Laporan M1-M6

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 14

LAPORAN ORIENTASI PROGRAM PEMBANGUNAN GURU BAHARU

Bil Perkara Keterangan


1 Tarikh 5 Feb 2015
2 Masa 9.00pagi
3 Bidang Kurikulum
4 Aspek Pendedahan kepada pelaksanaan dan pengurusan aktiviti kurikulum
5 Objektif Memahami pelaksanaan aktiviti kurikulum.
Memahami pengurusan aktiviti kurikulum.

6 Aktiviti Rancangan Pelajaran Tahunan perlu disediakan sebelum mula


mengajar dan perlu memastikan sukatan pelajaran dapat diselesaikan
dalam tempoh hari persekolahan tahun tersebut.
Menyediakan rancangan pengajaran harian bagi setiap subjek dan
mengajar mengikut apa yang dirancangkan.
Setiap pagi sekolah menjalankan aktiviti membaca 15 minit. Bahan
bacaan disediakan oleh pihak sekolah dan guru akan membimbing
murid-murid membaca.
7 Penilaian Rancangan Pelajaran Tahunan bagi setiap subjek dapat disediakan
dan guru-guru menyediakan rancangan pengajaran harian setiap hari.
Bacaan pagi selama 15 minit dijalankan dengan lancar dan mengikut
jadual yang ditetapkan.
8 Refleksi Proses pembelajaran dan pengajaran dijalankan dengan lancar.
Murid-murid mendapat faedah dengan aktiviti bacaan pagi. Aktiviti
pengukuhan bagi subjek Bahasa Cina, Bahasa Inggeris dan Bahasa
Malaysia dapat dijalankan dengan lancar.

---------------------------------- ------------------------------------

Tandatangan Guru Tandatangan Mentor

( ) ( )
LAPORAN PEMENTORAN PROGRAM PEMBANGUNAN GURU BAHARU (PPGB)

Bil. Pertemuan : 1 Tarikh: 05 Feb 2015

Tempat : Bilik Guru

Masa Mula : 9.00am Masa Tamat : 9.30am

ISU / PERBINCANGAN
Pendedahan kepada pelaksanaan dan pengurusan aktiviti kurikulum.

AKTIVITI
Rancangan Pelajaran Tahunan perlu disediakan sebelum mula mengajar dan perlu
memastikan sukatan pelajaran dapat diselesaikan dalam tempoh hari persekolahan
tahun tersebut.
Menyediakan rancangan pengajaran harian bagi setiap subjek dan mengajar mengikut
apa yang dirancangkan.
Setiap pagi sekolah menjalankan aktiviti membaca 15 minit. Bahan bacaan disediakan
oleh pihak sekolah dan guru akan membimbing murid-murid membaca.

MAKLUM BALAS

Aktiviti bacaan pagi selama 15 minit boleh dikekalkan di sekolah. Disebabkan aktiviti ini
amat berfaedah bagi murid-murid.

Disemak oleh,

………………………………
( )

LAPORAN ORIENTASI PROGRAM PEMBANGUNAN GURU BAHARU


Bil Perkara Keterangan
1 Tarikh 12 Feb 2015
2 Masa 9.00 pagi
3 Bidang Kokurikulum
4 Aspek Pendedahan kepada pelaksanaan dan pengurusan aktiviti kokurikulum
5 Objektif Memahami pelaksanaan aktiviti kokurikulum di sekolah.
Memahami pengurusan aktiviti kokurikulum di sekolah.
6 Aktiviti Merancang aktiviti kokurikulum yang akan dijalankan seperti badan
beruniform, kelab dan permainan.
Mengadakan minit mesyuarat bagi setiap kelab dan persatuan untuk
melantik AJK dan juga merancang aktiviti sepanjang tahun tersebut.
Aktiviti kokurikulum dijalankan pada setiap hari Rabu selepas waktu
persekolahan. Setiap murid diwajibkan hadir ke kelab atau persatuan
masing-masing dan kehadiran murid akan diambil setiap kali.
Guru penasihat perlu menjalankan aktiviti kokurikulum mengikut
rancangan tahunan yang dirancangkan.
7 Penilaian Setiap kelab dan persatuan mempunyai fail masing-masing yang
menyimpan segala maklumat berkaitan dengan kelab dan persatuan.
Ia termasuklah rancangan tahunan, senarai AJK, senarai kehadiran
ahli bagi setiap perjumpaan, laporan setiap perjumpuaan dan
sebagainya. Setiap Rabu aktiviti kokurikulum dijalankan dengan
lancar.
8 Refleksi Pengurusan aktiviti kokurikulum sekolah ini adalah bersistematik.
Pelaksanaan aktiviti kokurikulum adalah mengikut apa yang
dirancangkan dan memberi faedah kepada murid-murid.

---------------------------------- ------------------------------------

Tandatangan Guru Tandatangan Mentor

( ) ( )
LAPORAN PEMENTORAN PROGRAM PEMBANGUNAN GURU BAHARU (PPGB)
Bil. Pertemuan : 2 Tarikh: 12 Feb 2015

Tempat : Bilik Guru

Masa Mula : 9.00am Masa Tamat : 9.30am

ISU / PERBINCANGAN
Pendedahan kepada pelaksanaan dan pengurusan aktiviti kokurikulum.

AKTIVITI
Merancang aktiviti kokurikulum yang akan dijalankan seperti badan beruniform, kelab
dan permainan.
Mengadakan minit mesyuarat bagi setiap kelab dan persatuan untuk melantik AJK dan
juga merancang aktiviti sepanjang tahun tersebut.
Aktiviti kokurikulum dijalankan pada setiap hari Rabu selepas waktu persekolahan.
Setiap murid diwajibkan hadir ke kelab atau persatuan masing-masing dan kehadiran
murid akan diambil setiap kali.
Guru penasihat perlu menjalankan aktiviti kokurikulum mengikut rancangan tahunan
yang dirancangkan.
MAKLUM BALAS

Pengurusan aktiviti kokurikulum sekolah ini adalah bersistematik.


Pelaksanaan aktiviti kokurikulum adalah mengikut apa yang dirancangkan dan memberi
faedah kepada murid-murid.

Disemak oleh,

………………………………
( )

LAPORAN ORIENTASI PROGRAM PEMBANGUNAN GURU BAHARU

Bil Perkara Keterangan


1 Tarikh 19 Feb 2015
2 Masa 9.00pagi
3 Bidang Program Khas
4 Aspek Pendedahan kepada pelaksanaan dan pengurusan aktiviti program
khas seperti LINUS, MBMMBI dan lain-lain.
5 Objektif Memahami pelaksanaan aktiviti program khas.
Memahami pengurusan aktiviti program khas.

6 Aktiviti Aktiviti program khas seperti LINUS akan dijalankan 2 kali setahun
iaitu saringan 1 (Mac) dan saringan 2 (Sep). Subjek yang dijalankan
ialah Bahasa Malaysia, Bahasa Inggeris dan Matematik. Ia dijalankan
bagi murid Tahun 1 hingga Tahun 3.
Program MBMMBI pula dijalankan bagi murid Tahun 1 hingga Tahun
6. Pelbagai strategik pengajaran digunakan dan CD yang dibekalkan
oleh kerajaan digunakan dalam PdP.
7 Penilaian Program LINUS bagi tahun lepas telah dijalankan selama 2 kali dan
terdapat buktinya.
Program MBMMBI telah dijalankan oleh guru Bahasa Malaysia dan
Bahasa Inggeris kepada semua murid. CD yang dibekalkan telah
digunakan semasa PdP dijalankan.
8 Refleksi Program khas seperti LINUS dan MBMMBI dijalankan telah
memanfaatkan setiap murid. Guru dapat mengenalpasti pemahaman
dan pencapaian setiap murid dalam pembelajaran mereka.

---------------------------------- ------------------------------------

Tandatangan Guru Tandatangan Mentor

( ) ( )
LAPORAN PEMENTORAN PROGRAM PEMBANGUNAN GURU BAHARU (PPGB)
Bil. Pertemuan : 3 Tarikh: 19 Feb 2015

Tempat : Bilik Guru

Masa Mula : 9.00am Masa Tamat : 9.30am

ISU / PERBINCANGAN
Pendedahan kepada pelaksanaan dan pengurusan aktiviti program khas seperti LINUS,
MBMMBI dan lain-lain.
AKTIVITI

Aktiviti program khas seperti LINUS akan dijalankan 2 kali setahun iaitu saringan 1
(Mac) dan saringan 2 (Sep). Subjek yang dijalankan ialah Bahasa Malaysia, Bahasa
Inggeris dan Matematik. Ia dijalankan bagi murid Tahun 1 hingga Tahun 3.
Program MBMMBI pula dijalankan bagi murid Tahun 1 hingga Tahun 6. Pelbagai
strategik pengajaran digunakan dan CD yang dibekalkan oleh kerajaan digunakan
dalam PdP.

MAKLUM BALAS

Program khas seperti LINUS dan MBMMBI dijalankan telah memanfaatkan setiap
murid. Guru dapat mengenalpasti pemahaman dan pencapaian setiap murid dalam
pembelajaran mereka. MBMMBI dapat memastikan penggunaan bahasa Malaysia
sebagai bahasa pengantar di semua sekolah serta memastikan murid boleh menguasai
bahasa Malaysia dan bahasa Inggeris dengan fasih dan betul.

Disemak oleh,

………………………………
( )
LAPORAN ORIENTASI PROGRAM PEMBANGUNAN GURU BAHARU

Bil Perkara Keterangan


1 Tarikh 26 Feb 2015
2 Masa 9.30pagi
3 Bidang Keilmuan dan Pengetahuan Dunia Sekolah
4 Aspek Pengurusan bilik darjah kondusif
5 Objektif Memahami cara mengurus bilik darjah.
Mengetahui cara membina bilik darjah kondusif.

6 Aktiviti Guru kelas dan murid-murid akan bersama-sama menghiaskan bilik


darjah dengan cantik.
Jadual bertugas dihasilkan oleh guru kelas dan murid-murid
menjalankan tugas dengan mengikut jadual tersebut.
Pertandingan Kebersihan dan Keceriaan kelas diadakan setiap
minggu.
7 Penilaian Setiap bilik darjah kelihatan ceria, bersih dan kemas.
Murid-murid menjalankan tugas masing-masing dan sesiapa tidak
menjalankan tugas akan diberi dendaan yang sepatutnya.
Setiap perhimpunan pagi, guru besar akan mengumumkan pemenang
pertandingan K&K bagi setiap minggu.
8 Refleksi Murid-murid dapat belajar dalam keadaaan yang selesa.
Mereka dapat mengetahui tanggungjawab mereka sebagai murid di
dalam kelas dan mempunyai tanggungjawab terhadap tugas mereka.
Pertandingan K&K perlu dijalankan secara berterusan.

---------------------------------- ------------------------------------

Tandatangan Guru Tandatangan Mentor

( ) ( )

LAPORAN PEMENTORAN PROGRAM PEMBANGUNAN GURU BAHARU (PPGB)


Bil. Pertemuan : 4 Tarikh: 26 Feb 2015

Tempat : Bilik Guru

Masa Mula : 9.00am Masa Tamat : 9.30am

ISU / PERBINCANGAN

Pengurusan bilik darjah kondusif


AKTIVITI

Guru kelas dan murid-murid akan bersama-sama menghiaskan bilik darjah dengan
cantik.
Jadual bertugas dihasilkan oleh guru kelas dan murid-murid menjalankan tugas dengan
mengikut jadual tersebut.
Pertandingan Kebersihan dan Keceriaan kelas diadakan setiap minggu.

MAKLUM BALAS

Murid-murid dapat belajar dalam keadaaan yang selesa.


Mereka dapat mengetahui tanggungjawab mereka sebagai murid di dalam kelas dan
mempunyai tanggungjawab terhadap tugas mereka.
Pertandingan K&K perlu dijalankan secara berterusan.

Disemak oleh,

………………………………
( )

LAPORAN ORIENTASI PROGRAM PEMBANGUNAN GURU BAHARU

Bil Perkara Keterangan


1 Tarikh 5 Mac 2015
2 Masa 9.30pagi
3 Bidang Keilmuan dan Pengetahuan : Penguasaan tentang fungsi dan bidang
tugas guru
4 Aspek Fungsi dan bidang tugas guru
5 Objektif Memahami fungsi dan bidang tugas guru secara mendalam.
Mengetahui tugas yang perlu dijalankan sebagai guru tertentu.
Menjalankan segala tugasan yang diberi.
6 Aktiviti Merancang dan menulis rancangan pengajaran harian berdasarkan
buku ringkasan mangajar sebelum mengajar.
Menjalankan tugas sebagai guru bertugas seperti menjaga murid pada
masa rehat di kantin, menjaga murid pada waktu pagi dan juga masa
tamat persekolahan dan menghasilkan laporan sebagai guru bertugas.
7 Penilaian Rancangan pengajaran harian disemak oleh guru besar setiap hari
Ahad pagi bagi memastikan guru menyediakan rancangan pengajaran
harian setiap hari.
Guru bertugas menjalankan tugas yang ditentukan dan laporan dapat
dihasilkan dengan sistematik disebabkan laporan dimasukkan secara
talian dalam laman web ini :
http://jpnjdata.net/ikh/dbHEM/login/main.php
8 Refleksi Guru sentiasa bersedia untuk mengajar di dalam kelas dan murid-
murid dapat belajar pengajaran yang disampaikan oleh guru.
Dapat memastikan Rancangan Makanan Tambahan disediakan di
sekolah dan disiplin di kawasan sekolah dapat dikawal.

---------------------------------- ------------------------------------

Tandatangan Guru Tandatangan Mentor

( ) ( )
LAPORAN PEMENTORAN PROGRAM PEMBANGUNAN GURU BAHARU (PPGB)

Bil. Pertemuan : 5 Tarikh: 5 Mac 2015


Tempat : Bilik Guru

Masa Mula : 9.30am Masa Tamat : 10.00am

ISU / PERBINCANGAN

Fungsi dan bidang tugas guru.

AKTIVITI

Merancang dan menulis rancangan pengajaran harian berdasarkan buku ringkasan


mangajar sebelum mengajar.
Menjalankan tugas sebagai guru bertugas seperti menjaga murid pada masa rehat di
kantin, menjaga murid pada waktu pagi dan juga masa tamat persekolahan dan
menghasilkan laporan sebagai guru bertugas.

MAKLUM BALAS

Guru sentiasa bersedia untuk mengajar di dalam kelas dan murid-murid dapat belajar
pengajaran yang disampaikan oleh guru.
Dapat memastikan Rancangan Makanan Tambahan disediakan di sekolah dan disiplin
di kawasan sekolah dapat dikawal.

Disemak oleh,

………………………………
( )

LAPORAN ORIENTASI PROGRAM PEMBANGUNAN GURU BAHARU

Bil Perkara Keterangan


1 Tarikh 12 Mac 2015
2 Masa 9.00pagi
3 Bidang Keilmuan dan Pengetahuan : Persediaan guru menghadapi murid
4 Aspek Psikologi kanak-kanak dan pedagogi mengajar
5 Objektif Memahami setiap murid di dalam kelas.
Merancang pedagogi yang sesuai dengan murid-murid.

6 Aktiviti Memahami setiap murid di dalam kelas dahulu sebelum mengajar.


Mengenalpasti kaedah atau teknik yang sesuai digunakan untuk
menyampaikan pengajaran supaya setiap murid dapat menerima apa
yang disampaikan oleh guru. Memberi perhatian yang lebih kepada
murid yang lemah supaya tidak berlaku keciciran.
7 Penilaian Refleksi bagi setiap pembelajaran dan pengajaran yang dijalankan
telah ditulis sama ada murid telah menguasai atau memerlukan
bimbingan. Sekiranya kebanyakkan murid tidak dapat menguasai,
guru boleh menyampaikan pengajarannya dengan kaedah yang lain.
Selain itu, refleksi dapat membantu guru menyedari kekuatan dan
kelemahan pdp seterusnya memperbaiki kelemahan dan mengekalkan
kebaikan.
8 Refleksi Guru dapat mengenalpasti apa kaedah atau teknik yang berkesan bagi
setiap muridnya di dalam kelas. Semua murid dapat belajar di dalam
kelas dan guru dapat menggunakan masa pengajaran secara
optimum.

---------------------------------- ------------------------------------

Tandatangan Guru Tandatangan Mentor

( ) ( )
LAPORAN PEMENTORAN PROGRAM PEMBANGUNAN GURU BAHARU (PPGB)

Bil. Pertemuan : 6 Tarikh: 12 Mac 2015


Tempat : Bilik Guru

Masa Mula : 9.00am Masa Tamat : 9.30am

ISU / PERBINCANGAN

Psikologi kanak-kanak dan pedagogi mengajar

AKTIVITI

Memahami setiap murid di dalam kelas sebelum mengajar untuk mengenalpasti kaedah
atau teknik yang sesuai digunakan dalam penyampaian pembelajaran dan pengajaran.
Dengan ini, setiap murid dapat menerima apa yang disampaikan oleh guru dan guru
juga dapat memberi perhatian yang lebih kepada murid yang lemah agar tidak berlaku
keciciran dalam pembelajaran.

MAKLUM BALAS

Guru dapat mengenalpasti apa kaedah atau teknik yang berkesan untuk
menyampaikan pembelajaran dan pengajarannya.
Semua murid memberi perhatian apabila guru mengajar dan dapat belajar dengan
cepat.
Guru dapat menggunakan masa pengajaran secara optimum.

Disemak oleh,

………………………………
( )
LAPORAN ORIENTASI PROGRAM PEMBANGUNAN GURU BAHARU

Bil Perkara Keterangan


1 Tarikh 26 Mac 2015
2 Masa 8.00pagi
3 Bidang Potensi Kepimpinan Berwawasan : Penyesuaian perubahan
4 Aspek Sifat-sifat kepimpinan dalam perhubungan sosial
5 Objektif Memahami perangai murid di dalam kelas semasa pdp dijalankan.

6 Aktiviti Memahami setiap murid di dalam kelas dahulu sebelum mengajar.


Mengenalpasti kaedah atau teknik yang sesuai digunakan untuk
menyampaikan pengajaran supaya setiap murid dapat menerima apa
yang disampaikan oleh guru. Memberi perhatian yang lebih kepada
murid yang lemah supaya tidak berlaku keciciran.
7 Penilaian Refleksi bagi setiap pembelajaran dan pengajaran yang dijalankan
telah ditulis sama ada murid telah menguasai atau memerlukan
bimbingan. Sekiranya kebanyakkan murid tidak dapat menguasai,
guru boleh menyampaikan pengajarannya dengan kaedah yang lain.
Selain itu, refleksi dapat membantu guru menyedari kekuatan dan
kelemahan pdp seterusnya memperbaiki kelemahan dan mengekalkan
kebaikan.
8 Refleksi Guru dapat mengenalpasti apa kaedah atau teknik yang berkesan bagi
setiap muridnya di dalam kelas. Semua murid dapat belajar di dalam
kelas dan guru dapat menggunakan masa pengajaran secara
optimum.

---------------------------------- ------------------------------------

Tandatangan Guru Tandatangan Mentor

( ) ( )
LAPORAN PEMENTORAN PROGRAM PEMBANGUNAN GURU BAHARU (PPGB)

Bil. Pertemuan : 6 Tarikh: 12 Mac 2015


Tempat : Bilik Guru

Masa Mula : 9.00am Masa Tamat : 9.30am

ISU / PERBINCANGAN

Psikologi kanak-kanak dan pedagogi mengajar

AKTIVITI

Memahami setiap murid di dalam kelas sebelum mengajar untuk mengenalpasti kaedah
atau teknik yang sesuai digunakan dalam penyampaian pembelajaran dan pengajaran.
Dengan ini, setiap murid dapat menerima apa yang disampaikan oleh guru dan guru
juga dapat memberi perhatian yang lebih kepada murid yang lemah agar tidak berlaku
keciciran dalam pembelajaran.

MAKLUM BALAS

Guru dapat mengenalpasti apa kaedah atau teknik yang berkesan untuk
menyampaikan pembelajaran dan pengajarannya.
Semua murid memberi perhatian apabila guru mengajar dan dapat belajar dengan
cepat.
Guru dapat menggunakan masa pengajaran secara optimum.

Disemak oleh,

………………………………
( )

You might also like