Professional Documents
Culture Documents
TIk 11 Me Zgjedhje - Libri I Mesuesit
TIk 11 Me Zgjedhje - Libri I Mesuesit
Rovena Hoxha
TIK 11
me zgjedhje
Udhëzues për mësuesit
PLAN VJETOR
PLANE DITORE
FORMATE VETËVLERËSIMI
TESTE
HYRJE
Nëse e doni materialin në WORD, ose për çdo informacion tjetër, mos
ngurroni të na kontaktoni në adresën e e-mail-it erikbotime@mail.com
dhe numrin e telefonit 0694066442.
Ju urojmë suksese!
2
PLANI MËSIMOR VJETOR:
LËNDA: Tik me zgjedhje
SHKALLA V
KLASA 11-të
Tematikat Shpërndarja e përmbajtjes së lëndës
Shtator- Dhjetor Janar – Mars Prill - Qershor
13 orë 12 orë 11 orë
3
PROGRAMIMIT 4. Diferencat midis llojeve të
ndryshme të simbolevelaboratorike.
5. Përdorimi i vizores dhe guidave për
të pozicionuar objektet në skenë.
6. Aplikojmë efekte speciale në
imazhe.
7. Efektet speciale.
8. Pozicionimi i objekteve në 3D .
9. Përsëritje.
10.Elementet kryesore të HTML-së.
11. Dizenjimi i faqes nëpërmjet
tabelave. Format.
12. Projekt: Dizenjimi i një faqeje.
13. Test përmbledhës nr 1
14. Funksionet dhe modulimi i
kodit
15. Kalimi i argumenteve të
një funksioni me vlerë dhe me
referencë.
16. Funksionet rekursive.
Përfshirja e skedarëve në
skedarë të tjerë PHP.
17. Llojet e të dhënave Java
NOCIONE TË
Script (Primitive).
PROGRAMIMIT
Java 18. Përdorimi i të dhënave Java
Script.
19. Projekt.
20. Përsëritje.
4
21. Çfarë është një algoritëm
dhe përse shërben ai.
22. Përdorimi i algoritmeve për
të marrë një rezultat më eficent.
23. Gjejmë elemente në tabela
të renditura.
24. Vlerësim i portofolit.
25. Test përmbledhës nr.2
26. Kërkimi në vektor
27. Renditja duke përdorur
“Bubble Sort” dhe “Selection
sort”
28. Renditja duke përdorur
Java “Insertion Sort” dhe “Merge sort”
Algoritmika 29. Klasat abstrakte dhe
ndërfaqet (Interface)
30. Si të krijojmë ndërfaqe
(Interface) dhe Klasa.
31. Ngjashmëritë dhe ndryshimet
ndërmjet Interfaces – Klasa
32. Trashëgimitë e shumëfishta
në JAVA
5
33. Sintaksa e gjuhës Java.
Instruksioni If-Else
34 Instruksioni While, Do-While,
For… Continue, Break, Return
35. Vlerësim portofoli.
36. Test përmbledhës nr.3
TEMA Nr. 1 PLANI DITOR
Teknologji/ Lënda: Tik me zgjedhje Shkalla: 5 Klasa: XI
TIK
Tema mësimore: Transferimi i Situata e të nxënit: Pse imazhet janë
imazheve bitmap dhe vektoriale vitale?
A mund t’i modifikojmë imazhet në
Flash sikurse nga Photoshop apo
Illustrator?
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës Fjalët kyçe:
sipas temës mësimore: import, bitmap
• Importon imazhe grafike në mënyra të ndryshme vektor, shtresë
• Importon një imazh bitmap
• Importon një ilustrim grafik me shtresa
Burimet: Teksti Lidhje me fushat
Mjetet: Kompjuter, Internet kurikulare:
Gjuhë letërsi, Lëndët
shkencore
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
Diskutim, punë në grup, punë e udhëzuar, punë e pavarur
6
Diskutim 2: A dini mënyra të tjera për të importuar imazhe në Flash?
• Mësuesi shpjegon mënyrën e importimit të një imazhi duke përdorur
komandat File→Import → Import to Stage.
• Mësuesi shpjegon mënyrën e importimit të një ilustrimi grafik me shtresa
dhe si veprohet nëse duam të importojmë vetëm disa prej tyre.
Punë e pavarur:
Përsëritet ushtrimi i udhëzuar, duke përdorur komandën Import to Stage, por këtë
herë do të krijojnë kopje të imazhit të importuar nëpërmjet Library. Më pas ruajnë
dokumentin dhe shikojnë madhësinë e tij.
Diskutim 3
Nxënësit krahasojnë madhësinë e dokumenteve të krijuara dhe nxiten nxënësit të
arsyetojnë përse në Flash është më mirë të përdoren imazhet vektoriale (madhësia
e dokumentit më e vogël, aftësia për ta ridimensionuar imazhin pa humbur cilësinë,
transparenca etj.)
Punë e pavarur: Krijo një skene duke përdorur imazhe me transparencë dhe
ridimensionoji ato.
7
TEMA Nr. 2 PLANI DITOR
9
TEMA Nr. 3 PLANI DITOR
11
TEMA Nr. 4 PLANI DITOR
13
TEMA Nr. 5 PLANI DITOR
14
Punë e pavarur 1: Nxënësit krijojnë forma gjeometrike me dimensione të caktuara,
i rendisin dhe i pozicionojnë në mënyrë të baraslarguar nga njëra-tjetra.
Punë e udhëzuar 2: Nën udhëzimet e mësuesit nxënësit aktivizojnë rrjetën dhe
përcaktojnë ndarjen e saj në 2x2 cm.
Punë e pavarur 2: Nxënësit krijojnë drejtkëndorë me këto përmasa: 2x2, 2x4, 4x8
etj.
Shpjegoj: Çfarë është ankorimi dhe si aktivizohet ai.
Ankorimi tërheq si një forcë magnetike elementët në skenë me njëri-tjetrin dhe me
mjetet ndihmëse vizuale si vizat udhëzuese dhe rrjetën. Aktivizimi i tij bëhet: View/
Snapping... → Snapping to guides dhe/ose Snapping to Grid.
Punë e pavarur:
Krijoni një dokument të ri dhe ndërroni njësinë matëse të vizores nga inç në cm.
Përcaktoni e gjerësinë dhe gjatësinë e drejktëndorëve ndarës në 3 cm.
Vizatoni katrorë 6 cm dhe 9 cm.
Renditini ata në pjesën e sipërme dhe barazlargojini.
15
TEMA Nr. 6 PLANI DITOR
17
TEMA Nr. 7 PLANI DITOR
Punë e udhëzuar 1:
Krijimi i efektit maskë në një imazh
1. Importo në librari dy foto: një foto me ngjyra dhe versionin e saj bardhezi.
2. Në shtresën e parë vendos foton bardhezi. Ruaje shtresën me emrin
“bardhezi”.
3. Krijo një shtresë (layer) të re dhe zhvendos foton me ngjyra në të. Emërtoje
shtresën me emrin “ngjyra”. Sigurohu që të dyja fotot të jenë të mbivendosura
me saktësi mbi njëra-tjetrën.
4. Krijo një shtresë të re, emërtoje atë “maska” dhe krijo një drejtkëndor si në
fig.1.
5. Konverto formën gjeometrikë që krijove në një simbol grafik.
6. Kliko me butonin e djathtë të mouse-it në emrin e shtresës “maska” dhe në
menunë që hapet zgjidh komandën Mask. Kjo komandë do të bëjë që fotoja
me ngjyra të jetë e dukshme vetëm në hapësirën e drejtkëndorit, duke bërë të
mundur të shfaqet fotoja bardhezi e shtresës së parë.
7. Ruaj dokumentin dhe shtyp tastet Ctrl+Enter për të parë efektin.
18
Shpjegoj:
• Si realizohet animacioni i një maske.
• Si futen tingujt zanorë në një dokument flash.
• Si futen skedarët zanorë në një dokument flash.
Punë e udhëzuar 2:
Simulimi i rrotullimit të Tokës
• Importoni një imazh bitmap të hartës së botës dhe vendoseni në faqen e punës
(fig. 4).
• Në një shtresë të re krijoni një rreth (fig. 5).
• Konvertoni hartën në një simbol grafik dhe aplikoni animacionin Motion Tween
(frame 1 (fig. 6 dhe frame i fundit (fig. 7). Përdorni teknikën e maskës, që harta
të shfaqet vetëm në rreth (fig. 8).
• Shtyp Ctrl + Enter për të testuar animacionin.
19
TEMA Nr. 8 PLANI DITOR
Punë e udhëzuar 1:
Si të përdorësh mjetin e pozicionimit - 3D Translation Tool
1. Mjeti 3D Translation e zhvendos klipin përgjatë një drejtimi të caktuar për
të ndryshuar distancën dhe thellësinë e perceptuar në lidhje me objektet e
tjera në faqen e punës.
2. Seleksiono pemën në faqen e punës dhe në rreshtin e menuve zgjidh Edit/
20
Copy. Për ngjitjen e saj zgjidh opsionin Paste in Place në menu Edit.
3. Në rreshtin e mjeteve zgjidh mjetin 3D Translation. Kliko në rrethin e vogël
të zi në mes të shigjetave dhe tërhiqe në drejtim të horizontit.
4. Përdor Free Transform Tool për të ripoziconuar pemën.
5. Përsërit pikat 1-3 dhe krijo në skenë disa pemë që vijnë duke u zvogëluar,
sikurse në një pamje 3D.
6. Nëse është e nevojshme përdor mjetin Free Transform për të zmadhuar,
zvogëluar apo ripozicionuar pemën.
7. Importo një makinë me pamje ballore, konvertoje atë në simbol klip dhe
duke përdorur mjetet 3D Rotation dhe 3D Translation pozicionoje atë në
rrugë.
Shpjegoj:
• Si mund të modifikohen parametrat edhe nga seksioni 3D Position and View në
panelin Properties.
• Si animohen parametrat 3D.
21
TEMA Nr. 10 PLANI DITOR
22
TEMA Nr. 11 PLANI DITOR
23
TEMA Nr. 14 PLANI DITOR
Fusha: Lënda: Tik me zgjedhje Shkalla: 5 Klasa: XI
Teknologji dhe
Tik
Tema mësimore: Funksionet dhe Situata e të nxënit: Përshko
modulimi i kodit kontekstin historik dhe arsyetimin
për HTML.
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të
fushës sipas temës mësimore:
a) identifikoj se çfarë janë funksionet; Fjalët kyçe:
b) përshkruaj sintaksën për të deklaruar një
funksion në php. Funksionet në PHP
24
TEMA Nr. 15 PLANI DITOR
Fusha: Teknologji Lënda: Tik me zgjedhje Shkalla: Klasa: XI
dhe Tik 5
25
TEMA Nr. 16 PLANI DITOR
Fusha: Teknologji dhe Tik Lënda: Tik me zgjedhje Shkalla: 5 Klasa: XI
Vlerësimi : Kërkim sekuencial dhe kërkim binar shërben për të realizuar dy lloje
kërkimesh
Detyrë shtëpie: Ushtrimi 1 fq 45
30
TEMA Nr. 3.2 PLANI DITOR
Teknologji/TIK Lënda: Tik me zgjedhje Shkalla: 5 Klasa: XI
32
TEMA Nr. 3.3 PLANI DITOR
34
TEMA Nr. 3.4 PLANI DITOR
Teknologji/TIK Lënda: Tik me zgjedhje Shkalla: 5 Klasa: XI
Tema mësimore: Situata e të nxënit:
GJEJMË ELEMENTE NË TABELA TË Shkruani programin në
RENDITURA gjuhën C++ i cili pasi lexon
3 numra të plotë a,b,c afishon
në ekran numrin më të madh.
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas temës Fjalët kyçe:
mësimore: vektor,
• identifikoj se ç’janë vektorët; indeks
• bëj deklarimin e vektorëve;
• shkruaj programin që bën veprime të ndryshme me vektorët
Burimet: Teksti Lidhje
Mjetet: Kompjuter, Internet me fushat
kurikulare:
Matematika,
Lëndët
shkencore
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
Diskutim, punë në grup, punë e udhëzuar, punë e pavarur
35
{
int a[10],i,b=0;
cout<<”fut elementët\n”;
for(i=0;i<N;i++)
{
cin>>a[i];
if (a[i]>=10)
b++;
}
cout<<”Numra më të mëdhenj se 10 janë: “<<b;
getch();
Punë praktike: Ushtrimi 2 fq 51
36
TEMA Nr. 3.5 PLANI DITOR
37
int binarySearch(int low,int Else if(a[mid]>key)
high,int key) {
{ high=mid-1;
while(low<=high) }
{ else
int mid=(low+high)/2; {
if(a[mid]<key) return mid;
{ }
low=mid+1; }
} return-1;
}}
38
TEMA Nr. 3.6 PLANI DITOR
Teknologji/TIK Lënda: Tik me zgjedhje Shkalla: 5 Klasa: XI
39
if(A[ i ]> A[ i+1]){
// këtu bëhet ndërrimi i pozicioneve.
temp = A[ i ];
A[ i ]= A[ i+1];
A[ i +1]= temp;
Diskutim 2: RENDITJA “SELECTION SORT”
• Ku bazohet renditja Selection Sort?
Shpjegoj: Algoritmi i renditjes me selektim bazohet në idenë e gjetjes së maksi-
mumit ose të minimumit në një tabelë të parenditur dhe vendosjen e tij në vendin
që duhet në tabelë.
Punë praktike: Tabelën A=[7, 5, 4, 2] renditeni në rendit rritës me Selection Sort
40
TEMA Nr. 3.7 PLANI DITO
42
TEMA Nr. 3.8 PLANI DITOR
Teknologji/TIK Lënda: Tik me zgjedhje Shkalla: 5 Klasa: XI
43
if (abs(A[i])<=abs(A[j]))
{
b=A[i];
A[i]=A[j];
A[j]=b;
}
else
{
}
}
cout << “A=[ “;
for (i=0;i<n;i++)
cout << A[i]
<< “ “;
cout << “]”
<< “\n”;
system(“pause”);
return 0;
}
44
TEMA Nr. 3.9 PLANI DITOR
Punë praktike:
Tregoni përse shërben programi i mëposhtëm dhe gjeni gabimet.
#include <iostream>
#include <math.h>
using namespace std;
int main()
{
const int m=7;
int A[m]={2,-3,-7,4,1,-2,2},i,p,n;
p=0;
n=0;
for (i=0;i<m;i++)
if (A[i]>0)
45
n=n+1;
else
p=p+1;
cout << “Elemente pozitivë p=”
<< p
<< “\n”;
cout << “Elemente negativë n=”
<< n
<< “\n”;
system(“pause”);
return 0;
}
Praktikë: Krijoni një listë dhe eksperimentoni, duke e renditur me Insertion sort,
Merge Sortetj.
46
TEMA 4.1 PLANI DITOR
47
Vlerësimi : Gjatë kësaj ore mësimore, nxënësi mund të vlersohet në bazë të
vëzhgimeve që janë kryer për veprimtaritë e zhvilluara në klasë. Kështu nxënësit
vlersohen mbi:
• Aktivizimin gjatë punës në klasë dhe gadishmërinë për të zhvilluar
detyrën e dhënë.
• Saktësinë e përgjigjeve që kanë dhënë gjatë diskutimit në klasë në fazën
e parë, të dytë dhe në fazën e përforcimit
48
TEMA 4.2 PLANI DITOR
Fusha: Teknologji Lënda: Tik me zgjedhje Shkalla: 5 Klasa: XI
dhe Tik
Fjalët kyçe:
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të
fushës sipas temës mësimore: vlerë, referencë.
• krijoj ndërfaqe dhe klasa.
Kuptojmë nga teksti i nxënësit që nevojitet një klasë për mbajtjen e përshtatësit,
që do të funksionojë si interface (hyrje) për përshtatësin tonë, d.m.th përmes
kësaj klase ne përdorim funksionet dhe logjikën e përshtatësit. Siç e shihni është
një klasë shumë e thjeshtë me një ndërtues (constructer) dhe funksioni tjetër
është vetë thirrja/marrja e përshtatësit (adapter-it).
49
Konsolidimi i të nxënit. Me qëllim përforcimin e njohurive të reja mësuesi/ja
përdor rubrikën `` Provo Veten,,.
50
NIVELET E ARRITJES SE KOMPETENCAVE
Bazuar në udhëzuesin e IZHA .
- Niveli I ( Pamjaftueshëm) -vlerësimi me notë 4
- Niveli II (Mjaftueshëm)- Vlerësimi me notë 5-6
- Niveli III (Mirë)- Vlerësimi me notë 7-8
-Niveli IV (Shumë mirë) -Vlerësimi me notë 9-10
Niveli I nota 4
Nxënësit në këtë nivel demonstrojnë një shkallë të pamjaftueshme të zotërimit
dhe zbatimit të njohurive, shkathtësive dhe qëndrimeve.
Niveli II (Mjaftueshëm)- Vlerësimi me notë 5-6
Nxënësit në këtë nivel zotërojnë njohuri, aftësi dhe qëndrime duke i demon-
struar ato në situata të përcaktuara të njohura, ata kryejnë detyra lëndore sipas
modeleve të ofruara.
Niveli III (Mirë)- Vlerësimi me notë 7-8
Nxënësit në këtë nivel zotërojnë, njohuri, aftësi dhe qëndrime duke i demostru-
ar ato në situata analoge ose të ngjashme, ata shprehin qëndrimin e tyre personal
duke vepruar më shumë në nivelin e pohimeve dhe konkluzioneve të formuluara
se sa në nivel analize.
Niveli IV (Shumë mirë) -Vlerësimi me notë 9-10
Nxënësit në këtë nivel zotërojnë njohuri, aftësi, qëndrime duke i demostruar
ato në mënyrë të pavarur dhe krijuese, në situata të njohura e të panjohura për ta,
ata janë të aftë të zgjidhin situata problemore të ndryshme, të mbrojnë pikëpamjet
dhe qëndrimet e tyre bazuar në argumente.
51
Regjistri personal i mësuesit
për vitin shkollor 2017 – 2018
Mësuesi/ja: _______________
Lënda : _____________
Klasa: _______________
1
1.
2
1
2.
2
1
3.
2
3
1
4.
2
1
5.
2
1
6.
2
52
Notat e vlerësimit të vazhduar
Nr. Emër NTp Nvp Np Komente
Mbiemër Nr.vl
A D D G E TN P
1
7.
2
1
8.
2
1
9.
2
3
1
10.
2
1
11.
2
1
12.
2
1
13.
2
1
14.
2
1
15.
2
3
1
16.
2
53
Legjenda:
A : Angazhim në klasë
D : Detyrat e shtëpisë
D: Debati
G: Përgjigje me gojë
E: Esse
TN : Test I ndërmjetëm
P : Projekte
Nota e Vlerësimit
me Test/detyrë përmbledhëse NTp;
55
Si të hartojmë një test?
TEKNIKAT E NDËRTIMIT TË PYETJEVE NË HARTIMIN E TESTIT
Ç’është testi.
Hapat e ndërtimit të një testi.
Llojet e pyetjeve.
Teknikat e hartimit të pyetjeve.
Ç’ ËSHTË TESTI ?
• Testet janë instrumenta matës, që në fushën e arsimit shërbejnë për matjen e
arritjeve të objektivave.
• Testimi është produkti i matjeve, pra i asaj që ka mësuar nxënësi sipas objektivave
të përcaktuara.
• Testi me shkrim është një nga mënyrat e vlerësimit të nxënësve.
Pra testimi dhe vlerësimi janë dy koncepte të ndryshme, sigurisht të pandara nga
njëra – tjetra. (testimi është pjesë e vlerësimit).
56
Përcaktimi i temave dhe objektivave që duam të testojmë.
Përcaktimi i përqindjeve të shkallës së vështirësisë së pyetjeve.
Bluprinti – tabela e specifikimeve.
Hartimi i skemës së vlerësimit ose qortimit.
Konvertimi i pikëve në notë.
Për të hartuar testin na vjen në ndihmë Taksonomia e Blumit (një sistem për
klasifikimin e pyetjeve sipas nivelit të vështirësisë
Ndarja e shkallës së vështirësisë së pyetjeve bëhet në bazë të përqindjeve që duhet të
zërë secili nivel. P.sh. një model është:
40% niveli i parë
40% niveli i dytë
20% niveli i tretë
• Ose mund të jetë:
35% niveli i parë
35% niveli i dytë
30% niveli i tretë
“Gjithsesi në mungesë të standardeve kjo ndarje varet nga niveli i arritjeve të
nxënësve.
Ndarja e shkallës së vështirësisë së pyetjeve bëhet në bazë të përqindjeve që duhet të
zërë secili nivel. P.sh. një model është:
40% niveli i parë
40% niveli i dytë
20% niveli i tretë
• Ose mund të jetë:
35% niveli i parë
35% niveli i dytë
30% niveli i tretë
57
Përfshirja e pyetjeve sipas niveleve
Pyetjet e nivelit të parë përfshijnë:
Njohjen - mbajtjen mend të fakteve.
Të kuptuarit - aftësia për të kapur kuptimin e materialit.
Pyetjet e nivelit të dytë përfshijnë:
Zbatimi – përdorimi i rregullave për të zgjidhur probleme të ndryshme.
Analiza – zbërthimi i informacioneve në pjesë përbërëse çka sjell një kuptim më të
mirë të organizimit të materialit.
Pyetjet e nivelit të tretë përfshijnë:
Sinteza – kombinimi i ideve të reja me të vjetrat.
Vlerësimi - aftësia për të gjykuar rreth vlerave të një materiali, ideve, njerëzve etj.
Përse përdoren objektivat?
Objektivat përdoren për të bërë një përcaktim më të saktë dhe më operacional të
rezultateve të pritshme.
Dy pjesët themelore të një objektivi janë:
Objekti
Veprimtaria
Psh; Pra e shprehur ndryshe:
Objekti + Veprimtaria = Objektivi.
Psh: tiparet e klimës + të përshkruajë = të përshkruajë tiparet e klimës.
Drejtshkrimi i një objektivi
Një objektiv përmban:
Adresa – nëse i adresohet kreut ose kapitullit apo një ore mësimi.
Detyra – Eshtë mjaft e rëndësishme , duhet të përdoret folje e matshme.
Mënyra – Eshtë ajo që ka të bëjë me njohuritë që duhen për realizimin e konceptit.
Kushti – Jo shpesh mund të përdoret.
Objektivi përmban vetëm një detyrë.
Shembull:
Për të shkruar objektiva dhe pyetje në nivel të ndryshëm, mësuesi duhet të përdorë
“bluprintin e testit” ose “tabelën e specifikimeve”.
Kjo tabelë e siguron mësuesin që në një test ka përfshirë një shumëllojshmëri
pyetjesh që prekin nivelet e ndryshme të njohjes.
58
Tabela është themelore për ndërtimin e një testi të mirë.
Ajo, jo vetëm siguron se testi do të provojë (testojë) të gjithë përmbajtjen e
rëndësishme dhe proceset (nivelet e njohjes ), por gjithashtu është e rëndësishme në
planifikimin dhe organizimin e mësimit.
Cilët janë komponentët e tabelës?
Përshkrimi i përmbajtjes. (Këtu listohen temat si edhe objektivat më të rëndësishme
për çdo temë, pasi testi po ndërtohet për të parë pikërisht këto objektiva).
Kategoritë. (Kategoritë shërbejnë për të mbajtur mend ose kontrolluar nivelet e
njohjes).
Llojet e pyetjeve
Pyetjet në teste i klasifikojmë në objektive dhe subjektive.
Pyetjet objektive përcaktojnë në mënyrë të qartë dhe shumë të prerë kufirin midis
përgjigjes së saktë dhe të gabuar.
Në këtë grup bëjnë pjesë këto lloje pyetjesh:
e vërtetë - e gabuar; me kombinime; me përgjigje të shkurtër; me alternativa(me
shumë zgjedhje).
Pyetjet subjektive janë pyetje të hapura ku nxënësve u kërkohet të japin gjykimet
e tyre në bazë të disa kritereve. Në këtë grup bëjnë pjesë: pyetjet ese; pyetjet e
strukturuara.
Skema e vlerësimit (qortimit)
Pasi hartohet testi, çfarëdo lloj formati qoftë ai, hartojmë skemën e vlerësimit.
Skema e vlerësimit reflekton përgjigjet e sakta të çdo pyetjeje në test.
Pikët dhe kriteret e pikëzimit:
Pasi përcaktohet totali i pikëve të një testi, atëherë bëjmë konvertimin e tyre në
notë. Përqindja e pikëve që do të shërbejë si kufi i poshtëm, rekomandohet %25.
Më pas caktohet intervali i pikëve që do të marrin nxënësit për notat nga 4 në 10.
59
TEST PERMBLEDHES NR 1 Klasa 11
1. Përshkruani rrugën që duhet të ndiqni për të importuar një imazh bitmap në
skenë dhe për të zvogëluar përmasat e tij.
( 4 ) (__)
2. Plotëso:
( 2) (_)
Motion Presets janë
4. Plotëso:
( 2 ) (__)
Një kopje e simbolit e përdorur në një dokument quhet ________________.
Përdorimi i simboleve brenda një dokumenti sjell _________________________
____________.
Në Flash krijohen dhe përdoren tri lloj simbolesh: ___________, _____________,
____________.
Simbolet grafikë zënë ________________________ në timeline.
Gjendjet e frame te simbolit buton janë: _________, ____________, ___________,
__________
Simbolet klip kanë ______________________________ nga timeline kryesor.
Një animacion Motion Tween zë ________________ në timeline.
60
Kohëzgjatja e një animacioni mund të modifikohet:
a) ________________________________________________________
___________
b) ________________________________________________________
___________
5.
A) Çfarë janë efektet e ngjyrave? Si fshihet një efekt ngjyrash?
( 3 ) (__)
7. Trego hapat që duhet të ndjekësh për të krijuar një pikë kyçe për pozicionimin
në një animacion Motion Tween. ( 4 ) (__)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
61
8. Cilat jane elementet kryesore të HTML? ( 2 ) (__)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
____________________________________________________________
9. Cilat janë ndryshimet ndërmjet elementeve të tipit Inline dhe elementeve të tipit
Bllok. ( 3 ) (__)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
____________________________________________________________
10. Ndërtoni një faqe të thjeshtë HTML, e cila përmban një tabelë që paraqet
temperaturat javore të parashikimit të motit. Çdo kolonë, e cila përfaqëson edhe
ditët e javës, të shfaqet me një ngjyrë të ndryshme.
( 4 ) (__)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
____________________________________________
Nota 4 5 6 7 8 9 10
62
63