Professional Documents
Culture Documents
Acs Unit 002
Acs Unit 002
Acs Unit 002
UseM20andFe415. V288/
(—}
V192/
= 0.96 < 1 Safe
3. Minimum eccentricity & Axially/Eccentrically loaded [25.4 & 39.3] r; 6. Puz =0 .45 x 25x400x500+ (0.75*415-0.45*25)*3500 = 3300 kN
About Major / stiffer axis ai Pu/PUz = 0.606; a = 1+(1/0.6)*0.406 = 1.68
lex/500 + D/30 = 3200/500 + 500/30 = 23.067 mm or 20 mm -» 23.067 mm I
/i^n\^-^^ /i ?n\^'^^
Design e = 130/2000 =0.065m = 65 mm > 23.067 (min e) s; Check for adequacy-*- ( —) +(—) - 0.904 < 1 Safe
\225J \IBOJ
& 65 > 0.05D (25 mm) - Eccentrically loaded a! 7. Main (longitudinal) steel
About minor / slender axis
ley/500 + b/30 = 3200/500 + 400/30 = 19.73 mm or 20 mm -» 20 mm
di Provide 20 mm(t>, No of bars = 11.14 say 12
Design e = 120/2000 =0.06 m = 60mm > 20 8. Transverse Reinforcement:
& 60 > 0.05b (20mm) - Eccentrically loaded
Dia = 20/4 = 5 or 6 -> 6 mm
Spacing = 16* 20 - 320
4. Assumption of percentage of steel
Least lateral dim. = 400
Assume percentage of steel, pas 1.5%; p/fck = 0.06
Asc = 0.015*400*500 = 3000 = 300 -> provide at 300 c/c
Provide 6 mm ties @ 300 c/c
5. Maximum uniaxial moment capacities:
Pu/fck bD = 2000x103/(25x400x500) = 0.4
c 9. Detailing:
Major axis: d'/D = 50/500= 0.1 From chart 44 Eii 48 x <j)t = 288mm; 300/2 «150 >75 & 400/4 * 100>75
Mu/fckbd2 =0 .08; Muxl = 0.08 X25x400x5002 = 200 kNm i
Minor Axis: d'/D = 50/400=0.125* 0.15 From chart 44 N;
Mu/fckbd2 =0 .07; Muyl = 0.08X25x500x4002 = 160 kNm
ai o
6. Check for adequacy of the section
Puz =0 .45 x 25x400x500+ (0.75*415-0.45*25)*3000 = 3150 kN
Pu/PUz = 0.635; a = 1+(1/0.6)*0.435 = 1.725
U;
-. Mux\ i
Check for adequacy -' I <1
1 "7"> C
. / i -J
1 TJ C
X * T r t \ l . / £ J
\MuxlJ \Muyl r; o
4^) + —) =1.08>1 UnSafe
\200
V*'
*
12 | P a g e RVRK Prasad, KDK College of Engineering, Nagpur.
Long / Slender Columns:
•-- Question 3. Determine the reinforcement required for a 350 x 450 mm braced
When lex/D or ley/b exceeds 12, additional moments to take care of buckling Rl column against sidesway. Effective lengths lex and ley = 7.0 and 6.0 m,
P D nei\ pub ney\ y; respectively; unsupported length / = 8 m; factored load Pu ~ 1700 kN;
should be taken into account. Max = -^— (-^ 1 & May = —— \-r) ! factored moments @ major axis 70 kNm at top and 30 kNm at bottom;
R; factored moments about minor axis 60 kNm at top and 30 kNm at bottom.
The additional moments may be reduced by the factor, k; K i^ The column is bent in double curvature. Reinforcement will be distributed
i equally on four sides. Use MOO and Fe 415
1. A column may be considered braced in a given plane if lateral stability to ; Isolated column footings:
"
the structure as a whole is provided by walls or bracing or buttressing
designed to resist all latexal forces in that plane. It should otherwise be
considereads unbmced. a
2. In the case of a braced column without any transverse loads occurring in
its height, the additional moment shall be added to an initial moment equal to ai
sum of 0.4 Mul, and 0.6 Mu2, where Mu2, is the larger end moment and
Mul, is the smaller end moment (assumed negative if the column is bent in dj
Concentric Footing Eccentric Footing
double curvature). In no case shall the initial moment be less than 0.4 Mu2,
nor the total moment including the initial moment be less than Mu2,. For
unbraced columns, the additional moment shall be added to the end moments. Question 4: Design a Shallow footing subjected to vertical load along with
moment. Design a column footing to carry a vertical load of 400 kN (DL+LL)
3. Unbraced compression members, at any given level or storey, subject to and moment of 10 kN-m. SBC of soil is 200 kN/m2. Use M20 & Fe 415. The
lateral load are usually constrained to deflect equally. In suth cases
D: size of column is 250 x 300 mm with 4 - 16<Jt bars
slenderness ratio for each column may be taken as the average for all columns
acting in the same direction. Solution;
Let B= 1.5m
(400/1.5L)+(60/1.5L 2 )< 200
(400/1.5L)+(60/1.5L 2 )= 200
Qfflf'.'ID Sum
(400/L)+(60/L2) = 300
300L2-400L-60 =0
Unbraced column Braced column L-L47
29 L.3225
Let B = 1m
13 | P a g e RVRK Prasad, KDK College of Engineering, Nagpur.
(400/L)+(60/L2) < 200
R
0.5 fck 1 4.6 Mu
(400/L)+(60/L2) = 200 V; Azt — 1 i bd
200L2-400L-60=0
R; fy r fck b d2
L = 2.14
Provide 1 m x 2.2 m
2. Factored Soil pressures
K! I
Ast =
10
415
1
\6
^
1
20xlOOOx4502
1000x450 = 826mm2
p; Ast, min = 85/415= 0.2048 % -»0.002048x 1000x450 =922
qmin= 1.5[ (P/A)-(M/Z) ]=1.5[(400/2.2)-(10x6/4.84)] = 254.1315 kN/m2
qmax=1.5 [ (P/A)+(M/Z)] =1.5[(400/2.2)+(10x6/4.84)] =291.3225 kN/m2
r ii Try 10 mm<j> bars, No of bars = 922/78.5 =11.7 say 12 bars
q at any section, qx = 291.3225 -(37.191/2.2)( x) =291.3225 -16.905 x a! 6. Lateral bending: Consider 1m width
Off set = (l-0.25)/2 = 0.375m
3. Check for one way shear (wide beam shear) Max BM = 291.3225x0.3752/2 = 20.484 kNm /m
Critical section @ d from face of column 10 4.6x20.484xl06
Assume D = 500 and d = 450mm Ast = 1 1 1000x450 = 126mm2
415 ^ 20xlOOOx450 2
Soil pressure @ 0.95 - 0.45 = 0.5m from right end = 291.3225 - 16.905x0.5
= 282.87 kN/m2 Provide min steel of 1024 mm2
Max SF = (Ix0.5)[0.5(282.87+291.3225 )] = 143.548 kN Spacing of 12 mm^ -» 1000x113 /1024 =110 mm c/c
Shearstress,T = l43,548/(1000x450)=0.319 N/m2 < 0.32 ( TC for 0.20% )
Kj 7. Development length
4. Check for two way shear (punching shear) ri Ld = <K0.87fy)/4tbd = <j> 0.87x415/(4xl.6xl.2) = 47<|» = 470 mm
Critical section @ d/2 from face of column
Soil pressure @ 0.95 - 0.225 = 0.725m from right end K! I
Provided = 950 + 300 = 1250 mm
7. Development length
3. Check for one way shear:
Critical section @ d from face of column Ld = (t)(0.87fy)/4ibd = $ 0.87x4157(4x1.6x1.2) = 47<J> - 564 mm
Provided = 700 + 300 = 1000mm
Assume D = 550 and d = 500mm
i.e.; 1.2 - 0.5 = 0.7 m from right end
8. Transfer of load at base of column
Max SF = (1x0.7) 272.72 = 190.904 kN N;i For Al ->
Shear stress, T = 190,904/( 1000x500) - 0.3818 N/m 2 < 0.384 ( TC for 0.3% )
ai 0.25 + 4*0.5 = 2.25; 0.3 + 4*0.5 =2.3
V(A 1/A2) = V( 1 x2.2)/(0.25x0.3) =5.4 >2
4. Check for two way shear (punching shear) g|
Critical section @ d/2 from face of column Permissible bearing pressure, =2 x 0.45 x 20=18N/mm2
Max SF = (1x2.2 - 0.75 xO.8) x 272.72 = 436.352 kN pi Max. stress in column =
Shear stress, i = 436,352/(3100x500) = 0.28 N/m 2 < 1.067 ( kx0.25Vfck ) ui 1.5[(400,000/250x300)+(10xlO<)x6/250x3002)]= 12N/mm 2 < 18
[2(750+800) = 3100 ; k =0.5+1/2.2 =0.95 ]
5. Check for BM
Critical section @ face of column.
BM = 1.0x[272.72xl.2 2 /2]= 196.36 kNm
0 0
0 c