Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 24

PRIPREMA ZA NASTAVNI ČAS

NASTAVNIK Amina Mujela


NASTAVNI PREDMET: Islamska vjeronauka

RAZRED: IV-1
ČAS: Drugi
NASTAVNA OBLAST: Raznolikosti svijeta
NASTAVNA JEDINICA: Razlike među ljudima kao znak Božije milosti
TIP ČASA: Obrada novog gradiva
NASTAVNE METODE Usmeno izlaganje, nastavni razgovor i diskusija,
vizuelne metode, praktični rad
I TEHNIKE:
NASTAVNA SREDSTVA Osnovna nastavna sredstva, velika karta svijeta,
magneti, stikeri, ljepilo, makaze, hamer papir, igračke
I POMAGALA:
(avion i autić)
OBLICI RADA: - frontalna nastava
- grupna diskusija
- rad u parovima
KORELACIJA SA DRUGIM - Geografija
- Kultura religija
PREDMETIMA:
- Moja okolina
CILJEVI ČASA: - opisati karakteristike različitih svjetskih kultura
- razlikovati ljude prema kulturama iz kojih
dolaze
- razumijevati razlike među ljudima kao znak
Božije milosti
- podsticati osjećaj tolerancije i prihvatanja prema
drugačijima od nas
- ukazati na jednakost ljudi pred Bogom
- sintetetizirati sličnosti među ljudima kao
temeljne karakteristike svakog čovjeka
ODGOJNI - motivisati učenike da sa poštovanjem prihvataju
i tolerišu druge i drugačije
- podsticati učenike da posmatraju različitosti
među ljudima kao znak Božije milosti
- zainteresirati učenike da primjećuju Božije
znake milosti u stvaranju različitih ljudi i
kultura
- podsticati oslobađanje od predrasuda i straha od
drugog i drugačijeg
OBRAZOVNI - naučiti identificirati različite vrste kultura
- nabrojati elemente kulturne raznolikosti
- upoznati se sa običajima, jezicima, muzikom,
hranom i praznicima različitih etničkih grupa
FUNKCIONALNI - podstaknuti učenike da različitosti među
ljudima protumače kao znak Božije milosti
prema ljudima
ZADACI ČASA:

- motivirati učenike da ljude ne vrednuju prema


boji kože i kulturi, nego prema dobroti i lijepom
ponašanju
- podsticati učenike da prepoznaju i cijene
različitosti u kulturama u svom okruženju i
svijetu
- pojačati svjesnost o sebi kod učenika
- razvijati osjećaj zadovoljstva svojim identitetom

ARTIKULACIJA ČASA

Doći 5 minuta ranije, podesiti osvjetljenje, provjetriti učionicu po potrebi, pripremiti


potrebna nastavna sredstva i pomagala i podijeliti papire na koji će učenici i učenice
napisati svoja imena. Učenike će na tabli dočekati karta svijeta, pripremljeni magneti, a
na sto ću pripremiti igračke i kutiju sa imenima država o kojima ćemo govoriti. Također,
na tablu ću napisati Besmelu i datum.

UVODNI DIO: (5 min. )


Učenike dočekujem u razred sa pozdravom „Selam alejkum!“ U međuvremenu će mi
moja pomoćnica pomoći u tome da djeca napišu svoja imena na papire.
Nakon što svi učenici uđu u razred, čas ću početi predstavljanjem: „Selam alejkum dragi
moji drugari. Zovem se Amina, i danas ću se družiti s vama umjesto vaše učiteljice.“
Potom ću sa učenicima proučiti euzu, bismillu i Rabbi jessir, kao dio tradicije onoga što
uče sa učiteljicom.
Potom pokazujući na kartu koja se nalazi na tabli (ili globus) i govorim učenicima:
„Dragi moji drugari, na današnjem času ćemo govoriti o jednoj temi koja se zove
Različitosti među ljudima kao znak Božije milosti. Zbog toga što govorimo o
različitostima, danas ćemo vi i ja zajedno obići cijeli svijet“. Očekujem da se začude kad
im spomenem ovu najavu. „Mene zanima čime nam je najbrže da putujemo, jer imamo
mnogo puta da pređemo?“ Lično ću prošetati učionicom, potom im pokazati autić i
avion, i upitati ih „Hoćemo li najbrže putovati pješke, autom ili avionom?“, Očekujem
odgovor da je avionom najbrže putovati, pa ćemo zajedno odlučiti da ćemo današnji čas
svijetom putovati avionom. Potom želim postaviti pravila našeg časa riječima „Pošto
znamo da kada putujemo avionom moramo poštovati određena pravila, i mi ćemo danas
spomenuti svoja pravila putovanja. Prvo pravilo je da putnici dignu dva prsta kada žele
nešto da kažu. Drugo pravilo je da slušamo šta kažu drugi putnici u našem avionu. Treće
pravilo je da kada učiteljica – naš pilot digne ruku u zrak, putnici ne smiju pričati“.

GLAVNI DIO: (min. 30 )


Počet ćemo sa govorom o Bosni i Hercegovini, pa ćemo reći kojim jezikom govorimo,
koje je najpoznatije jelo i koje su vjere u Bosni.
Dok na karti magnetom označavam Bosnu i Hercegovinu, pitat ću djecu šta najviše vole
u svojoj zemlji, šta još predstavlja Bosnu i Hercegovinu osim ovih jela, pića i sl., po
čemu je ona za njih posebna, i sl., a potom ću staviti oko te oznake sljedeće slike vezane
za našu državu:
Potom ćemo obrađivati sljedeće zemlje:
- Brazil
- Južna Koreja
- Nigerija
- Italija
- Indija
- Saudijska Arabija

Za svaku od navedenih zemalja ćemo spomenuti tri karakteristike, npr. pozdrav, oblici
molitve i najpoznatije jelo te zemlje. Nakon obrade svake od navedenih zemalja,
spomenut ćemo neku poruku koju ćemo dobiti nakon obrade navedene zemlje, poput
hadisa, lijepe islamske izreke i sl.

„Čija je ovo zastava?“ Očekujem odgovor da je to zastava Italije.

„Italija je zemlja koja se nalazi na jugu Evrope. Ona se nalazi na poluotoku koji izgleda
ovako. Na šta vas podsjeća ovaj oblik?“ Očekujem odgovor da ih podsjeća na čizmu.
Italija ima gradove koji se nalaze na moru. Jedan takav grad je Venecija, kod koje za
obilazak ne idemo pješke, nego idemo malim čamcima kroz grad.“ Potom ću im pokazati
sliku Venecije:
„Znamo li koji jezik se govori u Italiji?“ Očekujem odgovor da se govori italijanski jezik.
„Danas ćemo naučiti kako se na italijanskom kaže Zdravo i Doviđenja. Zdravo kažemo
Ciao!, a doviđenja kažemo Arrivederci! Učenici ponavljaju za mnom ove dvije riječi.
Potom stavimo na tablu ove dvije riječi. „Kako se muslimani u Bosni i Hercegovini
pozdravljaju?“ očekujem odgovor ili Selam alejkum, ili Čao, ako odgovor bude Ćao,
upitat ću ih „Koji je ljepši pozdrav od Čao?“ i onda očekujem da kažu selam alejkum.
„Kad nekome kažemo selam alejkum, mi mu želimo mir i sreću u životu, zar to nije lijep
pozdrav?! To je još jedna razlika među ljudima. Neki ljudi se pozdravljaju kao Italijani, a
neki ljudi se pozdravljaju kao muslimani“.
„Danas ćemo naučiti i koje je najpoznatije jelo Italije. Znate li vi koje je najpoznatiji
ručak koji možemo jesti a da je porijeklom iz Italije?“ Očekujem odgovor da je to pasta,
ili špageti, makaroni i sl. Potom stavljam sljedeće slike na kartu na mjestu gdje se nalazi
Italija:
„Znate li koje su generalno vjere Italijani?“ Očekujem odgovor da su katolici ili kršćani.
„Tačno, a ovo je predsjednik, to jeste glavna osoba koja predstavlja kršćanstvo kao vjeru.
To je papa, i on se zove papa Franjo. Na slici vidimo kako su se ljudi okupili oko pape da
ga pozdrave:

„Da li mi muslimani imamo svoga papu?“ Očekujem odgovor da nemamo. „Ako


nemamo papu, imamo li nekoga drugoga ko nas vodi, na primjer reisa?“ Očekujem
odgovor da imamo. „Znate li kako se zove naš reisu-l-ulema?“ Očekujem da znaju, a ako
ne budu znali, ja ću im pomoći pri odgovoru.
„Pošto smo mi danas gosti u Italiji, znate kako mama i babo kad negdje krenu u goste
ponesu kahvu, kocku, kolače. Umjesto kahve i kocke, mi ćemo kao učenici koji idu na
vjeronauku poslati jednu lijepu poruku Italiji.“ Potom ću sljedeću poruku staviti na tablu
ili zid, u zavisnosti gdje bude prostora:
Nismo mogli izabrati roditelje niti mjesto gdje ćemo se roditi. Međutim, možemo birati
kako ćemo se prema tom Božijem poklonu odnositi.

„Jeste li vi izabrali svoje roditelje i porodicu?“ Očekujem odgovor da nisu. „Međutim, da


li možete izabrati kako ćete se ponašati prema svojim roditeljima, braći i sestrama ako ih
imate? Na koji način se možete ponašati lijepo prema njima?“

„Sada dolazimo do nove zemlje u koju ćemo danas ići u goste. To je Brazil! Ovo je
zastava države Brazil.“
„Brazil se nalazi u Južnoj Americi. Govori se portugalskim jezikom. Ima jedan sport po
kojem je Brazil poznat. Oni su osvojili pet svjetskih prvenstava u ovom sportu. Znate li o
kojem sportu se radi?“ Očekujem odgovor da se radi o nogometu. „Tako je, zna li neko
nekog poznatog igrača iz Brazila?“ Odgovor koji očekujem je Ronaldinho. Potom
stavljam sljedeće slike na tablu:

„Gledate li vi utakmice u kojima učestvuje Bosna i Hercegovina? Koji vam je omiljeni


igrač? Jeste li upoznali nekog od bosanskohercegovačkih igrača?“ – pitanja su koja ću im
potom postaviti.

„U Brazilu su ljudi većinom katolici. Imamo li mi u BiH katolika?“ Očekujem odgovor


da imamo. „Na ovoj slici vidite jednog predstavnika katoličke crkve u Brazilu kako
pozdravlja prisutne, a na ovoj slici ćete vidjeti kako se ljudi mole na misi pred Božić u
Brazilu. Imamo li mi praznike u kojima se molimo ili obavljamo namaz?“ Očekujem
odgovor da imamo Bajrame, ramazan i sl.

Ako želite otići negdje gdje ima jako puno jabuka, trebate otići u Brazil, jer je Brazil
druga zemlja na svijetu po proizvodnji jabuka. Danas ćemo naučiti i kako se Brazilci
pozdravljaju. Oni kažu „Boa dia“ – dobar dan kada se sretnu, i poljube se u oba obraza ili
se rukuju. Da li se i vi rukujete kada sretnete svoje prijatelje?

„Najpoznatije brazilsko jelo je fejzohada, koje se pravi od graha i mesa. Također, dodaje
se i riža i pržene banane i narandže. Jeste li vi ikada jeli pržene banane?“ Očekujem
odgovor da nisu, na šta ću dati komentar „Eto, da nam nije Brazilaca, ne bismo znali da
se banane mogu pržiti i tako jesti. Zar nije milost Božija što imamo ovakve različitosti?

U međuvremenu ću im pokazati sljedeću sliku navedenog jela:

„Je li vi radite isto što i Brazilci?“ Očekujem različite odgovore, upućivat ću razgovor
tako da kažemo da su po nečemu slični, a po drugim karakteristikama različiti.

„Sada ćemo poslati lijepu poruku i našem domaćinu Brazilu“: Nema prednost Arap nad
nearapom, niti nearap nad Arapom, niti crnac nad bijelcom, niti bijelac nad crncem.
Kod Allaha je najbolji onaj koji se najviše čuva grijeha. (hadis)

Još jedna zemlja koju ćemo danas posjetiti je Nigerija.


Nigerija je zemlja koja se nalazi u Africi, u njenom zapadnom dijelu. U Nigeriji žive
muslimani i katolici. Na ovoj slici vidimo kako razgovaraju imam-efendija i svećenik-
katolik. Kao što vidimo, iako su različiti, oni se poštuju i uvažavaju. Da li mi trebamo
uvažavati i poštovati one koji su drugačiji od nas?

Na slici vidimo kako muslimani u Nigeriji klanjaju. Je li mi ličimo na ove muslimane, šta
nam je zajedničko, šta različito?

I u Nigeriji mladići i djevojke vole da se slikaju kao i mi.


„Interesantno je da se u Nigeriji postoji najmanje devet jezika kojima se govori, a u ovoj
zemlji živi više od 250 različitih naroda. Osim muslimana i katolika, u ovoj zemlji žive i
takozvani animisti koji vjeruju da svaki predmet ima dušu kao i čovjek. U Nigeriji, ljudi
se pozdravljaju rukujući se, a u isto vrijeme se drže za rame druge osobe, i kažu „Kedu“.
(Izvodim jednog od učenika i pokazujem kako se Nigerijci rukuju). Interesantno je da su
stanovnici Nigerije izuzetno tamne boje kože.“

„Jedno od tradicionalnih jela Nigerije je Ekpang Nkukwo, jelo koje se pravi od kokosa i
palminog lišća. Jeste li ikad jeli palmino lišće? Volite li kokos?, Da li biste probali ovo
jelo? Ono je u potpunosti različito od bosanskohercegovačkih jela, je li tako?
Jesmo li mi mnogo različiti od ovih ljudi, je pitanje koje bih postavila razredu, i na koje
očekujem različite odgovore. Na kraju želimo završiti diskusiju time što ćemo reći da
smo dosta različiti, ali i u isto vrijeme mnogo i slični. Također, diskusiju ću provesti i na
način da dođemo do zaključka da ne trebamo suditi ljudima zbog boje kože koju imaju.
Na kraju ćemo poslati poruku našim domaćinima Nigerijcima:

Nijedan čovjek i musliman nema prednosti nad drugim osim po tome što se više čuva
grijeha.

„Da vidimo sada sljedeću zemlju koju smo za vas danas pripremili. To je zemlja Južna
Koreja, a evo i njene zastave!“

Južna Koreja nam se nalazi u Aziji, u blizini Sjeverne Koreje koja joj je u komšiluku.
„Pošto smo došli Koreji u posjetu, trebamo se sa njom i pozdraviti. Korejci imaju
interesantan način na koji se pozdravljaju sa ljudima. Oni kažu: „Anjoseo!“, i naklone se
prema osobi kada je pozdrave.“ Izvest ću jednog učenika i pokazati praktično kako se
Korejci pozdravljaju.
Jezik kojim se govori je korejski, a interesantno je i pismo kojim Korejci pišu.
Na slici koju pokazujem piše Hvala na korejskom jeziku, što im govorim naklanjajući se
prema korejskom običaju. Korejci jako vole i poštuju svoje roditelje kao i vi, i kod njih
najstariji članovi porodice se mnogo uvažavaju i poštuju se njihove odluke. Svaki
Korejanac mora biti vojnik nekoliko godina. Korejci imaju jako interesantnu hranu. Ne
jedu nožem i viljuškom kao mi, nego jedu štapićima, čak i kolače i rižu. Najpoznatije jelo
se zove KIMCHI, a često supu piju iz zdjele. Primjer jednog obroka kod Korejaca:
Južni Korejci vole jedan drugi sport za razliku od Brazilaca, a taj sport se zove
taekwando. Južni Korejci su pobjednici u ovom sportu na nivou svijeta, i imaju najviše
zlatnih medalja na svijetu u ovom sportu.

U Južnoj Koreji, ljudi su pripadnici vjere koja se zove konfučionizam u kojoj se velika
pažnja posvećuje starijima i onima koji su živjeli prije nas. Na slici koju ću vam sada
pokazati, članovi porodice iskazuju poštovanje svojim predacima:

„Na šta vas podsjeća ova slika? Da li mi kao muslimani radimo nešto slično ovome?
Očekujem odgovor da i sedžda/namaz liči na ovaj obred. „Sada da vidimo kakvu poruku
ćemo poslati našim trenutnim domaćinima:“

I jedan od dokaza Njegovih je stvaranje nebesa i Zemlje, i raznovrsnost jezika vaših i


boja vaših; to su, zaista, pouke za one koji znaju. (Kur'an)

„Predzadnja zemlja koju ćemo danas obraditi je Indija. Znate li koja je od ove dvije
zastave, zastava Indije?“ Očekujem da odaberu koja je zastava Indije.

„Indija je zemlja koja se nalazi na jugu Azije, blizu nam je naše Južne Koreje o kojoj
smo maloprije govorili. Kako se zovu stanovnici Indije?“ Očekujem odgovor da su
Indijci ili Indijanci. Ukoliko kažu da su Indijanci, ispravit ću ih sa naznakom da je to
greška koju mnogi prave.

„U Indiji živi jako mnogo ljudi. U Indiji živi više od milijardu stanovnika, što je za 300
puta više od Bosne i Hercegovine“. Indijaca ima raznih vjera, ali mi ćemo danas
spomenuti muslimane i hinduse koji su najbrojniji u Indiji. Hindusi pripadaju vjeri
hinduizam, u kojoj se vjeruje u različite bogove i božice, pa tako imamo boga ljubavi,
boga mudrosti, boga svjetla itd. Oni vjeruju u ove bogove koji često izgledaju ovako kao
ova božica ljubavi koja se zove Lakšmi, a nalazi se na sljedećoj slici:

Hinduisti se čiste od grijeha i mole se dok se nalaze u svetoj rijeci Ganges. Također, na
slikama ispod vidimo kako se hiindu svećenici kupaju u svetoj rijeci koju su natočili u
velike kazane, dok se mole okrenuti prema vatri.
„Na slici je bog mudrosti, Ganesha.

Zanimljivo je spomenuti da se u Indiji ljudi pozdravljaju tako što sklope dlanove i


poklone se osobi sa kojom se pozdravljaju, a ono što kod nas znači 'ne' – okretanje
glavom desno-lijevo, u Indiji to znači 'da'.
Tradicionalna indijska hrana se pravi od mesa, sa puno začina i sa tijestom. Izgleda
ovako:

„Na šta vas podsjeća ova hrana?“ Očekujem odgovor da ih podsjeća na kebab koji mogu
pojesti u Sarajevu. „Dakle, iako živimo na različitim mjestima i u različitim državama, i
dalje imamo mnogo toga sličnoga!“

Za kraj ćemo poslati sljedeću poruku našim Indijcima:


Ne određuje mjesto življenja, i izgled, nego dobra djela određuju kakvi smo kod Allaha.

Završit ćemo naš obilazak sa Saudijskom Arabijom.


Tu ćemo napraviti poveznicu između Saudijaca i Bošnjaka po vjeri. Upitat ću učenike
koje su vjere ljudi u Saudijskoj Arabiji, očekujem odgovor da su muslimani. Upitat ću
kojim jezikom govore, očekujem odgovor da govore arapski jezik, i onda ćemo reći da je
knjiga koju najviše čitaju Kur'an. Sve ovo ću popratiti slikama i knjigom-Kur'anom.
Spomenut ću i kebsu, tradicionalno jelo Saudijaca. Sve ovo ću popratiti slikama:
Nakon što dođemo do zaključka da smo slični Saudijcima po vjeri, vidjet ćemo šta
Kur'an kaže o našem današnjem obilasku raznih zemalja, pa ćemo spomenuti ajet koji će
biti centralna poruka našeg časa:

O ljudi, Mi vas od jednog čovjeka i jedne žene stvaramo i na narode i plemena vas
dijelimo da biste se upoznali. Najugledniji kod Allaha je onaj koji Ga je najviše svjestan,
Allah, uistinu, sve zna i nije Mu skriveno ništa. (El-Hudžurat, 11).

Na kraju ću im pokazati sljedeće dvije slike različitih gradova, i upitat ću ih da li bi radije


živjeli u jednom ili drugom gradu. Očekujem da će dati odgovor da bi radije živjeli u
gradu sa više boja. Taj grad ću usporediti sa ljudima, i reći ću da nam svijet ne bi bio
zanimljiv da smo svi isti, i da je različitost kao takva milost od Allaha.
ZAVRŠNI DIO: ( 10 min. )
Na kraju ćemo sve stikere koje smo zalijepili na tablu skinuti i podijeliti na klupe da rade
u parovima. Dat ću im minut-dva da razmisle, pa ćemo prozivati učenike da zalijepe
stiker koji su dobili na zemlju kojoj pripada. Dok se učenici budu pripremali za zadatak,
podijelit ću im sažetke obrađene lekcije.

SADRŽAJ TABLE:

Bismillahi-r-Rahmani-r-Rahim
Različitosti među ljudima kao znak Božije milosti

SAŽETAK:

Naš Stvoritelj, Uzvišeni Allah nas je stvorio različitog izgleda, boje kože, jezika i mjesta
gdje živimo. Mi nismo mogli izabrati gdje ćemo biti rođeni, ko će nam biti roditelji,
braća i sestre, to je Allah izabrao za nas.

Međutim, naša boja kože i mjesto gdje živimo ne odlučuju da li smo dobre osobe i ne
određuje na kakvom smo mjestu kod Uzvišenog Allaha. Zbog toga se trebamo truditi da
u svojim djelima budemo što više svjesni dragog Boga i da radi Njega radimo dobra
djela.
Kaže Poslanik Muhammed, neka je na njega mir i spas:
"O ljudi, vaš Gospodar je Jedan, vaš otac je jedan. Arap nema prednosti nad nearapom,
niti nearap nad Arapom, niti bijelac nad crncem, niti crnac nad bijelcom osim po čuvanju
od grijeha. Kod Allaha je najbolji onaj ko se najviše čuva grijeha".

Također, Poslanik je rekao: "Allah ne gleda u vaše likove niti u vaš imetak, već gleda u
vaša srca i vaša djela".

Bit ćemo uvijek sretni ako budemo zahvalni na onome što imamo. Allah nam je dao da
smo Bošnjaci, da smo muslimani i da govorimo bosanski jezik. Naša domovina je Bosna
i Hercegovina. To je ono na šta trebamo biti ponosni i šta trebamo čuvati i poštovati.

Gospodar je stvorio i druge ljude koji žive u raznim zemljama i govore različitim
jezicima. Njih ćemo upoznati, poštovat ćemo ih i od njih učiti. Allah nas je sve stvorio
različite kako bismo se upoznali, i različitost među ljudima je znak Božije milosti.
Uzvišeni Allah je rekao u Kur'anu:

„O ljudi, Mi vas od jednog čovjeka i jedne žene stvaramo i na narode i plemena vas
dijelimo da biste se upoznali. Najugledniji kod Allaha je onaj koji Ga je najviše svjestan,
Allah, uistinu, sve zna i nije Mu skriveno ništa.“ (El-Hudžurat, 11).

LITERATURA

1. https://kafenisanje.rs/2014/12/03/30-zanimljivih-cinjenica-o-francuskoj/
2. https://www.britannica.com/place/Italy
3. https://duhoviti.com/zanimljivosti/zanimljivosti-o-brazilu.html
4. http://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?ID=33157
5. http://www.fokuzz.com/svet/lista/juzna-koreja-zanimljivosti/
6. https://www.activityvillage.co.uk/south-korea
7. https://www.radiosarajevo.ba/magazin/tech/tradicija-u-nigeriji-sve-sto-niste-
znali-o-nigeriji-i-cudnim-nigerijskim-obicajima/155955
8. https://www.slideshare.net/Amar9991/nigerija-31623549
9. https://www.commisceo-global.com/resources/country-guides/nigeria-guide
10. Kur'an, prijevod Besima Korkuta
11. Hazema Ništović, Ibro Ništović, Mensur Valjevac, Vjeronauka za četvrti razred
osnovne škole
12. http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Religion_in_Korea
13. https://www.traveldudes.org/travel-tips/cultural-greetings-while-volunteering-
south-america/12146
14. https://travel.jumia.com/blog/ng/10-ways-to-say-hello-to-a-nigerian-3987
15.

Sarajevo, datum: 16.4.2018. Student: Amina Mujela

You might also like