Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

I Општи подаци

Учитељ-ментор: Јасмина Хот

Датум: 12.4.2022.

Школа: „Рифат Бурџовић Тршо“, Тутин

Разред и одељење: II-1

Час: 2.

II Општи методички подаци

Наставна тема: Бројеви до 100

Наставна јединица: Замена места чинилаца

Ученици владају знањем бројева до 100 као и њихову


Потребно знање ученика:
примену у рачунским операцијама.

Тип часа: Обрада

Усвајање поступка замене места чинилаца


Циљ часа:
Примена у задацима

Задаци часа

Усвајање, разумевање и схватање рачунскиух операција


а) образовни: замене места чинилаца
Утврђивање и продубљивање стеченог знања о бројевима.

Развијање способности да се уочи у задатку када се врши


замена места чинилаца. Уочавање везе између рачунских
операција множења. Практична примена усвојених знања при
б) функционални:
решавању конкретних задатака, развијање способности за
самостално решавање овог типа задатака, развијање логичког
мишљења.

Развијање и неговање прецизног изражавања и потребне


тачности у раду, правилна употреба математичке
в) васпитни: терминологије (у складу са узрастом), као и оспособљавање
ученика за правилно посматрање и уочавање и самостални
рад.

Облици рада: Фронтални, индивидуални

Метода дијалога, метода усменог излагања, метода


Наставне методе: самосталног рада ученика, вербално-текстуална и
илустративно-демонстративна метода.
Наставни објекат: Учионица

Литература:  Дејић, М., Егерић, М., Методика наставе математике,


Учитељски факултет у Јагодини, 2005.

 Дејић М, Милинковић Ј. и Ђокић О. (2006): Математика


за чтврти разред основне школе – други део, Креативни
центар, Београд

 Тодоровић О. и Огњановић С. (2006), Математика,


уџбеника за четврти разред основне школе, Народна
књига, Београд

III Структура часа са временском артикулацијом

Обнављање и провера градива


Кроз два примера разговарамо о бројевима.
(4 минута)

Стварање контекста за учење


новог градива Читам им задатак, заједно постављамо проблем, затим
заједно решавамо.
(4 минута)

Најава наставне јединице


Записујем наслов на табли, а они у своје свеске.
(1 минут)

Лепим хамер, ученик решава задатак на табли, а остали у


Вођено вежбање
својим свескама.
(12)
Изводимо закључак и постављамо правило.

Делим им наставни листић, вршимо проверу на табли.


Када ученик реши свој пример, откривам поље на
Индивидуални рад уз колективну
проверу
(18 минута) презентацији и читам занимљивост.

Ученик бира поље и одговара на питање, ако је одговор


Систематизација тачан откривам то поље, а он погађа шта је на
фотографији. Када погоде читам им занимљивост.
(5 минута)

Домаћи задатак
Делим им папире са домаћим задатком.
(1 минут)

IV Ток часа

Обнављамо последњи задатак са предходног


часа.

УВОДНИ ДЕО ЧАСА Записујемо наслов наставне јединице

ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА ЗАМЕНА МЕСТА ЧИНИЛАЦА


У једној шуми на два дрвета има по 4
вевјерице, а у другој шуми на 4 дрвета по 2
вевјерице. У којој шуми има више вевјерица?
ПРВА ШУМА__________
ДРУГА ШУМА___________
ОДГОВОР________________

На слици имамо 3 реда са по 4 цвијета.


Записујемо: 3*4= 12, али
имамо 4 колоне са по 3 цвијета: 4*3= 12
Значи да је 3*4=4*3= 12

Ако чиниоци замјене мјеста, производ се


промијенит неће .

- Радимо задатке у радној теки 63.

1. Производ бројева 6 и 5 записши на два


начина.
ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА 2. Напиши број да добијеш тачну једнакост:
6*4= __*6 7*8= 8*__
9*3= __*9 2*__=6*3
3. Упиши знак >,< ili =:

2*5 3*5 7*8 8*7

2*8 4*4 4*6 3*7

You might also like