Lektira

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 1

ŠKOLA:

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA


Školska godina: 2011/12. Broj: 134.
Predmet: Bosanski jezik i književnost Razred:
Nastavna jedinica: Lektira: Kraljica iz dvorišta
Tip časa: a) obrada novog nastavnog sadržaja, b) vježbanje, c) ponavljanje, d) utvrđivanje, e) sistematizacija
Nastavne metode: a) razgovor, b) usmeno izlaganje, c) demonstracija, d) ilustracija, e) rad na tekstu, f) diskusija,
g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi, i) grafički radovi
Nastavna sredstva i pomagala: a) slike, b) karte, c)knjiga-udžbenik, d) grafoskop, e)makete-modeli, f) CD player,
g) crteži-šeme, h)prirodni materijal, i) Notebook PC, j) multimedija
Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) rad u paru, d) individualni
Cilj sata: Osposobljavanje učenika za samostalno čitanje, pamćenje i mogućnost prezentacije
Zadaci nastavnog sata:
a) Obrazovni (formiranje pojmova, predstava i zakonitosti): shvatiti i razumjeti strukturu zbirke priča,
analizirati priče – likovi - sadržaji
b) Funkcionalni (razvoj sposobnosti, vještina, misaonih operacija): razvijanje čitalačkih navika, smisla za
analizu književnog djela
c) Odgojni (razvoj navika, interesa, pogleda na svijet, osobina ličnosti): razvijanje ljubavi za književnost
ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA
1. UVODNI DIO SATA:
- Pregled zadaće i razgovor o doživljaju pri čitanju: *Koja pripovijetka vam se najviše dopala? Zašto? * Šta
vam se posebno svidjelo u ovoj knjizi?* O čemu nam to govori ova knjiga? * Na koji način književnica
predstavlja obični svijet? * Šta je neobično u njenim pripovijetkama?
- Najava cilja časa.
2. GLAVNI DIO SATA:
LEKTIRA: KRALJICA IZ DVORIŠTA
Bisera Alikadić
- Razgovor o pročitanom djelu:
 Iz koliko priča se sastoji ova knjiga?
 U pričama je sve pokrenuto, oživljeno, obasjano, očuđeno, sve ima svoj jezik. Navedi primjere.
 Reci naslove priča u kojima se govori o: ljudima iz jednog mjesta, bliskim i dragim članovima
porodice, stvarima, biljkama, priče koje podsjećaju na bajke, ratu i stradanju ljudi, brojalica, bajalica.
- Obrada pripovijetke “ Kraljica iz dvorišta ”
o Glasno i izražajno čitanje priče;
o Emocionalno-intelektualna pauza;
o Tema: Izmišljanje smiješnih imena.
o Vrijeme radnje: proljeće - maj
o Mjesto radnje: dvorište
o Glavni lik: starica Regina
o Osobine glavnog lika:
a) fizičke osobine: stara, mala, debela, imala je naočale.
b) unutrašnje osobine: neobična, uredna, voljela je da čita, voljela je da kuha, pisala je pjesmice, dobra i
osjećajna, nježna.
o Sporedni likovi: dječaci
o Kako je izgledala šupa prije, a kako šposlije Regininog dolaska? ( pronađi i pročitaj rečenice)
- Poruka: Ljude ne cijenimo po izgledu, nego po njihovim osobinama.
- Glasno i izražajno čitanje priče. (učenici)

3. ZAVRŠNI DIO SATA:


Zadatak za samostalan rad: Ilustruj priču onako kako si je ti doživio i vidio. Zadaća: Iz dijela priče prepiši
imenice, glagole, pridjeve i zamjenice.

Napomena: …………………………………………………………………………………………………….
Nastavnik:

You might also like