Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 6 (MINGGU ___)

MATAPELAJARAN: SAINS KELAS:


TARIKH/HARI: MASA:
TEMA: TEKNOLOGI DAN KEHIDUPAN TAJUK: 12.0 MESIN
LESTARI
STANDARD KANDUNGAN: 12.1 Mesin ringkas
STANDARD PEMBELAJARAN: 12.1.1 Menjelas dengan contoh jenis dan kegunaan mesin ringkas.
12.1.2 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan dan lisan
STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
OBJEKTIF 1. Menyatakan jenis mesin ringkas.
PEMBELAJARAN: 2. Memerihalkan jenis dan kegunaan mesin ringkas.
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyatakan 5 jenis mesin ringkas dengan betul.
2. Murid dapat menerangkan 5 kegunaan mesin ringkas dengan betul.
AKTIVITI PENGAJARAN 1. Seorang murid dipanggil kehadapan dan membawa pensel dan pengasah penselnya untuk aktiviti demonstrasi.
&PEMBELAJARAN (PDP): 2. Murid tersebut di minta untuk mengasah penselnya sehingga selesai.
AKTIVITI
3. Semua murid akan memberi respons terhadap soalan guru “ Apakah nama alat yang digunakan oleh rakan
1:
kamu? dan Adakah alat itu memudahkan dan mempercepatkan kerjanya? Mengapa?
4. Jawapan murid akan dikaitkan dengan penggunaan mesin ringkas yang lain dalam kehidupan harian.
AKTIVITI 5. Murid akan dibahagikan kepada 7 kumpulan dan nama kumpulan diberi mengikut nama jenis-jenis mesin ringkas
2: (Skru, Takal, Satah Condong, Roda & Gandar, Takal, Baji, Gear Dan Tuas)
6. Ketua setiap kumpulan akan datang kehadapan untuk membuat undian nama kumpulan mereka.
7. Setiap kumpulan dibekalkan dengan kertas mahjung dan pen maker (3 warna yang berlainan).
8. Setiap kumpulan perlu mencipta poster mesin ringkas dan kegunaannya berdasarkan nama kumpulan mereka
dengan kreativiti tersendiri.
9. Masa diberikan hanyalah 30 minit.
10. Apabila semua kumpulan telah siap, setiap kumpulan akan diberi “stiker note” untuk memberikan komen atau
pujian kepada kumpulan lain semasa “gallery walk”.
11. Semua ahli kumpulan lain wajib membaca dan memerhatikan poster kumpulan lain sebelum memberikan sebarang
komen atau pujian pada “stiker note”.
AKTIVITI 1. Murid akan diberikan dengan lembaran peta pokok untuk mengelaskan jenis-jenis mesin ringkas dan fungsinya.
3: 2. Murid boleh merujuk buku teks atau bertanya rakan mereka yang mahir mengenai kegunaan mesin ringkas
tersebut.
ABM/ BBM: / Pensel dan pengasah pensel / Kertas undian, kertas mahjung dan pen / Lembaran peta pokok
maker, stiker note
ELEMEN MERENTAS Bahasa / Sains & Teknologi Keusahawanan / Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi

TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI

/ Mengingat Mengaplikasi Menilai


/ Memahami Menganalisis / Mencipta

KEMAHIRAN PROSES / Memerhati / Mengelas Mengawal Pembolehubah


SAINS: / Membuat Inferens / Meramal / Mendefinisi Secara Operasi
Membuat Hipotesis Mentafsir Data Mengukur Dan Menggunakan Nombor
/ Berkomunikasi Mengeksperimen Menggunakan Perhubungan Ruang & Masa

KEMAHIRAN / Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan betul. Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF:
/ Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat. Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.
Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.

PETA PEMIKIRAN Peta bulatan / Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir

PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan / Pembentangan / Hasil kerja Murid


&PEMBELAJARAN (PDP): Drama/ PBL / Pemerhatian Lembaran Kerja / Lembaran peta pokok

STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID


(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP 2 TAHAP 3 TAHAP 4 TAHAP 5 TAHAP 6

Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Gallery Walk /


Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Demonstrasi / Peta I-Think /
Hot seat Pembentangan / Nyanyian
REFLEKSI:
____/ ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
____/ ____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________

mufaz@87 Hak Cipta Terpelihara ©


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 6 (MINGGU ___)

mufaz@87 Hak Cipta Terpelihara ©


MATAPELAJARAN: SAINS KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
TEMA: TEKNOLOGI DAN KEHIDUPAN TAJUK: 12.0 MESIN
LESTARI
STANDARD KANDUNGAN: 12.2 Mesin Kompleks
STANDARD PEMBELAJARAN: 12.2.1 Mengenal pasti mesin ringkas yang terdapat dalam mesin kompleks.
12.2.2 Mengitlak mesin kompleks terdiri daripada gabungan lebih daripada satu mesin ringkas.
12.2.4. Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.
STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
OBJEKTIF 1. Mengitlak mesin kompleks terdiri daripada gabungan lebih daripada satu mesin ringkas.
PEMBELAJARAN: 2. Mencerakinkan mesin kompleks kepada mesin ringkas dengan menggunakan contoh.
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat mengenal pasti mesin ringkas yang terdapat dalam mesin kompleks dengan betul.
2. Murid dapat menyiasat mesin ringkas yang terdapat dalam mesin kompleks dengan betul.
AKTIVITI PENGAJARAN 1. Seorang murid diminta kehadapan dan menunjukkan demonstrasi memotong kertas mengikut gambar sebuah mesin dengan
&PEMBELAJARAN (PDP): menggunakan gunting.
AKTIVITI 2. Semua murid akan memberi respons terhadap soalan guru “Berapakah bilangan mesin ringkas yang telah digunakan
1: oleh rakan kamu untuk menggunting kertas sebentar tadi?”
3. Jawapan murid dapat dikaitkan dengan konsep mesin kompleks “Mesin Kompleks ialah alat yang terdiri daripada
gabungan beberapa mesin ringkas”
AKTIVITI 1. Murid akan berada di dalam kumpulan untuk aktiviti “ find & match” mesin dalam mesin
2: 2. Murid akan diberikan kertas mahjung, gambar basikal, gambar gunting, gambar 7 jenis mesin ringkas(2 Set), pen maker,
gunting dan gam.
3. Murid akan membahagikan kertas mahjung kepada 2 bahagian dan bahagian pertama akan dilekatkan dengan gambar
basikal, bahagian kedua dilekatkan dengan gamabr gunting.
4. Semua kumpulan akan mengenalpasti beberapa mesin ringkas yang terdapat pada 2 mesin kompleks tersebut (basikal &
gunting).
5. Setiap mesin ringkas yang ditemui di dalam gambar mesin kompleks akan dilabelkan dan dilekatkan dengan gambar mesin
ringkas yang betul.
6. Setiap kumpulan akan membuat pembentangan hasil perbincangan mereka dihadapan kelas.
AKTIVITI 1. Semua murid akan diberikan dengan latihan peneguhan melalui lembaran kerja mengenalpasti mesin ringkas di dalam
3: mesin kompleks.

ABM/ BBM: / Gunting dan Kertas / Kertas mahjung, gambar basikal, / Lembaran kerja
gambar gunting, gambar 7 jenis mesin
ringkas(2 Set), pen maker, gunting dan
gam
ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan / Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI

/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai


/ Memahami / Menganalisis Mencipta
KEMAHIRAN PROSES / Memerhati / Mengelas Mengawal Pembolehubah
SAINS: / Membuat Inferens / Meramal / Mendefinisi Secara Operasi
Membuat Hipotesis Mentafsir Data Mengukur Dan Menggunakan Nombor
/ Berkomunikasi Mengeksperimen Menggunakan Perhubungan Ruang & Masa
KEMAHIRAN / Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan betul. Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF:

/ Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat. Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.
Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.

PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir

PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan / Pembentangan / Hasil kerja Murid


&PEMBELAJARAN (PDP):
Drama/ PBL / Pemerhatian / Lembaran Kerja/Buku Lain-lain:_________
aktiviti
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan- find & match / Gallery Walk
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Role Play Peta I-Think
Hot seat Pembentangan / Nyanyian
REFLEKSI:
____/ ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
____/ ____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________

mufaz@87 Hak Cipta Terpelihara ©


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 6 (MINGGU ___)
MATAPELAJARAN: SAINS KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
TEMA: TEKNOLOGI DAN KEHIDUPAN TAJUK: 12.0 MESIN
LESTARI
STANDARD KANDUNGAN: 12.2 Mesin Kompleks
STANDARD PEMBELAJARAN: 12.2.3 Menjana idea kepentingan penciptaan mesin yang lestari dari aspek penggunaan bahan, jangka hayat, peyelenggaraan,
kos, mesra alam, dan keselamatan.
STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
OBJEKTIF 1. Berkomunikasi untuk menunjukkan kepentingan penciptaan mesin yang lestari.
PEMBELAJARAN:
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menerangkan 3 kepentingan penciptaan mesin yang lestari dengan betul.
AKTIVITI PENGAJARAN 1. 2 orang murid akan dipanggil kehadapan untuk melakonkan dua watak:
&PEMBELAJARAN (PDP): AKTIVITI Murid A: Membasuh baju dengan menggunakan berus kain sambil memegang tangan
1: dan pinggangnya yang sakit.
Murid B: Situasi membasuh baju, dengan mengangkat gambar mesin basuh dan
menunjukkan kad perkataan “KEDAI DOBI”
2. Semua murid yang lain akan memberi respons kepada soalan guru “ Antara kedua-dua alat /mesin ini
yang lebih memudahkan kita untuk membasuh baju, menguntungkan dan lebih tahan lama?
Mengapa?
3. Jawapan murid digunakan untuk menerangkan konsep “Mesin Yang Lestari”
AKTIVITI 1. Murid akan bersama kumpulan masing-masing untuk menghasilkan “buku skrap”
2: 2. Setiap kumpulan akan diberikan dengan alat dan bahan berikut gunting, gam, surat khabar, majalah, katalog
pasaraya, kertas A4, kertas warna, stapler dan binding tape.
3. Kandungan yang perlu ada didalam buku skrap ini adalah
i. Maksud Mesin Yang Lestari.
ii. Kepentingan mesin lestari dicipta dan Gambar Mesin Lestari
4. Buku skrap yang telah siap akan diletakkan dihadapan kelas untuk penilaian dan di pamerkan dihadapan
kelas.
ABM/ BBM: / Baju, berus kain, gamabar / alat dan bahan berikut gunting, / Katalog pasaraya, kertas A4, kertas
mesin basuh, kad perkataan. gam, surat khabar, majalah. warna, stapler dan binding tape
ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
Nilai Murni Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI

Mengingat Mengaplikasi Menilai


Memahami Menganalisis Mencipta
KEMAHIRAN PROSES Memerhati Mengelas Mengawal Pembolehubah
SAINS: Membuat Inferens Meramal Mendefinisi Secara Operasi
Membuat Hipotesis Mentafsir Data Mengukur Dan Menggunakan Nombor
Berkomunikasi Mengeksperimen Menggunakan Perhubungan Ruang & Masa
KEMAHIRAN Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF: betul.

Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.
selamat.
Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz Lisan Pembentangan Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP):
Drama/ PBL Pemerhatian Lembaran Kerja/Buku Lain-lain:_________
aktiviti
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Gallery Walk
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Role Play Peta I-Think
Hot seat Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI:
____/ ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
____/ ____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:

mufaz@87 Hak Cipta Terpelihara ©


Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________

mufaz@87 Hak Cipta Terpelihara ©


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 6 (MINGGU ___)
MATAPELAJARAN: SAINS KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
TEMA: TEKNOLOGI DAN KEHIDUPAN TAJUK: 12.0 MESIN
LESTARI
STANDARD KANDUNGAN: 12.3 Mereka bentuk model mesin
STANDARD PEMBELAJARAN: 12.3.1 Mereka bentuk model mesin kompleks dengan menggabungkan beberapa konsep sains yang telah di pelajari seperti
elektrik, magnet, kelajuan dan sifat cahaya.
12.3.2 Memerihalkan model yang dicipta.
STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
OBJEKTIF 1. Mereka bentuk satu model mesin kompleks dan memerihalkan konsep sains yang diaplikasikan serta kelestarian model
PEMBELAJARAN: ciptaan.
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Mencipta model bot layar berdasarkan beberapa jenis mesin ringkas dan konsep sains
AKTIVITI PENGAJARAN 1. Murid akan berada di kumpulan masing-masing untuk menghasilkan “Bot layar”
&PEMBELAJARAN (PDP): AKTIVITI 2. Setiap kumpulan akan dibekalkan dengan pisau, pembaris , pensel, penebuk lubang, btol plastik (500ml),
1: kadbod plastik, straw, gelang getah, benang, lidi sate, beg plastik, mentol, bateri AA, pemegang mentol,
pemegang bateri, wayar, dan pita pelekat.
3. Murid akan melihat panduan atau langkah – langkah penyediaan bot pada muka surat 203 & 204 di dalam
buku teks.
4. Semua murid diingatkan agar berhati-hati ketika menggunakan alat tajam seperti pisau dan gunting.
AKTIVITI 1. Setiap kumpulan akan membuat pembentangan dan ujian kepada bot layar masing –masing dihadapan kelas.
2: 2. Setiap kumpulan perlu menerangkan tentang mesin ringkas yang terdapat pada model bot layar serta konsep sains yang
telah digabungkan untuk menghasilkan bot layar mereka.
ABM/ BBM: / pisau, pembaris , pensel, penebuk / Kadbod plastic, straw, gelang getah, / Pemegang mentol, pemegang bateri, wayar,
lubang, btol plastik (500ml) benang, lidi sate, beg plastik, mentol, dan pita pelekat, besen dan air.
bateri AA
ELEMEN MERENTAS Bahasa / Sains & Teknologi Keusahawanan / Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): TMK / Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI

/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai


/ Memahami Menganalisis / Mencipta
KEMAHIRAN PROSES / Memerhati Mengelas / Mengawal Pembolehubah
SAINS: Membuat Inferens Meramal Mendefinisi Secara Operasi
Membuat Hipotesis Mentafsir Data / Mengukur Dan Menggunakan Nombor
/ Berkomunikasi Mengeksperimen / Menggunakan Perhubungan Ruang & Masa
KEMAHIRAN / Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF: betul.

/ Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.
selamat.
Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan / Pembentangan / Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP):
Drama/ PBL / Pemerhatian Lembaran Kerja/Buku Lain-lain:_________
aktiviti
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Gallery Walk
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Role Play Peta I-Think
Hot seat Pembentangan / Projek /
REFLEKSI:
____/ ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
____/ ____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________

mufaz@87 Hak Cipta Terpelihara ©

You might also like