Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 9

Писана припрема за

час
Предмет: Српски језик
Наставна јединица: Промена придева
Учитељица
Жаклина Јевтић

Српски језик
Предмет:

Датум одржавања: 12. октобар


Наставна Језик
тема/област:
Наставна јединица: Промена придева
Тип часа: Обрада градива
Усвајање знања из области граматике (промена придева).
Схватање појма променљивост/непроменљивост речи.
Препознавање променљивих/непроменљивих речи. Мењање
придева према задатом критеријуму. Развијање логике, моћи
запажања, упоређивања, закључивања, повезивања. Подстицање
ученика на рад. Развијање стваралачких способности, критичког
Циљ часа:
мишљења, мотивације за учење (за стицањем нових знања,
вештина и позитивних навика). Развијање и неговање љубави
према српском језику. Примена наученог, односно овладавање
основним законитостима српског књижевног језика ради
правилног усменог и писаног изражавања и неговање свести о
значају улоге језика у очувању националног идентитета.
На крају часа ученик ће бити у стању да:
− одређује врсте речи (именице, заменице, придеве, бројеве и
глаголе);
− препознаје врсте придева (описни, присвојни и градивни
Очекивани исходи придеви);
на крају часа: − уме да промени облик променљивих речи према задатом
критеријуму: придева према роду и броју;
− поштује и примењује основна правописна правила;
− учествује у разговору поштујући уобичајена правила
комуникације и пажљиво слуша саговорника.
Дијалошка метода, монолошка метода, илустративно-
Наставне методе:
демонстративна, текстовна метода, игровна
Наставна средства: Граматика Дар речи 4, стр. 30–32, Радна свеска за 4. разред
основне школе, стр. 20–21, дигитални уџбеник, апликација
Пликерс, наставни листићи
Облици рада: Фронтални рад, индивидуални рад, рад у пару
Међупредметно
Физичко васпитање, Ликовна култура
повезивање:

Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице


ТОК ЧАСА

Планиране активности: Планиране


активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Подсећамо се шта смо научили на претходном часу, о којој врсти речи смо ‒ слуша
говорили? Шта смо закључили о именицама? Коју врсту речи још знамо? учитељицу/
Данас ћемо се бавити ПРИДЕВИМА и да сазнамо нешто више о њима, али учитеља;
пре тога позивам ученике да узму своје картице Пликерс и да помоћу ‒ учествује у
питања, утврдимо оно што смо научили о придевима. игри и
Пројектујем задатке из Пликерса које сам направила за час: припрема се
за рад.
https://www.plickers.com/set/634511e467a4250012d3e785#now-playing
Након што поновимо (кроз пет питања о придевима), истичем циљ часа:
 Најава наставне јединице: Данас ћемо проширити знања о придевима и
промену придева.
 Записујем наслов наставне јединице на табли, а ученици у својим
свескама.
Главни део часа (35 минута)
Покрећем дискусију и наводим ученике на закључке, објашњавам, пишем ‒ прати
на табли, одговарам на питања ученика, подстичем ученике и пратим упутства
њихов рад. учитељице/учи
 Ученици су на претходном часу подељени у групе, на столовима се теља;
налазе задаци за сваког ученика. ‒ пише;
 Позивам ученике да узму први задатак и да читају песму Љиљане ‒ одговара
Нинковић „Жута песма” и да промене придев ЖУТ. на питања;
 Уочавање и читање само придева жут, у различитим облицима. ‒ самоста
Извођење закључка да су и придеви променљиве речи. (Прилог 1) лно (или уз
помоћ
 Пројектујем решења из Дигиталног уџбеника.
учитељице/учи
Дигитални садржај – Жута песма (страна 30) теља) решава
задатке;
https://www.eucionica.rs/lesson/view/6473139729203200/next/ ‒ слуша
~courses~6692680725168128~next~~courses?display=list одговоре
других
 На основу заједничких закључака, следи запис најважнијег на таблу и у ученика;
свеске. Записати неколико реченица које ученици смисле са придевом ‒ износи
у различитим облицима, као и правила. Нпр: своје запажање;
‒ анализи
СТАРИ човек чита. ра и закључује;
Питу меси СТАРА жена. ‒ чита
Није лако СТАРИМ људима. своје одговоре;
То је моје СТАРО јастуче. ‒ анализи
 Решавање преосталих задатака (задатак бр. 1. Прилог 2). ра и упоређује
 Од ученика се захтева да све прочитано анализирају и са одговорима
прокоментаришу. Важно је проверити разумевање налога за рад. других
Покрећем дискусију и са ученицима изводимо закључке. ученика;
 ‒ повезује
градиво.
Дигитални уџбеник - Задатак 1 – Промена придева
https://www.eucionica.rs/lesson/view/6473139729203200/next/
~courses~6692680725168128~next~~courses?display=list
Пројектујем решења, а ученици проверавају да ли су тачно решили
задатак.

Ученици решавају 2. и 3. задатак на наставном листићу. Треба да одреде


род и број придева. Заједно закључујемо да род и број придева одређује
именица уз коју стоји. (задатак бр. 2. и 3. Прилог 3)

Дигитални уџбеник Задатак 2. и 3. – Подвуци придеве у датој


реченици и одреди род и број придева
https://www.eucionica.rs/lesson/view/6473139729203200/next/
~courses~6692680725168128~next~~courses?display=list
Дигитални уџбеник 32. страна

Дигитални уџбеник Задатак 4. – Повежи именице и придеве


https://www.eucionica.rs/lesson/view/6473139729203200/next/
~courses~6692680725168128~next~~courses?display=list
Дигитални уџбеник 32. страна
На крају закључујемо да смо научили да су придеви променљива врста
речи, која стоји уз именицу и мења се по роду и броју.
НАПОМЕНА: Ученици који брже решавају задатке имаће додатне задатке
које ће решавати и сами проверавати решења.
Ако преостане времена, гледаћемо галерију слика из Дигиталног уџбеика

Галерија – Места која носе Савино име

Завршни део часа (5 минута)


На крају часа, све групе излазе пред свој пано и добијају игру Уланчавање ‒ слуша;
придева: задатак је да за један минут напишу придеве који ће бити ‒ одговара на
повезани у ланац, почетна слова Азбуке: нпр. питања;
авионски, бабин, велики и сл. ‒ чита;
‒ сарађује у
Похваљујем рад свих група, њихову активност. пару;
Издвајам најважније појмове у вези са обрађеним градивом, помажем ‒ бележи шта
ученицима да повезују градиво, задајем домаћи задатак. има за
домаћи
 Домаћи задатак: Решити задатке у Радној свесци на стр. 20 и 21. задатак.
 На крају часа, поново помоћу Пликерс апликације, вршимо
самопроцену и процену часа.
Изглед табле

Промена придева
‒ Примери реченица које су записали ученици.
СТАРИ човек чита.
Питу меси СТАРА жена.
Није лако СТАРИМ људима.
То је моје СТАРО јастуче.

Придеви су променљиве речи, јер се могу јавити у различитим облицима.


Прилог 1
Жута песма

_______злато, ______ пчела,


на невену __________ чела,
_____диња у бостану,
______ дуња на орману.

_______крушка, ________блуза,
________зрно кукуруза,
______кора од банане,
______лимун, ________ лане.

______ маслачак, ______ чизма,


_______ љутић и дивизма,
_______ чаша пуна бозе,
_______ грана од мимозе.

_______лишће јесен сипа,


________ сируп против грипа,
Месечево ________ ткање,
_________ локне једне Ање.

Љиљана Нинковић Мргић

Прилог 2
1. Допуни реченице одговарајућим придевима:
______________облаци прекрили су ___________небо. ____________киша лагано сипи на
____________улицу.
____________мачку јури _______________ пас.
Покислу, крупан, сиво, прљаву, Ситна, Тмурни

Прилог 3
2. У следећој реченици ПЛАВОМ бојом подвуци описни придев, ЉУБИЧАСТОМ,
градивни и НАРАНЏАСТОМ присвојни придев.
Мала Мина је носила братовљеву кожну јакну и сјајну ташну у којој је била мамина златна
наруквица.

3. Одреди род и број придева:

Придев Род Број


свилени (шал)
жута (одела)
плава (блуза)
сребрене (огрлице)
школско (двориште)

You might also like