Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 1
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 24 HARI KELAS
Ahad
TEMA TUMBUHAN
TAJUK Kenali Bahagian Tumbuhan Ciri Bahagian yang Berbeza
STANDARD KANDUNGAN 6.1 Bahagian tumbuhan
STANDARD 6.1.1 Membanding dan membezakan bahagian pada tumbuhan iaitu:
PEMBELAJARAN
(i) daun: jenis urat daun; (ii) bunga: berbunga, tidak berbunga; (iii)
batang: berkayu, tidak berkayu; dan (iv) akar: akar tunjang, akar
serabu
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membanding dan membezakan __ daripada
1. Membanding dan membezakan empat empat bahagian pada tumbuhan iaitu:
bahagian pada tumbuhan iaitu: e. daun: jenis urat daun;
a. daun: jenis urat daun; f. bunga: berbunga, tidak berbunga;
b. bunga: berbunga, tidak berbunga; g. batang: berkayu, tidak berkayu; dan
c. batang: berkayu, tidak berkayu; dan h. akar: akar tunjang, akar serabut
d. akar: akar tunjang, akar serabut
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang kenali bahagian tumbuhan.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis gambar pokok-pokok. 5. Murid menyebut nama bahagian tumbuhan


2. Murid mengenal pasti perbezaan pokok- tersebut. Shout Out (Laungan)
pokok di pameran di halaman 51. Spot It 6. Murid mendengar penerangan guru tentang
(Kenali Ia) ciri bahagian yang berbeza.
3. Murid menganalisis bahagian-bahagian 7. Murid menganalisis ciri bahagian yang
tumbuhan pokok. berbeza.
4. Murid menyelesaikan aktiviti secara individu. 8. Murid berbincang tentang analisis yang
diperhatikan bersama guru.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kenali bahagian tumbuhan dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 051-052 Buku Aktiviti hlmn 034
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Spot It (Kenali Ia) PAK-21 Shout Out
(Laungan)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 1
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 24 HARI KELAS
Ahad
TEMA TUMBUHAN
TAJUK Kenali Bahagian Tumbuhan Ciri Bahagian yang Berbeza
STANDARD KANDUNGAN 6.1 Bahagian tumbuhan
STANDARD 6.1.1 Membanding dan membezakan bahagian pada tumbuhan iaitu:
PEMBELAJARAN
(i) daun: jenis urat daun; (ii) bunga: berbunga, tidak berbunga; (iii)
batang: berkayu, tidak berkayu; dan (iv) akar: akar tunjang, akar
serabu
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membanding dan membezakan __ daripada
1. Membanding dan membezakan empat empat bahagian pada tumbuhan iaitu:
bahagian pada tumbuhan iaitu: e. daun: jenis urat daun;
a. daun: jenis urat daun; f. bunga: berbunga, tidak berbunga;
b. bunga: berbunga, tidak berbunga; g. batang: berkayu, tidak berkayu; dan
c. batang: berkayu, tidak berkayu; dan h. akar: akar tunjang, akar serabut
d. akar: akar tunjang, akar serabut
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang bahagian dan ciri tumbuhan.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis gambar dan ciri 5. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan.
tumbuhan. Spot It (Kenali Ia) 6. Murid mendengar penerangan guru tentang
2. Murid menganalisis bahagian-bahagian ciri bahagian yang berbeza.
tumbuhan pokok. 7. Murid menganalisis ciri bahagian yang
3. Murid menyelesaikan aktiviti secara individu. berbeza.
4. Murid menyesuaikan bahagian tumbuhan 8. Murid berbincang tentang analisis yang
dengan ciri tersebut. Puzzle it Out diperhatikan bersama guru.
(Selesaikan)

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang bahagian dan ciri tumbuhan dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 000 Buku Aktiviti hlmn 035
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Spot It (Kenali Ia) PAK-21 Puzzle it Out
(Selesaikan)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN


TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 1
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 24 HARI KELAS
Ahad
TEMA TUMBUHAN
TAJUK Kenali Bahagian Tumbuhan Ciri Bahagian yang Berbeza
STANDARD KANDUNGAN 6.1 Bahagian tumbuhan
STANDARD 6.1.1 Membanding dan membezakan bahagian pada tumbuhan iaitu:
PEMBELAJARAN
(i) daun: jenis urat daun; (ii) bunga: berbunga, tidak berbunga; (iii)
batang: berkayu, tidak berkayu; dan (iv) akar: akar tunjang, akar
serabu
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membanding dan membezakan __ daripada
1. Membanding dan membezakan empat empat bahagian pada tumbuhan iaitu:
bahagian pada tumbuhan iaitu: e. daun: jenis urat daun;
a. daun: jenis urat daun; f. bunga: berbunga, tidak berbunga;
b. bunga: berbunga, tidak berbunga; g. batang: berkayu, tidak berkayu; dan
c. batang: berkayu, tidak berkayu; dan h. akar: akar tunjang, akar serabut
d. akar: akar tunjang, akar serabut
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang bahagian dan ciri tumbuhan.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis bahagian pokok. 5. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan.


2. Murid mengenalpasti jenis urat daun dan 6. Murid mendengar penerangan guru tentang
jenis akar. Same different jenis urat daun dan akar yang berbeza.
3. Murid menjalankan aktiviti secara 7. Murid menganalisis ciri bahagian yang
berpasangan. berbeza.
4. Murid membanding beza jenis urat daun dan 8. Murid berbincang tentang analisis yang
jenis akar. Classification (Klasifikasi) diperhatikan bersama guru.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang bahagian dan ciri tumbuhan dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 054 Buku Aktiviti hlmn 035
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Konstektual
PAK-21 Same Different PAK-21 Classification
(Klasifikasi)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM

You might also like