Wall = 17.66m 2
Wall 2, 3, & 230
4 Total CHB Req’d = 17.66 x 13
= 229.58, say …….. 230pcs
Area of wall = 3.30m x (4.7-.30) = 14.52m 2
Less: Area of D2 = 0.8 x 2.3 = 1.84m2
CHB for Total Area of Wall = 12.68m 2
165
Wall 5
Total CHB Req’d = 12.68 x 13
= 164.84, say …….. 165pcs
Area of wall = 3.30m x (4.0 - .1) = 12.87m 2
Less: Area of D5 = 0.6 x 2.1 = 1.26m2
CHB for Total Area of Wall = 11.61 m 2
151
Wall 6 & 7
Total CHB Req’d = 11.61 x 13
= 150.93, say …….. 151pcs
Area of wall = 3.30m x (4.0 - .3) = 12.21m 2
Less: Area of W2 = 1.2 x 2.0 = 2.4m2
CHB for Total Area of Wall = 9.81 m 2
128
Wall 8
Total CHB Req’d = 9.81 x 13
= 127.53, say …….. 128pcs
Area of wall = 3.30m x (4.0 - .3) = 12.21m 2
Less: Area of W2 = 1.2 x 1.6 = 1.92m2
CHB for Total Area of Wall = 10.29 m 2
134
Wall 9
Total CHB Req’d = 10.29 x 13
= 133.77, say …….. 134pcs
CHB for Area of wall = 3.30m x (2.5 - .30) = 7.26m 2 91
Less: Area of W5 = 0.8 x 0.4 = 0.32m2
Total Area of Wall = 6.94 m 2
Wall 10
Total CHB Req’d = 6.94 x 13
= 90.22 say …….. 91pcs
Area of wall = 3.30m x (4.0-.30) = 12.21m 2
Less: Area of D3 = 0.7 x 2.3 = 1.61m 2
Area of W4 = 1.2 x 1.2 = 1.44m2
CHB for
Total Area of Wall = 9.16m 2 120
Wall 11
Total CHB Req’d = 9.16 x 13
= 119.08, say …….. 120pcs
Area of wall = 3.30m x (2.0 - .30) = 5.61m 2
Less: Area of W5 = 0.8 x 0.4 = 0.32m2
CHB for Total Area of Wall = 5.29 m 2
69
Wall 12
Total CHB Req’d = 5.29 x 13
= 68.77 say …….. 69pcs
Area of wall = 3.30m x (5.0-.30) = 15.51m2
Total Area of Wall = 15.51m 2
CHB for
202
Wall 13
Total CHB Req’d = 15.51 x 13
= 201.63, say …….. 202pcs
Area of wall = 3.30m x (2-.20) = 5.94m2
Total Area of Wall = 5.94m 2
CHB for
78
Wall 14
Total CHB Req’d = 5.94 x 13
= 77.22, say …….. 78pcs
Area of wall = 3.30m x (2-.20) = 5.94m2
Total Area of Wall = 5.94m 2
CHB for
78
Wall 15
Total CHB Req’d = 5.94 x 13
= 77.22, say …….. 78pcs
Area of wall = 3.30m x (9.0-1.05) = 26.34m2
CHB for Total Area of Wall = 26.34m 2
Wall 16, 17, 342
& 18 Total CHB Req’d = 26.34 x 13
= 341.06, say …….. 342pcs
Area of wall = 3.30m x (4.0 - .30) = 12.21m 2
Less: Area of W2 = 1.6 x 1.2 = 1.92m2
Total Area of Wall = 10.29 m 2
CHB for
134
Wall 19 Total CHB Req’d = 10.29 x 13
= 133.77 say …….. 134pcs
10 x 10 x 0.3 x 16
Tie Wires Req’d = = 9.06
53
kg
18 x 6 x 16 x 0.3
Tie Wires Req’d = = 9.78
53
kg
Total Length of All Beams = 67.2 m
Total Volume of All Beams
= 67.2 x 0.3 x 0.2 = 4.03 cu.m
For Nails:
6 x 4 x 16 x 2
= = 0.87 kg
440
Lateral Surface Area of One Beam
= (0.3 x 2) + 0.2 x 3.7m = 2.96 sq.m
Total S. Area of 11 Beams = 32.56 sq.m
For Nails:
6 x 4 x 11 x 2
= =1.2 kg
440
Lateral Surface Area of One Beam
= (0.3 x 2) + 0.2 x 1.7m = 1.36 sq.m
Total S. Area of 5 Beams = 6.8 sq.m
For Nails:
6 x3 x5 x2
= =0.41 kg
440
Lateral Surface Area of One Beam
= (0.3 x 2) + 0.2 x 4.4m = 3.52 sq.m
Total S. Area of 3 Beam = 10.56 sq.m
For Nails:
6 x3 x3 x2
= =0.25 kg
440
Lateral Surface Area of One Beam
= (0.3 x 2) + 0.2 x 4.7m = 3.76 sq.m
Total S. Area of 1 Beam = 3.76 sq.m
For Nails:
6 x3 x1 x2
= =0.08 kg
440
Total Length of 16 Columns = 3.2m x 16 = 51.2m
Half Truss 1
= 0.75 + 1.17 = 1.92 x 4pcs = 7.68m
= 7.68 + 1(0.9) connectors x 4pcs = 11.28m
Half Truss 2
= 2.25 + 4.57 = 6.82 x 2pcs = 13.64m
= 13.64 + 3(0.90) connectors x 2pcs
= 19.04m
Half Truss 3
= 2.25 + 4.83 = 7.08 x 2pcs = 14.16m
= 14.16 + 3(0.90) connectors x 2pcs
= 19.56m
Half Truss 4
= 2.25 + 3.42 = 5.67 x 3pcs = 17.01m
= 17.01 + 3(0.90) connectors x 3pcs
= 25.11m
Half Truss 8
= 2.25 + 3.65 = 5.90 x 2pcs = 11.80m
= 11.80 + 3(0.90) x 2pcs = 17.20m
Total Bd.Ft.
849.15 x 2 x 4
= = 566.11, say 567 bd.ft.
12
Nails and Referring to the Typical Truss Details and 517 34.92
Bolts Diagram provided:
Truss 1:
Total Bolts = (3+3+4+4+8+4+4+3+3) x 3pcs
= 108pcs
Total Nails = (8+8+10+10+16+10+10+8+8) x
3pcs
= 264 pcs
Truss 2:
Total Bolts = 3+4+8+4+3 = 22pcs
Total Nails = 8+10+16+10+8 = 52pcs
Truss 3:
Total Bolts = 3+3+4+4+8+4+3 = 29pcs
Total Nails = 8+8+10+10+16+10+8 = 70pcs
Truss 4:
Total Bolts = 3+3+4+4+8+3 = 25pcs
Total Nails = 8+8+10+10+16+8 = 60pcs
Truss 5:
Total Bolts = 3+4+8+3 = 18pcs
Total Nails = 8+10+16+8 = 42pcs
Truss 6:
Total Bolts = 3+8+4+3 = 18pcs
Total Nails = 8+16+10+8 = 42pcs
Truss 7:
Total Bolts = 3+4+8+3 = 18pcs
Total Nails = 8+10+16+8 = 42pcs
Truss 8:
Total Bolts = 3+3+4+4+8+4+4+4+3 = 37pcs
Total Nails = 8+8+10+10+16+10+10+10+8
= 90pcs
Half Truss 1:
Total Bolts = (3+3+3) x 4pcs = 36pcs
Total Nails = (8+8+8) x 4pcs = 96pcs
Half Truss 2:
Total Bolts = (3+4+4+3+3) x 2pcs = 34pcs
Total Nails = (8+10+10+8+8) x 2pcs = 88pcs
Half Truss 3:
Total Bolts = (3+4+4+3+3) x 2pcs = 34pcs
Total Nails = (8+10+10+8+8) x 2pcs = 88pcs
Half Truss 4:
Total Bolts = (3+4+4+3+3) x 3pcs = 51pcs
Total Nails = (8+10+10+8+8) x 3pcs = 132pcs
Half Truss 5:
Total Bolts = 3+3+4+4+3 = 17pcs
Total Nails = 8+8+10+10+8 = 44pcs
Half Truss 6:
Total Bolts = 3+3+4+3 = 13pcs
Total Nails = 8+8+10+8 = 34pcs
Half Truss 7:
Total Bolts = 3+4+3+3 = 13pcs
Total Nails = 8+10+8+8 = 34pcs
Half Truss 8:
Total Bolts = (3+4+4+3+3) x 2pcs = 34pcs
Total Nails = (8+10+10+8+8) x 2pcs = 88pcs
Half Truss 9:
Total Bolts = 3+4+3 = 10pcs
Total Nails = 8+10+8 = 26pcs
10 m
10m Gutter = =16.67 pcs
0.60
13 m
13m Gutter = =21.67 pcs
0.60
4m
4m Gutter = =6.67 pcs
0.60
5.7
5.7m Gutter = =9.5 pcs
0.60
8m
8m Gutter = =13.33 pcs
0.60
Corrugated G.I. 6m
6m Gutter = =10 pcs 132
Sheet 0.60
2m Chord = 1pc 8’sheet
5m Chord = 2pcs 8’ sheet
4m Chord = 2 pcs 8’sheet
3.4m Chord = 2pcs 8’sheet
PROGRAM OF WORK