Boszorkanykonyha

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 9

Boszorkánykonyha Integrált tevékenységi tervezet

A foglalkozást vezető óvónő: Ferencz Dóra-Ágnes


Helyszín: Csillagszem Napközi, Gyergyószentmiklós
Időpont: 2012. október 30.
Csoport: Katica – nagy
Témakör: Mikor, hogyan és miért történik?
Téma: Boszorkányok

Tapasztalatszerző tevékenységek:
Tudományok: Matematika - Több, kevesebb ugyanannyi fogalmának a begyakorlása: Játék - Boszorkánykonyha
Esztétikai nevelés: Zenei nevelés – Új dal: Vasorrú bába

Egyéni fejlesztés:
Opcionális tevékenység Mozgásos játékok

Alternatív didaktikai tevékenységek:


Művész: Színezés – Mandala
Építő: Boszorkánykastély fakockából
Asztali játék: Memória – Hófehérke és a hét törpe

Célok:
Matematika:
Általános fejlesztési követelmények:
 Értelmi képességek, gondolkodási műveletek fejlesztése
 Mennyiség és számfogalom megalapozása
 Becslés, mérés képességének fejlesztése
Részletes követelmények:
 Hasonlítson össze magalkotott csoportokat, állapítsa meg, miből van több, kevesebb, ugyanannyi
 Számláljon a 6-os számkörben
 Használja a megfelelő matematikai nyelvezetet.
Zene:
Általános fejlesztési követelmények:
 Legyen képes közepes hangerővel énekelni.
Részletes követelmények:
 Énekeljen csoportosan, az óvónő kíséretével.
 Intonáljon helyesen.

Mozgásos játék:
Általános fejlesztési követelmények:
 Legyen képes alapmozgások (járás, futás) végzésére.
Részletes követelmények:
 Legyen helyes a testtartása különféle helyzetekben és mozgás közben.
 Ismerje testfelépítését, testsémáját.
 Testmozgását hangolja össze a dalos játék ritmusával.
 Vegyen részt a csapatjátékban, versenyekben.
 Járuljon hozzá a csapat sikeréhez.

Módszerek és eljárások: beszélgetés, bemutatás, magyarázat, problematizálás, munkáltatás, értékelés.

Didaktikai anyagok: kosarak, zsetonok (csigák, békák, gombák, viperák, gyíkok, denevérek), üstök, dobókocka, szakácskönyv, szőnyegecskék,
boszorkánykalapok, seprűk, tábla, békák, csillagok.
Mozzanatok A fejlesztés A fejlesztés célja Didaktikai feldolgozás
tartalma
Reggeli Köszönés: - egymásra figyelés. Köszönés: Az én kedvenc mesém.
beszélgetés A hiányzó gyerekek - csoportszellem Ki hiányzik, mit tudtok róla, miért hiányzik?
számbavétele. Az kialakítása Milyen idő van kint?
időjárás naptár - szókincs bővítése Mely mesékben hallottatok boszorkányokról?
kitöltése - kifejezőkészség Milyen tulajdonságokkal rendelkeznek ők?
A nap újdonsága, a fejlesztése Miről ismerjük fel őket?
Boszorkánykonyha Mivel táplálkoznak?
Min utaznak?
Mit és miben főznek?
Honnan tudják, hogy a boszorkányfőzelékbe miből mennyi szükséges?
(Boszorkányszakácskönyvből.)
Szeretnétek-e csak egy kis időre ti is a boszorkányok konyhájában
kotyvasztani?
Áthajlás Varázsige - kreativitás fejlesztése - Elmondom a varázsigét, amivel boszorkányokká változunk.
Hangulatkeltés. elmondása An tan ténusz,
Szórakaténusz,
Szóraka tiki-taka,
Ala bala kis tokány
Legyél te egy boszorkány!
- Én már boszi lettem, nekem sikerült átváltozni. Kinek sikerült még az
átváltozás?

Téma Boszorkánykonyha - figyelem fokozása -A mai, játékunk címe a boszorkánykonya. Boszorkány ételeket fogunk főzni
bejelentése - fantázia fejlesztése ezekben, az üstökben, majd megtanulunk egy éneket és varázsseprűn fogunk
lovagolni.
- Hogyan, mit, és miben főznek a boszorkányok?
A gyerekek lehetséges válaszai:
Üstben, kígyót, békát, egeret főznek, miközben varázsigéket mormolnak,
mondogatnak.
Ráhangolás a - ismeretek felidézése - Mire van szükségünk, hogy elkészítsünk egy finom békanyál levest?
matematika Szükségünk van hozzávalókra és egy szakácskönyvre.
tevékenységre - Ezeket, a hozzávalókat nem mérni kell, hanem számolni.
Ti tudtok-e számolni?
Halljuk!
Egy - megérett a meggy,
kettő - csipkebokor vessző,
három - te vagy az én párom,
négy - megcsípett a légy,
öt- érik a tök,
hat- hasad a pad,
hét- zsemlét süt a pék,
nyolc - üres a polc,
kilenc - kis Ferenc,
tíz - tiszta víz.
Ha nem tiszta,
vidd vissza,
a kis cica megissza.
A játék Számlálás egyéni - több, kevesebb, Nézzük akkor a szakácskönyvet!
levezetése anyaggal, ugyanannyi - Összevonjuk szemöldökünk, feltesszük a szemüvegünk. Azt írja:
rejtvényfejtés. fogalmának a
gyakorlása Csigaház leves:
- a számfogalom Tégy az üstbe egy csorrantásnyi vizet, aztán dobjál egyet a dobókockával és
megalapozása tegyél bele annyi csigát, ahányast dobtál, majd annyi gombát, ahány pöttyöt
- testséma fejlesztése (6) megszámlálsz a gomba kalapján. Kavard meg négyszer és mond el a
következő varázsigét.
Csiga-biga gyere ki,
Ég a házad ideki.
Ha nem jössz ki, megbánod,
Nem leszek a barátod!
- Hányast dobtál? Számoljuk meg, majd tapsold ki? Egy másik gyerek
kitapsolja. Minden alkalommal valamelyik gyermek megszámlálja a
hozzávalót és egy másik gyerek, kitapsolja. Csak aztán kezdik az egyéni
anyaggal való manipulálást.
- Ez még nem elég finom, talán egy kis paprika hiányzik belőle. Számold meg
hány boszorkány mécses (2), van a polcon, tegyél annál több csipet paprikát
a levesbe. Jól kavard össze, és közben mondogassad:
Ekete, pekete, cukota pé,
Ábel, bábel dominé.
Csiszi á, csiszi bé,
Csiszicsuszi kompodé.

Vipera főzelék:
Tégy az üstbe annyi denevért, ahány boszorkány kalap van felfüggesztve (5),
majd annyi viperát (4), ahányat a következő mondókában tapsolni kell:
Áspis, kerekes
Útifüves, leveles,
Bíbola, bíbola,
pacs-pacs-pacs.
Tegyél bele lisztet is, hogy sűrűsödjön be. Ahhoz, hogy jó sűrű legyen, több
kanál liszt kell bele. Több kanál liszt, mint ahány óvó néni. Kavargassad, és
közben mondogassad:
Apa cuka, funda luka,
Funda kávé kamanduka.
Ap cug, funda luk,
Funda kávé kamanduk

Gyík tokány:
Tégy az üstbe kevesebb békát, mint ahány lába van egy békának (3), közben
mondjad, ha el akar ugrani a béka, hogy:
Béka, béka, brekk - brekk – brekk,
Vasvillával kergetlek!
Majd annyi gyíkot (4), ahányas számot hallasz a következő mondókában:
Kövek közt négy gyík lakik,
megbújnak ott hajnalig.
Napsugár, ha melegít,
gúnyájukat levetik.
Tegyél annyi csipet sót (3), ahány kályha van a teremben.
Kóstoljuk meg:
Békát főztem
Jól megsóztam
Meg is paprikáztam
Ábele
Bábele
nyammm.
Minden étel elkészítésénél megnézzük, miből van több, kevesebb, esetleg
ugyanannyi az üstben. Mielőtt beletennénk a hozzávalókat az üstbe, azelőtt
kitapsoljuk, közösen megszámoljuk.
Az értékelés egyénenként történik szóban. A lehetséges hibákra felhívom a
figyelmet, és közösen kijavítjuk.
Hangbemelegítés Szituációs játék - a hangszálak - Elkészítettünk minden finomságot ebből a szakácskönyvből, most már csak
előkészítése, az maradt hátra, hogy meg is együk ezeket.
bemelegítése a tiszta - Kóstoljuk meg a levest!
éneklésre - Jujj ez nagyon forró, fújjuk meg! Mondjuk el egy szusszra, hogy Békát
főztem, jól megsóztam, meg is paprikáztam.
Téma Bemutató éneklés - Úgy látom, hogy nagyon ügyesek voltatok, mindenkiből igazi bosziszakács
bejelentése lett. Jutalmul elmegyünk a banya bálba. Mielőtt elmennénk, szeretnék egy
éneket tanítani nektek. Eléneklem, figyeljetek jól rám:
Rút banya vagyok, orrom csupa vas.
Körmöm fekete: lesz majd nemulass!
Vasorrú bába, fekete ruhába
Seprűnyélen lovagolok el a banya bálba!
Rút banya vagyok, piszkafa a lábam.
Kendőm denevér, vipera a sálam.
Vasorrú bába, fekete ruhába
Seprűnyélen lovagolok el a banya bálba!
A tevékenység Az ének elsajátítása - tanulják meg az - Tetszett? Akkor még egyszer eléneklem, majd aki szeretné, csatlakozhat
levezetése éneket hozzám.
- intonálják helyesen Még néhányszor elénekeljük, aztán mehetünk a banya bálba, ahol sok
érdekes játék vár ránk. Utoljára, amikor énekelünk, akkor felpattanunk egy
képzeletbeli seprűre és utánozzuk a seprűlovaglást.
Visszahajlás a Dalos játék - figyelem, - Most egy énekes játék következik, amiben újra számolni kell. Ismeritek
matematika koncentrációs készség azt az éneket, hogy:
tevékenységre fejlesztése Egy boszorka van, három fia van.
- Énekeljük el együtt:
Hány fia van a boszorkának
Három, akkor álljatok körbe hármasával, és járjatok körbe.
Újra éneklem, de most másképpen:
Egy boszorka van, most öt fia van…
Egy boszorka van, csak két fia van…
Egy boszorka van, már hat fia van…
Egy boszorka van, csak egy fia van…
Mindig előre elmondom, hogy hány fia van a boszorkának, azért, hogy
legyen idejük körbe állni.
Szervezés Hangulatkeltés - Olyan jó érzitek magatokat, szeretnétek zenére táncolni? Hátramegyünk az
átjáróba. Elindulunk, és közben énekeljük az újonnan megtanult éneket.
Bemelegítés - a szervezet fokozatos  A bemelegítést Kolompos Ekete, pekete című zenéjére végezzük.
előkészítése a  Ekete …: Fej biccentése fel, le.
terhelésre  Ekete …: Fej mozgatása jobbra balra.
 Ekete …: Vállak emelése fülhöz, egyik másik aztán mindekettő.
 Ekete …: Ugyanaz
 An tan …:Karkörzés, bal karral, jobb karral, mindkettővel.
 Ekete …: Karlendítés, oldaltartásban, fent, oldaltartásban, lent
 Ekete …: Folytatódik.
 Ekete …: Kezek csípőn, törzshajlítás oldalirányba, 2x jobbra, 2x
balra.
 Ekete …: Folytatódik
 An tan..: Kéz csípőn, a másik magastartásban és törzshajlítás, 2x
jobbra, 2x balra.
 Egy boszorka van…: Menetelés és utánozzuk az ülést rugózással (2x)
 Ekete …: Kezek csípőn, törzsdöntés előre, fent,
 Ekete …: Folytatódik.
 An tan…: Kezek magastartásban, törzsdöntés előre a földig, majd
hátra.
 Ekete …: Kezek magastartásban, törzsdöntés előre a földig, majd
hátra, ellentétes kéz a lábhoz.
 Ekete …: Folytatódik.
 Ekete …: Guggolás.
 Ekete …: Ugyanaz.
 Ekete …: Menetelés helyben és légző-gyakorlatok.
 Ekete …: Ugyanaz.
Téma - figyelem fokozása - Ma egy mozgásos játékot foguk játszani, aminek a címe: Melyik boszi
bejelentése lovagol gyorsabban a seprűn.
A játék - érdeklődés felkeltése - Itt van két seprű és két kalap, egyik fekete, a másik narancssárga. Két
szabályainak az csoportra oszlunk, az egyik a fekete kalap, a másik a narancssárga kalap
ismertetése csoportja lesz. Egyszerre két boszi fog seprűt lovagolni. Az egyik a fekete
kalap, a másik a narancssárga kalap csapatából.
Bemutatás - figyelem fokozása Bemutatom, hogyan kell a seprűre felülni majd, azt hogy honnan kell indulni
és hová kell visszaérkezni. Lehet a seprűn menni, vagy szaladni. Azt a
változatot ajánlatos választani, amelyik a gyorsabb.
A játék levezetése - nagymozgások: járás, A gyerekek kettesével lovagolnak a seprűn mindenféle versenytét nélkül.
futás fejlesztése Rajthoz állnak az ebédlő ajtajánál, elindulnak a seprűvel, elérnek a fűtőtestig,
- feladattudat elveszik róla a macskát és megfordulnak és visszalovagolnak.
kialakítása
Variáns - nagymozgások: járás, Bevezetem a pontozást. A játék szabályai ugyanazok maradnak, ami változik
futás fejlesztése az az lesz, hogy az a csapat kap egy békát (amit felteszünk a csapat táblájára),
- feladattudat amelyiknek a tagja hamarabb visszaér a seprűvel.
kialakítása Rajthoz állnak az ebédlő ajtajánál, elindulnak a seprűvel, elérnek a fűtőtestig,
- versenyszellem elveszik róla a macskát és megfordulnak és visszalovagolnak. Amelyik színű
fejlesztése kalap visszaér hamarabb az a csapat, kap egy békát jutalomba.
- csoportszellem A végén összeszámoljuk közösen a békákat, és a győztes csapatot
fejlesztése megtapsoljuk.
- kudarctűrés
fejlesztése
Befejezés Lazítógyakorlatok - a szervezet fokozatos Törökülésbe ülünk és relax zenére, lassan végezzük a következő
lecsendesítése, gyakorlatokat.
- a testséma fejlesztése  A hát egyenes, kezek kétoldalt felemelésével mélyen beszívjuk a
- a helyes légzés levegőt, majd lassan kiengedjük. (4X).
begyakorlása  Kezünket elöl összefogjuk, kinyújtjuk, a hátunkat begörbítjük, mint a
fekete macskák. A vállakat, egy picit megemeljük szinte a fülünkig.
 A kezeket most hátul fogjuk össze, hátunk homorítjuk.
 Kezeket oldalt letesszük a padlóra, fejkörzés következik mindkét
irányba.
 Megöleljük a térdben behajlított lábakat, és a törzsünkhöz szorítjuk.
 Hátradőlünk, behunyjuk szemünket és lassan homloktól, lefele
simogatjuk magunkat. Először a homlokot, majd a szemet, orrot,
szájat, nyakat, vállat, törzset, a két kart és végül a lábakat, olyan
módon, hogy azokat lassan felemeljük.
 Kinyújtózkodva teljesen képzeletbeli angyalkát formálunk, mozgatva
lábainkat és karjainkat.
 Végül felhúzzuk a lábakat amelyeket megölelve felülünk, és mélyeket
lélegzünk, mint az elején.
Értékelés Beszélgetés - pozitív - Ezt a narancssárga kalapot, ha valaki felteszi, akkor valami jót fog
gondolkodásmód mondani, például olyat, ami ma a legjobban tetszett neki ezen a
fejlesztése foglalkozáson.
- kifejezőképesség A kalapot körbeadogatva, minden gyermek elmondja, hogy neki mi tetszett a
fejlesztése, legjobban az aznapi foglalkozásokon.
- türelem, tolerancia Legvégül pedig én is értékelem frontálisan a tevékenységeiket, és
fejlesztése. jutalomképpen minden gyermek kap egy hajtogatott, mozgószemű ugróbékát.

You might also like