Ritmično Pretrčavanje Prepreka Do 30 CM Visine

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 2

ŠKOLA, UČITELJ/ICA

RAZRED 3.
RB. SATA 63. TJELESNA I ZDRAVSTVENA KULTURA
DATUM

MOTIVACIJSKA TEMA SNALAZIM SE U PROSTORU


RITMIČNO PRETRČAVANJE PREPREKA DO 30 CM VISINE
KOLUT NATRAG IZ ČUČNJA
NASTAVNA JEDINICA
VOĐENJE LOPTE DESNOM I LIJEVOM RUKOM U MJESTU I PRAVOCRTNOM KRETANJU
(K)
✘ A – KINEZIOLOŠKA TEORIJSKA I MOTORIČKA ZNANJA

B – MORFOLOŠKA OBILJEŽJA, MOTORIČKE I FUNKCIONALNE SPOSOBNOSTI


DOMENA
C – MOTORIČKA POSTIGNUĆA

✘ D – ZDRAVSTVENI I ODGOJNI UČINCI TJELESNOG VJEŽBANJA

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI
OŠ TZK A.3.1. Usavršava prirodne načine gibanja.
- izvodi prilagođene prirodne načine gibanja temeljnih struktura

OŠ TZK A.3.2. Igra i razlikuje elementarne igre prema složenosti.


- razlikuje vrste elementarnih igara prema složenosti

OŠ TZK D.3.1. Koristi osnovne kineziološke aktivnosti na otvorenim vježbalištima.


- sudjeluje u tjelesnim aktivnostima na otvorenom ovisno o posebnostima zavičaja

OŠ TZK D.3.3. Surađuje sa suigračima i poštuje pravila igre.


- surađuje tijekom igre i prihvaća pravila igre

ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA MEĐUPREDMETNIH TEMA I SUODNOSI S OSTALIM PREDMETIMA


B.2.2.A Prepoznaje i opisuje razvojne promjene u sebi i drugima.
uku D.2.2. Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u različitim situacijama i spreman je zatražiti i
ponuditi pomoć.

VREDNOVANJE ZA/KAO UČENJE navedeno u opisu aktivnosti

MJESTO IZVOĐENJA AKTIVNOSTI dvorana/igralište


NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA lopte, strunjače, obruč, mlatić, lopte, koševi
izlaganje, demonstracija, postavljanje i rješavanje motoričkih zadataka, metoda
METODE RADA
standardno-ponavljajućeg vježbanja i sintetička metoda učenja
METODIČKI OBLICI RADA paralelno odjeljenjski

ISHOD
AKTIVNOST RAZRADA AKTIVNOSTI
OČEKIVANJE
UVODNI DIO SATA
Na igralištu ili dvoran i „jato ptica” trči, „seli” se s jednog mjesta na drugo, od OŠ TZK A.3.1.
Ptice selice crte, do crte. Čim stigne na crtu, zaustavi se, prikupi, da bi na ponovni znak
nastavilo trčati u jednoj vrsti, seljenjem u jatu do sljedećeg mjesta. OŠ TZK D.3.1.
PRIPREMNI DIO SATA
Opće pripremne vježbe s 1. Kompleksna vježba s lopticom, stav spojeni, priručenje, loptica u desnoj OŠ TZK A.3.1.
lopticama ruci, poskakivanje u raskoračni stav s uzručenjem i prebacivanjem loptice u
lijevu ruku.
2. Ispuštanje loptice, stav spojeni, priručiti, lopticu držati ispod brade, podići
glavu i loptica padne na tlo.
3. Bacanje loptice uvis objema rukama, stav raskoračni, predručiti lopticom,
baciti lopticu uvis objema rukama, a hvatati je jednom rukom.
4. Hvatanje „ispuštene” loptice jednom rukom, stav spojeni, desnom
predručiti, lijevom uzručiti, loptica je u lijevoj ruci, lopticu ispuštenu iz lijeve
ruke uhvatiti desnom rukom. Nakon tri ponavljanja izmijeniti ruku.
5. Bacanje i hvatanje loptice u čučnju, stav čučeći, predručiti lopticom, baciti
lopticu uvis i hvatati je objema rukama.
6. Kotrljanje loptice ispod nogu, stav sjedeći, noge pogrčene, priručiti, loptica
je u lijevoj ruci, kotrljati lopticu po tlu ispod pogrčenih nogu lijevom i desnom
rukom.
7. Bacanje i hvatanje loptice uz okret, stav spojeni, priručiti, loptica je u desnoj
ruci, baciti lopticu uvis desnom rukom, okrenuti se za 180° i uhvatiti je objema
rukama.

8. Skakanje s lopticom, stav spojeni, lopticu „držati” između unutrašnjih strana


stopala, izvoditi sunožne poskoke s lopticom.
GLAVNI DIO SATA
Na tlu nacrtamo dvije crte ili usporedno postavimo dvije vijače na udaljenosti
1 m, iza tog „potoka” na udaljenosti od 2 m postavimo „živicu”, odnosno
Ritmično pretrčavanje
konopac na visini do 30 cm. Učenici u koloni na naš znak počinju pretrčavati OŠ TZK A.3.1.
prepreka do 30 cm visine
prepreke. Kasnije možemo dodati još jedan „potok” i „živicu”, pa će učenici
skakati preko četiri prepreke.
Ispred kolone je strunjača postavljena po dužini.
Učenik se nalazi u uporu čučećem, leđima okrenut prema smjeru kretanja. Iz
Kolut natrag iz čučnja tog položaja, kako bi dobio veću početnu brzinu, nagne se naprijed, nakon OŠ TZK A.3.1.
čega prelazi iz čučnja kroz sjed u kretanje natrag i izvodi kolut natrag s
doskokom u čučanj.
Voditi loptu treba podjednako lijevom i desnom rukom, te u odnosu na
„protivnika” loptu treba voditi uvijek daljom rukom. Dakle, lopta se vodi uvijek
Vođenje lopte desnom i tako da se tijelo učenika koji vodi loptu nalazi između lopte i protivnika. OŠ TZK A.3.1.
lijevom rukom u mjestu i „Protivnike” mogu glumiti čunjevi koji će se postaviti pravocrtno po igralištu,
pravocrtnom kretanju (K) no neki će stajati s lijeve, a neki s desne strane smjera kretanja učenika. OŠ TZK D.3.1.
Ovisno s koje strane se nalazi „protivnik” učenik mora promijeniti ruku kojom
vodi loptu.
Učenici su podijeljeni u dvije ekipe, svaka u svom polju.
Svaka ekipa određuje jednog igrača koji dobiva mlatić i prelazi u protivničko
polje. Na učiteljev znak učenici koji imaju mlatić nastoje u pola minute OŠ TZK D.3.3.
Momčadska igra Mlatić „uhvatiti udarcem” što više igrača, pri čemu svakog „uhvaćenog” registriraju
glasnim brojenjem.„Uhvaćeni” igrači ostaju u igri, a pobjednik je ekipa koja B.2.2.A
primi manje udaraca, odnosno koja ima manje „uhvaćenih” igrača. Svake pola
minute treba mijenjati učenike koji hvataju.
ZAVRŠNI DIO SATA
OŠ TZK A.3.2.
Učenici su podijeljeni u toliko jednakih skupina koliko ima koševa.
Sve skupine istodobno bacaju loptu na svoj koš. Svaki učenik može bacati dva
Tko bolje gađa na koš? OŠ TZK D.3.1.
puta za redom. a svako uspješno bacanje, pogodak, učenik, odnosno njegova
skupina, osvaja bod. Najbolja je skupina koja postigne najviše pogodaka
uku D.2.2.

PLAN DVORANE ILI IGRALIŠTA

REFLEKSIJA I
(Čime sam zadovoljna/zadovoljan? Čime nisam? Što treba unaprijediti?)
SAMOPROCJENA UČITELJA

You might also like