Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 2

ОБРАЗАЦ ЗА ПРИПРЕМУ ЗА ЧАС

Предмет: Саобраћајни системи Разред први


Наставна тема: Саобраћајни системи
Појам саобраћајног система
Наставна јединица:
Стицање знања о саобраћајном систему
Циљ часа:
 Објасни појам система
Очекивани исходи:  Објасни појам саобраћајног ситема
 Наведе подсистеме саобраћајног система
Методе рада: Монолошко-дијалошка, брејнсторминг, ППТ презентација

Облици рада: Фронтални рад, рад у паровима (у клупи)

Активности наставника Активности ученика


Уводни део часа  представља се ученицима и наводи основна правила рада на часу  пажљиво слушају
(око 10 минута)  упознаје ученике са називом и циљем наставне теме и наставне  активно учествују у брејнстормингу -
јединице одговарају на питања
 наводи циљ и исходе часа и начин рада  коментаришу одговоре других
 поставља ученицима питања – започиње олују идеја о појмовима
систем и саобраћајни система и коментарише одговоре
 настоји да у дискусији активира све ученике
Средишњи део часа  на табли/белој табли/флип чарту исписује планиране исходе и  пажљиво прате и преписују податке са
(око 30 минута) упућује ученике да упишу наслов лекције и препишу испис с табле табле и воде белешке у свескама
 на основу уводне дискусије, објашњава појмове систем и саобраћајни  пажљиво слушају упутсво за решавање
систем задатка;
‒ истиче значај саобраћаја и саобраћајног система  решавају задатак;
‒ наводи поделу саобраћајног система на подсистеме  парови замењују листове и проверавају
‒ користећи презентацију прегледно приказује и образлаже појмове одговоре међусобно
(система, саобраћајни систем) и преко графикона или шематски
илуструје поделу на подсистеме  слушају одговоре других ученика
‒ подстиче ученике да воде белешке у свескама  дискутују о значају саобраћајног
 задаје ученицима да у паровима у клупи ураде задатак, даје система
инструкције и дели празне листове за рад (сваки пар писмено  учествују у избору кључних речи
објашњава појмове, један ученик један, а други ученик други, па  одговарају на питања
затим цртају шему поделе на подсистеме свако за себе)  проверавају исправност белешки у
 одређује време израде радног задатка (3 до 5 минута) свескама
 ппрати рад ученика и помаже у току рада у пару, по потреби
 даје инструкцију да по завршетку задатка парови замене листове и
провере одговоре међусобно
 слуша презентацију одговора ученика – добровољаца
 упућује ученике на избор кључних речи
 поново приказује презентацију и тражи да ученици провере одговоре
и белешке у свескама
 подстиче ученике да дискутују о урађеном задатку
 прати и вреднује рад и понашање ученика у раду у пару и похваљује
залагање свих ученика
 даје ученицима инструкције за израду домаћег задатка (потребно је  пажљиво слушају упутсво за израду
Завршни део часа да се прочита одговарајуће поглавље у уџбенику које се односи на домаћег задатка
(око 5 минута) саобраћајни систем и подсистеме)  постављају питања
 одговара на питања ученика
Наставник даје ученицима радни лист и проверава да ли успешно објашњавају појмове и наводе комплетну поделу
Начини провере на саобраћајне подсисеме
остварености исхода

ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• планирани начини
провере остварености
исхода;
• избор активности;
• одступања/
потешкоћеприликом
остваривања планираног.
Шта бих променио/ла,
другачије урадио/ла?

You might also like