Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 2

PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT Br. 1.

Školska godina: 2011/12. Datum: 05.09.2011. godine


Predmet: Tehnička kultura, Razred: VIII, Grupa: I i
II,
Nastavna oblast – tema: Uvod u tehničku kulturu,
Nastavna jedinica: Upoznavanje učenika sa NPP, organizovanje učeničkih grupa, Organizacija
radnog mjesta, Radu radionici, HTZ-a. Pravila u radionici Tehničke kulture.
Cilj nastavne jedinice: Osposobljavanje učenika tehničkim znanjem.
Obrazovni i odgojni: Sticanje novih znanja te osposobljavanje učenika za samostalan rad, radne
navike, kulturu rada, stvaralaštvo, inovacije, istraživački duh, pravilan izbor budućeg zanimanja itd.
Funkcionalni (praktični) ciljevi časa: Pravilna organizacija, poštivanje pravila, rukovanje i
upotreba alata. Primjena HTZ-a.
Tip sata: Upoznavanje sa novom nastavnom jedinicom.
Oblici rada: Grupni, frontalni i individualni oblik rada.
Nastavne metode: Demonstracije, praktičnih radova, crtanja, pisanja, čitanja, razgovora, usmenog i
izlaganja.
Nastavna sredstva i pomagala: Udžbenik za 8 r.- Ćamil Ahmetović,...., Dnevnik rada- grupa
autora, crteži, zidni plakati, grafofolije, fotografije, pribor za crtanje itd.
SADRŽAJ RADA I ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA
UVODNI DIO:
- Upoznati učenike sa nastavnim predmetom, nastavnim planom i programom.
- Nastavno gradivo koje ćemo učiti u ovom razredu. HTZ- zaštita. Način podjele učenika u grupe.
- Istaći cilj časa.
GLAVNI DIO:
Izvršiti podjelu učenika u dvije grupe od po isti broj učenika na I i II grupu. Podjelu izvršiti prema
pedagoškim standardima i zahtjevima. Učenike unutar jedne grupe raspodijelit da sjede za stolovima
tako da za svakim budu učenici različitih uspjeha te djevojčica i dječaka.
- Upoznati učenike sa kabinetom gdje će se odvijati nastava i gdje se sve može odvijati,
zatim o organizaciji pri radu u kabinetu i na samom random mjestu, gdje se nalazi alat i gdje držati
alat pri radu, kako se rukuje alatom, održavanje i čišćenje alata. Stolove pri radu naročito sa oštrima
alatom obavezno zaštititi daskom ili bar kartonom ili papirom ako se vrši farbanje.
- Upoznati učenike sa pravilima rada I oragnizacijom radnog mjesta kojih se moraju
prdržavati o mjerama HTZ-e, zaštite od povreda i postupci u slučaju da dođe do povrede. Svaki
učenik ima svoje radon mjesto I treba ga organizovat I prilagoditi da mu bude što lakše raditi.
Upozoriti učenike da trebaju paziti na red I čistoću u kabinetu. Uz radni sto obično se nalazi stolica.
Na random mjestu smije se nalaziti samo ono što je potrebno za rad
- Upoznati učenike sa ekonomičnim korištenjem materijala, kako se nanosi crtež na
material s ciljem uštede materijala i lakšeg rada. Ušteda materijala je veoma bitna u nastavi
tehničkog odgoja jer I od toga zavisi izrada I efikasnost rada.
- Rukovanje i popravak alata, te organizacija radnog mjesta alat prilikom dodavanja
uvijek oštri dio okrenuti prema sebi. Alat se na random mjestu uvijek drži sa desne strane na random
mjestu a materijal sa kojim radimo na lijevoj strain radnog mjesta. Tehnički crtež se postavlja ispred
radnog mjesta. Kod ljevaka je suprotno. Prilikom rada koristiti samo ispravan i oštar alat, onaj koji
odobri nastavnik a sve eventualne kvarove na alatu i neispravnost alata prijaviti nastavniku.
- Mjere zaštite na radu - u nastavi tehničkog odgoja koristi se veliki broj oštrih alata što
predstavlja potencijalnu opasnost od povreda. U kabinetu je potrebno da ima I priručna apoteka u
kojoj se nalazi zavoj I drugi pribor za prvu pomoć u slučaju povrede. Prilikom rada veliku pažnju
treba posvetiti:
- koristiti samo ispravan alat koji nastavnik odobri,
- pojedini alat koristiti samo za obradu onoga za čega je namijenjeno
- ruke I tijelo držati što dalje od oštrice alata a pri dodavanju pružiti dršku
- alat na random mjestu da stoji nadohvat ruke
- pri radu sa oštrim alatom radne pokrete povlačiti od sebe a prema sebi
- ne koristiti oštećen I neispravan alat
- mašine koristiti samo uz prisustvo nastavnika,
- koristiti zaštitnu opremu, kada je porebno
- u slučaju loma I kvara na alatu prijaviti nastavniku,
- opasne I zapaljive materije držati podalje od radnog mjesta,
- otpatke ne bacati, nego ih sortiratu na određena mjesta za ponovnu preradu,
- na kraju časa počistiti svoje radon mjesto I pospremiti alat.
- Upoznati učenike sa nastavnim planom i programom koji se radi u VIII razredu.
Upoznati ih sa važećim udžbenicima, dnevnicima rada i ostalim sto je potrebno za predmet
Tehnička kultura i normalno odvijanje nastave.
Život savremenog čovjeka nezamisliv je bez korištenja električne
energije. Električna energija, pored domaćinstva (rasvjeta,
grijanje, hlađenje i drugi kućanski aparati), našla je široku primjenu
u svim granama industrije: saobraćaju, poljoprivredi, medicini,
telekomunikacijama, obrazovanju, u nauci i tehnici uopće.
Svoju široku primjenu električna energija je našla zahvaljujući
dobrim osobinama koje se ogledaju u sljedećem:
• lako se pretvara u druge oblike ili vrste energije (toplotnu,
svjetlosnu, mehaničku, hemijsku);
• može se prenositi na velike udaljenosti uz minimalne
gubitke;
• ne zagađuje okolinu i spada u čiste oblike energije;
• veoma jednostavno rukovanje i održavanje aparata koji
koriste električnu energiju;
• veliki je izvor energenata za dobijanje električne energije.
Tehnička disciplina koja se bavi proizvodnjom, prijenosom i
primjenom električne energije naziva se elektrotehnika.
Šta je električna energija (struja)?
Električna energija je usmjereno kretanje elektrona kroz
provodnike i jona kroz tečnosti i gasove (plinove). Da bi se
električna energija mogla koristiti, potrebno je postojanje
strujnog kruga (kola) koji se sastoji od:
• izvora električne energije – (proizvođača električne
energije);
• vodiča (provodnika) – materijala koji prenosi elektrone
(energiju) do potrošača;
• potrošača – (naprava i uređaja koji koriste električnu
energiju za svoj rad).

ZAVRŠNI DIO:
-Ponoviti obrađene nastavne sadržaje i pohvaliti/ocjeniti aktivne učenike.
-Najaviti narednu nastavnu jedinicu, uputiti učenike na čitanje n/j iz udžbenika i ostale njima
dostupne literature, te da razmisle o narednoj nastavnoj jedinici.
NAPOMENA:
Nastavnik:
Ćamil Ahmetović

You might also like