Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik

Tingkatan : 2 Meekness

Tarikh : 17 Ogos 2017 (Khamis)

Masa : 03:40 – 04:450PM (1 Jam)

Bilangan Pelajar : 22 Orang

Tajuk : Ensembel Gitar.

Aspek : Pengalaman Muzikal.

Konsep Muzik : Kemahiran Bermain Alat Muzik Konvensional.

Hasil Pembelajaran : Mengaplikasi pembinaan kord C, G, Am dan F dalam permainan

Alat muzik gitar dengan baik.

Objektif Pembelajaran: Di akhir pembelajaran ini, 22 orang pelajar akan dapat:

1. Memainkan alat muzik gitar dengan postur yang betul.


2. Mengaplikasikan pembinaan kord C, G, Am dan F dalam
permainan alat muzik gitar.
Pengetahuan Sedia Ada: 1. Pelajar telah mempelajari kord C, G, Am dan F.
2. Pelajar telah didedahkan dengan postur bermain gitar.
Bahan Bantu Mengajar: Alat muzik gitar, rujukan kord gitar dan kertas penilaian.

Strategi Pengajaran : Strategi pemusatan bahan, guru dan murid.

Kaedah Pengajaran : Kaedah tunjuk cara, kaedah berpusatkan guru dan pelajar.

Nilai Murni : Kerjasama, keyakinan diri dan patuh arahan

KBAT : Mengaplikasi dan menilai.

Pentaksiran : 1. Pelajar akan dinilai dalam memainkan alat muzik gitar


dengan postur yang betul.
2. Pelajar akan dinilai dalam memainkan kord gitar.
LANGKAH / AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
CATATAN
MASA
PERANAN GURU PERANAN PELAJAR
Set Induksi Alat muzik gitar diedarkan.  Pelajar memberi Strategi
perhatian terhadap Pengajaran
Pengenalan Guru menerangkan penilaian penerangan daripada  Berasaskan
memainkan alat muzik gitar guru. bahan
(10 Minit) akan diadakan. Penilain  Pelajar membetulkan
dibuat dari segi; not tali alat muzik gitar BBM
a. Kemahiran dalam dengan bantuan guru  Gitar
memainkan alat dan tuner.
muzik gitar dengan Nilai
pembinaan kord gitar  Patuh arahan
yang tepat.  Kerjasama
b. Memainkan alat
muzik gitar dengan
postur yang betul.

Guru membantu pelajar


dalam membetulkan nada
gitar.

Langkah 1 Guru menyuruh pelajar  Pelajar memainkan alat Strategi


bersama dalam memainkan muzik gitar dengan kord Pengajaran
Permulaan kord yang dipelajari; yang telah dipelajari  Berasaskan
Pengajaran a. C mengikut arahan bahan
b. G daripada guru.
(25 Minit) c. Am  Pelajar membuat latihan BBM
d. F secara individu dan  Gitar
berkumpulan sebelum  Rujukan kord
Guru memberi masa kepada penilaian diadakan.
pelajar untuk membuat Nilai
latihan mengaplikasikan  Patuh arahan
pembinaan kord dalam  Kerjasama
permainan alat muzik gitar
bagi penilaian. KBAT
 Guru membantu pelajar  Mengaplikasi
dalam membuat latihan
secara individu.

Langkah 2 Aktiviti Penilaian.  Pelajar dinilai Strategi


memainkan alat muzik Pengajaran
(20 Minit) Guru memanggil pelajar satu gitar dengan pembinaan  Berasaskan
persatu dan menyuruh pelajar kord yang dipelajari. bahan
tersebut untuk memainkan  Pelajar memainkan alat
alat muzik gitar dengan muzik gitar dengan BBM
pembinaan kord yang posisi yang tepat.  Gitar
dipelajari.  Kertas
penilaian
Guru menilai pelajar dari
segi; Nilai
a. Kemahiran dalam  Patuh arahan
memainkan alat  Kerjasama
muzik gitar dengan
pembinaan kord gitar KBAT
yang tepat.  Mengaplikasi
b. Memainkan alat  Menilai
muzik gitar dengan
postur yang betul.

Pada masa yang sama, guru


membantu pelajar yang
kurang berkemahiran dalam
pembinaan dan memainkan
kord yang telah dipelajari.

Penutup  Guru bertanya  Pelajar memberi Nilai


pandangan pelajar pandangan tentang  Keyakinan
Rumusan. tentang bagaimana topik topik pembelajaran diri
ini dapat membantu pada hari ini.
(5 Minit) dalam literasi muzik.
 Guru mengakhiri
dengan membuat
kesimpulan mengenai
pembelajaran pada hari
ini.
BORANG PENILAIAN

LEMAH SEDERHANA BAIK


1 2 3
Memainkan 1-2 kord dengan Memainkan 2-3 kord dengan Memainkan 4 kord dengan
bimbingan daripada guru. tepat tanpa bimbingan daripada tepat tanpa bimbingan daripada
guru. guru.

Postur yang kurang tepat. Postur yang sederhana. Postur yang tepat.

BIL. NAMA PELAJAR PEMBINAAN POSISI


KORD BERMAIN
1 ALESYA BINTI AHMMAD SABRI
2 CHOONG YUNG QIN
3 CHUA TENG HUI
4 KRISHEN A/L BALU
5 LIM ZHEN WENG
6 MANUSHA A/P SELVARAJOO
7 MILUXMI A/P PARAMAGURU
8 NURSYAKIRAH ADAWIYAH BINTI HUSSIN
9 PHAN LI LIN
10 PRAVINAMALAR A/P SELVARAJ
11 PUVENTHIRAN A/L GANESON
12 QHUZAINIZA BINTI MOHD SAWAL
13 RADEN HILMI BIN RADEN AZLANE@ZAIDEY
14 RAVIENDRAN A/L SARAVANAN
15 SAWITRA DEVI A/P SHANMUGANATHAN
16 SOON CHING MEI
17 SREEHARRENI A/P SUGUMARAN
18 SUMITHA A/P V.VEERASELVAM
19 TAN PEI WEN
20 TEOH SOO REI
21 THIVIYA A/P PARAMASIVAM
22 YASMIN ATILIA BINTI OTHSMAN

You might also like