Professional Documents
Culture Documents
Time Rate Hours Worked Rate Per Hour
Time Rate Hours Worked Rate Per Hour
Time Rate Hours Worked Rate Per Hour
=Rs. 21 = Rs 50.
Problem 1:
A) Time Rate = Hours Worked * Rate per hour.
= 48 * 2
= Rs 96.
(i) Earnings of A:
A completes the product in 15 hours, which is than the standard time.
Time = = Hours Worked * Rate per hour.
= 15* .025
= Rs 3.75
Effective rate per hour = wages / hours worked.
= 3.75 / 15
= .025.
(ii) Earning of B
B completes the product in 12 hours, ie standard time.
He was entitled to 0.275 paise.
B wages = 0.275*12 = Rs. 3.30.
Effective rate per hour = wages / hours worked.
= 3.30 / 12
= 0.275.
(iii) Earnings of C:
C completes the product in 10 hours, less than Standard time.
C wages = 0.275*12 = Rs 3.30.
Effective rate per hour = wages / hours worked.
= 3.30 / 10
= 0.33.
(iv) Earnings of D:
D completes the product in 8 hours, less than Standard time.
D wages = 0.275*12 = Rs 3.3
Effective rate per hour = wages / hours worked.
= 3.30 / 8
= 0.4125
Taylor’s Differential Piece Rate System
Problem B4:
Standard Production per unit in 20 seconds. (For one min 60/20 = 3 units)
For one-hour standard production = 3*60 = 180units
Normal Rate per hour = Rs 18.
For one unit rate = 18 / 180 = 0.10
Problem B6:
Standard Production Per hour = 6units
Standard Production per day of 8 hours = 8 * 6 = 48units.
Normal rate per hour = Rs 1.20.
Normal rate Per unit = 1.2/6 = Rs 0.20 per unit.
Earnings of X = 32 units.
Efficiency of X = 32/48 * 100= 67%.
X= 32 * 0.20 = Rs 6.40.
Earnings Y = 42 units
Efficiency of Y = 42/48 * 100 = 87.5%
Y = 42 * ((0.2) *(110/100))
= 42 * 0.22
= Rs 9.24.
Earnings of Z = 50units
Efficiency = 50/48 * 100 = 104%
Z = 50 * ((0.2) * (120/100)).
Z= 50 * 0.24
Z = Rs 12
Problem B7:
Standard Production in one minutes = 1 unit.
Standard production in one hour = 60*1 = 60 units.
Normal Rate per hour = Rs 1.80.
For 60 units, normal rate Rs 1.80.
For unit = 1.80/ 60 = 0.03 Paise.
For one day = 60 *8 = 480units standard production.
Earnings of A:
A Produces 70units, which is below standard.
A earning = Hours worked * Rate per hour
= 8*1 = Rs 8.
Earning of B:
B produces 80 units, which is standard output.
B earning = Hours worked * Rate per hour = 8*1 = Rs 8.
20% Bonus = Rs 1.6
Total Rate = (Normal rate + Bonus) = 8 + 1.6 = Rs 9.60.
Earnings of C:
C produces 90units, which is above standard.
C = No of units produced * high piece rate.
= 90 * 0.20
= Rs 18.
Part – C
Problem 1:
Taylors Differential Piece rate system:
Standard output per hour = 2 units
Standard output per week = 40 * 2 = 80units
Standard output = 80 units
L Produces 50 units K Produces 80 units S Produces 120 units
(below Standard) (Standard) (Above Standard)
Halsey Plan.
Problem 9: Total hour 8; completed in 6 hours and saved 2 hours.
(i) Earnings under Halsey plan: For 6 hours.
Earnings = Hours Worked * Rate per Hour + (50% of Time Saved * Rate per
Hour)
= 6 * 1 + (1 * 1)
= 6 +1
= 7.
(ii) Earnings under Halsey plan: For 8 hours.
= 8 * 1 + (0 * 1)
= 8.
Problem 10:
Earnings under Rowan plan:
=Hours worked* Rate per hour + (Time take / time allowed) * Time saved *
Rate per hour
Time allowed = 20 dozen 20 * 12 = 240 / 4 per hour = 60
= 48 * 0.75 + (48 / 60) * 12 * 0.75.
= 36 + 0.8 * 12 * 0.75.
= 36 + 7.2.
= 43.2.
Earnings under Halsey –Weir Plan:
Earnings = Hours Worked * Rate per Hour + (40% of Time Saved * Rate per
Hour)
= 48 * 0.75 + (40 % for 12 hours * 0.75)
= 36 + (4.8 *0.75)
= 36 + 3.6.
=39.6.
Problem 11:
(i) Earnings under Halsey Plan:
Earnings = Hours Worked * Rate per Hour + (50% of Time Saved * Rate per
Hour)
= 8*5 + (50 % of 2 hours * 5).
= 40 + (1*5).
= 40+ 5
=Rs 45.
(ii) Earning under Rowan Plan:
=Hours worked* Rate per hour + (Time take / time allowed) * Time saved *
Rate per hour.
= 8 * 5 + ((8/10) * 2 * 5).
= 40 + 0.8 * 10
= 40 + 8.
=Rs 48.
Effect of payment of wages (Employer’s savings)
Halsey Plan Rowan Plan
Rate per hour: Rate per hour:
10* 5 = 50. 10* 5 = 50.
Halsey plan = -45 Rowan Plan = -48
Savings = 5. Savings =2
Labor Turnover
Problem 16:
(i) Separation method:
= (No of Separations/ Average Number of Workers) X 100.
Avg no of Workers = 900 +1100/2 = 2000/2 = 1000.
= (10+40) / 1000 * 100
= 50/1000 *100
= 5%.
(ii) Replacement Method:
= (No of Replacement/ Avg no of workers) * 100.
= (25/ 1000) *100
= 2.5%.
(iii) Flux Method:
= (No of Separations + No of Replacement) / Avg no workers * 100
= (50+25) / 1000 *100
= (75 / 1000) * 100
= 7.5%.
Problem C2:
(i) Standard output for 1 hour = 80 pieces
Standard output per day 8 hours = 8 * 80 = 640 Pieces.
Actual Output = 800 Pieces
Extra Output = (800 – 640) = 160 Pieces.
Wages for hours worked (8 * 2 per hour) = Rs 16.
And Bonus for extra output = Rs 4.
Labour cost for 800 pieces = Rs 20.
Labour cost for 100 pieces = 100 * (20 /800) = Rs 2.50
Working for Bonus:
For extra output of 100 = Rs 2.50
For Extra output of 160 = 160/100 * 2.5 = Rs 4.
Problem C6:
Standard time per week = 48 hours.
Time taken = 40 hours
Time saved = 8 hours.
Rate per hour = Rs 15
Dearness Allowance = Rs 5
Total Rate per hour = Rs 20.
(i) Halsey Plan:
Earnings = Hours Worked * Rate per Hour + (50% of Time Saved * Rate per
Hour)
= 40 * 20 + (50% of 8 hours * 20)
= 800 + (4 * 20)
= 800 + 80 = Rs 880.