Matek Óraterv Összeadás Kivonás 3.osztály

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 17

Óraterv

A pedagógus: gyógypedagógus-hallgató
Műveltségi terület: Matematika
Tantárgy: Matematika
Osztály: 3. osztály
Az óra témája: Összeadás és kivonás százas számkörben tízes átlépés nélkül. Összeadás húszas számkörben tízes átlépéssel. A
számolás és összeadás gyakorlása differenciálással.
Az óra típusa: gyakorló óra
Fejlesztendő készségek, számolási készség, figyelem, szövegértés, szóbeli kommunikáció, aktív szókincs, téri orientáció, együttműködés,
képességek: soralkotás, fogalmi gondolkodás, analógiás gondolkodás, szem-kéz koordináció, önértékelés

Tanítandó ismeretek, az összeadás és kivonás műveletének helyes értelmezése a 100-as számkörben


elérendő tudásszint:

Az óra didaktikai feladata: előzetes ismeretek áttekintése, érdeklődés felkeltése és a motiváció fenntartása, ismeretek elmélyítése, gyakorlás,
ellenőrzés, értékelés

Nevelési cél: egyéni aktivitás ösztönzése, az érdeklődés felkeltése; reális önétékelés kialakítása; értelmi nevelés: számolási
készség, szövegértés fejlesztése; esztétikai nevelés: rendezett munka a feladatlapon, táblán
Tantárgyi kapcsolatok:
Felhasznált források: Falus Iván (2010): Didaktika. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest.
Én már tudok számolni 3. tankönyv és munkafüzet, tanmenet és pedagógus
kézikönyv Halász Ferencné: Matematika 3. Differenciált felmérőlapok www.skillo.hu
www.pinterest.hu https://learningapps.org/

Megjegyzés:

1
Nevelési-oktatási stratégia
Időkeret Az óra menete Módszerek Tanulói Eszközök Megjegyzések
munkaformák
I. Bevezető rész, ráhangolódás
3’ I.1. Farsangi böngésző tevékenykedtetés, FOM feladatlap 1. sz. melléklet
A tanulók feladata, hogy a feladatlap alján megbeszélés,
található farsanghoz kapcsolódó ábrákat differenciálás Fejlesztendő készségek,
megkeressék a képen, megszámolják és képességek: számolási
számmal/pöttyel leírják, hány darabot találtak készség, figyelem
belőlük.

4 tanuló nehezebb, 3 tanuló könnyebb


feladatlapot kap.
8’ I.2. Feladatok számkártyákkal tevékenykedtetés, FOM számkártyák,
4 tanuló (Sz, B, Ar, A) egy-egy számkártyát megbeszélés, füzet, színes Fejlesztendő készségek,
kapnak: 23, 36, 42, 51 Feladatok a kártyákkal: differenciálás ceruza, képességek: figyelem,
• Diktáld le a számot a többieknek úgy, feladatlapok szóbeli kommunikáció,
hogy mondd el nekik, hány tízesből és aktív szókincs,
hány egyesből áll a szám, amit kaptál! A számolási készség,
fogalmi gondolkodás
számokat mindenki leírja a füzetébe. •
Mindegyik számból vegyetek el egy feladatlapok, Differenciált feladatok:
tízest! színes ceruzák, 9-24. sz. melléklet
• Karikázzátok be a páros számokat piros csipeszek, nagy
színnel! csipesz,
színes golyók,
A pedagógus állításokat fogalmaz meg a puzzle,
dobókocka
számokról, a tanulók feladata, hogy eldöntsék,
igazak vagy hamisak az állítások!

2
Mindegyik szám páratlan.
Mindegyik szám kisebb, mint 100.
A számok számjegyei összeadva kisebbek mint
10.

A tanulók is megfogalmaznak egy-egy állítást.

Az óra ezen részétől kezdve 3 tanuló


differenciált feladatokkal dolgozik a
gyógypedagógiai asszisztens segítségével, a
pedagógus állandó visszacsatolásával,
ellenőrzésével.

Célkitűzés: „A mai órán az összeadást és a kivonást fogjuk gyakorolni 100-ig.”

II. Fő rész
8’ II.1. Feladatlap 1. rész tevékenykedtetés, FOM feladatlap, 2. sz. melléklet
A tanulók előkészített feladatlapot oldanak meg magyarázat, színes ceruza
önállóan. A magyarázat, segítségadás, ellenőrzés megbeszélés, Fejlesztendő készségek,
folyamatos. ellenőrzés képességek: fogalmi
gondolkodás, számolási
készség
8’ II.2. Feladatlap 2. rész tevékenykedtetés, FOM feladatlap 3. sz. melléklet
A tanulók előkészített feladatlapot oldanak meg magyarázat,
önállóan. A magyarázat, segítségadás, ellenőrzés ellenőrzés, Fejlesztendő készségek,
folyamatos. értékelés képességek: analógiás
gondolkodás, fogalmi
A feladatok helyes megoldása esetén pecsétet gondolkodás, számolási
kapnak a feladat mellé. 3 pecsét esetén óra végén készség
jutalmat kapnak.

3
8’ II.3. Farsangi színező összeadással tevékenykedtetés, FOM feladatlap 4. sz. melléklet
és kivonással szemléltetés,
A tanulók feladata, hogy az összeadások és magyarázat Fejlesztendő készségek,
kivonások megoldása után a megfelelő színnel képességek: analógiás és
színezzék ki a farsangi bohócos képet. fogalmi gondolkodás
-- II.5. Időkitöltő feladat – IKT feladatok tevékenykedtetés, FOM laptop egérrel 5-6. sz. melléklet
https://learningapps.org/display?v=paff97c0322 ellenőrzés
(összeadások 100-as számkörben) Fejlesztendő készségek,
képességek: figyelem,
https://learningapps.org/display?v=pyqdozwp522 számolási készség
(számok csökkenő sorrendbe rendezése 100-as
számkörben)

III. Befejező rész, szintetizálás


5’ III.1. Szöveges feladatok – IKT feladat tevékenykedtetés, FOM laptop egérrel 7. sz. melléklet
https://learningapps.org/view19669021 megbeszélés,
(összeadások és kivonások 100-as számkörben) magyarázat, Fejlesztendő készségek,
ellenőrzés képességek: analógiás
gondolkodás, számolási
készség, emlékezet,
szövegértés

4’ III.2. Puzzle kép összeadással tevékenykedtetés FOM puzzle 8. sz. melléklet: puzzle
A gyerekek feladata, hogy az összeadások
elvégzésével megtalálják a puzzle kockák helyét. Fejlesztendő készségek,
Tanulópárban dolgoznak a gyerekek. képességek: számolási
készség, vizuális
figyelem, szem-kéz
koordináció
1’ Értékelés tevékenykedtetés FOM Fejlesztendő készségek,
Az órai munka értékelése. A tanulók és a képességek: reális

4
pedagógus is értékeli az órai munkát. A gyerekek önértékelés
koppintással jelzik, hogy értékelik órai
teljesítményüket.

1. sz. melléklet 1. sz. melléklet

5
2. sz. melléklet 3. sz. melléklet

6
4. sz. melléklet 5. sz. melléklet

7
6. sz. melléklet 7. sz. melléklet

8
8. sz. melléklet 9. sz, melléklet

9
10. sz. melléklet 11. sz. melléklet

10
12. sz. melléklet 13. sz. melléklet

11
14. sz. melléklet 15. sz. melléklet

12
16. sz. melléklet 17. sz. melléklet

13
18. sz. melléklet 19. sz. melléklet

14
20. sz. melléklet 21. sz. melléklet

15
22. sz. melléklet 23. sz. melléklet

16
24. sz. melléklet

17

You might also like