Парк и животиње у њему

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 6

УЧИТЕЉСКИ ФАКУЛТЕТ

УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА РЕАЛИЗАЦИЈУ АКТИВНОСТИ У ОКВИРУ


МЕТОДИКЕ УПОЗНАВАЊА ОКОЛИНЕ II
Професор: Гордана Мишчевић студент: Милица Павловић
број индекса: 1105/2018

Београд, 2022. године


Општи подаци

Предшколска установа, вртић

Васпитна група Средња

Број деце у групи

Датум

Студент, бр.индекса, група Милица Павловић, 1105/2018, V група

Васпитач ментор

Професор/асистент ментор

Методички подаци

Уочена дечија интересовања* Током целог дана деца су се баш заинтересовала како то постати
извиђач и решавати истраге.

Тема активности Животиње које могу видети у парку

Циљ активности** Упознавање деце са животињама које се налазе у парку.

Васпитни задаци -Подстицање интересовања деце за животиње и њихову исхрану


-Подстицати развој мишљења и пажње

Образовни задаци -Препознавање и именовање животиња из парка


-Уочавање разлике између животиња
-Препознавање различитих трагова

Функционални задаци -Оспособљавање деце да препознају трагове.


-Тумачење кретања животиња.
-Упоређивање карактеристика код животиња.

Методе рада Вербална метода- кроз целу активност.


Показивачка метода- када деци показујем слике животиња.

Облици рада Фронтални облик рада- кроз целу активност васпитач разговара са
децом.
Групни облик рада- у уводном делу приликом посматрања, у
централном када откривају трагове различитих животиња и у
завршном делу приликом задатка да обнове научено.

Објекат/место реализације активности Парк и радна соба

Средства за рад Анимација фото-апарата, лупа, слике животиња.

Коришћени извори Пинтерест


Тик-ток
Јутјуб
Потенцијали локалне заједнице*** Парк

Ток активности

Уводни део Улазим у собу и обраћам се деци.


„Децо, да ли сте спремни да постанете извиђачи? Деца одговарају да
Мотивациона припрема
јесу. Јупии, ајде сад да седнете на тепих да вам испричам мало о

Најава теме месту где треба да одемо и како се тамо треба понашати. Да бисте
били извиђачи морамо да одемо напоље и да посматрамо шта нас
све окружује,. Место на које идемо је парк. „ Постављам деци
питања: „ Да ли сте ишли некада у парк? Шта волите да радите
када сте у парку? Шта вам је највише занимљиво кад одете у парк?
Затим им скрећем пажњу о правилу понашања. „Морате да знате да
као што је у нашем вртићу правило да треба да поштујемо једни
друге као и да не бацате ствари , та иста правила важе кад сте и у
парку или где год се налазили .“
Одлазим са децом у парк који се налази у близини вртића и дајем
упуства деци: „Другари, је л сте спрмни на први корак да постанете
извиђачи? Говорим им: Као прави извиђачи потребно је да
посматрате какве се све животиње можемо видети у праку, да
пратите њихова кретања, разне биљке као и све друге ствари које се
налазе у парку, а западну вам за оку. Нагласићу вам да идемо сви
заједно у групици како би причали о томе шта смо видели. Пре него
што кренемо да посматрамо, потребно је да имате нешто од
опреме које прави извиђачи користе. Дајем им материјале ( Прилог
1) : сваком детету дајему лупу и анимацију фотоапарата и говорим им:
„ Хајде сад да уз помоћ наших апарата усликамо и запамтимо све
животиње које видимо, а и остале ствари које нам се свиђају. Лупе
можете да користите да што боље видите какав је неки цвет ,
каменчић или неки плод. „
Кроз целу активност подстичем децу да одговарају на питања : Зашто
смо видели зеца у парку, а нисмо видели краву? Чиме се хране птице
у парку? Која је разлика између веверице и зеца? и припремам децу
за централни део.

Централни део Вратили смо се у собу и васпитачица говори.


„Браво другари, одлично сте се показали у парку и доказали да сте
Подетапе (подцелине задате теме или формулисане према
заиста добри извиђачи, али ако хоћете да добијете награду као
одабраном облику/моделу рада) најбољи извиђачи у Србији потребно је да научимо још нешто више о
животињама које смо видели данас.“ Постављам децу у формацију
Синтеза
биоскопа и показујем слике животиња.( Прилог 2 и 3) На првој слици
је јеж и питам децу. „
Шта је посебно код јежева што не виђамо код других животиња?
Шта мислите чиме се хране јежеви? Када се крећу је л су спори или
иду брзо и скачу попут зеца?“
На другој слици је приказана птица. „Данас смо видели доста птица,
зар не? Шта птице имају на себи па им то помаже да лете? Ова
птица што је на слици је врабац и код нас је највише можете
видети.“
На трећој слици је веверица. Питам децу:
„Чиме се веврица храни ? Знате ли где веверица највише воли да
проводи време? Да ли сте знали да је веверица једна од животиња
који имају зимски сан, тако што су веома вредне у јесен сакупљају
плодове и спремају их у скровишта како би зими, када се пробуде
имају шта јести.“
„Јел сте приметили да поред животиња имамо и доста инсеката
тј.буба које сте својим лупама успели да видите како ти инсекти
стварно изгледају. Видели сте паука. Да ли знате шта паукови плету
најчешчће између грана? Шта мислите шта паук највише воли да
једе?“
Следећа слика је слика лептира. „Верујем децо да су вам се лептири
највише свидели баш због свих боја које имају на себи. Да ли знате
чиме се хране?
Браво!Одушевљена сам како само једном посетом у парк ви знате
доста тога. Хм, нисам вам рекла да сам данас чула на вестима да се
траже извиђачи који знају да препознају траг који оставља нека
животиња или отисак како се то стварно зове. Шта мислите да ли
за нашу награду за најбољег извиђача Србије потребно да
препознајемо трагове у блату или на неком путу?“
Деца знатижељно одговарају: Да!
„Хајде сад да научимо како изгледају трагови тј. отисци од неких
животиња које смо видели данас у парку, јер ако би нас неко позвао
да му помогнемо у некој истраги , треба одмах да знамо о којој
животињи се ради.“
Децу делим у групе од по четворо и говорим:
„Пошто никада нисмо видели како изгледају нечији трагови, донела
сам вам да погледате неколико примера пре него што пређемо на
праву истрагу. „
Деци делим примере отисака ( Прилог 4) који се налазе на средству
како би савладали који је чији отисак. Остављам им довољно времена
да отприлике запамте оно што им се тражи за следећу активност.
Говорим:
„Јесте лепо погледали како изгледају трагови од ових животиња са
слике? Који вам се највише свиђа? Деца одговарају..
Супер, сад кад сте то урадили да ли сте спремни за једну праву
истрагу?“
Деци дајем инструкције:
„Испред вас ће се налазити један предмет у ком ће се бити доста
брашна, а испод тог брашна се налазе трагови животиња које сте
малопре гледали на сликама. Ваш задатак је да откријете где се
налазе ти трагови тако што ћете склањати песак са четкицом који
ћете имати испред себе и поред тих трагова морате ставити слику
животиње чији су ти трагови. Да ли сте разумели? Ако нисте, могу
да вам поновим. „
Дајем средства деци. ( Прилог 5 и 6)
Завршни део Када су деца успешно прешла све активности почињем да се правим
да ми звони телефон и говорим им:
Повратна информација – примена наученог
„ Хало, да, важи пренећу им. Другари, управо ме је сад звао један од
најпознатијих извиђача у Србији и рекао ми да ће обавезно доћи да
нас посети јер је чуо како у овој групи имамо много паметних и
добрих извиђача. Хајде да га не изневеримо и поновимо још једном
оно што смо учили.“
Деци говорим да остану на својим местима и пре него што донесем
свакој групи средство говорим:
„Имамо задатак да погодимо ко шта једе, тако што ћемо картице
које добијете ставити на животињу коју ту храну воли да једе.“
Дајем средство. (Прилог 8)
Идем од групе до групе, помажем деци којој је то потребно.

Прилози...

Прилог 1:

Прилог 2 и 3:

Прилог 4
Прилог 5 и прилог 6:

Прилог 7 и 8:
Самоевалуација...

You might also like