Professional Documents
Culture Documents
Word Problem Worksheet & Solutions For Rosyth Paper 2 P5 Mathematics SA2 2021
Word Problem Worksheet & Solutions For Rosyth Paper 2 P5 Mathematics SA2 2021
Word Problem Worksheet & Solutions For Rosyth Paper 2 P5 Mathematics SA2 2021
Show your working clearly in the space provided for each question and write your answers in
the spaces provided.
Ans: $126.25
Ans: 44 cm2
Ans: 33°
1
9. 3
of remaining money → $66
3
3
→ 66 x 3 = $198
9
10
→ $198
1
10
→ 198 ÷ 9 → 22
10
10
→ 22 x 10 → $220 = Amount Tim had at first
Ans: $220
Ans: 5.45 ℓ
12. a)
b)
c)
400−160
Cost per card after the 80th = 200−80
= $2
Ans: a) $90
b) 60
c) $2
13. a)
Excess amount paid on blouse = $52.30
Cost of skirt = (189.10 – 52.30) ÷ 2 = $68.40
Cost of blouse = 68.40 + 52.30 = $120.70
b)
Undiscounted price of blouse & skirt = 189.10 + 38.40 = $227.50
Percent of discount = 38.40 ÷ 227.50 x 100 = 16.879 ≈ 16.9%
Ans: a) $120.70
b) 16.9%
7u – 6u = 126 x 40 (x40)
u = 5040 cm = length of 1 roll of ribbon
Ans: 5040 cm
15. a)
Total number = 360 + 480 + 240 + 500 = 1580
Average = 1580 ÷ 4 = 395
b)
Average on Saturday & Sunday = 395 + 85 = 480
Possible Saturday number = 485
Possible Sunday number = 475
Ans: a) 395
b) 485, 475
Ans: 7200