Gađanje Loptom U Cilj Na Udaljenosti Od 3 Metra I Razred

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 7

Priprema za nastavni sat tjelesnog i zdravstvenog

odgoja

Realizator časa: Brkić Arnela

Osnovna škola:

Grupa-razred: I-1

Broj učenika: 15

Nastavna tema: Gađanje loptom u cilj na udaljenosti od 3 metra

Tip sata: Obrada novog gradiva

Nastavne metode: Metoda verbalne komunikacije, metoda demonstracije,


metoda vježbe, metoda imitacije.

Rekviziti, sprave: dvije lopte, dva obruča.

Cilj nastavnog sata: Razvijanje preciznosti, koordinacije i brzine.

Antropološki zadaci:

a) Antropometrijske karakteristike: Stvaranje uvjeta za pravilan rast i razvoj


uticajem na čvrstinu mišića i pokretljivost zglobova tijela.
b) Motoričke sposobnosti: Utjecati na jačinu mišića, na koordinaciju
pokreta, ruku, nogu i cijelog tijela na razvoj brzine.
c) Funkcionalne sposobnosti: Poboljšanje funkcije respiratornog i
kardiovaskularnog sistema.

Obrazovni zadatak: Primjenom raznovrsnih sredstava, odnosno sadržaja, usvojiti


pojam igre, preciznosti, ubacivanje lopte u obruč.

Odgojni zadatak: Utjecati na razvijanje pozitivnih osobina kod učenika,


moralnih osobina i istrajnosti u izvršavanju zadataka.

Metodičko-organizacijski oblici rada: Frontalni, grupni, kružni.

Mjesto izvođenja: Sala za tjelesno vježbanje.


Struktura sata-nastavna jedinica
Igre s loptom.

Sadržaj Organizaciono-metodičke
napomene
Uvodni dio Igra: Sova GRUPNI OBLIK RADA
(5 min.) Uzrast: Igra je namijenjena
učenicima od 1. do 4. razreda.
Organizacija: Igra se može
izvoditi u otvorenom i zatvorenom
prostoru.
Sprave-rekviziti:
Opis igre:
Djeca predstavljaju ptice i nalaze
se čučeći na jednoj strani sale.
Jedno od njih, po izboru učitelja,
postaje sova. Stavlja maramu na
oči i odlazi na drugi kraj sale.
Djeca trče mašući rukama. Oni
predstavljaju ptice koje lete. Zatim
se zaustavljaju na rastojanju od
nekoliko koraka od sove. Učitelj
izgovara riječi:
Velika sova
Na granu sjeda,
Očima ne gleda
Al’ polijeće... iznenada!
Poslije riječi „iznenada“ sova
potrči mašući rukama; sve ptice
bježe na svoju teritoriju i moraju
ostati nepomične u čučećem stavu
dok sova oblijeće oko njih. Pticu
koja nije uspjela da se sakrije ili se
pomjerala sova odvodi kod sebe. I
ta ptica postaje sova, a dotadašnja
sova se pridružuje ostalim
pticama...i tako nekoliko puta.
Pripremni
dio (7 min.) Vježbe oblikovanja prema
uticaju na pojedine
dijelove tijela:
1.Za rameni pojas i ruke
2.Za stomak i leđa
3.Za karlični pojas i noge

Vježba br. 1.

Prije vježbanja dobro se


rastegnite.

Vježba br. 2.

Stav spetni, ruke u


uzručenju i širimo ruke
kao ptica krila.

Vježba br. 3.

Stav spetni,ruke u
odručenju gore zgrčeno,
dlanovi na potiljku, mali
zaklon trupa i glave,
polučučanj i vraćamo se u
početni položaj.

Vježba br. 4.

Raskoračni stav, ruke u


odručenju, okrećemo se u
jednu i drugu stranu, ruke
prate pokret trupa.

Vježba br. 5.
Raskoračni stav,
naginjemo se u desnu pa u
lijevu stranu, tako da
zatežemo trup bez
savijanja koljena.

Vježba br. 6.

Trčimo u mjestu. Na naš


znak naizmjenično
dižemo lijevu pa desnu
nogu i pljesnemo objema
rukama.

Vježba br. 7.

Sjednemo na pod,
raširimo noge zatim se
savijamo prema stopalu
kao da vežemo pertle.

Vježba br. 8.

Legnemo na leđa,
stopala su na podu,
razmaknuta u razini
kukova. Sastavimo ruke
u priručenje, noge
savijemo i podižemo
gornji dio tijela.

Sadržaj Organizacija časa


Glavni dio Tema: Gađanje loptom u GRUPNI OBLIK RADA
časa (20-25 cilj na udaljenosti od 3
min.) metra
Uzrast: Učenici I razreda
A Organizacija: Sala za
tjelesno
Sprave-rekviziti: lopte,
obruči
Opis izvođenja:
Učenici zauzimaju
formaciju dvije kolone.
Na udaljenosti od oko 3
metra postavimo obruč
za svaku kolonu i
vođama grupa damo
loptu. Zadatak učenika je
da loptu ubace u obruč i
idu na kraj kolone sa
vanjske strane.

Glavni dio
časa Tema: Gađanje loptom u
B cilj na udaljenosti od 3
metra
Uzrast: Učenici I razreda
Organizacija: Sala za
tjelesno
Sprave-rekviziti: lopte i
obruči
Opis izvođenja:
Učenici zauzimaju
formaciju dvije kolone.
Na udaljenosti od oko 3
metra postavimo tri kruga
udaljena jedan od drugog
50 cm. Svaki učenik gađa
tri puta, a svaki pogodak
donosi 1 bod. Ona grupa
koja bude imala više
bodova je pobjednička.

Sadržaj Organizacija časa


Završni Igra: Pogodi ko je
dio Uzrast: I razred
(5 minuta) Organizacija: Igra se
izvodi u otvorenom i
zatvorenom prostoru.
Sprave, rekviziti:
marama
Opis igre: Učenici su u
kružnoj formaciji. Učitelj
traži dobrovoljca, stavlja
mu maramu na
oči,odvodi ga u sredinu
kruga i okrene nekoliko
puta. Ostali učenici se
smiju, a učenik s
maramom polahko prilazi
osobi za koju smatra da
je poznaje i pokušava
odgonetnuti. Pri tome
ima pravo na jedno
opisno pitanje. Ukoliko
ne pogodi nastavlja dalje,
a ako pogodi, taj učenik
zauzima njegovo mjesto.
Literatura:
Findak, V., „Metodika
tjelesne i zdravstvene
kulture“, Školska knjiga,
Zagreb, 1999.
Bešović, M.
„Kineziološka metodika
u edukaciji (II)“,
Bosanska riječ, Sarajevo,
2011.

You might also like