Professional Documents
Culture Documents
Caselet Data Interpretation PDF For Bank Exams@www - Letsstudytogether.co
Caselet Data Interpretation PDF For Bank Exams@www - Letsstudytogether.co
Physics Chemistry
3x
2x x
20
15 5
x
2x 20
15 K?
x
4 Maths
1. How many students are there who passed in Chemistry and Maths but failed in Physics?
x x x x
(1) (2) (3) (4) (5) None of these
6 12 20 5
2. What is the difference between the number of students who passed in Chemistry and the number
of students who passed in Physics? (The number of students who passed in all the three papers
is 15.)
(1) 5 (2) 10 (3) 15 (4) 20 (5) None of these
3. How many students are there who passed in exactly one paper, if the number of students who
passed in exactly two papers is 110.
(1) 160 (2) 165 (3) 170 (4) 175 (5) 180
4. The number of students who passed in at least two papers is what percentage of the total number
of students?
1 2 1
(1) 33 % (2) 41 % (3) 44% (4) 47 % (5) None of these
2 3 2
5. The number of students who passed in only Maths is what percentage more than the number of
students who passed in all the three papers?
(1) 20% (2) 80% (3) 120% (4) 200% (5) 400%
Q.6-10. (Study the following information carefully to answer the questions that follow.:)
There are two Trains, Train-A and Train-B. Both trains have four different types of Coaches
viz. General Coaches. ‘Sleeper Coaches, First Class Coaches and AC Coaches. In Train A there
are total 700 passengers. Train B has thirty percent more passengers than Train A. Twenty
percent of the passengers of Train A are in “General Coaches. One-fourth of the total number of
passengers of Train A are in AC coaches. Twenty three percent of the passengers of Train A are
in Sleeper Class Coaches. Remaining passengers of Train-A are in first class coaches. Total
number of passengers in AC coaches in both the trains together is 480. Thirty percent of the
number of passengers of Train B is in Sleeper Class Coaches. Ten percent of the total passengers
of Train B are in first class coaches. Remaining passengers of Train-B are in general class
coaches.
6. What is the respective ratio between the number of passengers in first class Coaches of Train
A to the number of passengers in Sleeper Class coaches of Train B ?
(1) 13 : 7 (2) 7:13 (3) 32:39 (4) Data Inadequate (5) None of these
343
7. What is the total number of passengers in the General Coach of Train A and the AC Coach of
Train B together?
(1) 449 (2) 459 (3) 435 (4) 445 (5) None of these
8. What is the difference between the number of passengers in the AC Coach of Train A and the total
number of passengers in Sleeper class coaches and First class coaches together of Train B ?
(1) 199 (2) 178 (3) 187 (4) 179 (5) None of these
9. Total number of passengers in General Class Coaches in both the Trains together is
approximately what percentage of total number of passengers in Train-B ?
(1) 35 (2) 42 (3) 46 (4) 38 (5) 31
10. If cost of per ticket of First class coach Rs 450/-. What will be the total amount generated from
First class coaches of Train-A?
(1) Rs 1,00,080/- (2) Rs 1,08,000/- (3) Rs 1,00,800/- (4) Rs 10,800/- (5) None of these
Directions (Q. 11-15): Read the following information carefully and answer the questions.
From a class a total of 200 students appeared in an examination consisting three papers P1, P2
and P3. 56% of students passed in paper P1, 63% passed in P2 and 56.5% passed in P3. 11% students
passed only in paper P1 and P2, 8% passed only in paper P1 and P3, and 22% students passed in all three
papers.
No student failed in all three papers.
11. How many students passed in paper P2 and P3 but failed in P1?
(1) 22 (2) 24 (3) 25 (4) 28 (5) 32
12. What is the ratio of the number of students who passed only in paper P2 to the number of students
who passed in P3 only?
(1) 3:2 (2) 4:3 (3) 5:4 (4) 6:5 (5) 7:6
13. The number of students who passed in paper P1 only is what percentage of the number of students
who passed in paper P1 and P3 but failed in paper P2?
(1) 187.5% (2) 157.5% (3) 112.5% (4) 97.5% (5) 53.33%
14. The number of students who passed in at most one paper is what percentage of the total number
of students in the class?
(1) 43.5% (2) 44.5% (3) 45.5% (4) 46.5% (5) 47.5%.
15. What is the difference between the number of students who passed in paper P3 and the number
of students who passed only in paper P3?
(1) 81 (2) 83 (3) 85 (4) 87 (5) 89
Directions (Q. 16-20): Study the following information carefully and answer the given questions.
Among 400 cricket players, 45% played in IPL 1 and 6.25% played only in IPL 1. Again, 57.5%
players played in IPL 2 and 11.25% players played only in IPL 2. Again, 72.5% players played in IPL 3 and
27.5% players played only in IPL 3. Twenty per cent players played in all three IPL tournaments..
16. How many players are there who played in IPL 1 and IPL 2 but not in IPL 3?
(1) 30 (2) 35 (3) 40 (4) 65 (5) 45
17. What is the percentage of players who played in IPL 2 and IPL 3 but not in IPL 1?
(1) 12.5% (2) 16.25% (3) 22.75% (4) 24% (5) None of these
18. What is the percentage of the players who played in at least two IPL tournaments?
(1) 30% (2) 35% (3) 45% (4) 50% (5) 55%
19. The number of players who played only in either IPL 1 or IPL 2 is what percentage of the players
who played in all three IPL?
(1) 72% (2) 75% (3) 82.5% (4) 85% (5) None of these
20. The number of players who played in at most one IPL tournament is what percentage more/less
than the number of players who played in at least one IPL?
(1) 55% more (2) 55% less (3) 40% more (4) 40% less (5) None of these
Directions (Q. 21-25): Study the following information carefully and answer the given questions.
344
From a group of x sportsmen 50% participated in Olympic games, 53% participated in Asiad and
42% participated in Commonwealth Games (CWG). Ten percent participated in Olympics and Asiad but
not in CWG, 14% participated in Olympics CWG but not in Asiad, and 5% participated in Asiad and CWG
but not in Olympic games. Based on the information given, answer the following questions.
21. If x is equal to 3 00, how many sportsmen participated in all three events?
(1) 20 (2) 24 (3) 30 (4) 36 (5) 40
22. If the number of persons who participated in only Olympic games is 81, what is the total number
of sportsmen?
(1) 360 (2) 420 (3) 450 (4) 480 (5) 510
23. If the number of sportsmen who participated in all three events is 48, what is the number of
sportsmen, who participated in Asiad?
(1) 272 (2) 296 (3) 310 (4) 318 (5) 330
24. If the number of sportsmen who participated in exactly two events is 58, what is the number of
persons who participated in all three events?
(1) 16 (2) 20 (3) 24 (4) 12 (5) 28
25. If x is equal to 300, what is the ratio of the number of sportsmen who participated only in
Olympic games to the number of persons who participated only in CWG?
1) 3 : 2 (2) 4 : 3 (3) 5 : 4 (4) 6 : 5 (5) 7 : 6
Directions (Q. 26-30): Study the following information carefully and answer the given
questions.
Three companies — A, B, and C produce a particular item in two different types —I and II. Total
number of items of both types produced by all three companies is 62000 and total items I and II produced
by company A is 15200. The ratio of the numbers of type I to type II items produced by A is 9 : 10. Type
I items produced by Company B is 175% of type 1 items produced by A. Total items (both I and II)
produced by B is 150% of total items produced by A. The number of type I items produced by C is 20%
more than the number of type II items produced by A.
26. What is the number of type II items produced by B?
(1) 9600 (2) 10200 (3) 14400 (4) 12600 (5) None
27. What is the ratio of the number of type I items to the number of type II items produced by
Company C?
(1) 2:3 (2) 3:4 (3) 4:5 (4) 5:6 (5) None of these
28. What is the average number of type I items produced by all three companies?
(1) 9650 (2) 9800 (3) 9960 (4) 10200 (5) .None of these
29. The number of type II items produced by C is what percentage of the total number of items
produced by C?
(1) 80% (2) 75% (3) 60% (4) 50% (5) 40%
30. What is the difference between the total number of type II items and the total number of type I
items produced by all three companies together?
(1) 2750 (2) 2800 (3) 3000 (4) 3150 (5) None of these
Directions (Q. 31-35): Following Venn-diagram shows the result of a survey conducted on
people about their interest in different sports. Answer the following questions based on this diagram.
345
Cricket
55 Hockey
71 30
35
15
35
27
20
16
38
45 64
49
Soccer Tennis
SHORT ANSWER
1. (2) 2. (1) 3. (4) 4. (2) 5. (5) 6. (3) 7. (4) 8. (5)
9. (2) 10. (3) 11. (3) 12. (3) 13. (1) 14. (4) 15. (3) 16. (3)
17. (2) 18. (5) 19. (5) 20. (2) 21. (2) 22. (3) 23. (4) 24. (1)
25. (4) 26. (2) 27. (1) 28. (2) 29. (3) 30. (5) 31. (2) 32. (4)
33. (1) 34. (2) 35. (3) 36. (3) 37. (5) 38. (5) 39. (2) 40. (1)
41. (3) 42. (2) 43. (4) 44. (1) 45. (5) 46. (1) 47. (4) 48. (2)
49. (3) 50. (3) 51. (2) 52. (3) 53. (4) 54. (3) 55. (2) 56. (2)
57. (1) 58. (2) 59. (5) 60. (4) 61. (1) 62. (2) 63. (4) 64. (2)
65. (2) 66. (4) 67. (1) 68. (5) 69. (3) 70. (4) 71. (2) 72. (2)
73. (4) 74. (5) 75. (1) 76. (2) 77. (2) 78. (3) 79. (3) 80. (1)
81. (5) 82. (2) 83. (4) 84. (5) 85. (3) 86. (2) 87. (3) 88. (4)
89. (1) 90. (5) 91. (4) 92. (4) 93. (5) 94. (4) 95. (3) 96. (4)
97. (4) 98. (4) 99. (3) 100. (2) 101. (4) 102. (1) 103. (3) 104. (4)
105. (5) 106. (3) 107. (5) 108. (2) 109. (2) 110. (4) 111. (2) 112. (3)
113. (1) 114. (2) 115. (3) 116. (5) 117. (1) 118. (2) 119. (3) 120. (5)
121. (3) 122. (1)
355
DETAIL - EXPLANATIONS
2x 3x x 2x x x x x
1. 2; K x
15 20 5 15 20 4 4x 20
4 20
Reqd % = 100 100
x 20 x
55x
K x, 20
60
= 400%
55x 5x x
K x (6 - 10):
60 60 12
Train A (700) Train B (910)
x 3x x x 29x General coaches 140 241
2. 1; Chemistry =
5 20 20 12 60 Sle epe r coaches 161 273
First class 224 91
2x 3x x 2x 7x
Physics = AC coaches 175 205
15 20 20 15 15
2x x x 7x P3
15 5 4 12 (113)
25 x 45 29400
9800
80 3
y z
29. 3; Type II produced by C = 14400
110
Totalc = 24000
IPL-3
(72.5% = 290)
14400
Reqd % = × l00 = 60% of no. of items
24000
x + y + 80 + 25 = 180 by C
or x + y = 75 ... (I) 30. 5; Type I = 7200 +12600 + 9600 = 29400
y + z + 80 + 110 = 290 Type II = 8000 + 10200 + 14400 = 32600
or y + z = 100 ... (II) Diff = 32600 - 29400 = 3200
x + z + 80 + 45 = 230 31. 2; 15 + 35 + 38 + 16 = 104
or x + z = 105 ... (III) 32. 4; People who like exactly two types of sports
From eqn (I), (II) and (III), = 30 + 20 + 45 + 35 = 130
x = 40, y = 35, z = 65 Total number of people surveyed = 500
16. 3; 40 130
% = × 100 = 26%
65 500
17. 2; Reqd percentage = × 100 = 16.25%
400 33. 1; Difference = (71 + 49) - (55 + 64)
18. 5; At least two IPL = 40 + 35 + 65 + 80 = 220 = 120 - 119 = 1
220 236 59
Reqd % = × 100 = 55% 34. 2; Reqd ratio = ie 59 : 16
400 64 64
19. 5; Only IPL 1 = 25, Only IPL 2 = 45 35. 3; People who like exactly one sports
Total = 70 = 71 + 55 + 49 + 64 = 239
Total number of people = 500
70
Reqd % = × 100 = 87.5% 239
80 % 100 47.8%
500
20. 2; At least on IPL = 400
(36-40):
At most one IPL = 25 + 45 + 110 = 180
Area of hall 23 × 29 = 667 m2
400 180 22000
Reqd % = × 100 = = 55% Area of branch manager room
400 400
357
13 × 17 = 221m 2 z + k = 58 ...(II)
Area of pantry = 14 × 13 = 182m2 x+12 + y + k + 30 + 20 + z = 200
x + z + k = 93 ...(III)
Area of record keeping 21 × 13 = 273m2
From eqn (I), (II) and (III)
Area of locker = 29 × 21 = 609m2 x = 35, z = 40, k = 18
Area of flooring area = 1952 m2 41. 3
Cost of wooden flooring = Rs 170 per sq. m 42. 2; Only AXN = 35
Cost of marble flooring = Rs. 190 per sq. m Only HBO = 45
36. 3; Total flooring area with marble Sum = 80
= locker area + record keeping + pantry 43. 4; Only Star Movies = 40
= 182 + 273 + 609 - 1064 sqm 40
Reqd% = 200 100 20%
Cost of flooring = 1064 × 190
Total flooring area with wooden 44. 1
= Branch Manager room + Hall 45. 5; At least two channels = 80
= 221 + 667 = 888 sqm Exactly one channel = 120
Cost of flooring = 888 × 170 80 200 2
Ratio = 888 × 170 : 1064 × 190 Reqd% = 120 100 3 66 3 %
= 888 × 17 : 1064 × 19 (46-50) :
= 15096 : 20216
CS
CH
= 1887 : 2527 SI 16
EM
Y
37. 5; Cost of flooring of branch manager room = 20
40 G =
PH
60
B=8
IST
221 × 170 = Rs 37570 , B = 35
24 G = 12
RY
= G = 25
Cost Of pamting = [2(17 × 12 + 13 × 12) + 13 B 15
× 17} × 190 B=6
24
G=9 16
= [2(204 + 156) + 221] × 190 = (2 × 360 + B = 18
B=6
G=6
221) × 190 G = 10
75
= (720 + 221) × 190 = 941 × 190 = Rs 178790 B = 35, G = 40
Total cost = 178790 + 37570 = Rs 216360
38. 5; total area of bank = 2000 sq m
Total flooring area = 1952 sq fn MATHS
Remaining area = 2000 - 1952 = 48 sq m
Cost of carpeting = 48 × 110 = Rs 5280 Total = 250
39. 2; Area not to be renovated = 48 sq m B = 32, G = 118
46. 1 47. 4 48.2 49.3
48
Re qd% 100 2.4% 50. 3; Boys who passed only in Chemistry = 35
2000
Girls who passed only in Maths = 40 And
40. 1; Cost of renovation of hall + locker area
girls who passed only in Physics =16
= 667 × 170 + 609 × 190
= 113390 + 115710 = Rs 229100 35
Reqd % = 56 100 62.5%
(41-45)
(51-55) :
AXN HBO
12 (107) SBI ICICI
(95) x y (268) x 45 y (220)
18
30 25 52
k 20
z HDFC
(170)
z STAR MOVIES
(108) Total number of persons = 500
Number of persons having account in SBI
y = 107 - 12 - 30 - 20 = 45
500
x + k + 12 + 30 = 95 53.6 268
100
x + k = 53 ...(I)
Number of persons having account in ICICI
z + k + 30 + 20 = 108
358
500 399 133 19
44 220 = =
100 56. 2; Ratio = = 19 : 11
231 77 11
Number of persons having account in
57. 1; Number of pen drives which are not
500 defective
HDFC = 34 100 170
24
Persons having account in SBI and HDFC 275 275 275 66 209
100
5
500
25 58. 2; Required %
100
349 349
Persons having account in SBI and ICICI 100 100
231 399 640
180
25
45 = 54.53 = 55%
100 59. 5; Difference = 349 + 396 - 231
Persons having account in all the three = 745 - 231 = 514
banks 60. 4; Total number of pen drives, calculators and
500 washing machines
3.6 18
100 = 275 + 231 + 399 = 905
Persons having account in HDFC and (61-65) :
ICICI Q1 Q2
500 x1 x4 x2
10.4 52
100 x7
x5 x6
x + y + z = 500 - (45 + 18 + 25 + 52)
= 500 - 140 = 360 x3
x = 268 - (45 + 25 + 18) = 180
y = 220-(45 + 18 + 52) = 105 Q3
z = 170 - (25 +18 + 52) = 75 x1 = 20% of 600 = 120
51. 2 52. 3 53. 4 54. 3
1
55. 2; No. of employees having account in at least x2 = × 600 = 150
two banks = 45 + 25 + 18 + 52 = 140 4
No. of employees having account in atmost 1
two banks = 500 - 18 = 482 x7 = × 600 = 25
24
140 x5 = 25 + 20 = 45
Reqd % = 482 100 29%
(56-60) : x4
x6 = 25% of x4 =
4
1650×24
No of Mobile phones = 396 or x3 + x5 + x6 + x7 = 2 × x1 = 240
100
or x1 + x2 + x3 + x4 + x5 + x6 + x7 = 600 – 10 = 590
1 or 510 – x6 + x4 + x6 = 590
No of pen drives = 1650 × = 275 x4 = 590 – 510 = 80
6
14 80
No of calculators = 1650 × = 231 x6 = = 20 and x3 = 240 – (45 + 25 + 20) = 150
100 4
No of Televisions + washing machines = 748 61. 1
No of washing machines = T + 50 62. 2
T + W = 748 63. 4; Total number of people who answered Q1 =
T + T + W = 748 270
2T = 748 – 50 = 698 270
Reqd % = 600 × 100 = 45%
698
= = 349 64. 2; Number of people who answered at most
2 one question
washing machines 349 + 50 = 399 = 600 - 10 = 590
Number of people who most one question
= 120 + 150 + 150 + 10 = 430
359
Difference = 590 - 430 = 160 360
100 300%
270 9 120
65. 2; Ratio = 9:5
150 5 73. 4; Female administrative officers
(66-70) : 5
S C 42 15
14
SIC H
E
P HY M
IS 2
TR
45 B 40 G 30 G Y Male teachers = 3 78 52
Female teachers = 78 - 52 = 26
50 G 72 B 63 B
Male administrative officers
= 42 - 15 = 27
Difference = 26 + 15 - 27 = 14
74. 5; Ratio = 78 : 330
= 39 : 165 = 13 : 55
Total = 300
75. 1; 27 + 26 + 72 = 125
Bays : Girls = 3 : 2
(76-80) :
Boys = 180, Girls = 120
3)
66. 4 (26
P 2 (285)
1
P
63 z 90 x
67. 1; Reqd % = 300 × 100 = 21%
42
68. 5; Total students who passed in Physics = 45 51 k
+ 50 + 40 + 72 = 207
y
72 63 135 27
69. 3; Ratio = 27 : 10
50 50 10
P 3 (252)
70. 4; Students who passed at most in one subject z = 263 – (90 + 51 + 42)
= 45 + 50 + 30 + 63 = 188 263 – 183 = 80
(71-75) : x + k = 285 – (90 + 42) = 153 ........(i)
Staff member = 120, students = 800 y + k = 252 – (51 + 42) = 159 .........(ii)
120×65 x + y + k = 500 – (90 + 42 + 51 + 80) = 273 ...(iii)
Number of teacher = = 78 Solving (i), (ii) and (iii)
100
Administrative officer = 120 – 78 = 42 x = 78, y = 84, k = 75
Let the number of boys who passed in p1
800×45 only be B The number of girls who passed
Number of girl students = = 360
100
3B
Number of boy students = 440 in p1 only will be
5
Number of girls who speak Hindi
360×20 3B
= = 72 B+ = 80
100 5
Number of girls who speak both Hindi and B = 50
English = 360 – 72 = 288 3B
Number of boys who speak only Hindi 50number of girls = = 30
5
3 The number of students who passed only
440 × = 330 in pz is 78 where B : G = 7 : 6 i.e
4
Number of boys who speak Hindi and B + G = 78 ...(i)
English = 440 – 330 = 110 And 6B = 79 solving these two egrs, B = 42
G = 36
2 Number of girls who passed only in
Number of male teachers = 78 × = 52
3
6
71. 2; Difference = 288 - 110 = 178 p3 = 6% of 500 × 500 = 30
100
72. 2; Required percentage
So the number of boys who passed only in
p3 is 84 – 30 = 54
360
76. 2 . 210
77. 2; The number of boys who passed in Paper P1 Reqd % = 100 525%
40
= 50
Number of girls who passed in Paper P2 = 30 85. 3; The number of students who like at least
two games = 75 + 50 + 45 + 40 = 210
Difference = 50 - 30 = 20
78
210
78. 3; Re qd% 500 100 15.6% Reqd % = 100 26.25%
800
90 5
(86-90):
79. 3; Ratio = 54 3 = 5 : 3 Ratio of Boys to Girls = 7 : 3
80. 1; Required number = 80 + 78 + 84 = 242 Boys = 350
242 Girls = 150
Re qd% 100 48.4%
500
P1 P2
(81-85): 44%
x
Football =154
Cricket x y (260)
75
(445)
40 Boys = 350
k 45
z
x + 126 + 154 = 350
x = 350 – 280 = 70
Hockey
(34.5) P2
P1
Cricket = 55.625% of 800 = 445 28% y 72
= 42
Football = 32.5% of 800 = 260
Hockey = 43.125% of 800 = 345
Girls = 150
All three games = 5% of 800 = 40
y + 72 + 42 = 150
Cricket + Football = 9.375% of 800 = 75
or, y = 150 – 114 = 36
Football + Hockey = 5.625% of 800 = 45
y = 260 - (75 + 40 + 45) = 100 70
86. 2; Reqd % = 100 14%
x + k = 445 - (75 + 40) = 330 500
... (i) 36
z + k = 345 - (40 + 45) = 260 87. 3; Reqd % = 100 24%
150
O = 40
Cost of renovation of the remaining area
CI = 74 = 314 × 210 = ` 65940
Finance 104. 4; Area not to be renovated = 314 sq m