The document describes calculating the reverberation time for an auditorium measuring 20m x 8m x 5m using Sabine's formula. It provides details on the materials used for the floors, walls, ceiling and seating. The total sound absorption coefficient is calculated to be 202.68 and the volume is 800 cubic meters. Using these values in Sabine's formula, the reverberation time is calculated to be 0.64 seconds.
The document describes calculating the reverberation time for an auditorium measuring 20m x 8m x 5m using Sabine's formula. It provides details on the materials used for the floors, walls, ceiling and seating. The total sound absorption coefficient is calculated to be 202.68 and the volume is 800 cubic meters. Using these values in Sabine's formula, the reverberation time is calculated to be 0.64 seconds.
The document describes calculating the reverberation time for an auditorium measuring 20m x 8m x 5m using Sabine's formula. It provides details on the materials used for the floors, walls, ceiling and seating. The total sound absorption coefficient is calculated to be 202.68 and the volume is 800 cubic meters. Using these values in Sabine's formula, the reverberation time is calculated to be 0.64 seconds.
Of size 20 mx 8m x 5m . And it has four wooden door of size 1.2m x 2.4 m (two each in each long wall). Six glazed windows of size 1.5m x 1.5m (three each in each long wall).One short wall is paneled with plywood and the other is roughly plastered with gypsum,two long walls by gypsum smooth finish, flooring is done by terrazzo tiles and ceiling with gypsum tiles. Auditorium is fully seated in 200 upholstered seats. Wood (NRC – 0.10), Glass ( NRC 0.18),Terrazzo tiles (NRC- 0.015), roughly plastered gypsum (NRC-0.06) Ceiling gypsum tiles (NRC - 0.05). Wall paneling by ply wood (NRC - 0.17) Audience in upholstered seats (NRC- 0.88) per seat Gypsum smooth finish (NRC- 0.02) ARCHITECTURAL ACOUSTICS Solution:- Floor area : 20 m x 8 m = 160 m2 NRC of terrazzo floor = 0.015 so sound absorption coefficient of floor= 0.015 x 160 = 2.4 Ceiling area : 20 m x 8 m = 160 m2 NRC of gypsum board = 0.05 so sound absorption coefficient of ceiling= 0.05 x 160 = 8 Wall 1 long wall area = 20m x 5 m = 100 m2 Wall 2 long wall same area = 100 m2 Wall 3 short wall area = 8m x 5 m = 40 m2 Wall 4 short wall same area = 40 m2 ARCHITECTURAL ACOUSTICS Door area = 1.2mx 2.4m = 2.88 m2 Total door area = 2.88 x 4 = 11.52 m2 NRC of wood = 0.10 Sound absorption of wooden door = 11.52 x 0.10 = 1.152 Window area = 1.5 x 1.5=2.25 Total window area = 2.25 x 6 = 13.5 m2 NRC of glass = 0.18 Sound absorption of glazed window= 13.50 x 0.18 = 2.43 Total long wall area = 200 – (11.52 + 13.5) = 174.98 m2 NRC of gypsum smooth finish = 0.02 Sound absorption coefficient of long wall= 174.98 x .02 = 3.5 Area of one short wall = 40 NRC of plywood paneling = 0.17 Sound absorption of plywood panel= 40 x 0.17 = 6.8 NRC of roughly plastered gypsum= 0.06 Sound absorption of roughly plastered gypsum wall = 40 x 0.06 = 2.4 ARCHITECTURAL ACOUSTICS NRC of audience with seat = 0.88 per unit Sound absorption coefficient of audience = 200 x 0.88 = 176 Volume of auditorium = 20x8x5 = 800 m3 Total sound absorption coefficient of auditoriom = 2.4+8+1.152+2.43+3.5+6.8+2.4+176= 202.68 So we have A= 202.68, V= 800, According to Sabines formula RT = 0.161 X (V/A) = 0.161 X (800/202.68) = 0.161 X 3.95 Reverberation time = 0.64 seconds. ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS ARCHITECTURAL ACOUSTICS