BUNGA - KEBANGSAAN - OBS - LAST - Docx RPH

You might also like

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH

Mata Pelajaran Sejarah


Tahun 5 Genius
Bilangan Murid 18 Orang
Tarikh / Hari 17/10/2018 (Rabu)
Masa 10.45 a.m -11.45 a.m

Tajuk Tajuk 9 : Identiti Negara Kita


Standard Kandungan:
Fokus
9.1 Bunga Kebangsaan
Standard Pembelajaran:

9.5.1 Menyatakan nama bunga kebangsaan negara kita.

9.5.2 Menyatakan makna warna merah pada bunga kebangsaan.

K9.5.5 Menyatakan keistimewaan bunga raya sebagai bunga


kebangsaan.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


Pembelajaran
i Murid-murid dapat menyatakan bunga raya sebagai nama
bunga kebangsaan negara Malaysia.
ii Murid-murid dapat menjelaskan sekurang-kurangnya 2 makna
warna merah pada bunga kebangsaan bersama 1 contoh.
iii Murid-murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 3
keistimewaan bunga raya sebagai bunga kebangsaan.
EMK KPS - Elemen Asas Sejarah.
Dimensi Kewarganegaraan - Tanggungjawab warganegara.
ENT - Kreativiti dan Inovasi
Nilai - Patriotisme
Sumber/Bahan Bantu - Dadu, gambar bunga kebangsaan negara-negara ASEAN,
Mengajar
gambar bendera kebangsaan negara-negara ASEAN, kad
manila, batang ais krim, bekas, sampul surat, video lagu
Bunga Raya, lembaran nota.
Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran

PERANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Fasa/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
1

This study source was downloaded by 100000843087317 from CourseHero.com on 03-08-2022 00:58:27 GMT -06:00

https://www.coursehero.com/file/37494694/BUNGA-KEBANGSAAN-OBS-LASTdocx/
Pembelajaran
Pengenalan 1. Murid-murid dibahagikan BBM
Murid-murid membaling mengikut kumpulan.
-Dadu
Set Induksi dadu di hadapan kelas.
2. Wakil kumpulan membaling
( 8 minit )
dadu gergasi di hadapan - -Gambar bunga
kelas. kebangsaan negara-
negara ASEAN.
3. Nombor dadu yang mereka
perolehi mewakili tugasan -Gambar bendera

Murid-murid mencari yang perlu mereka kebangsaan negara


negara yang diwakili oleh selesaikan. ASEAN.
gambar bunga yang
diperolehi, menggunakan 4. Guru menunjukkan gambar EMK
aplikasi ”Google”. bunga mengikut nombor
KPS – Elemen Asas
dadu. Murid-murid perlu
Sejarah.
mencari maklumat mengenai
negara yang diwakili oleh KBAT –
bunga yang mereka perolehi. Menghubungkait

5. Murid-murid bekerjasama
Nilai – Patriotisme
Murid-murid mencari mencari maklumat yang
maklumat mengenai terdapat pada dinding kelas
gambar bunga yang
untuk mendapatkan
mereka perolehi di
sekitar dinding kelas. jawapan.

6. Wakil kumpulan membuat


padanan bunga dan gambar
bendera yang mewakili
negara pada papan tulis dan
guru menyemak jawapan
setiap kumpulan.

7. Guru mengaitkan set induksi


dengan isi pelajaran pada
hari ini.

Perkembangan Penerangan mengenai


bunga raya sebagai 1. Guru memberikan BBM
Langkah 1 bunga kebangsaan. penerangan mengenai -Gambar berkaitan
bunga raya sebagai bunga peranan bahasa
2

This study source was downloaded by 100000843087317 from CourseHero.com on 03-08-2022 00:58:27 GMT -06:00

https://www.coursehero.com/file/37494694/BUNGA-KEBANGSAAN-OBS-LASTdocx/
( 12 minit ) kebangsaan Malaysia. kebangsaan.
-Lembaran nota.
2. Disamping guru memberikan
penerangan, murid-murid EMK
mencatatkan nota pada KPS – Elemen Asas
kertas yang telah diberikan Sejarah
Murid-murid
oleh guru. KBAT - Menganalisis
mencatatkan nota
sepanjang guru Nilai –
3. Guru melakukan sesi soal
memberikan  Patriotisme
penerangan. jawab bersama murid-murid
untuk mengukuhkan
pengetahuan mereka.

4. Murid-murid diberikan masa


selama 3 minit untuk merujuk
buku teks dan nota yang
telah mereka tulis sebelum
aktiviti seterusnya dijalankan.

Langkah 2 1 Guru menerangkan arahan


Guru membuat aktiviti mencipta bunga raya BBM
( 25 minit) demonstrasi cara menggunakan kad manila.
-Kad manila berwarna
menghasilkan bunga 2 Secara berkumpulan, murid- merah
raya daripada kad murid menggunting dan
-Kertas warna kuning
manila. mencipta bunga raya
-Gunting, gam
menggunakan kad manila
bersama-sama guru. -Dadu

3 Setelah bunga raya setiap EMK


kumpulan siap dicipta, murid-
KPS – Tanggungjawab
murid dikehendaki untuk
warganegara
menjalankan perbincangan
untuk mencari maksud KBAT - Mengaplikasi
warna merah pada bunga
kebangsaan berserta contoh Nilai

Murid-murid berbincang berdasarkan bahan  Kerjasama


mengenai maksud warna ransangan gambar.  Kreativiti dan
merah pada bunga raya 4 Wakil kumpulan akan Inovasi
berdasarkan gambar.
membentangkan jawapan  Keberanian

This study source was downloaded by 100000843087317 from CourseHero.com on 03-08-2022 00:58:27 GMT -06:00

https://www.coursehero.com/file/37494694/BUNGA-KEBANGSAAN-OBS-LASTdocx/
mereka kepada seluruh ahli
kelas.
5 Guru memberi ulasan
Keharmonian kaum
terhadap hasil kerja setiap
kumpulan.

Kemajuan ekonomi

Keteguhan pentadbiran

Keteguhan perpaduan

Kecekalan menghadapi
cabaran

This study source was downloaded by 100000843087317 from CourseHero.com on 03-08-2022 00:58:27 GMT -06:00

https://www.coursehero.com/file/37494694/BUNGA-KEBANGSAAN-OBS-LASTdocx/
Kemuncak BBM
Keistimewaan bunga 1. Murid-murid perlu -Batang aiskrim
Langkah 3 raya : mengasingkan jawapan yang -Bekas
(10 minit)  Berbunga betul mengenai -Lagu ”Chicken
sepanjang tahun. keistimewaan bunga raya. Dance”

 Mudah ditanam. 2. Setiap kumpulan diberikan -Sampul surat


satu sampul yang
 Ditanam sebagai
mengandungi batang aiskrim
pokok hiasan. EMK
yang dilekatkan jawapan.
 Dikenali dengan
3. Terdapat pelbagai jenis KPS – Tanggungjawab
satu nama sahaja
di seluruh jawapan pada bekas warganegara
negara. tersebut dan murid-murid
KBAT - Mengaplikasi
perlu memilih jawapan yang
 Boleh didapati di
merata tempat di betul.
Nilai
negara ini. 4. Setiap kumpulan
 Kerjasama
mengasingkan jawapan dan
meletakkan jawapan yang
betul pada bekas lain.
5. Setiap kumpulan bertukar-
tukar jawapan dan
menyemak jawapan
kumpulan lain.

This study source was downloaded by 100000843087317 from CourseHero.com on 03-08-2022 00:58:27 GMT -06:00

https://www.coursehero.com/file/37494694/BUNGA-KEBANGSAAN-OBS-LASTdocx/
BBM
Penutup 1 Guru membuat kesimpulan
Guru menyimpulkan mengenai Pdp pada kali ini. -Lagu Bunga Raya
(5 minit)
nama bunga 2 Murid-murid menyanyikan lagu
-Bunga Raya
kebangsaan sebagai “Bunga Raya” sambil
diperbuat daripada
”Bunga Raya”. mengangkat hasil ciptaan bunga
manila kad.
raya kertas sebagai aktiviti
Guru menyimpulkan
penutup. -Pembesar suara
makna warna merah
pada bunga EMK
kebangsaan.
KPS – Tanggungjawab
Guru menyimpulkan warganegara
keistimewaan bunga
KBAT - Mengaplikasi
kebangsaan.

Murid-murid Nilai
menyanyikan lagu  Patriotisme
”Bunga Raya”.

This study source was downloaded by 100000843087317 from CourseHero.com on 03-08-2022 00:58:27 GMT -06:00

https://www.coursehero.com/file/37494694/BUNGA-KEBANGSAAN-OBS-LASTdocx/
Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)

You might also like