Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

PANDUAN

PERANCANGAN PENGAJARAN
STRATEGI M2P
SEJARAH
SEKOLAH RENDAH
PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN
STRATEGI MAMPATAN, PECUTAN DAN PENGAYAAN (M2P) DALAM PELAKSANAAN KURIKULUM

MATA PELAJARAN Sejarah HARI


TEMA/TAJUK Sejarah Awal Negara/ Kerajaan Melayu Awal TARIKH
TAHUN/TINGKATAN Tahun 4 MASA/TEMPOH

STANDARD KANDUNGAN: 4.1 Kerajaan Melayu Awal


STANDARD PEMBELAJARAN:
4.1.1 Menamakan Kerajaan Melayu Awal.
4.1.2 Menyatakan lokasi Kerajaan Melayu Awal di Kepulauan Melayu.
K4.1.5 Menerangkan kepentingan menjalin hubungan diplomatik.

Soalan: https://bit.ly/3g6Stxk
JENIS PRAUJIAN

TAHAP KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN


OBJEKTIF Murid dapat: Murid dapat: Murid dapat:
1. Menamakan tiga (3) Kerajaan 1. Menamakan lima (5) Kerajaan 1. Menamakan sembilan (9)
Melayu Awal. Melayu Awal. Kerajaan Melayu Awal.
2. Menyatakan tiga (3) lokasi 2. Menyatakan lima (5) lokasi 2. Menyatakan lapan (8) lokasi
Kerajaan Melayu Awal di Kerajaan Melayu Awal di Kerajaan Melayu Awal di
Kepulauan Melayu. Kepulauan Melayu. Kepulauan Melayu.
3. Menerangkan tiga (3) 3. Menerangkan empat (4) 3. Menerangkan lima (5)
kepentingan menjalin kepentingan menjalin kepentingan menjalin
hubungan diplomatik. hubungan diplomatik. hubungan diplomatik.

SET INDUKSI 1. Murid ditunjukkan keratan akhbar berkaitan Kerajaan Melayu Awal.
2. Murid diminta menyebut tajuk pada keratan akhbar dan mengaitkan dengan tajuk yang akan dipelajari.
AKTIVITI PdP 1. Murid menonton video yang 1. Murid menonton video yang 1. Murid menonton video yang
(mengikut urutan - aktiviti yang
telah dimuat turun telah dimuat turun telah dimuat turun
menarik dan berkesan dalam
tempoh masa yang realistik) (https://www.youtube.com/ (https://www.youtube.com/ (https://www.youtube.com/
watch?v=yWOWhVRX5do). watch?v=yWOWhVRX5do). watch?v=yWOWhVRX5do).
2. Secara berpasangan, murid 2. Secara berpasangan, murid 2. Secara berpasangan, murid
menamakan Kerajaan Melayu menamakan Kerajaan Melayu menamakan Kerajaan Melayu
Awal berpandukan Word Awal berpandukan Word Awal berpandukan Word
Search yang disediakan. Search yang disediakan. Search yang disediakan.
3. Secara berpasangan juga, murid 3. Secara berpasangan juga, murid 3. Secara berpasangan juga, murid
melengkapkan peta alir melengkapkan peta alir melengkapkan peta alir
berkenaan garis masa Kerajaan berkenaan garis masa Kerajaan berkenaan garis masa Kerajaan
Melayu Awal. Melayu Awal. Melayu Awal.
4. Murid juga melengkapkan teka 4. Murid juga melengkapkan teka 4. Murid juga melengkapkan
silang kata berkaitan candi silang kata berkaitan candi teka silang kata berkaitan
semasa Kerajaan Melayu Awal semasa Kerajaan Melayu Awal candi semasa Kerajaan
berpandukan buku teks. berpandukan buku teks. Melayu Awal berpandukan
5. Secara berkumpulan (5 orang), 5. Secara berkumpulan (5 orang), buku teks.
murid melabelkan Kerajaan murid melabelkan Kerajaan 5. Secara berkumpulan (5 orang),
Melayu Awal di Kepulauan Melayu Awal di Kepulauan murid melabelkan Kerajaan
Melayu pada peta yang Melayu pada peta yang Melayu Awal di Kepulauan
disediakan. disediakan. Melayu pada peta yang
6. Secara berkumpulan juga, 6. Secara berkumpulan juga, disediakan.
murid memadankan lokasi murid memadankan lokasi 6. Secara berkumpulan juga,
yang betul dengan Kerajaan yang betul dengan Kerajaan murid memadankan lokasi
Melayu Awal. Melayu Awal. yang betul dengan Kerajaan
7. Murid membentangkan hasil Melayu Awal.
kerja di hadapan kelas.
7. Murid membentangkan hasil kerja 7. Murid diberikan tugasan kajian kes
secara kreatif menggunakan dengan bimbingan guru dan murid
pendekatan didik hibur (puisi/ menyediakan pelaporan kajian kes
nyanyian/ syair/ sajak/ pantun secara projek.
dll).

GABUNG JALIN/ PENERAPAN


1. EMK Bahasa, Nilai Murni, Patriotisme, Kreativiti dan Inovasi, Teknologi Maklumat dan Komunikasi.
2. KECERDASAN PELBAGAI Interpersonal, Kinestetik Interpersonal, Intrapersonal, Interpersonal, Intrapersonal,
Kinestetik, Muzik, Verbal Kinestetik, Muzik, Verbal
Linguistik Linguistik, Visual Ruang.
3. KBAT Menganalisis Menilai, Mencipta Menilai, Mencipta
4. PAK21 Peta i-Think, Cloze Procedure, Peta i-Think, Cloze Procedure, Peta i-Think, Cloze Procedure,
Collaboration Collaboration, Constructivism, Collaboration, Learning
Learning Modalities Modalities, Project-Based-
Learning
JENIS PASCAUJIAN Soalan: https://bit.ly/3g6Stxk

IMPAK/REFLEKSI Murid boleh menguasai tahap asas Murid boleh menggabung jalin Murid boleh menggabung jalin
(mungkin boleh tulis sikit di sini- ini pengetahuan asas dan mencipta pengetahuan asas, membuat
adalah contoh penulisan bagi sesuatu yang baru pembacaan mendalam dan
impak...Impak hanya dicatat oleh menyampaikan melalui projek
guru selepas PdP) yang kreatif.
CATATAN Murid menguasai tahap asas bagi
*Contoh catatan membolehkan murid masuk ke tahap
KUKUH II dan PENGAYAAN,

You might also like