Мета: розуміти особливості емоційного змісту, засоби музичної виразності; удосконалювати вміння сприймати музику й висловлювати враження від музичних творів, вокально-хорові навички; розвивати спостережливість, чуття ритму; прищеплювати музичний смак, шанобливе ставлення до світової музичної спадщини, інтерес до музики та співу, до дослідження музичних образів. Музичний матеріал: М. Глінка «Марш Чорномора» (із опери «Руслан і Людмила»); Ж. Бізе «Марш Тореадора» (із опери «Кармен»); М. Лисенко. Пісня-веснянка «А вже весна» (із опери-казки «Зима і Весна»); А. Житкевич «Семеро гномів». Обладнання: фонохрестоматія; музичні інструменти; ТЗИ; гра «Я стверджую». Наочні посібники: підручник; портрети М. Глінки, Ж. Бізе. Тип уроку: комбінований урок. ХІД УРОКУ 1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 2. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Сьогодні ми відвідаємо оперний театр у супроводі вже знайомого нам жанру музики — маршу. Цікаво, адже марш — це музика, під яку крокують спортсмени, військові. Чи може він знайти своє місце в опері? Сподіваюся, музика нам про це сьогодні розповість. 3. ОСНОВНА ЧАСТИНА Слухання музики Як ви вже знаєте, слово марш означає «хід». Під музику людям крокувати зручніше. Марші є на всі випадки. Ви вже помітили,- що музика маршу — це не тільки акомпанемент до наших кроків, а й портрети тих, хто крокує. За тим, як рухається людина або казковий герой, ми розуміємо не тільки, як він виглядає, а й що в нього на душі та чого від нього можна очікувати. Михайло Глінка написав оперу на сюжет казки поета Олександра Пушкіна «Руслан і Людмила». (Учитель розповідає сюжет казки О. Пушкіна «Руслан і Людмила».) В опері «Руслан і Людмила» є малюк-карлик — злий чарівник Чорномор. Цей злий карлик в опері не співає, не промовляє жодного слова. І все ж завдяки музиці ми отримуємо уявлення про те, що це за істота. Ось як малює О. Пушкін страшного Чорномора (переклад українською М. Терещенка): Німими, чорними рядами Арапи з довгими шаблями До ложа дівчини ідуть, По змозі чемно і паристо, І на подушках урочисто Сивезну бороду несуть; Велично входить у цю пору, Піднявши довгу шию вгору, Горбатий карлик із дверей... У глузливих рядках Пушкіна відтворено картину урочистої казкової ходи. В опері про карлика розповідає музика — марш, під звуки якого він виходить на сцену. Музика сміється над карликом. Із гумором, характерним для казок, композитор малює образ Чорномора. Грандіозні трубні кличі й ніжні, кришталеві тембри дзвіночків підкреслюють водночас жахливість і комічність злого чарівника. Він безсилий перед могутністю кохання та сміливістю людини. Послухайте «Марш Чорномора». Зверніть увагу на те, як він починається спочатку грізна мелодія малює нам появу Чорномора, а потім інша (у виконанні дзвіночків) нагадує про те, що цей герой казковий і боятися його не варто. Послухайте та поміркуйте: чому композитор використав саме маршовий жанр для характеристики цього образу? Слухання «Маршу Чорномора» з опери М. Глінки «Руслан і Людмила» А зараз опера привела нас до Іспанії. Сьогодні тут корида — бий биків. В чуєте ці звуки? (Звучить фрагмент «Маршу Тореадора» із опери «Кармен Ж. Бізе.) Це — «Марш Тореадора» з опери «Кармен» Жоржа Бізе. Тореадор - це людина, яка привселюдно б’ється з биком. Послухайте «Марш Тореадора». Який характер має ця музика? Слухання фрагмента «Марш Тореадора» (із опери «Кармен») Ж. Бізе Як ви вважаєте, яким має бути Тореадор — сміливим чи нерішучим? Чи надає саме така музика людині сміливості та рішучості? Як ви вважаєте, а чи змогла б пісенна або танцювальна музика надати Тореадорові бойового настрою? Хто виконує цей марш — соліст чи хор? Гра «Я стверджую» Я оголошуватиму твердження про музику. Якщо воно правильне, ви маєте плеснути в долоні та повторити його вголос. Якщо ви не згодні, то сидіть мовчки Я стверджую, що музика Тореадора: бадьора (учні плескають у долоні й повторюють); чітка (учні плескають у долоні й повторюють); плавна; повільна; радісна (учні плескають у долоні й повторюють); похмура. Я стверджую, що марш звучить у: балеті, опері (учні плескають у долоні й повторюють); концерті. Я стверджую, що опера має назву: «Лисичка, Котик та Півник»; «Кармен» (учні плескають у долоні й повторюють); « Руслан і Людмила ». Вокально-хорова робота За давніх часів люди вірили: якщо покликати весну, то вона на стане швидше. Для цього виконували календарно-обрядові пісні — веснянки. Пісня-веснянка «А вже весна» (с. 136 підручника) звучить на театральній сцені в oпері - казці «Зима і Весна» Миколи Лисенка. За сюжетом, як і в природі, осінь поступається місцем зимі. А за нею настає чарівна весна з гаївками та веснянками. Послухайте веснянку. Яким є її настрій? Слухання пісні-веснянки «А вже весна» з опери-казки М. Лисенка «Зима і Весна» (розучування за нотним записом, виконання з ритмічним супроводом (трикутник, дзвіночки)) Продовження розучування пісні А. Житкевича «Семеро гномів» 4. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ Учні виходять із класу під музику (фрагмент «Маршу Тореадора»(із опери «Кармен») Ж. Бізе).