Professional Documents
Culture Documents
Ditari Mat 6 Ditaprint Ok
Ditari Mat 6 Ditaprint Ok
Ditari Mat 6 Ditaprint Ok
- Një detyrë për nxenesit e mire: të krijonin dy situata problemore që marrin zgjidhje
nga shumëzimet: 35 x 9 dhe 125 x 7.
Fusha: Matematikë Lënda: Matematikë Shkalla: III Klasa: VI
Tematika: Numri Situata e të nxënit:
Tema mësimore: 11 Nëpërmjet mënyrave të shumëzimit
me numra një shifrorë, shpjegohet
Ushtrime e problema për shumëzimi i numrave dyshifrorë.
shumëzimin
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
Kompetenca e të menduarit:
Demonstron pavarësi në mendime dhe veprime.
Kompetenca digjitale:
Beson në përdorimin e teknologjisë në llogaritjet numerike.
Rezultatet e të nxënit sipas Fjalë kyç:
kompetencave të fushës, sipas temës shumëzim,
mësimore: faktor,
Nxënësi: ndarje,
Shumëzon numra natyrorë me numra përdasim.
dyshifrorë .
Zgjidh problema që shfrytëzojnë
njohuritë për shumëzimin.
Burimet: Lidhja me fushat e tjera ose me
libri i nxënësit; temat ndërkurrikulare
fletorja e punës; Lidhja me fushën e gjuhës dhe të
Matematika 6+. komunikimit,
me teknologjinë.
Metodologjia, teknikat e përdorura, veprimtaritë e nxënësve
Organizimi i orës së mësimit:
a. Përpunimi i njohurive.
Nxënësit kujtojnë vetitë e shumëzimit, kryejnë disa shumëzime me mend, më pas i
jap shumëzime me një numër një shifror, kujtojmë bashkarisht mënyrat e
kryerjes së shumëzimit dhe më pas kalohet në 3 mënyra të shumëzimit me
dyshifrorë.
b. Ndërtimi i njohurive të reja. (Punë individuale ‒ diskuto ‒ konkludo.)
Duke u mbështetur në shumëzimet e kryera në pjesën e parë të mësimit,
nxënësit punojnë në fletoren e klasës ushtrimin 1, rezultatet e të cilit i
diskutojnë në çift.
Nxënësit punojnë gjithashtu edhe problemat 2, 3, 4.
Për problemën 4 bëhen diskutime në klasë. Vlerësoj ndonjë zgjidhje e cila
kërkesën b të problemit 4 mund ta ketë zgjidhur me shumëzim. Nëse në klasë
nuk ka nxënës që e ka zgjidhur në mënyrë të tillë u kërkoj atyre që ta zgjidhin
me shumëzim dhe më pas diskutojnë zgjidhjen.
c. Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura. (Punë individuale ‒
punë dyshe ‒ diskutim.)
Për të parë se si janë përvetësuar njohuritë për shumëzimin shtroj para tyre këtë
situatë problemore:
Ana bleu 45 fletore më 14 lekë fletoren dhe 9 blloqe me 255 lekë bllokun.
Gjeni sa lekë shpenzoi Ana?
Nxënësve iu lihet kohë për zgjidhjen dhe ajo diskutohet në klasë.
Vlerësimi:
Vlerësoj të gjitha përgjigjet që japin nxënësit ndërsa bëjnë zgjidhjen e ushtrimeve dhe
problemave. Vlerësoj sidomos momentet delikate siç janë ato të trajtuara më lart.
Detyrat dhe puna e pavarur: Për detyrë shtëpie jepen situate problemore të cilat
merren të gatshme nga Matematika 6+.
Tematika: Numri Situata e të nxënit:
Tema mësimore: 12 Nëpërmjet mënyrave të shumëzimit
Pjesëtimi i numrave natyrorë me numra një shifrorë, shpjegohet
shumëzimi i numrave dyshifrorë.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
Kompetenca e të menduarit:
Demonstron pavarësi në mendime dhe veprime.
Kompetenca digjitale:
Beson në përdorimin e teknologjisë në llogaritjet numerike.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave Fjalë kyç: pjesëtim, kufiza të
të fushës, sipas temës mësimore: pjesëtimit, herësi, mbetja , prova.
Nxënësi:
Pjesëton numra natyrorë dhe kryen provën
e pjesëtimit.
Zbaton pjesëtimin me mbetje në situata
problemore.
Burimet: Lidhja me fushat e tjera ose me
libri i nxënësit; temat ndërkurrikulare
fletorja e punës; Lidhja me fushën e gjuhës dhe të
Matematika 6+. komunikimit, me teknologjinë.
Metodologjia, teknikat e përdorura, veprimtaritë e nxënësve
Organizimi i orës së mësimit:
a. Përpunimi i njohurive.
Nxënësit kujtojnë pjesëtimin dhe kufizat e tij së bashku me vetitë përkatëse.
Shkruaj në dërrasë si fillim një pjesëtim me mbetje zero.
P.sh. 156 : 12 = 13.
Kujtohen kufizat e pjesëtimit, vetitë e pjesëtimit dhe meqë është veprimi i katërt që
diskutohet bëhet një paralelizëm midis vetive të pjesëtimit dhe atyre të zbritjes,
duke i çiftuar veprimet sipas ngjashmërisë mbi bazën e vetive që gëzojnë dyshe‒
dyshe: mbledhja dhe shumëzimi dhe zbritja dhe pjesëtimi. Kujtohet edhe vetia e
pandryshueshmërisë së pjesëtimit. Sillen shembuj.
b. Ndërtimi i njohurive të reja. (Punë individuale ‒ diskuto ‒ konkludo.)
Më pas shkruaj në dërrasë një pjesëtim me mbetje dhe pasi përcaktohen kufizat
e tij (së bashku me mbetjen), bëhet prova e pjesëtimit. Tek mbetja është shumë e
rëndësishme që të përcaktohet fakti që mbetja nuk duhet të jetë më e madhe se
pjesëtuesi.
Krahas theksit që vihet në pjesëtimin me mbetje, i kushtoj kujdes edhe mënyrave
të ndryshme të kryerjes së pjesëtimit. Pasi janë sjellë shembuj të bollshëm në
lidhje me pjesëtimin me mbetje, nxënësit e kanë të thjeshtë për të plotësuar
individualisht ushtrimet e dhëna në libër si dhe të bëjnë provën e pjesëtimit me anë
të shumëzimit në çdo rast.
c. Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura. (Punë individuale ‒
diskutim.)
Për të parë se si janë përvetësuar njohuritë për pjesëtimin me mbetje u kërkoj
nxënësve që të zgjidhin duke punuar individualisht problemën 3 në libër.
Vlerësimi:
Vlerësoj të gjitha përgjigjet që japin nxënësit gjatë orës së mësimit kur diskutohet
lidhur me pjesëtimin, vetitë e tij, pjesëtimin me mbetje dhe provën e pjesëtimit me
mbetje.
Detyrat dhe puna e pavarur:
Për detyrë shtëpie jepen faqet përkatëse në fletoren e punës.
Fusha: Matematikë Lënda: Matematikë Shkalla: III Klasa: VI
Tematika: Numri Situata e të nxënit:
Tema mësimore: 13 Nëpërmjet kllasterit shkruaj në
dërrasën e zezë dy veprimet:
Problema me shumëzim dhe Pjesëtim dhe shumëzim dhe nxënësit
pjesëtim shkruajnë. Brenda tyre fjalë ose
shprehje të cilat kanë të bëjnë me
shumëzimin dhe pjesëtimin.
Detyrat dhe puna e pavarur: Për detyrë shtëpie jepen numrat: 68, 32, 196, 144,
për tu zbërthyer në faktorë të thjeshtë.
Fusha: Matematikë Lënda: Matematikë Shkalla: III Klasa: VI
Tematika: Numri Situata e të nxënit:
Tema mësimore: 18 A plotpjesëtohet ky numër me …..?
A ka ndonjë rregull të përgjithshëm
Kriteret e plotpjesëtimit. për ta hetuar këtë?
Kriteret e plotpjesëtimit (Vazhdim)
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
Kompetenca e të nxënit:
Përdor njohuritë për plotpjesëtimin për të zgjidhur situata problemore nga jeta e
përditshme.
Kompetenca qytetare:
Përkushtohet ndaj rregullave të mirësjelljes dhe mban qëndrim aktiv ndaj
personave që nuk i respektojnë ato.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të Fjalë kyç:
fushës, sipas temës mësimore: plotpjesëtim,
Nxënësi: kritere plotpjesëtimi.
Zbaton kriteret e plotpjesëtimit për të hetuar
me cilët numra plotpjesëtohet një numër i
caktuar.
Zgjidh ushtrime që kanë të bëjnë me kriteret
e plotpjesëtimit.
Burimet: Lidhja me fushat e tjera ose me
libri i nxënësit; temat ndërkurrikulare
fletorja e punës; Lidhja me fushën e gjuhës dhe të
etiketa të parapërgatitura me shifrat: komunikimit.
0, 5, 4, 8, 1.
Metodologjia, teknikat e përdorura, veprimtaritë e nxënësve
Organizimi i orës së mësimit:
a. Përpunimi i njohurive.
Nxënësit kujtojnë njohuritë të cilat marrë mbi plotpjesëtimin dhe disa kritere të
thjeshta plotpjesëtimi siç janë ato për 2, për 5.
Nxënësit duke u mbështetur në kriteret e plotpjesëtimit plotësojnë tabelën e
ushtrimit 1 dhe më pas, diskutojnë ushtrimet 1, 2, 3 në faqen tjetër. Në këtë fazë të
rëndësishme janë sidomos konkluzionet e pikës d në ushtrimin 2. “Plotpjesëtohen
për 10, të gjithë numrat që plotpjesëtohen njëkohësisht për 2 dhe për 5.
Po kështu për kërkesën c në ushtrimin 3. “Të gjithë numrat që plotpjesëtohen për
10 patjetër plotpjesëtohen për 5.”
Njësoj arsyetohet edhe për kërkesën 3/d. “Plotpjesëtohen për 100, të gjithë numrat
që plotpjesëtohen njëkohësisht për 4 dhe për 25.
c. Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura. (Punë individuale ‒
diskutim.)
Hetoj përvetësimin e njohuritë të reja nëpërmjet ushtrimit 4 ku nxënësit duhet të
kenë të parapërgatitura etiketa me shifrat 0, 5, 4, 8, 1 dhe pastaj i përdorin ato për
të shkruar numra që plotpjesëtohen me numrat e dhënë.
Vlerësimi: Vlerësoj aktivizimin e nxënësve gjatë orës së mësimit për formulimin e
kritereve të plotpjesëtimit dhe zbatimin e tyre.
Detyrat dhe puna e pavarur:
Për detyrë shtëpie jep faqja përkatëse në fletoren e punës .
Fusha: Matematikë Lënda: Matematikë Shkalla: III Klasa: VI
Tematika: Numri Situata e të nxënit:
Tema mësimore: 19 A mund të gjeni me mend sa
është vlera e prodhimit:
Shumëzimi me shumëfisha të 10-ës. 4 x 100, 4 x 1000?
Shumëzimi i shumëfishave të 10-ës Si veproni?
ose të 100.
19 (dy tema)
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
Kompetenca e të nxënit:
Përdor njohuritë mbi veprimin e shumëzimit me 10, 100, si dhe me shumëfisha të
10-ës, në situata nga jeta e përditshme.
Kompetenca digjitale:
Beson në përdorimin e teknologjisë në llogaritjet numerike.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave Fjalë kyç: shumëfisha të 10-ës,
të fushës, sipas temës mësimore: shumëfisha të 100-ës.
Nxënësi:
Zbaton vetitë e shumëzimit më 10, 100 si
dhe me shumëfisha të 10-ës në situate
nga jeta e përditshme
Burimet: Lidhja me fushat e tjera ose me
libri i nxënësit; temat ndërkurrikulare
fletorja e punës; Lidhja me fushën e gjuhës dhe të
komunikimit.
Metodologjia, teknikat e përdorura, veprimtaritë e nxënësve
Këto dy tema mësimore të zhvillohen në një orë, për shkak të nivelit të lehtë
të vështirësisë që kanë.
Këto tema janë tema të njohura paraprakisht nga nxënësit edhe në klasat e
mëparshme.
Vlerësimi:
Vlerësoj aktivizimin e nxënësve gjatë orës së mësimit për formulimin e kritereve të
plotpjesëtimit dhe zbatimin e tyre.
Detyrat dhe puna e pavarur:
Për detyrë shtëpie jepen faqet përkatëse në fletoren e punës
Fusha: Matematikë Lënda: Matematikë Shkalla: III Klasa: VI
Tematika: Numri Situata e të nxënit:
Tema mësimore: 20 Numrat e thjeshtë si faktorë të
thjeshtë të numrave të përbërë.
Mënyra të shpejta për veprimet me
mend
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
Kompetenca e të nxënit:
Përdor njohuritë për shumëzimin e numrave dhe shumëzimin me shumëfisha të 10-ës për
të zgjidhur situata nga jeta e përditshme.
Kompetenca qytetare:
Përkushtohet ndaj rregullave të mirësjelljes dhe mban qëndrim aktiv ndaj personave që
nuk i respektojnë ato.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të Fjalë kyç:
fushës, sipas temës mësimore: rrumbullakim,
Nxënësi: shumëfish i 10-ës,
Kryen shpejt me mend veprime me numra që veti përdasimi.
janë afër një shumëfishi të 10-ës me një
numër natyror.
Burimet: Lidhja me fushat e tjera ose me
libri i nxënësit; temat ndërkurrikulare
fletorja e punës; Lidhja me fushën e gjuhës dhe të
makina llogaritëse. komunikimit.
Metodologjia, teknikat e përdorura, veprimtaritë e nxënësve
Organizimi i orës së mësimit:
a. Përpunimi i njohurive.
Nxënësit do të përdorin modele për të zhvilluar rregullat e shumëzimit dhe
pjesëtimit me shumëfishat e dhjetës (numra që mbarojnë me zero). Kjo përfshin në
thelb punën me dy koncepte të njohura: shumëzimin dhe pjesëtimin me
10/100/1000 dhe shumëzimin dhe pjesëtimin me numër një shifror. Nxënësit do të
mësojnë të shumëzojnë dhe pjesëtojnë me fuqitë e dhjetës dhe pastaj të bëjnë një
shumëzim ose pjesëtim me numër një shifror për të gjetur zgjidhjen.
b. Ndërtimi i njohurive të reja. (Punë individuale ‒ diskuto ‒ konkludo.)
Shkruaj në dërrasën e zezë prodhimin: 25 x 39. Kërkoj nga nxënësit të
shkruajnë 39 si diferencë të shumëfishit më të afërt të 10-ës me të me numrin
1. Shkruhet në dërrasë: 25 x 39 = 25 x ( 40 – 1 ). Më pas kujtohet vetia e
përdasisë së shumëzimit në lidhje me mbledhjen e zbritjen dhe kryhen
veprimet. Kjo mënyrë pavarësisht se shkruhet në dërrasë, qëllimi është që të
zhvillojë teknika të shpejta të veprimeve me mend. Procedohet kështu për disa
shembuj me radhë.
Nxënësit kryejnë shumëzimet në ushtrimin 1 e 2 dhe mësuesja në çdo rast
kërkon të argumentojnë mënyrën e kryerjes së veprimeve.
c. Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura. (Punë individuale ‒
diskutim.)
Nxënësit punojnë individualisht ushtrimin 3 dhe vetëm pasi kanë mbaruar,
verifikojnë rezultatet me anë të makinës llogaritëse. Makinat llogaritëse do të jenë
të dobishme për të zhvilluar modelet dhe për të kontrolluar përfundimin.
Shënim: Pavarësisht se tema mësimore ka të bëjë me veprimet me mend, është
mirë që nxënësit në çdo rast të kryejnë rrumbullakimin, të shkruajnë numrin si
shumë apo si diferencë, më pas të zbatojnë vetinë e përdasimit të shumëzimit në
lidhje me mbledhjen ose zbritjen.
Vlerësimi: Vlerësoj të gjitha përgjigjet që japin nxënësit gjatë orës së mësimit për
mënyrën se si rrumbullakojnë, si kryejnë shumëzimet me shumëfisha të 10-ës si
dhe shumëzimet e një numri një shifror me një numër natyror.
Detyrat dhe puna e pavarur:
Për detyrë shtëpie jepen ushtrime të ngjashme me ushtrimin 2 në libër
Shënim: Tema 21: “Pjesëtimi për shumëfishat e 10-ës” është një temë e thjeshtë
e cila është e njohur për nxënësit që nga klasat e mëparshme, kështu që në këtë orë
mësuesja është e rëndësishme që të shpjegojë thelbin dhe pastaj ti lerë ata të
zbulojnë vetë rregullën praktike për kryerjen e këtyre pjesëtimeve.
Në fund të kësaj teme mësimore bëhen këto pyetje vlerësuese:
Si mund të shumëzojmë me shpejtësi me një numër që mbaron me zero?
Si mund të pjesëtojmë me shpejtësi me një numër që mbaron me zero?
Cili është prodhimi i 35-ës me 20? 30? 50?
Cili është herësi i 360 pjesëtuar për 20?
Fusha: Matematikë Lënda: Matematikë Shkalla: III Klasa: VI
Tematika: Numri Situata e të nxënit:
Tema mësimore: 22 Si mund të shumëzojmë e
pjesëtojmë shpejt numra natyrorë
Ushtrime të përziera për me shumëfisha e fuqi të 10-ës.
shumëzimin dhe pjesëtimin
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
Kompetenca e të nxënit:
Përdor njohuritë për shumëzimin dhe pjesëtimin e numrave për të zgjidhur situata
nga jeta e përditshme.
Kompetenca e të menduarit:
Përzgjedh dhe demonstron strategji të ndryshme për zgjidhjen e një problemi
(matematikor, gjuhësor, shkencor, artistik, shoqëror) duke paraqitur rezultat të
njëjtë.
Rezultatet e të nxënit sipas Fjalë kyç:
kompetencave të fushës, sipas temës shumëzim,
mësimore: shumëfish i 10-ës,
Nxënësi: fuqi e dhjetës,
Zgjidh ushtrime që kanë të bëjnë me pjesëtim.
shumëzimin e pjesëtimin e numrave
natyrorë me shumëfisha e fuqi të 10-ës.
Burimet: Lidhja me fushat e tjera ose me
libri i nxënësit; temat ndërkurrikulare
fletorja e punës; . Lidhja me fushën e gjuhës dhe të
komunikimit, si dhe me teknologjinë.
Metodologjia, teknikat e përdorura, veprimtaritë e nxënësve
Organizimi i orës së mësimit:
a. Përpunimi i njohurive.
Nxënësit kujtojnë vetitë e shumëzimit dhe të pjesëtimit si dy veprime të anasjella të
njëri‒tjetrit dhe ndalen kryesisht në vetinë e përdasimit të shumëzimit në lidhje me
mbledhjen e zbritjen. Por para se të kalojnë tek kjo veti,theksoj që mund të
shkruajmë një faktor në mënyrë të përshtatshme, si shumë të një shumëfishi të
dhjetës me një numër natyror, ose si ndryshesë të një shumëfishi të dhjetës me
një numër natyror.
P.sh. 98 = 100 – 2, kështu që 45 x 98 = 45 x (100 – 2 ) = 45 x 100 – 45 x 2.
b. Ndërtimi i njohurive të reja. (Punë individuale ‒ diskuto ‒ konkludo.)
Me anë të një tabele vendvlerash kujtohet gjithashtu mënyra se si zhvendosen
shifrat kur shumëzojmë ose pjesëtojmë me shumëfisha të dhjetës. Kjo bëhet
më tepër për të shpjeguar rastet kur bëjmë pjesëtimin e numrave dhjetorë për
10, 100.
Nxënësit punojnë individualisht ushtrimet nga 1-3 dhe në ushtrimin 4 ata
zbaviten duke kryer veprimet dhe duke e konsideruar atë si një konkurs: “Kush
i gjen gabimet i pari?”
c. Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura. (Punë individuale ‒
diskutim.)
Nxënësit punojnë individualisht ushtrimin 5 ku së pari duhet të kuptojnë që ata
kanë për të pjesëtuar me 10 të gjithë numrat që janë aty. Për zgjidhjen e këtij
ushtrimi si dhe të ushtrimit 6 do ti ndihmojë tabela e vendvlerave.
Vlerësimi: Vlerësoj të gjitha veprimet që kryejnë nxënësit gjatë orës së mësimit
duke argumentuar në çdo rast
Detyrat dhe puna e pavarur:
Për detyrë shtëpie jepen ushtrime të ngjashme me ushtrimin 2 në libër .
Të punojmë me kalendarin
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
Kompetenca e komunikimit dhe të shprehurit:
Shpreh mendimin e vet për një temë të caktuar me gojë ose me shkrim, si dhe në
forma të tjera të komunikimit.
Kompetenca e të menduarit:
Përzgjedh dhe demonstron strategji të ndryshme për zgjidhjen e një problemi
(matematikor, gjuhësor, shkencor, artistik, shoqëror) duke paraqitur rezultat të
njëjtë.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të Fjalë kyç:
fushës, sipas temës mësimore: kalendar
Nxënësi:
Lexon kalendarin dhe përllogarit kohën midis dy
ngjarjeve të caktuara.
Përcakton datën që do të jetë pas një kohe të
caktuar duke nisur nga data ose dita një ngjarje e
dhënë.
Burimet: Lidhja me fushat e tjera
libri i nxënësit; ose me temat
fletorja e punës; ndërkurrikulare
kalendarë të vegjël individualë për secilin nxënës; Lidhja me fushën e gjuhës
kalendar i madh për vitin 2016. dhe të komunikimit,
si dhe me teknologjinë.
Metodologjia, teknikat e përdorura, veprimtaritë e nxënësve
Organizimi i orës së mësimit:
a. Përpunimi i njohurive.
Si fillim nxënësit punojnë në dyshe dhe diskutojnë duke iu dhënë përgjigje
pyetjeve të ushtrimit 1 dhe 2. Nxënësit mbajnë shënim pyetjet dhe i japin përgjigje
atyre.
b. Ndërtimi i njohurive të reja. (Punë në dyshe ‒ diskuto ‒ konkludo.)
Nxënësit vazhdojnë t’u drejtojnë pyetje njëri-tjetrit dhe t’i japin përgjigje atyre
duke diskutuar në dyshe.
Më pas punohen në dyshe ushtrimet 3 e 4 dhe diskutohen ato në dërrasë.
c. Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura. (Punë në çift ‒
diskutim)
Nxënësit diskutojnë dhe u japin përgjigje pyetjeve të ushtrimit 5.
Vlerësimi:
Vlerësoj mënyrën se si nxënësit lexojnë kalendarin dhe si orientohen për të gjetur
data të veçanta kur jepen disa të dhëna.
Detyrat dhe puna e pavarur:
Për detyrë shtëpie jepet faqja përkatëse në fletoren e punës.
Fusha: Matematikë Lënda: Matematikë Shkalla: III Klasa: VI
Tematika: Matja Situata e të nxënit:
Tema mësimore: 3 Situatë nga jeta e përditshme.
Matja e kohës
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
Kompetenca e komunikimit dhe të shprehurit:.
Shpreh mendimin e vet për një temë të caktuar me gojë ose me shkrim, si dhe në forma të tjera
të komunikimit.
Kompetenca e të menduarit:
Përzgjedh dhe demonstron strategji të ndryshme për zgjidhjen e një problemi (matematikor,
gjuhësor, shkencor, artistik, shoqëror) duke paraqitur rezultat të njëjtë.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës, Fjalë kyç:
sipas temës mësimore: sistem 12-orësh,
Nxënësi: sistem 24-orësh.
Kupton sistemet standarde të matjes së kohës dhe i
përdor ato për të kryer llogaritje të thjeshta.
Kthen orën e dhënë në sistemin 24‒orësh në atë 12‒
orësh dhe anasjelltas.
Burimet: Lidhja me fushat e tjera ose me
libri i nxënësit; temat ndërkurrikulare
Lidhja me fushën e gjuhës dhe të
fletorja e punës; komunikimit, si dhe teknologjinë.
Metodologjia, teknikat e përdorura, veprimtaritë e nxënësve
Organizimi i orës së mësimit:
a. Përpunimi i njohurive.
Ftoj nxënësit çifte të dalin para klasës. Kërkoj që një nxënësi të thotë një orar dhe tjetrit ta tregojë
atë në një faqe të madhe ore. Anasjelltas, kërkoj një nxënësi të vendosë orën në një orar të
caktuar dhe i thuaj tjetrit ta lexojë atë. Pyes se si e dinë se koha është paradite apo pasdite.
Prezantoj idenë e kohës 24-orëshe dhe kujtoj si të lexojnë dhe shkruajnë kohë si 16:00.
U tregoj nxënësve ngjarjet e ditës si për shembull, kohën e drekës, mbarimin e ditës së shkollës
dhe u kërkoj t’i vendosin akrepat e orës në kohën kur ngjarja do të ndodhë. Përfshij ngjarje që
mund të jenë të ndryshme nga nxënës të ndryshëm ose të ditëve të ndryshme dhe u kërkoj
nxënësve përgjigjet e tyre të mundshme dhe t’i shpjegojnë ato. Vendos t’i shkruajnë oraret me
ndarjen paradite (a.m) dhe pasdite (p.m) dhe më pas sipas kohës 24-orëshe. OSE
Kërkoj nga nxënësit të shkruajnë dy ngjarje që u kanë ndodhur nga dita e kaluar. P.sh.: ora kur u
zgjuan, ora kur hëngrën mëngjesin, ora kur u kthyen nga shkolla, ora kur mbaruan detyrat e
shtëpisë, ora kur panë një emision të parapëlqyer, etj. Udhëzoj ata që oraret të jenë njëri nga
paraditja dhe tjetri nga pasditja. Kërkoj nga nxënësit që ti lexojnë ata. Këmbëngul në fjalët që
duhet të përdorin në sistemin 12-orësh. Kërkonj nga nxënësit të gjejnë sa orë e minuta kanë
diferencën të dy oraret që ata kanë shkruar.
b. Ndërtimi i njohurive të reja. (Punë individuale ‒ diskuto ‒ konkludo.)
Nxënësit plotësojnë së pari ushtrimin 1 dhe pasi e diskutojnë atë kalojnë në ushtrimet 2, 3 që
mund të plotësohen të dyja njëkohësisht duke ndërtuar një tabelë në dërrasën e zezë ku në
kolonën e parë shkruhen oraret e dhëna në sistemin 24‒orësh në ushtrimin 1 dhe në dy të
tjerat: “20 minuta më vonë”, “10 minuta më herët”. Ngre nxënës në dërrasën e zezë për të
parë se si kryejnë veprimet me njësitë e kohës.
Drejtoj pyetje të tipit: “Sa kohë pas…? Sa kohë ka ndërmjet…?
Këto pyetje bëhen me qëllim që nxënësit të përllogaritin intervalet kohore.
b. Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura. (Punë në çift ‒ diskutim) ushtrimi 4.
Nxënësit shkruajnë diçka lidhur me avantazhet dhe disavantazhet e sistemeve 24-orësh dhe
12-orësh. Diskutohen në klasë.
Vlerësimi: Vlerësoj mënyrën se si nxënësit bëjnë kthimet nga një sistem në tjetrin të orareve të
caktuara, kryen veprimet me njësitë e kohës dhe merr pjesë në diskutimin lidhur me avantazhet e
sistemit 24-orësh.
Detyrat dhe puna e pavarur: Për detyrë shtëpie jepet faqja përkatëse në fletoren e punës.
Fusha: Matematikë Lënda: Matematikë Shkalla: III Klasa: VI
Tematika: Matja Situata e të nxënit:
Tema mësimore: 4 Situatë nga jeta e përditshme.
Përsëri për matjen e kohës
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
Kompetenca e komunikimit dhe të shprehurit:.
Shpreh mendimin e vet për një temë të caktuar me gojë ose me shkrim, si dhe në forma të tjera të
komunikimit.
Kompetenca e të menduarit:
Përzgjedh dhe demonstron strategji të ndryshme për zgjidhjen e një problemi (matematikor,
gjuhësor, shkencor, artistik, shoqëror) duke paraqitur rezultat të njëjtë.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës, sipas Fjalë kyç:
temës mësimore: sistem 12-orësh,
Nxënësi: sistem 24-orësh,
Kupton sistemet standarde të matjes së kohës dhe i
përdor ato për të kryer llogaritje të thjeshta.
Kthen nga një njësi matjeje në tjetrën.
Burimet: Lidhja me fushat e tjera ose me
libri i nxënësit; temat ndërkurrikulare
fletorja e punës; orë muri; ore digjitale. Lidhja me fushën e gjuhës dhe të
komunikimit, teknologjinë.
Metodologjia, teknikat e përdorura, veprimtaritë e nxënësve
Organizimi i orës së mësimit:
a. Përpunimi i njohurive.
Kërkoj nga nxënësit që të vrojtojnë me kujdes orët digjitale të ushtrimit 1. Nxënësit
plotësojnë orët në sistemin 12-orësh. Më pas shtrohet pyetja:
“Cila nga orët mbetet e pandryshuar në të dy sistemet? ”Pse?
b. Ndërtimi i njohurive të reja. (Punë individuale ‒ punë në dyshe ‒ diskuto ‒
konkludo.)
Në ushtrimin 2, nxënësit punojnë në çifte dhe kontrollojnë punën e njëri tjetrit. Ky ushtrim
është i anasjelltë me ushtrimin 1.
Diskutohet gjithashtu edhe ushtrimi 3 në libër.
Edhe ushtrimi 4 ka të njëjtën natyrë. Pasi zgjidhet diskutohet në klasë.
Para se të kalohet në plotësimin e ushtrimit 5 dhe në diskutimin e tij, kujtojmë
paraprakisht lidhjen që ekziston midis njësive të matjes së kohës duke i’u përgjigjur
pyetjeve:
Cila është njësia bazë për matjen e kohës? Cilat janë lidhjet e saj me minutat, orët?
Sa orë ka një ditë-natë?
c. Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura. (Punë individuale ‒ diskutim.)
Pasi u janë dhënë përgjigje pyetjeve të mësipërme, udhëzoj nxënësit për zgjidhjen e
ushtrimit 5.
Ky ushtrim mund të korrigjohet dhe të mbahet si material për portofol.
Vlerësimi:
Vlerësoj mënyrën se si nxënësit bëjnë kthimet e nga një sistem në tjetrin të orareve të
caktuara, kryen veprimet me njësitë e kohës dhe merr pjesë në diskutimin lidhur me
avantazhet e sistemit 24-orësh.
Detyrat dhe puna e pavarur: Për detyrë mund tu japë nxënësve një tabelë si kjo:
Koha kur filloi Koha kur Koha që ka Koha në Koha në
ngjarja mbaroi ngjarja kaluar minuta sekonda
12 : 35 14 : 58
13 : 52 18 : 06
21 : 26 23 : 14
18 : 55 21 : 35
2 . Përgjigjuni pyetjeve.
20
a. Sa të plota tregon thyesa 4 .
b. Sa të shtata duhen për të bërë një të plotë?
c. Si mund ta shkruajmë në trajtë thyesore numrin 9?
d. Sa të teta duhen për të plotësuar 3 të plota.
Vlerësimi: Vlerësoj gjatë gjithë kohës aktivizimin e nxënësve në klasë, vlerësoj mënyrën se si
nxënësit krahasojnë thyesat në çdo rast si dhe zgjidhjen e situatave problemore që kanë të bëjnë me të.
Detyrat dhe puna e pavarur: Për detyrë shtëpie ushtrimet 3 në të dyja faqet.
4. Plotësoni barazimet.
2 ... 5 45 65 13 .... 12 35 ... 72 9
a. 3 = 18 ; b. ... = 36 ; c. 25 = ... ; d. 8 = 96 ; e. 15 = 3 ; g. 56 = ... ;
4 ... 2 14 5 25 ... 36 24 .. .
h. 24 = 6 ; i. 7 = ... ; j. 11 = .... ; k. 9 = 81 ; l*. 16 = 20 ;
Trupat gjeometrikë.
përshkruan dhe përfytyron elementët e trupave gjeometrikë;
përfytyron trupat gjeometrikë nëpërmjet vizatimit të figurave gjeometrike;
përfytyron trupat gjeometrikë nëpërmjet vizatimit të figurave gjeometrike;
lidh trupat gjeometrikë me hapjen e tyre.
Fusha: Matematikë Lënda: Matematikë Shkalla: III Klasa: VI
Tematika: Trupat gjeometrikë Situata e të nxënit:
Tema mësimore: 1 Situatë problemore që ka të bëjë më
trupa gjeometrikë.
Trupat gjeometrikë dhe elementet
e tyre
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
Kompetenca e komunikimit dhe të shprehurit:
Shpreh mendimin e vet për një temë të caktuar me gojë ose me shkrim, si dhe në
forma të tjera të komunikimit.
Kompetenca e të menduarit:
Përzgjedh dhe demonstron strategji të ndryshme për zgjidhjen e një problemi
(matematikor, gjuhësor, shkencor, artistik, shoqëror) duke paraqitur rezultat të
njëjtë.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të Fjalë kyç:
fushës, sipas temës mësimore: Trup,
Nxënësi: kub,
Përshkruan dhe përfytyron elementët e trupave forma kubike,
gjeometrikë. piramidë,
Përfytyron trupat gjeometrikë nëpërmjet prizëm,
vizatimit të figurave gjeometrike. prizëm trekëndor,
cilindër,
faqe,
kulm,
brinjë.
Burimet: Lidhja me fushat e tjera
libri i nxënësit; ose me temat
fletorja e punës; ndërkurrikulare
Matematika 6+; Lidhja me fushën e vizatimit,
një numër i madh trupash gjeometrikë të si dhe aftësimin për jetën.
ndryshëm që duhen shqyrtuar: mund të
përfshijmë edhe mjete të përditshme si kutitë e
ushqimit, kartonë që tregojnë emrat e trupave;
blloqe dhe kuba;
letra;
ngjitës;
gërshërë.
Metodologjia, teknikat e përdorura, veprimtaritë e nxënësve
Organizimi i orës së mësimit:
a. Përpunimi i njohurive.
Shfaqni përpara nxënësve një larmi trupash gjeometrikë. Mund të përfshini edhe
mjete të përditshmërisë (kuti të ndryshme). Kërkojuni nxënësve të emërtojnë trupin
që njohin. Vendosni në tavolinë kartonët me emrat e trupave dhe u kërkoni
nxënësve të vendosin kartonin e duhur pranë trupit. Pyesni nxënësit nëse mund të
kujtojnë ndonjë objekt tjetër të zakonshëm që mund t’i shtohet secilit grup trupash.
Ngrini një trup dhe mbajeni që nxënësit ta shohin. Kërkojuni nxënësve të
identifikojnë një brinjë dhe një kulm. Bëni pyetje si: Sa faqe ka ky trup? Çfarë
figure është kjo faqe?
b. Ndërtimi i njohurive të reja. (Praktikë e udhëhequr ‒ diskuto ‒ konkludo.)
Fshihni një trup pas një perdeje, si për shembull, një libër të hapur.
Përshkruajeni trupin për fëmijët duke u treguar se sa faqe ka dhe çfarë figurash
janë faqet. Pyesni nxënësit që të marrin me mend se çfarë trupi është?
Përsëriteni duke e bërë të njëjtën gjë me një nxënës që fsheh një trup dhe
nxënësit e tjerë që përpiqen ta gjejnë.
Si më parë, fshihni një trup. Nxisni nxënësit të pyesin për trupin gjeometrik,
pyetje të cilave mund t’u përgjigjeni me po ose jo, si për shembull, “A ka pesë
faqe”. Pas çdo pyetjeje, nxënësit mund të supozojnë se çfarë trupi është.
Përsëriteni, këtë herë të njëjtën gjë duke e bërë me një nxënës që fsheh trupin
dhe nxënësit e tjerë që përpiqen ta zbulojnë.
Tregojuni nxënësve një numër formash prizmash dhe piramidash. Kërkojuni t’i
ndajnë figurat në dy kategori dhe t’i emërtojnë ato.
Pyesni nxënësit të përshkruajnë karakteristikat e përgjithshme të një prizmi, për
shembull; dy faqe të kundërta të barabarta; dhe të një piramide.
Nxënësit punojnë ushtrimet 1 në të dyja faqet.
c. Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura. (Punë individuale ‒
punë në çift ‒ diskutim.)
Nxënësit punojnë ushtrimet nga 2 deri në 8 dhe më pas i diskutojnë ato në çifte
dhe pastaj në klasë. Pasi nxënësit diskutojnë lidhur me trupat gjeometrikë në
ushtrimet përkatëse, bëjnë edhe një klasifikim të tyre sipas llojit, në shumëfaqësha
dhe në trupa rrotullimi.
Vlerësimi:
Mësuesja vlerëson aktivizimin e nxënësve teksa i japin përgjigje pyetjeve lidhur me
trupat gjeometrikë.
Detyrat dhe puna e pavarur:
Për detyrë shtëpie jepet faqja përkatëse në fletoren e punës.
Statistikë
Shkathtësitë për realizimin e kompetencave për këtë tematikë
Nxënësi:
- Grumbullon të dhëna të thjeshta nga jeta reale dhe i paraqet me diagrame të
ndryshme dhe tabela.
- Interpreton të dhëna të thjeshta, të gatshme, të marra nga grafikë të jetës reale.
Ora që vijon është një orë ushtrimesh. Nxënësit punojnë individualisht ose në dyshe
dhe i japin përgjigje ushtrimeve nga 1 deri në 4.
Për këtë orë mësimore mësuesja ka marrë informacion për gjatësitë e nxënësve në
klasat e gjashta, ose në dy klasa të gjashta nëse janë shumë klasa dhe ua jep të
printuar secilit çift nxënësish. Ata paraqesin të dhënat dhe i drejtojnë pyetje njëri-
tjetrit.
Fusha: Lënda: Matematikë Shkalla: Klasa: VI
Matematikë III
Tematika: Statistikë Situata e të nxënit:
Tema mësimore: 2 Situatë paraprake studimi i
masave të nxënësve në
Klasifikimi dhe grupimi i të dhënave klasat e gjashta ose në
klasën tënde.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
Kompetenca e komunikimit dhe të shprehurit:
Shpreh mendimin e vet për një temë të caktuar me gojë ose me shkrim, si dhe në
forma të tjera të komunikimit.
Kompetenca e të menduarit:
Përdor grafikët për përshkrimin dhe zgjidhjen e problemeve të ndryshme duke e
menduar matematikën si pjesë e kulturës njerëzore.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të Fjalë kyç:
fushës, sipas temës mësimore: tabela e dendurive,
Nxënësi: sasia,
Grumbullon, organizon, paraqit dhe totali,
interpreton të dhënat në tabela, grafikë dhe denduria e grumbulluar.
diagrame.
Përdor tabelat e dendurisë për të organizuar
të dhënat e fshehura e të grupuara
Burimet: Lidhja me fushat e tjera ose
libri i nxënësit; me temat ndërkurrikulare
fletorja e punës; Lidhja me fushën e gjuhës dhe
Matematika 6+. komunikimit.
Kartonë me informacion.
Metodologjia, teknikat e përdorura, veprimtaritë e nxënësve
Organizimi i orës së mësimit:
a. Përpunimi i njohurive.
Nxënësit plotësojnë ushtrimet 1 e 2 në libër duke kujtuar paraprakisht se si mund
të ndërtojnë një tabelë dendurish. Më pas plotësohet faqja përkatëse në fletoren e
punës.
b. Ndërtimi i njohurive të reja. (Praktikë e udhëhequr ‒ diskuto ‒ konkludo.)
Mësuesja ka marrë paraprakisht të dhënat për masat e nxënësve të klasave të
gjashta. Ajo i ka shkruar ato në një karton të madh dhe i shfaq para nxënësve
duke kërkuar një ide se si mund t’i grupojnë ato për ti paraqitur vetëm me anë
të një tabele të shkurtër. Nxënësit japin përgjigje të ndryshme dhe mësuesja
udhëzon.
Kërkohet nga nxënësit që të plotësojnë dy tabelat në libër. Është mirë që
nxënësit të ndahen në dy grupe dhe njëri plotëson tabelën e parë dhe tjetri
tabelën e dytë. Pasi nxënësit kanë plotësuar tabelat mësuesja diskuton lidhur
me avantazhet dhe disvantazhet e paraqitjes së të dhënave me tabelën e parë
dhe me tabelën e dytë.
c. Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura. (Punë individuale ‒
punë në çift ‒ diskutim.)
Nxënësit punojnë ushtrimin 1 në libër dhe e diskutojnë atë në klasë.
Më pas punojnë në çifte duke i drejtuar njëri- tjetrit pyetje dhe duke i dhënë
përgjigjet përkatëse lidhur me këtë ushtrim.
Vlerësimi:
Mësuesja vlerëson mënyrën se si bëjnë grupimin e të dhënave në tabelat e
dendurive dhe se si i japin përgjigje pyetjeve lidhur me tabelën e dendurisë të
dhënë në libër.
Detyrat dhe puna e pavarur:
Për detyrë shtëpie jepet faqja përkatëse në fletoren e punës.
Disa pyetje vlerësuese që mund të bëni teksa jeni duke punuar me këtë pjesë
të statistikës janë këto:
Si mund t'i grupojmë këto të dhëna?
Si mund ta quajmë këtë grafik?
Çfarë emërtimesh duhet t'u vendos boshteve?
A mund të më thoni tre fakte që i dini nga ky grafik?
A mund të ndërtoni një pyetje që mund të marrë përgjigje nga ky grafik?
Cili prej këtyre grafikëve i tregon më mirë të dhënat? Përse?
Çfarë këshillash do t'i jepnit dikujt për të vizatuar këtë grafik?
Shtyni nxënësit të interpretojnë grafikët në mënyrë kritike dhe të kuptojnë kur ata
janë paraqitur qëllimisht për t'i ngatërruar. Një mënyrë për të mbështetur nxënësit
është tregimi i shembujve të grafikëve që përdoren në gazeta etj., dhe të reflektojmë
mbi ato që na thonë.
Shënim: Pas këtyre orëve plotësohet edhe sasia e orëve mësimore e programuar
për tremujorin e parë.
Shënim:
Temat:
“Shumëzimi i e pjesëtimi i numrave dhjetorë me 10, 100”;
“Ushtrime për shumëzimin e pjesëtimin e numrave me presje”;
“Shumëzimi e pjesëtimi i një numri dhjetor me një numër natyror”
zhvillohen në mënyrë të ngjashme me ato të tremujorit të parë.
Burimet: Lidhja me fushat e tjera ose
libri i nxënësit; me temat ndërkurrikulare
fletorja e punës; Lidhja me fushën e gjuhës dhe
Matematika 6+. të komunikimit si dhe aftësimin
për jetën.
Metodologjia, teknikat e përdorura, veprimtaritë e nxënësve
Organizimi i orës së mësimit:
a. Përpunimi i njohurive.
Mësuesja shkruan në dërrasë fjalën dyfish dhe u kërkon nxënësve që të tregojnë
se çfarë kuptojnë ata me fjalën dyfish. Cili është veprimi matematik që kryejmë kur
kërkohet dyfishimi? Cilat fjalë të tjera kanë kuptimin e fjalës “dyfish”? Nxënësit i
japin përgjigje pyetjeve dhe përsëritet e njëjta procedurë edhe për fjalën
“përgjysmë”.
b. Ndërtimi i njohurive të reja. (Praktikë e udhëhequr ‒ diskuto ‒ konkludo.)
Kujtohen hapat për zgjidhjen e një probleme, nxënësit lexojnë me kujdes
problemën e parë, evidentojnë të dhënat e kërkesat, bëjnë një skicë për zgjidhjen e
saj si dhe arsyetojnë për zgjidhjen. Problema kërkon paraprakisht të gjendet
gjatësia e arës, më pas gjejmë perimetrin i cili na tregon edhe gjatësinë e gardhit
dhe së fundmi gjatësinë e telit nëse bëjmë dy rrethime të gardhit. Mësuesja
vlerëson edhe arsyetimet ndryshe për zgjidhjen e kësaj probleme. E rëndësishme
është që të gjitha arsyetimet të çojnë në të njëjtin rezultat.
Për zgjidhjen e ushtrimit 2 mësuesja i lë nxënësit të punojnë të pavarur dhe më pas
kërkon të diskutohet problema në klasë. Në kërkesën a nxënësit duhet të gjejnë
paraprakisht gjatësitë e brinjëve të trekëndëshit dhe më pas të gjejnë perimetrin e
tij. Kërkesa b e problemës kërkon që të përgjysmohet rezultati i arritur në kërkesën
a.
Problema 3 është një problem e thjeshtë menjë veprim, të cilën nxënësit nuk e
kanë të vështirë për ta zgjidhur. Ushtrimi 6 është interesant për faktin që është
ushtrim për të cilin mund të ngjallet diskutim dhe ka një përfundim të bukur.
c. Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura. (Punë individuale ‒
diskutim në dyshe ‒ konkluzione.)
Nxënësit punojnë individualisht, diskutojnë në dyshe dhe japin përgjigje për
ushtrimet 5 dhe 6.
Para se të zgjidhet ushtrimi 5 mësuesja kujton rrumbullakimin e numrave dhjetorë
dhe më pas gjenden shuma, dyfishi dhe gjysma e rezultatit.
Vlerësimi: Mësuesja vlerëson saktësinë dhe shpejtësinë në gjetjen e dyfishit dhe
gjysmës së numrave dhjetorë. Vlerëson mënyrën e arsyetimit në zgjidhjen e
problemave.
Detyrat dhe puna e pavarur: Për detyrë shtëpie jepet faqja përkatëse në fletoren
e punës. Nxënësit e nivelit të lartë punojnë ushtrime nga mat 6+.
Fusha: Matematikë Lënda: Matematikë Shkalla: III Klasa: VI
Tematika: Numri. Situata e të nxënit:
Tema mësimore: 5 Çfarë numri kam fshehur?
Vlerësimi:
Mësuesja vlerëson mënyrën se si nxënësit krijojnë situata problemore me të
panjohura dhe se si veprojnë për ti zgjidhur ato.
Detyrat dhe puna e pavarur: Për detyrë shtëpie jepen disa ekuacione të thjeshta
me një veprim si dhe për nxënësit e nivelit të lartë disa ekuacione me kllapë të
ngjashme me ato të ushtrimit 4.
Vlerësimi:
Mësuesja vlerëson mënyrën se si bëjnë kthimin nga një njësi e madhe matjeje në
një njësi më të vogël matëse si dhe zgjidhjen e problemave që kanë të bëjnë me to.
Detyrat dhe puna e pavarur:
Për detyrë shtëpie jepet faqja përkatëse në fletoren e punës.