Припрема Грађанско васпитање шести разред 1

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА

МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ:
Час број: Уводни час у ову тему
Разред и одељење: Шести
Наставна област: Демократско друштво
Наставна јединица: Демократско друштво – појам и карактеристике. Грађанин
Врста ( тип ) часа: Обрада
Облици рада: рад у групи
Наставне методе: Радионица, дискусија, панелно излагање
Наставна средства: Картице са појмовима и појашњењима појмова, коверте, ФЧ папир,
фломастери, креп трака, старе новине и часописи, лепак
Потребна опрема: /
Дигитални образовни материјал: /
Циљ часа: Усвајање знања о појмовима демократско друштво и грађанин
Исходи: По завршеној теми ученик ће бити у стању да:
- Сврсисходно користи кључне појмове савременог демократског друштва:
демократија, грађанин, власт
- Проналази, критички разматра и користи информације из различитих извора
Кључни појмови: Демократија, грађанин, власт.
Међупредметна компетенција: друштвене и грађанске компетенције, комуникативне.
Међупредметна повезаност: Српски језик (развијање говорне културе, дискусија ),
Историја (одлике демократског друштва – Атина),
Начин провере остварености исхода: На основу усмених одговора и практичних радова,
наставник ће утврдити постигнути ниво очекиваних исхода.

ТОК ЧАСА:

Део часа са
оквирном
артикулацијом
Активности наставника Активности ученика

- Наставник са ученицима прави - Помажу око размештаја клупа,


распоред за седење у групама од по проналазе боју своје картице на
Уводни део
4-5 ученика клупама и седају
10 минута
- Дели ученике у групе (извлаче
картице различитих боја)

- Свакој групи даје коверат у ком је - Преузимају материјал од наставника


припремљени материјал (картице са
појмовима и картице са појашњењем
појмова)
- Упознају се са садржајем картица,
- Саопштава задатак: Прочитајте текст читају и развреставју материјале
са картица и повежите појам са
његовим значењем. Време за рад 10
минута.
(ПРИЛОГ 1.)
- Позива ученике да известе како су - Извештавају
повезали појмове и појашњења. - Одговарају на питања
- Пита: Да ли вас обележја овог
друштвеног уређења које је описано
путем картица подсећа на неко , вама
познато уређење? Очекивано је да
препознају демократско уређење у
старој Грчкој (Атина)
- Закључује вежбу појашњавањем
појма деморатија

- Свакој групи даје ФЧ папир на - Ученици креирају мапу ума на


коме је у средини уписан појам ГРАЂАНИН
Главни део
појам „ГРАЂАНИН“ и позива их
20 минута да методом мапе ума дају
своје виђење појма. Време за
рад на задатку је 15 минута.
- Презентују
- Позива групе да презентују
- Дискутују, питају
своје мапе ума
- Наставник наводи ученике на
разумевање појма ГРАЂАНИН
- Лепе своје радове на зид у
као човека са одређеним
учионици
правима и дужностима у
оквиру друштвено-политичке
заједнице у којој живи.

- Лепи на табли пано са - Слушају појашњење


појашњењима помова - Разврставају материјале
Завршни део
законодавна и извршна власт
15 минута - Дели ученицима
припремљене материјале
(фотографије, текстове,
линкове) са задатком да их
разврстају у две групе:
законодавна и извршна власт
- Позива их да галеријском
шетњом погледају радове - Разгледају друге радове
других група
- Најављује кахут квиз за
следећи час

Литература:
1) Буквар демократије, Центар за развој Србије: Београд, 2002.
2) Грађанско васпитање за шести разред основне школе (приручник за наставнике):
Министарство просвете и спорта Републике Србије, 2006.
Извори са интернета:
http://www.ucder.ba/index.php/2016/10/05/demokratija-i-ljudska-prava/ (посећено 4.11. 2019.)

САМОЕВАЛУАЦИЈА КВАЛИТЕТА ПРИПРЕМЕ ЗА ЧАС И КВАЛИТЕТА ОДРЖАНОГ ЧАСА


(попуњава се након одржаног часа)

ПРИЛОЗИ
Прилог 1.
ПОЈАМ ПОЈАШЊЕЊЕ ПОЈМА

ЈЕДНАКОСТ Циљ је да се према свим људима односи једнако без обзира на


ГРАЂАНА њихово образовање, националну припадност, економски статус
јер су сви људи способни да се одговорно понашају када се од
њих очекује да то чине. Ако очекујемо да сви одрасли воде бригу
о сопственим животима, онда су способни да узму удела у
одлучивању о животу друштва коме припадају.

ИСПУЊАВАЊЕ Што више људи има удела у одређивању политике, то је


ОПШТИХ ПОТРЕБА вероватније то је вероватније да ће она одражавати њихове
бриге и тежње. Информације су доступне свима како би могли
да утичу на креирање политика.

ПЛУРАЛИЗАМ И Ослања се на отворену размену различитих мишљења,


КОМПРОМИС изношење аргумената и постизање компромиса. Размена
мишљења у себе укључује право да се разлике у мишљењу
изразе и саслушају. На тај начин постиже се равноправност међу
грађанима.

ГАРАНТОВАЊЕ Гарантује основне слободе што укључује: право на слободу


ОСНОВНИХ мишљења и изражавања, удруживање са другима, кретања,
СЛОБОДА личне безбедности...Штити ова права јер доводе до колективних
одлука и подстичу лични развој појединца.

ПРИЛОГ 2.
Valjani građani su oni koji se pridržavaju istine, pravde, dobra i ljubavi. Oni poštuju druge
(roditelje, sestre i braću, nastavnike, susede i sve ljude koje sreću) i pomažu im ako je
pitrebno. Valjani građani ne lažu, nikome ne čine nepravdu i zlo,a sve što rade,rade s ljubavlju
i da svima bude lepo. Pridržavaju se zakona i reda,učtivi su, pažljivi, saslušaju druge i ne čine
nasilje.Razlike među ljudima im ne smetaju,nego od različitih, odnosno drugačijih uče i
poštuju njihove običaje, religiju i kulturu.

Pojam građanin nastao je u antičkoj Grčkoj, od grčke reči polites( građanin) i


politeja(politika). To znači da dobre politike nema bez građana i obrnuto, bez građana nema
pravedne politike. (ИЗВОР https://gradjanskovaspitanjeblog.wordpress.com/gradanin-
gradansko-vaspitanje-i-obrazovanje/ посећено 4.11.2019)
ПРИЛОГ 3.
ВЛАСТ
vlast – imenica, ženski rod
značenje reči vlast:
 moć, legitimna, zasnovana na autoritetu neke institucije, organizacije, države
 ljudi koji sprovode upravljanje nekom institucijom, državom
 moć upravljanja, kontrolisanja drugih ljudi
(ИЗВОР https://amarilisonline.com/glossary/vlast-znacenje-reci/ )

You might also like