Professional Documents
Culture Documents
Weighted Average: 1) First-In First-Out (FIFO) Method
Weighted Average: 1) First-In First-Out (FIFO) Method
It is an accounting method in which assets purchased or acquired first are disposed of first. FIFO
assumes that the remaining inventory consists of items purchased last. An alternative to FIFO,
LIFO is an accounting method in which assets purchased or acquired last are disposed of first.
Meaning: FIFO, first in-first out, means the items that were bought first are the first items
sold. Cost of sales is determined by the cost of the items purchased the earliest. Ending
inventory is valued by the cost of items most recently purchased
To calculate FIFO (First-In, First Out) determine the cost of your oldest inventory and
multiply that cost by the amount of inventory sold.
3) Weighted average
Weighted average is a calculation that takes into account the varying degrees
of importance of the numbers in a data set. In calculating a weighted
average, each number in the data set is multiplied by a predetermined weight
before the final calculation is made
When using the weighted average method, divide the cost of goods available for sale by the
number of units available for sale, which yields the weighted-average cost per unit. In this
calculation, the cost of goods available for sale is the sum of beginning inventory and net
purchases. You then use this weighted-average figure to assign a cost to both ending
inventory and the cost of goods sold.
5) Merits And Demerits
Merits
6. FIFO method saves money and time in calculating the exact cost of the inventory being
sold because the cost will depend upon the most former cash flows of purchases to be
used first
7. This method is easy to understand and simple to operate.
8. It is a widely used and accepted approach of valuation which increases its comparability
and consistency
9. FIFO will show increased gross and net profits in times of increasing prices of goods
Demerits
1. As materials are charged to production at the old prices, the cost of production
may lag behind the current economic values.
2. This method does not permit comparison of the costs of similar jobs or cost units
because similar jobs simultaneously started may be charged materials at different
prices.
3. When prices are subject to frequent changes, this method involves cumbersome
records and calculations.
4. One of the biggest disadvantage of FIFO approach of valuation for
inventory/stock is that in the times of inflation it results in higher profits
5. FIFO method is improper if many lots are purchased during the period at different
prices.
6. The objective of matching current costs with current revenues cannot be achieved
under FIFO method.
7. If the prices of materials are rising rapidly, the current production cost may be
understated.
8. FIFO method overstates profit especially in inflation.
LED Indicators
Sockets
7 July 400
400 20 8000 400 20 8000
500 22 11000
9July 800
400 20 8000 100 22 2200
400 22 8800 700 23 16100
12 July 800
100 22 2200
700 23 16100 600 25 15000
14 July 300
300 25 7500 300 25 7500
18 July 400
300 25 7500
100 27 2700 700 27 18900
19 July 500
500 27 13500 200 27 5400
24 July 500
200 27 5400
300 28 8400 300 28 8400
30 July 600
300 28 8400
300 30 9000 400 30 12000
1. On 4 July =16000+11000=27000
=27000/1300=20.76
2. On 8 July= 18684+16100=34784
=34784/1600=21.74
3. On 10 July=17392+15000=32392
=32392/1400=23.13
4. On 16 July= 6939+21600=28539
=28539/900=31.71
5. On 22 July =15855+16800=32655
=32655/600=54.42
6. On 26 July=5442+21000=26442
=26442/800=33.05
Interpretation: The inventory valuation for the month of July will be, The cost product sold
based on the FIFO method would be 400 Unit @Rs.30=12000. and the cost product sold based
on the Weighted Average method would be 200 Unit @Rs33.05=6610.
2 FIFO and Weighted Average method under the product of LED
Tube Lights
Opening stock
1 July 500 Unit @ Rs.20 each
Purchased
3 July 800 Unit @ Rs.21 each
Issued
7 July 600 Unit
Purchased
9 July 800 Unit @Rs.23 each
Issued
13 July 500 Unit
25 July
Issued 500 Unit
5 July 500
500 20 10000 800 21 16800
7 July 600
600 21 12600 200 21 4200
11 July 700
200 21 4200
500 23 11500 300 23 6900
13 July 500
300 23 6900
200 24 4800 100 24 2400
20July 500
100 24 2400
400 25 10000 300 25 7500
400 25 10000
22 July 400 26 10400
300 25 7500
400 25 10000
400 26 10400
25 July 500
300 25 7500
200 25 5000 200 25 5000
400 26 10400
28 July 500
200 25 5000
300 26 7800 100 26 2600
31July 300
100 26 2600
200 27 5400 400 27 10800
1. On 3 July =10000+16800=26800
=26800/1300=20.61
2. On 9 July= 4122+18400=22522
=22522/1000=22.52
3. On 12 July =6756+7200=13956
=13956/600=23.26
4. On 15 July =2326+17500=19826
=19826/800=24.78
5. On 17July =19808+10000=29808
=29808/1200=24.84
6. On 22 July =17388+10400=27788
=27788/25.26
7. On 29 July =2526+16200=18726
=18726/700=26.75
Interpretation: The inventory valuation for the month of July will be, The cost product sold
based on the FIFO method would be 400 Unit @Rs.27=10800. and the cost product sold based
on the Weighted Average method would be 400 Unit @Rs26.75=10700.
3 FIFO and Weighted Average method under the product of Sockets
Opening stock
2 July 700 Unit @ Rs.20 each
Purchased
5 July 400 Unit @ Rs.22 each
Purchased
9 July 600 Unit @Rs.23each
Issued
13 July 700 Unit
Issued
15 July 400 Unit
25 July
Issued 600 Unit
8 July 300
300 20 600 400 20 8000
400 22 8800
10July 700
400 20 8000
300 22 6600 100 22 2200
600 23 13800
13 July 700
100 22 2200
600 23 13800 500 24 12000
15 July 400
400 24 9600 100 24 2400
19 July 300
100 24 2400
200 25 5000 600 25 15000
20July 400
400 25 10000 200 25 5000
25 July 600
200 25 5000
400 26 10400 100 26 2600
30 July 400
100 26 2600
300 28 8400 300 28 8400
1. On 5 July =14000+8800=22800
=22800/1100=20.72
2. On 9 July =16576+13800=30376
=30376/1400=21.69
3. On 11 July= 15183+12000=27183
=27183/1200=22.65
4. On 17 July= 2265+20000=22265
=22265/900=24.73
5. On 23 July =4946+13000=17946
=17946/700=25.63
6. On 27 July= 2563+16800=19363
=19363/700=27.66
Interpretation: The inventory valuation for the month of July will be, The cost product sold
based on the FIFO method would be 300 Unit @Rs.28=8400. and the cost product sold based on
the Weighted Average method would be 300 Unit @Rs27.66=8298.
Findings
Company's aim to achieve more sale it may require huge amount of inventory in future
There is good relationship between company and their distributors, vendors and sales
executives
There is positive correlation between sales to inventory
Company wants the all data in easy way to understand it takes time but company use only
the FIFO method for the understand the closing stock.
The FIFO method is based companies’ realistic assumption that materials are issued in
the order of their receipts.
Materials are issued from the company at actual cost and thus no unrealized profit/loss
arises from the operation of this method.
Company charged to production at the old price, and the economic values are always
changed and its effect on production cost which is not profitable for the company.
This method is more time consuming method it takes lot of time for calculating the data.
Sometime the company purchase many lost at a time with different price that time FIFO
is not working good.
The company’s objective of matching current costs with current revenues cannot be
achieved under FIFO method.
Because of using FIFO method by the company they have to overstates profit especially
in inflation.