Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 2

PRIPREMA ZA ODRŽAVANJE SATA

Predmet: BOSANSKI, HRVATSKI, SRPSKI JEZIK I KNJIŽEVNOST

Nastavnik:Ena Neimarlija
Nastavna tema: Kultura izražavanja
Nastavna jedinica: Opis pejzaža - ,, Zimska idila”

Ciljevi i zadaci sata:


Izražavanje viđenog riječima koje su primjerene tematici, situaciji; Osposobljavanje za živo, jasno,
ubjedljivo govorenje i pisanje; Razvijanje jezičko-komunikacijskih sposobnosti, osvješćivanje
važnosti korektnog i lijepog govora u usmenoj i pisanoj formi; Ovladavanje jezičkim
sredstvima potrebnim za uspješno izražavanje u pojedinim oblicima usmenog i pismenog
izražavanja; Pojačavanje mogućnosti razumijevanja značenja i izražavanja smislenim
rečenicama
Tip časa: obrada
Oblici rada: frontalni, individualni
Nastavne metode: dijaloška( izlaganje, razgovor), monološka, ilustracije i demonstracije
Nastavna sredstva i tehnička pomagala: udžbenik, plakat, tabla, kreda u boji

SADRŽAJ I ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

UVODNI DIO:

Razgovaramo o prirodi u zimu. Šta im se najviše sviđa? Gdje najviše vole biti kada napolju
pada snijeg? Najava cilja časa.

GLAVNI DIO:

Pokazujem im plakat sa zimskim pejzažom. Razgovaramo, šta je prikazano na fotografiji?


Kako izgleda drveća, trava, nebo? Šta osjećaju dok gledaju fotografiju? Pročitam im pjesmu
Prvi snijeg od Hamze Hume.
Zapisujem naslov na tabli. Opis pejzaža- Zimska idila
1. čas Pročitam im priču opis Stolca i razgovaramo o opisima pejzaža. Prilikom opisa pejzaža
najbolje je početi od općeg izgleda pa onda opisivati pojedinosti koje su dijelovi toga pejzaža(
objekti, livade, stijene, stabla, cvijeće, ljudi, zvukovi itd.). Opis pejzaža može se kombinirati s
opisom nekogzbivanja u prirodi(kiša, snijeg, vjetar) U opisu pejzaža može biti zastupljen i
stav pisca- to su njegove misli i osjećanja u vezi s tim pejzažem.

2. čas Pisana vježba.Na osnovu sjećanja opiši pejzaž svoga mjesta ili nekog njegovog dijela
u neko vrijeme( jutro, dan, noć, jesen, zima itd.) Učenike prepuštam individualnom radu. Uz
neke korekcije.

3.čas Ispravak i analiza pisane zadaće. Ispisujem im greške na tabli. Objašnjavam gdje su
najviše griješili i kako da ispravljaju greške. Učenici rade ispravak. Nekoliko najuspješnijih
radova pročitamo.

ZAVRŠNI DIO:

Za DZ da napišu opis pejzaža.

You might also like