Professional Documents
Culture Documents
50 Math Problems With Solution Geometry 1 Maths Solutions, Me Aju
50 Math Problems With Solution Geometry 1 Maths Solutions, Me Aju
50
Math Problems
With Solution
Geometry
1
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
��������� �����������
1st BOOK
"50 ���ℎ �������� ���ℎ �������� (�������� 1)"
Maths solutions 02
Contents
Questions................................................03
Solutions................................................20
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 03
Questions
C
QUESTION 001
In figure P
R
AB = 16 cm, AC = 14 cm & BC = 10 cm
PQR is incircle of triangle
E D
QUESTION 002
In figure
ABCDEF is a regular hexagon
AB = 10 cm F C
QUESTION 003
In figure
Three semicircles
PA = 10 cm & PB = 20 cm
A P B
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 04
QUESTION 004
D C
In figure
ABCD is a square
P Q
AB = 80 cm
Two quarter circles
Circle is passing through P,Q & R
Find the length of PQ
R
A B
QUESTION 005
D C
In figure
R
ABCDEF is a regular hexagon
D
PA = PB C
DQ ⊥PC & PC ⊥ CR
Q
Find PQ:QR:RC
A P B
QUESTION 006 G F
In figure
Two squares
D C
AB = 20 cm & BE = 40 cm O
A B E
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 05
QUESTION 007
In figure
A regular octagon & 4 square
sides = 4 cm
D C
QUESTION 008
P
In figure
ABCD is a square
AB = 8 cm O
O - center of semicircle
PB & CQ are tangent of semicircle
Q
Find the area of blue quadrilateral
A B
QUESTION 009
a
In figure
A regular pentagon
Altitude of pentagon is (a+b)
b
Find a:b
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 06
D
QUESTION 010
In figure
AB, BC, CD & DA are tangents of smaller
circle A K P Q C
PK = 2 cm & QC = 3 cm
QUESTION 011
C
In figure
AB = 16 cm, AC = 14 cm & BC = 10 cm y
O - center of incircle
O
x z
Find x+y+z
A B
QUESTION 012
X
A B
In figure
AXB is a sector ( O - center )
OA = OB = 6 cm
∠QPR = 60°
Circle is passing through O, A & B
Maths solutions 07
QUESTION 013
In figure
A semicircle
A square is inscribed inside the semicircle
QUESTION 014
In figure
E C
ABCDE is a regular pentagon
AB = 4 cm
Q
APD is sector and BQC is semicircle
P
PQ is the tangent of both curves
Find PQ
A B
B
QUESTION 015 R
In figure
AOB is a quarter circle P
PQ ∥ RS ∥ BO
OA = 10 cm
AP = PR = RB
Maths solutions 08
QUESTION 016
4 cm
In figure
A rectangle and a quarter circle
2 cm
QUESTION 017
In figure
Three semicircles 6 cm
QUESTION 018
C
In figure
∠ACH = 30° & ∠ BCH = 45°
∠CAD = ∠HAD D
Circumcircle of ΔABC = 1 cm
A H B
Find the area of ΔBDH
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 09
D G C
QUESTION 019
In figure
ABCD is a Square
AB = 6 cm
HEF is a semicircle H F
GDH & CFG are quarter circle
A E B
QUESTION 020
In figure
D P C
ABCD is a parallelogram
AB = 4 cm & AD = 2 cm
DQ & PB arc of circle with center A
60°
QUESTION 021
D P C
In figure
ABCD is a parallelogram
O
AB = 6 cm & AD = 4 cm
∠BAD =60°
OA = OC B
A Q
Maths solutions 10
QUESTION 022
Q
In figure D
ADB is a semicircle
AC = 8 cm & BC = 2 cm
CD ⊥ AB
PCQ is an arc ( radius = CD ) P
A C B
Find the length of PQ
QUESTION 023
C
In figure P
Area of ΔABC is 6 cm²
AB = 4 cm
AB ⊥ AC & AD ⊥ BC
A B
Find the area of ΔABD
QUESTION 024
In figure
A regular hexagon & a square
Area of square = 16 cm²
Maths solutions 11
QUESTION 025
P
In figure
AMQ & APB are semicircles
AB ⊥ PQ M
BM is tangent of semicircle AMQ
BQ = 32 cm & BM = 40 cm
A Q B
B
QUESTION 026
In figure
A quarter circle & a semicircle
OA = 4 cm
O A
QUESTION 027 C
R
In figure Q
AB = 16 cm, AC = 14 cm & BC = 10 cm
PQR is incircle
Maths solutions 12
QUESTION 028 D N C
Q
In figure Y
ABCD is a square
AM = MD = DN = ND M
P
BP & BQ are tangent of circle
X
Find AX : XY : YC
A B
C
QUESTION 029
In figure
AB = 16 cm, AC = 14 cm & BC = 10 cm
A B
QUESTION 030
In figure
Three Squares
Maths solutions 13
QUESTION 031
C
R
In figure Q
AB = 112 cm, AC = 98 cm & BC = 70 cm
AB ⊥ PC, AC ⊥ BR & BC ⊥ AQ
Find the radius of circle
A P B
QUESTION 032
D
In figure
∠CAD = 15°
AB = BD & AC = BC
Radius of circle = 6 cm
A B
QUESTION 033
C
In figure
R - center of semicircle P
AB = 10 cm, AC = 8 cm & BC = 6 cm Q
AC & BC are tangents
Maths solutions 14
QUESTION 034 C
In figure
AB = 16 cm, AC = 14 cm & BC = 10 cm Q P
X
AQ = CQ
∠BAP = ∠ CAP
A Y B
Find the length of XY
D C
QUESTION 035
In figure
X
A square & two semicircles
b
Y
Find a : b : c P
c
A Q B
QUESTION 036
C
In figure
Two incircles
AB = 5 cm, AC = 4 cm & 3 cm
AB ⊥ CD
Red Area : Blue Area = ? A D B
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 15
QUESTION 037
P X
In figure Q
Two Squares
Find PQ : XY
QUESTION 038
In figure
AB ⊥ CD
AO = 4 cm, BO = 3 cm & CO = 2 cm
O
Find the radius of circle A B
F
QUESTION 039
D
C
In figure
E
ABCD & AEFG are square
∠EAB = 120° G
AB = 4 cm
A B
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 16
QUESTION 040
D
In figure E
ABCDE is a regular pentagon R
AB = 2 cm & CR = 1 cm
C P
PD & PB are tangent of circle
Q
Find ∠BPD A
B
B
QUESTION 041
In figure
AOB is a quarter circle
Two semicircles
O A
F
QUESTION 042
In figure D
ABCDE regular pentagon H
G
AB = 10 cm
E C
BEFG is a square
BEH equilateral triangle
Maths solutions 17
D C
QUESTION 043
In figure
ABCD is a rectangle P
PQ = 3 cm & QR = 2 cm Q
R
D
QUESTION 044
B
P
In figure
AXB & CXD are semicircles X
Find ∠APC A
C
QUESTION 045 R
Q
N M
In figure
AB = 10 cm, AC = 8 cm & BC = 6 cm
L
AB ⊥ LP, AC ⊥ NR & BC ⊥ MQ A B
AN = CN, CM = BM & BL = AL
Find LP + NR + MQ
P
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 18
QUESTION 046
Y
X Q
In figure
A & B are center of circles
A P B
AP = 3 cm & BP = 6 cm
AY & BX are tangents
B
QUESTION 047
In figure
A circular sector
O
∠AOB = 60°
OB = 6 cm
D C
QUESTION 048 S R
A B
In figure
PQRS & ABCD are squares
Find AB : PQ
P Q
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 19
QUESTION 049
C
Q
In figure
Radius of circle PAC = 4 cm P
B
Radius of circle PQR = 2 cm
BA & BC are tangent of both circles R
A
Then find the area of ΔABC
D
QUESTION 050
E
In figure C
A, B, C, D & E are corner of star
∠A + ∠B + ∠C + ∠D + ∠E = ? B
A
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 20
Solutions
SOLUTION 001
C
cm
10
14
cm
Blue area = Area of APOQ - Area of red sector O
A 16 cm B
Let AQ = x, then
AP = x ( AQ & AP are tangents of circle start from same point )
C
CP = CR = 14-x -
x
14
14
QB = BR = 16-x P
-x
R
We also have
x
16
BR + CR = 10
-x
(16-x) + (14-x) = 10
x 16 - x
x = 10 cm A Q B
We know, Δ = sr
s = ½(a+b+c) = ½(10+14+16) = 20 cm
Δ² = s(s-a)(s-b)(s-c) {Heron's formula}
Δ² = 20(20-10)(20-14)(20-16)
Δ² = 4800
Δ = 40√3 cm²
We get, 40√3 = 20r
r = 2√3 cm
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 21
C
Area of APOQ = 10×2√3 = 20√3 cm² = 34.641 cm²
P
From figure R
tan(∠ OAQ) = (2√3)/10 ⇒ ∠ OAQ = 19.106°
so ∠ AOQ = 90° - 23.413° = 70.894°
O
2√3 cm
Then A 10 cm Q B
∠POQ = 2× ∠AOQ = 2×70.894° = 141.788°
C
Area of red sector = (141.788/360)×π(2√3)² = 14.848 cm²
Area of APOQ = 34.641 cm² P
R
2√3 cm
Blue area = 27.713 - 13.945 = 13.678 cm²
A 10 cm Q B
Blue area = 19.792 cm²
SOLUTION 002
F C
From figure Q
DE×DX = DQ² {Secant-Tangent Theorem}
y
DE×(DE+EX) = x² Y Az P B
Maths solutions 22
From ΔBCD
∠C = 120° & CB = CD = 10 cm
BD² = BC² + BD² - 2×BC×BD cos 120 {cosine rule}
BD² = 10² + 10² - 2×10×10×(-½) = 300
From ΔPBD
PD² = PB² + BD²
(x+y)² = (10-z)² + 300
200+20y√2+y² = 100-20z+z² + 300
20y√2 + 20z + y² = 200 + z²
20y√2 + 20z + z² + 10z = 200 + z²
2y√2 = 20 - 3z...........................................................eq(a)
Squre both sides then,
8y² = 400 - 120z + z²..................................................eq(2)
eq(2)×8 then,
8y² = 8z² + 80z...........................................................eq(3)
From Eq(a)
2y√2 = 20 - 3z
y = (20 - 3(100 - 40√6))/2√2
y = 60√3 - 70√2
We know, PD = x+y
So PD = (10√2) + (60√3 - 70√2)
PD = 60√3 - 60√2 cm
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 23
SOLUTION 003
From figure
r - Radius of circle
OX = 5+r, OY = 15-r, OZ = 10+r, XY = 10 & XZ = 15 O
r
r
r
From ΔXOY 10
∠OXP)
5
OY² = XO² + XY² - 2×XO×XY×cos(
(15-r)² = (5+r)² + 10² - 20(5+r)cos( ∠ OXP) A X 5 P 5 Y 5 Z B
SOLUTION 004
D C
Let r is radius of circle & PX = QX = x
Then PQ = 2x
P x X Q
r
From ΔAOR
O
AO² = AR² + OR² -r
40 r
(40-r)² = 20² + r² {pythagorean theorem}
1600-80r+r² = 400 + r² A 20 cm R 20 cm B
r = 15 cm
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 24
SOLUTION 005
E D
Let sides = x, PQ = a, QR = b & RD = c, Then PA=PB=x
√3
2x
c
From ΔFAP 2x
2x√3
⇒
b
PF² = 4x²+x²-4x²×(-½) = 7x² PF = x√3
x√ Q
PF = PC = x√7 {Due to symmetry} 7
7
2x
2x
x√
a
From ΔEDF
A x P x B
FD² = (2x)²+(2x)²-2×2x×2x×cos(120)
FD² = 8x²-8x²×(-½) = 12x² ⇒ FD = 2x√3
FD = BD = 2x√3
Maths solutions 25
From ΔBDP
(a+b+c)² = (2x√3)²+x² {pythagorean theorem}
(a+b+c)² = 12x²+x² = 13x²
a+b+c = x√13.............................................eq(3)
eq(4) + eq(5)
(b+c-a) + (a+b-c) = 8x/√13
2b = 8x/√13 ⇒ b = 4x/√13
eq(4) - eq(5)
(b+c-a) - (a+b-c) = 2x/√13
2c - 2a = 2x/√13
c-a = x/√13................................................eq(6)
Maths solutions 26
eq(7) + eq(8)
(a+c) + (c-a) = 8x/√13 ⇒ a = 4x/√13
G F
SOLUTION 006
From fig(2)
ΔAOE & ΔGOF similar
AE/GF = PO/QO
60/40 = (40-x)/x A B E
Fig(1)
60x = 1600-40x
100x = 1600 ⇒ x = 16 cm
G 40 cm F
Blue area = Total area - (Area of ΔAEF + Area of ΔOFG) Q
Total area = 20²+40² = 400+1600
x
Maths solutions 27
SOLUTION 007
From ΔABC
∠CAB = 135 -90 = 45°
∠ABC = 135 -90 = 45°
We know AB = BD = FH = 4 cm, F H
E G
2√2 cm
BC = AC = AB sin 45 = 2√2 cm B
C D
CD = BD-BC = 4-2√2 cm ⇒ FE = 4-2√2 cm
4
GH = 4-2√2 cm
cm
A
Side of square = EG = FH - FE - GH = 4 - (4-2√2) - (4-2√2)
EG = 4√2 - 4
SOLUTION 008
D y Y 8-y C
Area of Kite = longer side × smaller side
2
cm
4
We know PB = AB = 8 cm {Tangents from B}
8 cm
O Z
4
cm
From ΔBYC
4 cm
8-
(8+y)² = (8-y)² + 8² Q
64+16y+y² = 64-16y+y² + 64
A
32y = 64 ⇒ y = 2 cm & BY = 10 cm X B
Maths solutions 28
SOLUTION 009
DF² = AD²-AF²
E O C
(a+b)² = (√5 +1)² x² - x² = (5+2√5)x²
a+b ≈ 3.078 x
2x
∠DEC = (180-108)/2 = 36° b
A x F B
b = 3.078 x - 1.175 x = 1.903 x
a/b = 1.175 x/1.903 x = 1175/1903
a:b ≈ 1175:1903
SOLUTION 010
N
3
√
1.5√3 cm
We know PK = 2 cm & QC = 3 cm 2√
3c
m
L m
2c
PC = CK-PK = 6-2 = 4 cm
From ΔCPN A C
∠ PCN) = 2/4 ⇒ ∠PCN = 30°
sin( K M 1
P cm Q 3 cm
Maths solutions 29
From ΔCMD
DM = CD×sin 30
DM = 3√3 × (½) = 1.5√3 cm ⇒ BD = 3√3 cm {Due to symmetry}
CM = CD×cos 30 = 3√3×cos 30 = 4.5 cm
KM = KC - MC = 6 - 4.5 = 1.5 cm
From ΔADM
AD² = AM²+DM²
(√3+p)² = (1.5+q)²+(1.5√3)²
3 + 2p√3 + p² = (2.25+3q+q²) + 6.75
p²-q² = 3q - 2p√3 + 6........................................eq(2)
Maths solutions 30
SOLUTION 011
Let AQ = p, then
AP = p {AQ & AP are tangents of circle start from same point} C
-p
CP = CR = 14-p 14
14
-p
P
QB = BR = 16-p y
R
r
p r
We also have O
16
x z
-p
BR + CR = 10
r
(16-p) + (14-p) = 10
A p Q 16-p B
p = 10 cm
We know, Δ = sr
s = ½(a+b+c) = ½(10+14+16) = 20 cm
Δ² = s(s-a)(s-b)(s-c) {Heron's formula}
Δ² = 20(20-10)(20-14)(20-16)
Δ² = 4800
Δ = 40√3 cm²
We get, 40√3 = 20r
r = 2√3 cm
From ΔAQO
x² = p²+r² = 10²+(2√3)² = 100+12 = 112
x=4√7 cm
From ΔBQO
z²=(16-p)²+r² = 6²+(2√3)² = 36+12 = 48
z=4√3 cm
From ΔCPO
y²=(14-p)²+r² = 4²+(2√3)² = 16+12 = 28
y = 2√7 cm
x+y+z = 6√7 + 4√3 cm
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 31
SOLUTION 012
C B
m
2√3 cm
6c
m
SOLUTION 013
Maths solutions 32
S R
From figure
AP×PB = PS²
4×(x+4) = x² x
r
4x+16 = x²
x²-4x-16 = 0 solving this equation, then we get
A 4 cm P ½x O Q 4 cm B
x = 2±2√5 length not become negative, so
x = 2+2√5
2r = 4+x+4 = 4+2+2√5+4 = 10+2√5 ⇒ r = 5+√5 cm
SOLUTION 014 D
From figure
4
cm cm
PN = QN = 2 cm {QPNM is a Rectangle} 4
PQ = MN {QPNM is a Rectangle}
EQ = 4 cm E C
4c P
2 cm
m 2c
From ΔCDE m
CE² = ED²+CD²-2×ED×CD×cos 108 N
Q
CE² = 4²+4²-2×4×4×¼(1-√5) ⇒ CE² = 24+8√5
2c
m
2 cm
From ΔCNE
M
NE² = CE²-NC² {Pythagorean theorem}
A 4 cm B
NE² = 24+8√5 - 2² = 20+8√5
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 33
From ΔMNE
MN² = NE²-ME² {Pythagorean theorem}
MN² = 20+8√5 - 6² = 8√5 - 16
MN = PQ = 1.374 cm
SOLUTION 015
From figure
∠AOP = ∠ POR = ∠ROB = 30°
B
From ΔOQP
OP = 10 cm
10 cm
OQ = OP×cos 30 = 12cos 30 = 6√3 cm P
Maths solutions 34
SOLUTION 016
A
4 cm
From ΔOPQ
R Q
(r-4)²+(r-2)² = r²
r²-8r+16 + r²-4r+4 = r²
r²-12r+20 = 0 or (r-10)(r+2) = 0
r-4 cm
r-4 cm
so, r = 10 & r = -2 cm
r
Length not become negative so r = 10 cm
Radius of circle = 10 cm
O r-2 cm P 2 cm B
SOLUTION 017
From Figure
AP = 2 cm, QR = 3 cm & RS = 3 cm
From ΔPOQ
PQ² = OP²-OQ² {Pythagorean theorem} 3 cm O 3 cm
S
PQ² = PQ² = 5²-3² ⇒ PQ = 4 cm
cm
3
3 cm
3 cm
From Figure cm
2
AR = AP+PQ+QR = 2+4+3 = 9 cm 2 cm 2 cm
A P Q R B
AR×RB = RS² {Chord theorem}
9×RB = 3² = 9 ⇒ RB = 1 cm
Maths solutions 35
SOLUTION 018
C
Let consider BH = x
From figure
∠ACH = 30° & ∠ BCH = 45° D
BH = x & CH = x {Because ∠ BCH = 45°}
AH = CH×tan 30 {Because ∠ ACH = 30°}
A H x B
AH = x×tan 30 = ⅓x√3
∠CAH = 90°-30°= 60°
∠DAH = ½ ∠CAH = 30°
DH = AH×tan 30° = ⅓x√3×⅓√3 = ⅓x
SOLUTION 019
Maths solutions 36
D 3 cm G 3 cm C
Let r is the radius of orange circle
From figure
cm
PG = EG-(EO+PO) = 6-(r+r) = 6 - 2r
3
P
From ΔOGC
OC² = OG²+CG² {pythagorean theorem} H r r F
(3+r)² = (6-r)²+3²
9+6r+r² = 36-12r+r²+9
O
18r = 36 ⇒ r=2
SOLUTION 020
√3 cm
m
4c
2c
DY = 2×sin 60 = √3
DY = PX = √3
A Y Q X B
From ΔAPX
sin( ∠ PAX) = PX/AP = √3/4
∠PAX = 25.66°
∠DAP = 60-25.66 = 34.34°
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 37
SOLUTION 021
From figure
AQ = AD×cos 60 = 4×½ = 2 cm X
BD = 2√7 cm OD = √7 cm O
4c
Maths solutions 38
SOLUTION 022
From figure
AC+BC = 8+2 = 10 cm
OA = OB = OD = OQ = 10/2 = 5 cm
OC = AC-OA = 8-5 = 3 cm Q
4 cm
D
CD² = AC×BC
5 cm
CD² = 8×2 = 16 ⇒ CD = 4 cm
R
DQ = 4 cm {Radius of circle}
cm
5
QR = PR {O & R centers and
PQ is a chord } P
A 5 cm O 3 cm C 2 cm B
From ΔODQ
Area² = s(s-a)(s-b)(s-c) {Heron's formula}
Here a = 5 cm, b = 5 cm & c = 4 cm
2s = a+b+c = 5+5+4 = 14 ⇒ s = 7 cm
Area² = 7(7-5)(7-5)(7-4) = 7×2×2×3 = 84 cm² ⇒ Area = 2√21
We can also find area of triangle in another way that is
Area = ½×OD×QR = ½×5×QR
½×5×QR = 2√21
QR = ⅘√21 ⇒ PQ = 2×⅘√21 = 1.6√21 cm
PQ = 1.6√21 cm
D
SOLUTION 023
C
From ΔABC
Area = ½×AB×AC
6 = ½×4×AC ⇒ AC = 3 cm P
⇒
3 cm
From figure
PA=PD {BC is diameter and AD ⊥BC} A
4 cm
B
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 39
From ΔABP
BP² = AB²-PA² = 4²- (2.4)² = 10.24 ⇒ BP = 3.2 cm
SOLUTION 024 E D
From figure
Area of square = 16 cm²
Side of square = AB = AQ = 4 cm
Q 4 cm P
Area of blue triangle = Area of ΔABQ
+ Area of ΔAFQ F
C
+ Area of ΔABF
4 cm
Area of ΔABQ = ½×AB×AQ = ½×4×4 = 8 cm²
4 cm
Area of ΔAFQ = ½×AF×AQ×sin 30 A B
Area of ΔAFQ = ½×AF×AQ×sin 30 = ½×4×4×½
Area of ΔAFQ = 4 cm²
Maths solutions 40
SOLUTION 025
From figure
Blue area = Area of sector ARP - Area of ΔPQR - Area of small semicircle
BQ×BA = BM²
P
32×BA = 40² ⇒ BA = 50 cm
25 c
Radius of large semicircle = 50/2 = 25 cm
M
m
or RA = RB = RP = 25 cm
40 cm
AQ = BA -BQ = 50-32 = 18 cm 25 cm
A 18 cm Q 7 cm R B
BQ×AQ = PQ²
32×18 = PQ² ⇒ PQ = 24 cm
SOLUTION 026 B
Let radius of circle = R
From figure OP = YX
2 cm
From ΔPOX
OP² = OX²-PX² = (4-R)²-R² = 16-8R........eq(1) Z 2 cm
2-R
R R Q
From ΔXYZ Y
X
YX² = XZ²-YZ² = (2+R)²-(2-R)² = 8R.......eq(2) R R
From eq(1) & eq(2) 4-R
16-8R = 8R ⇒ R = 1 cm
O P A
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 41
From ΔUVZ
(2+x)²-(2-x)² = UV² ⇒ UV = 2√(2x)
From ΔXWV Z
2+
X
2-x
x
From eq(1) 1 +x 1-x
V
OP² = 16-8R = 16-8 = 8 ⇒ OP = 2√2 cm U
x x
W
x
O A
P
OP = UW = UV+VW = 2√(2x) + 2√x = 2√2
√(2x) + √x = √2
√x × (√2 + 1) = √2
√x = 2-√2 ⇒ x = 6-4√2 cm
Radius of circle = 6-4√2 cm
SOLUTION 027
Maths solutions 42
Let AP = x, then
AR = x ( AP & AR are tangents of circle start from same point ) C
-x
14
CR = CQ = 14-x
14
-x
R
BP = BQ = 16-x
Q
We also have x
16
-x
BQ + CQ = 10
(16-x) + (14-x) = 10
A x P 16-x B
x = 10 cm
We know, Δ = sr
s = ½(a+b+c) = ½(10+14+16) = 20 cm
Δ² = s(s-a)(s-b)(s-c) {Heron's formula}
Δ² = 20(20-10)(20-14)(20-16)
Δ² = 4800
C
Δ = 40√3 cm²
cm
4
4c
R
m
We get, 40√3 = 20r
Q
r = 2√3 cm m cm
c 3
10
2√
mO
2√3 c
6c
S
m
From ΔBOQ
∠BQO = 90° A 10 cm P 6 cm B
From ΔABC
AB² = AC²+BC²-2×AC×BC× cos C {Cosine rule}
16² = 14²+10²-2×14×10× cos C
256 = 296 - 280 cos C ⇒ cos C = ⅐
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 43
From ΔACQ
AQ² = AC²+CQ²-2×AC×CQ× cos C {Cosine rule}
C
AQ² = 14²+4²-2×14×4×⅐ = 196 ⇒ AQ = 14 cm
4
cm
⇒ ∠C = ∠ AQC
4c
That is AQ = AC = 14 cm R
m
cos C = ⅐ ⇒ ∠C = ∠AQC = 81.787° Q
c
m cm
10 3
∠OQS = 180-∠ OQB-∠ AQC = 180-90-81.787 2√3 c
mO
2√
6c
∠OQS = 8.213° S
m
C
A 10 cm P 6 cm B
From ΔOSQ
∠OSQ = ∠ OQS = 8.213° {SInce OS=OQ=Radius of circle}
∠SOQ = 180 -∠ OSQ- ∠ OQS = 180-8.213-8.213 = 163.574°
Red Area = Area of ΔOSQ = ½×OS×OQ×sin ( ∠ SOQ) = ½×OS×OQ×sin (∠ SOQ)
Red Area = ½×2√3×2√3×sin 163.574° = 1.697 cm²
SOLUTION 028
Let AM = MD = DN = ND = x D x N x C
AX = CY {Due to symmetry} Q
2
½
x√
x√
½
2
O
From figure x
H
½
Maths solutions 44
From ΔOPB
Area = ½×OP×BP = ½×½x√2×2x = ½x²√2
Also, Area = ½×HP×OB = ½×HP×1.5x√2 = ½x²√2 ⇒ HP = ⅔x
PQ = 2×⅔x = (4/3)x
From ΔBPH
BH² = BP²-HP² = (2x)²-(⅔x)² = 4x²-(4/9)x²
BH² = (32/9)x² ⇒ BH = (4/3)√2 x
AX+XY+YB = 2x√2
2AX + x = 2x√2
AX = YB = (√2-½)x
SOLUTION 029
Maths solutions 45
From figure C
AC² = BA²+BC²-2×BA×BC cos B
14² = 16²+10²-2×16×10 cos B
cos B = ½ ⇒ ∠ B = 60° c
m
10
R
∠AOC = 2×60 = 120° {Inscribed angle} 14
cm
∠OAC = ∠ OCA {OA = OC}
∠OAC + ∠ OCA + ∠AOC = 180° R O
∠OAC + ∠ OCA = 180-120 = 60° A 16 cm B
∠OAC = ∠ OCA = 30°
2×R = 14/sin 60 ⇒ R = ⅓×14√3 cm
SOLUTION 030
From figure
OD = ON = x {∠OND = 45°} y
y
y
MB = MN = x { ∠ BNM = 45°} x
PB = PQ = y { ∠ BNM = 45°}
BD = OS+SP+PB = y+y+y = 3y = 2x√2
A x
⇒ y = ⅔x√2 x M B
Red area = y²
Blue area : Red area = x² : y² = x² : (⅔x√2)² = 1 : 8/9 = 9 : 8
Blue area : Red area = 9 : 8
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 46
SOLUTION 031
10
Blue circle is circumcircle of ΔPQR C
cm
m
c
R 14
Q
From ΔAPC & ΔBPC
PC² = AC²-AP² = BC²-PB² m
c
88
98²-AP² = 70²-(AB-AP)² = 70²-(112-AP)²
56
⇒
cm
9604-AP² = 4900-12544+224×AP-AP² AP = 77 cm
PB = 112 - 77 = 35 cm
A 77 cm 35 cm B
From ΔARB & ΔCRB P
From ΔABC
BC² = AB²+AC²-2×AB×AC cos ( ∠CAB)
70² = 112²+98²-2×112×98×cos ( ∠ CAB) ⇒ cos ( ∠CAB) = 11/14
AC² = AB²+BC²-2×AB×BC cos ( ∠ ABC)
98² = 112²+70²-2×112×70 cos ( ∠ ABC) ⇒ cos ( ∠ABC) = ½
AB² = AC²+BC²-2×AC×BC cos ( ∠ ACB)
112² = 98²+70²-2×98×70 cos ( ∠ ACB) ⇒ cos ( ∠ ACB) = ⅐
PR² = AR²+AP²-2×AR×AP cos ( ∠CAB)
PR² = 88²+77²-2×88×77×11/14 = 3025 ⇒ PR = 55 cm
QR² = CQ²+CR²-2×CQ×CR cos ( ∠ ACB)
QR² = 14²+10²-2×14×10×⅐ = 256 ⇒ QR = 16 cm
PQ² = BP²+BQ²-2×BP×BQ cos ( ∠ ABC)
PQ² = 35²+56²-2×35×56×½ = 2401 ⇒ PQ = 49 cm
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 47
10
From ΔPQR C
cm
m
c
Let a = PR = 55 cm, b = RQ = 16 cm, c = QP = 49 cm R 16 c 14
m
Q
Δ = area of triangle & 2s = perimeter of triangle
cm
⇒ 88
5 5 c m
2s = 55+16+49 = 120 s = 60 cm
4 9 c m
56
cm
Δ² = s(s-a)(s-b)(s-c) {Heron's formula}
Δ² = 60(60-55)(60-16)(60-49)
Δ² = 145200 ⇒ Δ = 220√3 cm²
A 77 cm P 35 cm B
SOLUTION 032
Let ∠ BAD = θ
C
From ΔABD
∠BAD = ∠ ADB = θ {AB = DB}
∠ABD = 180-∠BAD- ∠ADB = 180-2θ
D
From ΔABC
∠CAB = ∠ CBA {AC = BC} θ
15-θ = 180-2θ = 3θ = 165 ⇒ θ = 55°
∠CBA = 180-2θ = 180-110 = 70°
∠CAB = ∠ CBA = 70°
∠ACB = 180-∠CAB- ∠CBA = 180-140
∠ACB = 40° 15°
2θ
θ
0-
18
AC/sin 70 = 12 ⇒ AC = 12×sin 70
AC = BC = 12×sin 70
Area of ΔABC = ½×AC×BC×sin 40 = ½×12×sin 70×12×sin 70×sin 40
Area of ΔABC ≈ 40.867 cm²
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 48
SOLUTION 033
R
P
ΔABC & ΔARP are similar triangles Q
R/6 = (8-R)/8 ⇒ 8R = 6(8-R) 8 -R R
⇒ R
6-
8R = 48-6R R = 24/7 cm
R
Area of blue triangle = ½×(24/7)² A R B
Area of blue triangle = 5.878 cm²
SOLUTION 034
From ΔABC
BC² =AB²+AC²-2×AB²×AC²×cos ( ∠ BAC) C
10² = 16²+14²-2×16×14×cos ( ∠ BAC) ⇒ cos ( ∠ BAC) = 11/14
∠BAC ≈ 38.21° 7
cm
10
∠CAP = ∠ BAP = 38.21/2 = 19.105°
cm
Q P
X
cm
7
From ΔABQ
AQ = AC/2 = 14/2 = 7 cm
A B
BQ² = AQ²+AB²-2×AQ×AB cos ( ∠BAC) Y
Maths solutions 49
SOLUTION 035 D C
From ΔABD
BD² = AB²+AD² = (2R)²+(2R)² R a
From ΔPXD
∠PDX = 45° then ∠ PXD = 45° A Q r O r B
From ΔOBY
∠OBY = 45° then ∠ OYB = 45°
so, c² = r²+r² = 2r² ⇒ c = r√2 cm
c = ⅔R√2 cm
b = BD-a-c = 2R√2 - R√2 - ⅔R√2 = ⅓R√2 cm
SOLUTION 036
C
From figure
CD² = AC²-AD² = BC²-BD²
6
8
64-AD² = 36-100+20×AD-AD²
AD = 6.4 cm
BD = 10-6.4 = 3.6 cm
A 6.4 cm D 4.8 cm B
Maths solutions 50
From ΔACD
Area of ΔACD = (6.4/10)×24 = 15.36 cm²
Perimeter of ΔACD = 8+4.8+6.4 = 19.2 cm
Radius of circle = (2×15.36)/19.2 = 1.6 cm
From ΔBCD
Area of ΔBCD = 24-15.36 = 8.64 cm²
Perimeter of ΔBCD = 6+4.8+3.6 = 14.4 cm
Radius of circle = (2×8.64)/14.4 = 1.2 cm
SOLUTION 037 P X
x-y
From ΔPQR
Q
PQ² = PR²+QR² = (x-y)²+(x+y)² R
x+y
PQ² = x²-2xy+y² + x²+2xy+y² x
From ΔXYZ
Y
XY² = XZ²+YZ² = x²+y² ⇒ XY = √(x²+y²) x Z y
PQ : XY = √2 √(x²+y²) : √(x²+y²) = √2 : 1
PQ : XY = √2 : 1
D
SOLUTION 038
Let Q is center of circle and r is the radius of circle
AB = AO+BO = 4+3 = 7 cm
AQ = AB/2 = ⁷/₂ cm
P R
From figure r
AO×BO = CO×DO ⇒ 4×3 = 2×DO ⇒ DO = 6 cm
O
CD = CO+DO = 2+6 = 8 cm A ⁷/₂ cm Q 3 cm B
RC = ⁸/₂ = 4 cm 2 cm
PQ = RO = RC-CO = 4-2 = 2 cm
C
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 51
From ΔAPQ
AP² = AQ²+PQ²
r² = (⁷/₂)²+2² = ⁶⁵/₄ ⇒ r = ½√65 cm
Radius = ½√65 cm
SOLUTION 039
From figure
∠EAB = 120° & ∠ BAD = 90° D
X
C
4 cm
4c
m
4c
Area of kite ADXG = DX×AD = AD×tan 30 ×AD
Area of kite ADXG = 4×tan 30 ×4 = ⅓×16√3 cm²
A 4 cm B
Area of sector GAD = ⅙×π×4² = ⅓×8π cm²
Blue area = ⅓×16√3 - ⅓×8π cm²
Blue area = ⅓×8(2√3 - π) cm²
SOLUTION 040
From ΔDCQ
DC = 2 cm & CQ = 1 cm
D
∠CDQ) = ½ ⇒ ∠CDQ = 30°
sin (
∠CBR = ∠ CDQ = 30° E
Q
m
1c
From ΔBCD C P
∠BCD = 108°
∠BCD = ∠ BCD {BC = DC} A
R
Maths solutions 52
SOLUTION 041
SOLUTION 042
From ΔABE E C
∠AEB = ∠ABE = ½(180-108) = 36° R
10 c
P
m
From ΔDER
DR = DE×sin ( ∠ BED) = 10×sin 72 ≈ 9.510 cm
DR = PQ = 9.510 cm
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 53
From ΔBPQ
∠PBQ = 45°
PB = PQ = 9.510 cm
BQ² = 9.510²+9.510² ⇒ BQ = 13.449 cm
SOLUTION 043
From figure
D C
AD = BC = 6 cm x
O x
Y
x
Let OY = x then, from ΔROZ
OZ² = (2+x)²-(2-x)² = 8x
6 cm
2 cm
P
OZ = XY = √(8x) Q
R Z X
2-x
2 cm
BC = BX+XY+YC
6 = 2 + √(8x) + x
A B
√(8x) = 4-x
8x = 16-8x+x²
x²-16x+16 = 0 ⇒ x = 8±4√3
x is less than 6 so, x = 8-4√3 cm
Radius of smallest circle = 8-4√3 cm
SOLUTION 044
D
Let ∠ CDX = x then ∠ O = 2x ∠O is central angle}
{
∠P = x {Inscribed angle from ∠ O} B
P
∠CXD = 90° {Inscribed in a semicircle}
∠DCX = 90-x {From ΔCXD} X
O
We know CX = DX {symmetry} A
so ∠ CDX = ∠DCX = x = 90-x ⇒ x = 45° or ∠ P = 45° C
airesshahin@gmail.com 04 Jun 2021
Maths solutions 54
C
SOLUTION 045
R cm
4
3
cm
From figure ΔABC is right triangle
x
y Q
N M
{6, 8 & 10 pythagorean triples} cm
4
3
cm
y
5-
5-
x
5 cm L 5 cm
so AB = diameter of circle = 10 cm A B
so LP = 5 cm {Radius of circle}
cm
5
5
cm
5 cm
MB = MC = 3 cm {CB = 6 cm} X
XM×MQ = MB×MC Y
(10-y)y = 3×3 P
10y-y² = 9 ⇒ y = MQ = 1 & 9
MQ is less than 5 (radius) then MQ = 1 cm
NA = NC = 4 cm {AC = 8 cm}
YN×NR = NA×NC
(10-x)x = 4×4
10x-x² = 16 ⇒ x = NR = 2 & 8
RN is less than 5 (radius) then RN = 2 cm
LP + NR + MQ = 5 + 2 +1 = 8 cm
LP+NR+MQ = 8 cm
SOLUTION 046
From figure
Y
sin ( ∠ABQ) = AX/AB = 3/9 = ⅓ XQ
sin ( ∠ BAQ) = BY/AB = 6/9 = ⅔
6
cm
3 cm
A 3 cm P 6 cm B
From ΔABQ
∠AQB = 180-∠ BAQ- ∠ABQ = 180-sin⁻¹(⅔) - sin⁻¹(⅓)
sin ∠ AQB = sin (180-sin⁻¹(⅔) - sin⁻¹(⅓)) = sin(sin⁻¹(⅔) + sin⁻¹(⅓))
sin ∠ AQB = ⅑(√5 + 4√2)
Maths solutions 55
Q
SOLUTION 047 B
From fig(1) I
OH = cos 30 × OQ
6 = ½√3 ×OQ ⇒ OQ = 4√3 cm 30° 6 cm
O 30°
H
OQ = OP {symmetry}
OQ = OP = PQ = 4√3 cm {OQ = OP & ∠ POQ = 60°}
J
fig(1)
A
P
Q
B
From fig(2) I
OI = QI = OJ = PJ = QH = PH = 4√3 / 2 = 2√3 cm 3 cm
2√
∠IOJ = ∠ HQI = ∠JPH = 60° O 60° H
so ΔOJI, ΔIQH & ΔPJH are a equilateral triangle
2√
That is, IJ = JH = HI = 2√3 cm 3c
m
J
Area of ΔHIJ = (2√3)²×√3 / 4 = 3√3 cm²
A
Area of ΔHIJ = 3√3 cm² fig(2)
P
SOLUTION 048
D Y yC
Let radius of circle = 2x & AB = 2y then,
2y
From ΔOXR S R
A X B
OX²+RX² = (2x)² = 4x²
2 OX = 4x² {OX = RX because OY ⟂ RS}
2x
x√2
OX = x√2
O
From ΔOCY
OY²+CY² = OC²
2x
Maths solutions 56
From ΔPQR
PQ²+RQ² = PR²
2 PQ² = (4x)²
PQ² = 16x²/2 = 8x²
PQ = 2x√2
QUESTION 050
From ΔMQC
MC/XC = MQ/XB = CQ/BC C
4√2
2 cm
cm
CQ² = MQ²-MC² = 6²-2² = 36-4 = 32
M 6 cm Q
CQ = 4√2 cm 2 cm
2 cm
6 cm
X P Y B
From figure ΔMQC & ΔBXC are similar
{BX || MQ} R
Maths solutions 57
D
SOLUTION 050
From ΔACQ
∠A+ ∠C+∠ AQC = 180°..............eq(1) E Q R
C
From ΔBDP S
P
∠B+ ∠D+∠ BPD = 180°..............eq(2) T
B
From ΔCET
∠C+ ∠ E+∠ CTE = 180°..............eq(3) A
From ΔBER
∠B+ ∠E+∠ BRE = 180°..............eq(4)
From ΔADS
∠A+ ∠D+ ∠ ASD = 180°..............eq(5)
Add eq(1), eq(2), eq(3), eq(4) & eq(5) then
(∠A+ ∠C+∠ AQC) + (∠ B+ ∠D+ ∠ BPD) +(∠ C+∠ E+ ∠CTE) +
( ∠ B+ ∠ E+ ∠ BRE) + ( ∠ A+ ∠ D+ ∠ ASD) = 180+180+180+180+180 = 900
2 ∠ A + 2 ∠ B + 2 ∠ C + 2 ∠ D + 2 ∠ E + ( ∠ AQC + ∠ BPD + ∠ CTE + ∠ BRE + ∠ ASD) = 900
∠AQC + ∠ BPD + ∠CTE + ∠BRE + ∠ASD = 540 {sum of interior
angles of the pentagon}
2( ∠ A + ∠B + ∠ C + ∠ D + ∠ E) + 540 = 900
2( ∠ A + ∠ B + ∠ C + ∠ D + ∠ E) = 360
∠A + ∠ B + ∠C + ∠ D + ∠ E = 180°