Professional Documents
Culture Documents
Lesvoorbereiding Over Het Luisteren Naar Een Externe Spreker Lesmateriaal Niet Inbegrepen
Lesvoorbereiding Over Het Luisteren Naar Een Externe Spreker Lesmateriaal Niet Inbegrepen
Lesvoorbereiding Over Het Luisteren Naar Een Externe Spreker Lesmateriaal Niet Inbegrepen
Administratieve gegevens
Naam student(e): Jeroen Van der Auwera Vak: Public Relations (PR)
Jaar en optie: VEDUBA Datum: 25/11 Uur: 12u55-15u35 (3
Naam van de stageschool: Colomaplus lesuren)
Vakmentor: Kristine Hermans Lokaal: b203
Lesonderwerp: Hoe bereid ik mij voor op ‘een spreker’
en wat kan ik doen met de informatie
Deel 1: beginsituatiebepaling
Deze bereid je voor tijdens je observatiestage, per klas waaraan je les geeft. Je verkrijgt de informatie uit je observatie en via gesprekken met mentoren en leerlingen.
Ontwikkeling: In deze klas zitten allemaal jongeren tussen de 14 en 15 jaar. (5 meisjes). Een groep van
middenadolescenten die zou kunnen experimenteren en risico’s neemt. Ze schatten zichzelf niet altijd even goed
in en maken niet altijd rationele keuzes. Althans dat is de theorie. Praktijkervaring moet uitwijzen of dat ook in
deze klas het geval is. Tijdens observatie weinig van gemerkt.
Onderwijsbehoeften: In deze klas zitten geen leerlingen met speciale onderwijsbehoeften. Wel aandachtig zijn
voor leerlingen die het Nederlands niet als moedertaal hebben thuis een andere taal spreken. Hier kan sprake zijn
van taalachterstand. (minstens 1 leerling). Extra feedback geven bij taalfouten en begeleiden.
Socio-emotionele problematiek en groepsdynamiek:
Tijdens het obsereren geen specifieke sociaal-emotionele problemen vastgesteld. Al is de kans groot dat deze
onzichtbaar zijn gebleven. Aandacht hebben voor faalangst en zelfvertrouwen lijkt mij aangewezen. Positieve
bekrachtiging als wapen hiertegen gebruiken. Aangezien het een relatief kleine groep leerlingen is, ook geen
problemen qua groepsdynamiek vastgesteld. De leerlingen lijken goed met elkaar overweg te kunnen en mekaar
zelfs te helpen. Het lijkt wel of ze al een gemeenschappelijk doel hebben, ook bij individuele taken.
Specifieke klas- en/of schoolafspraken. Bv. naar het stellen van grenzen, stiptheid, …. toe.
Er zijn een aantal klasafspraken: luisteren naar elkaar, vinger opsteken voor het spreken, het juiste materiaal bij
hebben (laptop, papier, schrijfgerief). Daarnaast zijn er enkele fysieke, gezondheidsgerelateerde ‘afspraken’ zoals
ramen en deuren die moeten openblijven vanwege het coronavirus. Ook komen leerlingen zelfstandig na het
belsignaal naar de klas, laatkomen wordt niet getolereerd.
Voorkennis en/of stage-ervaringen van leerlingen om te betrekken bij je les. Deze verschilt per les(blok).
JE ACTIEPUNT: focus op één actiepunt dat je kadert binnen een DLR (= domeinspecifiek leerresultaat van de opleiding) of competentiecluster van je groeiverslag.
-didactisch materiaal: houvast en structuur voor leerlingen op bv. de powerpoint en aanbieden van leerstof via werkblad
of cursus
________________________________________________________________________________________________
GERAADPLEEGDE INFORMATIEBRONNEN:
Noteer hieronder de bronnen die jij geraadpleegd hebt voor je lesonderwerp/leerinhouden/vaardigheden, conform de APA-regels.
Leerplan (nr/weblink):
Public relations S /// 2de graad D/A-finaliteit /// II-PuRe-da
D/2021/13.758/079 (https://pro.katholiekonderwijs.vlaanderen/leerplan-II-PuRe-da/leerplan)
Opgelegd door de vakmentor:
Andere informatiematiebronnen:
LESDOELEN
Zet je leerinhouden/vaardigheden om in concrete evalueerbare lesdoelen. Classificeer ze vervolgens volgens de taxonomie van Bloom.
EINDTERMEN/LEERPLANDOELEN
Koppel elk lesdoel aan bijhorende eindterm(en) of leerplandoel(en). https://www.onderwijsdoelen.be/
______________________________________________________________________________________________________
LEERMIDDELEN/MEDIA
Noteer de didactische leermiddelen die aanwezig zijn in het vaklokaal (zonder nummering). Noteer daarnaast welke visualisaties en leerlingmaterialen
je gebruikt (bv. link naar Youtube, werkblaadjes, correctiesleutels, een PowerPoint-presentatie, …). Indien je ze kan toevoegen als bijlage, verwijs er
dan naar met de nummer van de bijlage. Zorg ervoor dat je mentor en stagebegeleider deze leermiddelen kunnen raadplegen.
Nr Omschrijving leermiddel
1 Powerpoint
2 Beamer
3 werkbladen
ONDERWIJSLEERSITUATIE
LESDOELEN
+classificatie Bloom. ACTIVITEIT LEERKRACHT
LEER(LING)ACTIVITEIT MEDIA
Voor elk inhoudelijk geheel een lesfase. vanuit een werkvorm met uitgeschreven vragen (GS1) en instructies -NR.
waarbij je evalueert of je doel bereikt is (GS1/2). Voorzie een logische overgang tussen lesfases.
INSTAP /LESSTART De leerlingen zoeken informatie over Ingeborg De INSTAP = Zoekopdracht (verwijzing naar les 15/11): 1-2 10’
Cooman Wat kunnen de leerlingen terugvinden over Ingrid De
Cooman? (korte individuele opdracht + OL Gesprekje
daarover)
LESFASE 1
De leerlingen De leerkracht vertelt de lesdoelen van vandaag:
luisteren naar de uitleg over de opdracht. SPREKER => wat kunnen we daarmee doen? 1-2 40’
denken na over hun mogelijke rol.
stellen vragen bij de uitleg van de opdracht De leerkracht presenteert de opdracht van vandaag:
= rollenspel/opdracht
Rollen zijn:
redactrice: verslag schrijven
fotografe: foto’s maken (aandacht voor regels, zie
les 24/11) + bijschriften
recensente: evaluatie spreker door criteria +
schrijven van ‘evaluatietekstje ~ recensie’
Redacteur
Fotograaf één verslag
Recensent
SLOT / VASTZETTING