Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 29

OPĆENITO O DJELATNOSTI (kurikulum, ishodi)

Govorenje je jedna od četiri jezične vještine koja se uvježbava u nastavi njemačkoga jezika.
Ovom jezičnom vještinom osposobljavamo učenika da u 1. razredu ( 1. god. učenja) bilo
gimnazije ili strukovne škole za spontanu komunikaciju i jezičnu interakciju u svakodnevnom
životu na osnovnoj početnoj razini, dok od učenika kojima je 9.godina učenja očekujemo
daleko veću samostalnost u govoru i govornoj interakciji u svakodnevnom životu i na to ih
tjekom 1. razreda i pripremamo.

Prema Kurikulumu nastavnog predmeta Njemački jezik ravnamo se prema ishodima za govor
i govornu interakciju ovisno o godinama učenja njemačkoga jezika:

1. razred; 1. godina učenja 1

Ishodi

1. Učenik proizvodi kratke i vrlo jednostavne govorne tekstove.


2. Učenik sudjeluje u kratkoj i vrlo jednostavnoj govornoj interakciji.

1. Detaljnija razrada 1. ishoda :

• Oblikuje i govori kratke i vrlo jednostavne tekstove o poznatim temama.

• Opisuje svoje okružje, radnje i događaje.

• Prepričava kratke obrađene tekstove i slijed događaja.

• Primjenjuje prikladan izgovor i intonaciju.

• Upotrebljava preporučena jezična sredstva u uvježbanim iskazima.

• Pokušava samostalno produktivno upotrijebiti uvježbana preporučena jezična sredstava za


produkciju novih, neuvježbanih iskaza.

RAZINE OSTVARENOSTI za prvi ishod

1 Kurikulum nastavnog predmeta Njemački jezik za osnovne škole i gimnazije; MZO, 2019, str. 299
ZADOVOLJAVAJUĆA

• U vrlo malomu broju aktivnosti pokazuje razumijevanje kratkih i jednostavnih tekstova te


uz stalnu pomoć izvršava zadatke.

DOBRA

• U manjemu broju aktivnosti pokazuje razumijevanje kratkih i jednostavnih tekstova te uz


čestu pomoć izvršava zadatke.

VRLO DOBRA

• U većemu broju aktivnosti pokazuje razumijevanje kratkih i jednostavnih tekstova te uz


povremenu pomoć izvršava zadatke.

IZNIMNA • U gotovo svim aktivnostima pokazuje razumijevanje kratkih i jednostavnih


tekstova te samostalno izvršava zadatke.

2. Detaljnija razrada 2. ishoda :

• Postavlja jednostavna pitanja u uvježbanim situacijama i odgovara na takva pitanja.

• Sudjeluje u kratkim dijalozima i igrama uloga.

• Upotrebljava preporučena jezična sredstva u uvježbanim iskazima.

• Pokušava samostalno produktivno upotrijebiti uvježbana preporučena jezična sredstava za


produkciju novih, neuvježbanih iskaza.

RAZINE OSTVARENOSTI za drugi ishod

ZADOVOLJAVAJUĆA

• Uz stalnu pomoć i rijetko učinkovito sudjeluje u kratkoj i vrlo jednostavnoj govornoj


interakciji.
• Rijetko pokušava upotrijebiti uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih,
neuvježbanih iskaza pri čemu su prisutne pogreške koje često ometaju komunikaciju.

DOBRA

• Uz čestu pomoć i povremeno učinkovito sudjeluje u kratkoj i vrlo jednostavnoj govornoj


interakciji.

• Povremeno pokušava upotrijebiti uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju


novih, neuvježbanih iskaza pri čemu su prisutne pogreške koje često ometaju komunikaciju.

VRLO DOBRA

• Uz povremenu pomoć i često učinkovito sudjeluje u kratkoj i vrlo jednostavnoj govornoj


interakciji.

• Često pokušava upotrijebiti uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih,


neuvježbanih iskaza pri čemu su prisutne pogreške koje povremeno ometaju komunikaciju.

IZNIMNA

• Samostalno i učinkovito sudjeluje u kratkoj i vrlo jednostavnoj govornoj interakciji.

• Vrlo često pokušava upotrijebiti uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju


novih, neuvježbanih iskaza pri čemu su prisutne pogreške koje povremeno ometaju
komunikaciju

1. razred; 9. godina učenja2

Ishodi

2 Kurikulum nastavnog predmeta Njemački jezik za srednje strukovne škole na razini 4.2.; MZO, 2019, str.48
1. Učenik proizvodi srednje duge i jednostavne govorne tekstove.
2. Učenik sudjeluje u srednje dugoj i jednostavnoj govornoj interakciji.

1. Detaljnija razrada 1. ishoda :

• Planira, oblikuje i govori srednje duge i jednostavne tekstove.

• Uz nešto više pojedinosti opisuje, prepričava, izvještava i uspoređuje zadane sadržaje.

• Iznosi mišljenje ili stav, obrazlažući ih na jednostavan, organiziran i smislen način.

• Prezentira jednostavnu, poznatu temu poštujući osnovna pravila strukturiranja.

• Razumljivo izgovara riječi i ispravno intonira rečenice.

• Samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju


novih, neuvježbanih iskaza.

RAZINE OSTVARENOSTI za prvi ishod

ZADOVOLJAVAJUĆA

• U vrlo malomu broju aktivnosti pokazuje razumijevanje srednje dugih i srednje složenih
tekstova te uz stalnu pomoć izvršava zadatke.

DOBRA

• U manjem broju aktivnosti pokazuje razumijevanje srednje dugih i srednje složenih tekstova
te uz čestu pomoć izvršava zadatke.

VRLO DOBRA

• U većemu broju aktivnosti pokazuje razumijevanje srednje dugih i srednje složenih tekstova
te uz povremenu pomoć izvršava zadatke.

IZNIMNA

• U gotovo svim aktivnostima pokazuje razumijevanje srednje dugih i srednje složenih


tekstova te samostalno izvršava zadatke.
2. Detaljnija razrada 2. ishoda :

• Razmjenjuje informacije u srednje dugim i jednostavnim razgovorima.

• Sporazumijeva se u spontanim svakodnevnim govornim situacijama.

• U razgovoru sudjeluje djelomično aktivno, odgovara na pitanja i povremeno potiče


interakciju postavljanjem jednostavnih pitanja.

• Prosuđuje stupanj formalnosti i prilagođava ga kontekstu.

• Razumljivo izgovara riječi i ispravno intonira rečenice.

• Samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju


novih, neuvježbanih iskaza.

RAZINE OSTVARENOSTI za drugi ishod

ZADOVOLJAVAJUĆA

• Uz stalnu pomoć i rijetko učinkovito sudjeluje u srednje dugoj i jednostavnoj govornoj


interakciji.

• Upotrebljava slab raspon preporučenih jezičnih sredstava za produkciju novih,


neuvježbanih iskaza pri čemu su prisutne pogreške koje vrlo često ometaju komunikaciju.

DOBRA

• Uz čestu pomoć i povremeno učinkovito sudjeluje u srednje dugoj i jednostavnoj govornoj


interakciji.

• Upotrebljava dovoljan raspon preporučenih jezičnih sredstava za produkciju novih,


neuvježbanih iskaza pri čemu su prisutne pogreške koje često ometaju komunikaciju.

VRLO DOBRA
• Uz povremenu pomoć i često učinkovito sudjeluje u srednje dugoj i jednostavnoj govornoj
interakciji.

• Upotrebljava dobar raspon preporučenih jezičnih sredstava za produkciju novih,


neuvježbanih iskaza pri čemu su prisutne pogreške koje povremeno ometaju komunikaciju

IZNIMNA

• Samostalno i učinkovito sudjeluje u srednje dugoj i jednostavnoj govornoj interakciji.

• Upotrebljava širok raspon preporučenih jezičnih sredstava za produkciju novih,


neuvježbanih iskaza pri čemu su prisutne pogreške koje rijetko ometaju komunikaciju.

Tijekom godina učenja njemačkog jezika očekuje se da će učenici biti u stanju ostvariti sve
zahtjevnije ishode. U vrednovanju naučenoga se to vidi kroz dužinu i složenost usmenog
izričaja koje će učenici govoriti . Prema kurikulumu nastavnog predmeta Njemački jezik ti se
usmeni izričaji dijele ovako:

Vrste usmenog izričaja prema dužini, tj. trajanju:

1. monolog: ½ – 1 minutu

interakcija: 1 - 1 ½ minute

2. monolog: 1 – 2 minute

interakcija: 1 ½ - 2 ½ minute

3. monolog: 2 ½ – 3 ½ minuta

interakcija: 2 ½ - 5 minuta

4. monolog: 3 ½ - 5 minuta

interakcija: 5 - 8 minuta
Prilikom obrađivanja neke teme dobro je u samom planiranju odrediti:
• ishode - čime učenik treba ovladati, što treba usvojiti
• ishode ćemo bolje odabrati i konkretizirati ako precizno odaberemo što ćemo
vrednovati, tada će biti i nastavniku i učeniku jasno u kojem pravcu treba ići
• prema ishodima i rubrikama vrednovanja organizirat ćemo i pripremiti
aktivnosti
• rubrike vrednovanja trebaju biti poznate kako nastavniku tako i učeniku
• vrednovati možemo bilješkom ( prilikom uvježbavanja) ili ocjenom ( prilikom
provjere naučenog)

VREDNOVANJE

Što i kako vrednovati?


sl. 1 shema vrsta vrednovanja

Odgojno-obrazovni ishodi u kurikulumu predmeta Njemački jezik organizirani su u tri


domene:

A. komunikacijska jezična kompetencija (ishodi s oznakom A: slušanje s razumijevanjem,


čitanje s razumijevanjem, govorenje i pisanje)

B. međukulturna komunikacijska kompetencija (ishodi s oznakom B: znanje, vještine i


stavovi)

C. samostalnost u ovladavanju jezikom (ishodi s oznakom C: strategije učenja i uporabe


jezika te medijska pismenost i kritičko mišljenje)

Iako se vrednuje ostvarenost svih propisanih ishoda, neki od ovih ishoda neće biti vrednovani
brojčanom ocjenom. U tablici je prikazano kako vrednovati ostvarenost pojedinih ishoda u
skladu s propisanim elementima vrednovanja.
sl.2 shema vrednovanja kroz domene3

NAPOMENA:
• poznavanje jezika/ gramatika se ne ispituje i ne vrednuje izdvojeno, nego se uzima u
obzir kroz opise sastavnica u rubrikama vrednovanja,
• a isto se odnosi i na vokabular

3 Kurikulum nastavnog predmeta Njemački jezik za srednje strukovne škole na razini 4.2.; MZO, 2019,
FORMATIVNO VREDNOVANJE (opis, primjeri)

Formativno vrednovanje odvija se tijekom učenja i poučavanja i NE rezultira ocjenom.

Također je važno naglasiti da zbroj više formativnih provjera NE daje sumativnu


provjeru.

Važno je provoditi vrednovanje za i kao učenje jer ono pomaže učenicima unaprijediti svoje
učenje, a učiteljima svoje poučavanje.

Provodi se uglavnom izlaznim karticama i/ili kratkim zadatcima u fazama upoznavanja,


uvježbavanja, istraživanja i pripreme gradiva, nakon obrađene lekcije odnosno dijela lekcije,
pa prema tome i oblikujemo zadatke.

Najčešće učitelji postavljaju pitanja za provjeru govorne akcije i interakcije, nadalje se može
provoditi putem jezično- slikovnih kartica, slikovnog, zvučnog ili pisanog poticaja.

Za formativno vrednovanje dobro je upotrebljavati holističke rubrike vrednovanja.


Sl.3 holističke rubrike vrednovanja

NAPOMENA:
• preporučuje se kontinuitet usmenih provjera
• prije svakog sumativnog vrednovanja provodi se barem jedno formativno vrednovanje
kako bi učenik stekao pravi dojam o naučenom i dobio nove smjernice kako i što još
učiti

PRIMJER

1. Zadatak za formativno vrednovanje (1. god. učenja) :

1. Kurze Interaktion / formativno vrednovanje Die Geburtstagsparty A1

Holistička rubrika za formativno vrednovanje jezične djelatnosti govorenja:


Ishod: Učenik sudjeluje u vrlo kratkoj i vrlo jednostavnoj interakciji na temu rođendanske
zabave uz pomoć slikovnih kartica

Zadatak: Sličice su poredane tako da se ne vidi što je na njima. U vrhu sličice piše tema
Geburtstag ( rođendan). Učenici izlaze u paru, jedan učenik izvlači karticu, kada vidi sliku,
ovisno o tome je li upitnik ili uskličnik formulira pitanje ili naredbu, zahtjev koristeći pojam
koji slika prikazuje u kontekstu teme rođendan. Njegov partner odgovara na njegov upit ili
njegov zahtjev. Svaki par izvlači po tri sličice, naizmjenično.

Smjernice:

5. koristi vokabular na temu rođendan


6. koristi imperativ, ako vidiš uskličnik
7. koristi w- pitanja ( wer?, was?, wo?, wann?, mit wem?, wie lange?
8. koristi glagole haben, sein, dauern, kaufen, mitbringen, kommen, bleiben, feiern,
einladen zu + Dat., besorgen, schenken, backen, organisieren, hören, tanzen, essen,

Ciljana jezična sredstva: prezent glagola(feiern, einladen zu + Dat., besorgen, schenken,


backen, kaufen, organisieren, hören, tanzen, essen (imenice s određenim članom u
akuzativu),

NAPOMENA: U rubriku napišite konkretno u čemu učenik griješi i što treba popraviti!
tab.2 holističke rubrike vrednovanja

NAPOMENA:
Razlika u postavljanju zadataka za formativno i sumativno vrednovanje je:
• ta što je za formativno vrednovanje zadatak opisan i primjerima i detaljnijom
ponudom jezičnih sredstava, kojih će se učenik za vrijeme sumativnog vrednovanja
trebati sjetiti sam.
• za formativno vrednovanje koristi se češće holistička tablica, dok za sumativno
analitička tablica vrednovanja
• dobro je da pri svakom obliku vrednovanja učenik ima uvid u ove tablice

sl.1 kurze Interaktion

Das Thema: Geburtstag ( za formativno vrednovanje dobro je učenicima uz smjernice


ponuditi vokabular koji će se ispitivati)
! (das Geschenk, kaufen) (Cola, Apfelsaft, trinken, was)?

?(einladen, wen, kommen) (wer, wie viele, Freunde, was, tanzen)?

?(was, essen,) ! ( wen, Freunde, mitkommen)

? ( wann, um wieviel Uhr) (im Garten, die Party)!


! ( was, welche Musik, tanzen) (die Torte, der Kuchen, backen) !

2. Zadatak za formativno vrednovanje (9. god. učenja) :

2. DIALOG ; die Einladung zustimmen / ablehnen- Ausrede finden

Holistička rubrika za vrednovanje jezične djelatnosti govorenja:


Ishod: Učenik sudjeluje u srednje dugoj i jednostavnoj interakciji na temu rođendanske
zabave
Zadatak: govorna interakcija
• pozdraviti jedno drugo, uvodni razgovor ( Hallo, hi, Wie geht es dir? Hast du Zeit?
Was machst du jetzt?...)
• ukratko reći da organiziraš zabavu i vrijeme zabave ( die Geburtstagparty
organisieren/ vorbereiten)
• pozvati i pitati može li doći ( einladen zur Party, zur Party kommen…)
• odbiti i reći razlog ( izraziti žaljenje- oba sudionika dijaloga) koristiti pri tom weil, da,
deshalb veznike (... weil ich krank bin. ; Da ich krank bin, kann ich leider nicht zur
Party kommen. Ich bin krank, deshalb komme ich nicht.
• prihvatiti i postaviti dodatna pitanja; gdje, tko, kako
• odgovarati na dodatna pitanja ( izraziti radost) Es freut mich sehr… Es tut mir leid..
Ciljana jezična sredstva: prezent glagola(feiern, einladen zu + Dat., besorgen, schenken,
backen, kaufen, organisieren, hören, tanzen, essen, absagen, zusagen, sich freuen, Leid tun
(imenice s određenim članom u akuzativu),

NAPOMENA: U rubriku napišite konkretno u čemu učenik griješi i što treba popraviti!

slika 2. die Einladung zustimmen/ ablehnen


Die Absage Die Zusage

1. begrüßen 1. begrüßen

2. erklären 2. erklären

3. einladen 3. einladen

4. absagen 4. zusagen

5. begründen 5. begründen

6. das Leid äußern 6. die Freude äußern

AKTIVNOSTI (opis, primjeri)

U jezičnu vještinu govorenja spadaju ove govorne aktivnosti:

1. GOVORNA REPRODUKCIJA

2. GOVORNA PRODUKCIJA (IZRAŽAVANJE U KONTINUITETU)

3. GOVORNA INTERAKCIJA (SUDJELOVANJE U RAZGOVORU)

4. JEZIČNO POSREDOVANJE

1. GOVORNA REPRODUKCIJA

• oponašanje i izgovaranje specifičnih glasova njemačkog jezika;


• reproduciranje sadržaja obrađene cjeline,
• brojalica,
• rapova
• lirskih pjesama
• isječaka iz književnog teksta
• slovkanje riječi

2. GOVORNA PRODUKCIJA (IZRAŽAVANJE U KONTINUITETU)

• opisivanje slikovnog predloška,


• realnih situacija uz ponuđene natuknice,
• tablice i sl. ili bez njih
• govorenje o učenikovim osobnim iskustvima
• prepričavanje slijeda događaja;
• davanje uputa: povezivanje elemenata u cjelinu;
• iznošenje rezultata rada u skupini ili paru npr. postera/ plakata
• opisivanje osoba, predmeta i situacija prema slikovnom predlošku ili video zapisu bez
tona
• prepričavanje obrađenog teksta ili događaja i situacija iz osobnog iskustva učenika
• povezivanje elemenata priče, dijaloga, razgovora u smislenu cjelinu,
• sudjelovanje u kraćim dramatizacijama uz predložene jezične sadržaje

3. GOVORNA INTERAKCIJA (SUDJELOVANJE U RAZGOVORU)

• postavljanje ili odgovaranje na pitanja u sklopu poznatih jezičnih struktura i tematskih


sadržaja
• intervju iz natuknica
• reproduciranje kratkih dijaloga u kojima učenici samostalno mijenjaju pojedine
elemente
• samostalno vođenje dijaloga u okviru poznatih situacija
• davanje raznih uputa, zamolbi, komandi
• sudjelovanje u kraćim dramatizacijama ili dijalozima
4. JEZIČNO POSREDOVANJE

• jezično posredovanje (jezična medijacija) je složena jezična djelatnost koja uključuje


istovremeno ili naizmjenično jezično primanje (recepciju) i proizvodnju (produkciju).
U usmenome jezičnome posredovanju treća osoba omogućuje sporazumijevanje
drugih dviju ili više osoba koji ne govore isti jezik.
• S jezičnim posredovanjem možemo se početi pomalo upoznavati i uvježbavati već u
prvoj godini učenja njemačkog jezika, s vrlo kratkim jednostavnim primjerima koje
ćemo formativno vrednovati, a nikako sumativno. Upoznavanje i uvježbavanje
jezičnog posredovanja sukladno s time provodimo i u 9. godini učenja nj. jezika uz
napomenu da ćemo također i na ovoj razini samo rabiti formativno vrednovanje.

SADRŽAJI ZA OSTVARIVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH ISHODA 4

Prema kurikulumu za 1. godinu učenja su:

Preporučene teme:

• Način življenja (svakodnevne aktivnosti, međuljudski odnosi, stanovanje, zdravlje)

• Obrazovanje/škola i rad/zanimanje

• Slobodno vrijeme i zabava

• Okoliš i ekologija

• Tehnologija i mediji

• Politika, društvo i aktivno građanstvo.

Preporučene jezične strukture:

• pravilni i učestali nepravilni te modalni glagoli u prezentu

4 Kurikulum nastavnog predmeta Njemački jezik za osnovne škole i gimnazije; MZO, 2019, str. 301
• es gibt

• preterit glagola sein, haben

• imperativ

• imenice s određenim i neodređenim članom u nominativu, akuzativu

• osobne i povratne zamjenice u nominativu, akuzativu i dativu

• posvojne zamjenice u nominativu i akuzativu

• neodređena zamjenica man

• neke upitne i pokazne zamjenice (wer? was? wo? wohin? woher?, das, der/die/das)

• negacije (nicht, nein; kein u nominativu i akuzativu)

• pridjevi kao dio predikata

• stupnjevanje pravilnih pridjeva

• jednostavne i proširene izjavne i upitne rečenice

• jednostavne rečenice s modalnim glagolom

• nezavisnosložene rečenice s veznicima und, aber, oder, denn

SADRŽAJI ZA OSTVARIVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH ISHODA5

Prema kurikulumu za 9. godinu učenja su:

Preporučene teme:

• Način življenja (svakodnevne aktivnosti, međuljudski odnosi, stanovanje, moda, prehrana,


zdravlje)

• Obrazovanje/škola i rad /zanimanje

• Slobodno vrijeme i zabava

• Okoliš i ekologija

5 Kurikulum nastavnog predmeta Njemački jezik za srednje strukovne škole na razini 4.2.; MZO, 2019, str.51
• Tehnologija i mediji

• Teme povezane sa strukom.

Preporučene jezične strukture:

• prezent, perfekt i preterit pravilnih i učestalih nepravilnih, jednostavnih i složenih glagola,


futur I, imperativ

• konjunktiv II glagola haben, sein, mögen

• pasiv (prezent)

• imenice s određenim i neodređenim članom

• pridjevi kao dio predikata i kao atributi nakon određenoga i neodređenoga člana u
nominativu i akuzativu

• stupnjevanje pridjeva

• negacije nicht, nein, kein

• osobne i posvojne zamjenice

• upitne, neodređene i pokazne zamjenice

• odnosne zamjenice der/die/das u nominativu i akuzativu

• prilozi vremena, mjesta, uzroka, načina

• prijedlozi s dativom, akuzativom

• red riječi u jednostavnim proširenim rečenicama (TeKaMoLo, glagoli s dva objekta)

• nezavisnosložene rečenice

• zavisnosložene rečenice s veznicima wenn, als, weil, dass, damit

• red riječi u zavisnosloženoj i nezavisnosloženoj rečenici

• infinitivna grupa kao dopuna glagolu.


SUMATIVNO VREDNOVANJE (opis, primjeri, rubrike)

Vrednovanje naučenoga (sumativno vrednovanje) namijenjeno je provjeri jasno definiranih


obrazovnih ishoda na određenoj kognitivnoj razini nakon određenoga razdoblja učenja i
poučavanja, npr. nakon obrađene nastavne teme/cjeline ili nakon obrazovnoga razdoblja.

Ovakvo vrednovanje rezultira brojčanom ocjenom te daje povratnu informaciju učeniku o


njegovim postignućima i napredovanju.

Sumativno vrednovanje može uslijediti tek nakon opširne pripreme, uvježbavanja i jednog ili
više oblika formativnog vrednovanja istih aktivnosti.

Aktivnosti sumativnog vrednovanja se ne smiju razlikovati od aktivnosti za usvajanje i


svladavanje određenih vještina i znanja jer ono time zadržava autentičnost

• sumativno vrednovanje provodimo kada ispitujemo naučeno i prema tome oblikujemo


zadatke.
• preporučuje se kontinuitet u usmenim provjerama
• prije svakog sumativnog vrednovanja provodi se barem jedno formativno vrednovanje
kako bi učenik stekao pravi dojam o naučenom
• zadatci i upute su jasni, konkretni i nedvosmisleni.
• odgovaraju tipu zadatka s kojim su se učenici već susretali tijekom formativnog
vrednovanja;

• su oblikovani kao samostalne jedinice (odgovor na jedan zadatak nije vezan uz


odgovor na prethodni zadatak).
NAPOMENA:
Razlika u postavljanju zadataka za formativno i sumativno vrednovanje je:
• ta što je za formativno vrednovanje zadatak opisan i primjerima i detaljnijom
ponudom jezičnih sredstava, kojih će se učenik za vrijeme sumativnog vrednovanja
trebati sjetiti sam.
• za formativno vrednovanje koristi se češće holistička tablica, dok za sumativno
analitička tablica vrednovanja
• dobro je da pri svakom obliku vrednovanja učenik ima uvid u ove tablice

PRIMJER

1. Zadatak za sumativno vrednovanje (1. god. učenja) :

1. Kurze Interaktion Die Geburtstagsparty A1

Analitička rubrika za sumativno vrednovanje jezične djelatnosti govorenja:

Ishod: Učenik sudjeluje u vrlo kratkoj i vrlo jednostavnoj interakciji na temu rođendanske
zabave uz pomoć slikovnih kartica

Zadatak: govorna reakcija na input slikovne kartice, te interakcija

• postavljanje pitanja s pojmom sa slike


• odgovor na pitanje ili reakcija na zahtjev
• 3 izvlačenja

Ciljana jezična sredstva: prezent glagola(feiern, einladen zu + Dat., besorgen, schenken,


backen, kaufen, organisieren, hören, tanzen, essen (imenice s određenim članom u
akuzativu),. Za sumativno vrednovanje se ne nudi uz kartice dodatan vokabular.
NAPOMENA: U rubriku napišite konkretno u čemu učenik griješi i što treba popraviti!

OPISNICE Potrebna pomoć Potrebno doraditi Djelomično U potpunosti

TEČNOST Učenik reagira vrlo Učenik govori Učenik govori Učenik govori
sporo uz vrlo česta vidljivo sporije od nešto brže ili nešto primjerenom
zastajkivanja. prirodne brzine, sporije od prirodne brzinom,
često zastajkuje i brzine govora, zastajkivanja su
često zvuči povremeno minimalna i zvuči
neprirodno. zastajkuje i potpuno prirodno
ponekad zvuči dok govori.
neprirodno.
TOČNOST Očekivana jezična Očekivana jezična Očekivana jezična Očekivana jezična
uporaba glagola u sredstva učenik sredstva učenik sredstva učenik sredstva učenik
prezentu (imenica u upotrebljava uz upotrebljava uz upotrebljava uz upotrebljava
akuzativu, česte pogreške koje greške koje pokoju pogrešku uglavnom točno.
pridjeva…) često dovode do ometaju koja povremeno Pogreške u
poteškoća u razumijevanje, ali ometa upotrebi uglavnom
razumijevanju, ali se glavne misli razumijevanje. ne ometaju
je dio govorne mogu razumjeti. razumijevanje.
reakcije ipak
razumljiv.
VOKABULAR Učenik koristi Učenik koristi Učenik koristi vrlo Učenik kreativno i
uporaba obrađenog zadovoljavajući dobar raspon dobar raspon koristi širok raspon
vokabulara, na raspon vokabulara vokabulara vokabulara primjerenog
temu rođendan, vezanog uz temu. vezanog uz temu. vezanog uz temu. vokabulara
raznovrsnost vezanog uz temu.
vokabulara,
primjerenost
zadatku
IZGOVOR Naglasak riječi je Naglasak riječi je Naglasak riječi je Naglasak riječi je
naglasak, ritam, često nepravilan, ponekad uglavnom pravilan, pravilan, izgovor
intonacija izgovor je često nepravilan, izgovor izgovor uglavnom jasan intonacija
nejasan, intonacija ponekad nejasan, jasan, intonacija primjerena.
često neprimjerena. intonacija ponekad uglavnom
neprimjerena. primjerena.
SADRŽAJ Učenik izvršava Učenik polovično Učenik izvršava Učenik u
preciznost, u manji dio zadatka. izvršava zadatak. veći dio zadatka. potpunosti izvršava
potpunosti izvršava zadatak.
zadatak, spominje
sve relevantne
dijelove slike

tab. 3 sumativno vrednovanje


sl.2 kurze Interaktion

! !

? ?

! ?
? !

! ?
2. Zadatak za sumativno vrednovanje (9. god. učenja) :

2. DIALOG ; die Einladung zustimmen / ablehnen- Ausrede finden


Analitička rubrika za vrednovanje jezične djelatnosti govorenja:
Ishod: Učenik sudjeluje u kratkoj i jednostavnoj interakciji na temu rođendanske zabave
Zadatak: govorna interakcija
• pozdraviti jedno drugo
• ukratko reći da organiziraš zabavu i vrijeme zabave
• pozvati i pitati može li doći
• odbiti i reći razlog ( izraziti žaljenje- oba sudionika dijaloga) koristiti pri tom weil, da,
deshalb veznike
• prihvatiti i postaviti dodatna pitanja; gdje, tko, kako
• odgovarati na dodatna pitanja ( izraziti radost)
Ciljana jezična sredstva: prezent glagola(feiern, einladen zu + Dat., besorgen, schenken,
backen, kaufen, organisieren, hören, tanzen, essen, absagen, zusagen, sich freuen, Leid tun
(imenice s određenim članom u akuzativu),
NAPOMENA: U rubriku napišite konkretno u čemu učenik griješi i što treba popraviti!
Ocjena Potrebna pomoć Potrebno doraditi Djelomično 4 U potpunosti 5
2 3
TEČNOST Učenik reagira vrlo Učenik govori Učenik govori Učenik govori
sporo uz vrlo česta vidljivo sporije od nešto brže ili nešto primjerenom
zastajkivanja. prirodne brzine, sporije od prirodne brzinom,
Teško se uključuje često zastajkuje i brzine govora, zastajkivanja su
u komunikaciju, ne često zvuči povremeno minimalna i zvuči
razumije neprirodno. zastajkuje i potpuno prirodno
postavljena pitanja Povremeno se ponekad zvuči dok govori. Lako
teško uključuje u neprirodno. U se uključuje u
komunikaciju, ne nekim djelovima se komunikaciju,
razumije poneka teže uključuje u razumije sva
postavljena pitanja komunikaciju, postavljena pitanja
uglavnom razumije
postavljena pitanja
TOČNOST Očekivana jezična Očekivana jezična Očekivana jezična Očekivana jezična
uporaba glagola u sredstva učenik sredstva učenik sredstva učenik sredstva učenik
prezentu (imenica u upotrebljava uz upotrebljava uz upotrebljava uz upotrebljava
akuzativu, pridjeva, česte pogreške koje greške koje pokoju pogrešku uglavnom točno.
weil, da, deshalb često dovode do ometaju koja povremeno Pogreške u
veznika, red riječi u poteškoća u razumijevanje, ali ometa upotrebi uglavnom
rečenici) razumijevanju, ali se glavne misli razumijevanje. ne ometaju
je dio govorne mogu razumjeti. razumijevanje.
reakcije ipak
razumljiv.
VOKABULAR Učenik koristi Učenik koristi Učenik koristi vrlo Učenik kreativno i
uporaba obrađenog zadovoljavajući dobar raspon dobar raspon koristi širok raspon
vokabulara, raspon vokabulara vokabulara vokabulara primjerenog
raznovrsnost vezanog uz temu. vezanog uz temu. vezanog uz temu. vokabulara
vokabulara, vezanog uz temu.
primjerenost
zadatku
IZGOVOR Naglasak riječi je Naglasak riječi je Naglasak riječi je Naglasak riječi je
naglasak, ritam, često nepravilan, ponekad uglavnom pravilan, pravilan, izgovor
intonacija izgovor je često nepravilan, izgovor izgovor uglavnom jasan intonacija
nejasan, intonacija ponekad nejasan, jasan, intonacija primjerena.
često neprimjerena. intonacija ponekad uglavnom
neprimjerena. primjerena.
SADRŽAJ Učenik izvršava Učenik polovično Učenik izvršava Učenik u
preciznost, u manji dio zadatka. izvršava zadatak. veći dio zadatka. potpunosti izvršava
potpunosti izvršava zadatak.
zadatak, spominje
sve relevantne
dijelove slike
slika 2. die Einladung zustimmen/ ablehnen

Absage Zusage

• Kurikulum nastavnog predmeta Njemački jezik za srednje strukovne škole na razini 4.2.
• Kurikulum nastavnog predmeta Njemački jezik za osnovne škole i gimnazije
• https://skolazazivot.hr/upute-za-vrednovanje-i-ocjenjivanje-tijekom-nastave-na-
daljinu/#_Toc36749993;%20https://www.mobilnost.hr/hr/novosti/upute-za-vrednovanje-i-
ocjenjivanje-tijekom-nastave-na-daljinu/

You might also like