Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

PROIECT DE LECTIE

SCOALA : COLEGIUL TEHNOLOGIC “CONSTANTIN BRÂNCOVEANU”


PROFESOR: CORNEA ALINA RAMONA
DISCIPLINA: ECONOMIE APLICATĂ
CLASA : a XII- a A
TIMP: 50 MINUTE
DATA:20.01.2017
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:Întreprinzătorul și firma – Înființarea și gestionarea firmei
SUBIECTUL LECȚIEI: Bugetul de venituri și cheltuieli pentru activitățile propuse
TIPUL LECȚIEI: Dobândire de noi cunoştințe
COMPETENȚE GENERALE
1. Utilizarea conceptelor specifice stiințelor sociale pentru organizarea
demersurilor de cunoastere si explicare a unor fapte, evenimente, procese
din viața reală
2. Aplicarea cunostințelor specifice stiințelor sociale în rezolvarea unor
situații-problemă, precum si în analizarea posibilităților personale de
dezvoltare
3. Cooperarea cu ceilalți în rezolvarea unor probleme teoretice si practice,
în cadrul diferitelor grupuri
4. Manifestarea unui comportament social activ si responsabil, adecvat unei
lumi în schimbare
5. Participarea la luarea deciziilor si la rezolvarea problemelor comunității
COMPETENȚE SPECIFICE
2.3. Realizarea corectă a managementului afacerii
2.4. Utilizarea rațională a resurselor financiare, materiale, informaționale şi umane
2.5. Compararea eforturilor cu efectele, a cheltuielilor cu rezultatele, a costurilor cu
beneficiile în scopul rentabilizării activității firmei
2.6. Aplicarea indicatorilor economici în fundamentarea, derularea şi monitorizarea unei
afaceri
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
Până la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
• să definească buget de venituri și cheltuieli (O1);
• să enumere reperele orientative avute în vedere în elaborarea bugetului de venituri și
cheltuieli (O2);
• să definească cheltuielile din activitatea curentă (O3);
• să definească veniturile din activitatea curentă (O4);
• să justifice importanța bugetului de venituri și cheltuieli (O5);
• să definească noțiunea de bilanț contabil (O6);
• să precizeze rolul bilanțului contabil (O7)
STRATEGII DIDACTICE
METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE
• conversația;
• expunerea-explicația;
RESURSE MATERIALE (MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT):
•manual, fişe de lucru, suport didactic.
ORGANIZAREA ACTIVITĂȚII ELEVILOR: frontal, individual.
BIBLIOGRAFIE: - Bălan Elena, Iatagan Mariana, Olaru Delia, Teșileanu Angela,
Economie aplicată - Manual, Editura Humanitas Educațional, București, 2007
- Junior Achievement, Economie aplicată, Tipografia ARARAT, București, 1990
DESFASURAREA LECTIEI

ETAPE ACTIVITATI DESFASURATE METODE SI MIJLOACE


DIDACTICE
SI Obiective PROCEDEE
TIMP
DE PROFESOR DE
ELEV
I. -verifica prezenta si noteaza -raspund la solicitarile -conversatia
Organizarea absentii; profesorului.
clase; -cere elevilor sa aiba pe banca
-2 min. caietele de notite.

II. -se face sumar prin adresarea -elevii răspund, -verificare


Verificarea a câteva întrebări. completează orala, frontal.
cunostinte-lor; 1. Ce este un plan de afaceri? răspunsurile elevilor,
-10 min. 2. Care este rolul său? exprimă judecăţi de
3. Care este structura planului valoare.
de afaceri?
III. -propune elevilor să-și -sunt atenți, -conversatia
Captarea imagineze că sunt asociați la reflectează, exprimă
atentiei o companie multinațională și opinii argumentate.
elevilor; trebuie să analizeze bugetul
-2 min. de venituri și cheltuieli pentru
o nouă investiție.
IV. - scrie subiectul lecţiei pe - ascultă, receptează şi - expunere
Anuntarea tablă şi enunţă obiectivele notează în caiete titlul frontal
lectiei noi si a propuse. lecţiei noi.
structurii ei;
-2 min.

V. O1 Bugetul de venituri şi -asculta explicatiile -explicatia -manualul


Comunicarea cheltuieli este un instrument profesorului;
noilor managerial care asigură, în -suport
cunostinte; expresie financiară, dimen‐ didactic
-25 min. sionarea obiectivelor firmei, a
cheltuielilor, veniturilor  şi
rezultatelor, precum  şi
evaluarea eficienţei
O2 economice a firmei.
În elaborarea bugetului de -noteaza in caiete;
venituri  şi cheltuieli  şi în
fundamentarea principalilor
indicatori de buget se vor
avea în vedere următoarele
repere orientative: ‐ punerea
în practică a activităţilor din
planul de afaceri;  ‐ realizarea
obiectivelor asumate de
firmă.
Bugetul este detaliat pe
O3 elemente de venituri şi -conversatia -manualul
cheltuieli. -suport
Cheltuielile din activitatea didactic
curentă sunt cheltuieli de
producţie  şi se referă  la
activitatea propriu‐zisă  a
firmei, desfăşurată în urma
O4
derulării afacerii la
capacitatea maximă.
Veniturile din activitatea
curentă  presupun detalierea
volumului vânzărilor pentru
fiecare categorie de produs şi
se referă la activitatea
propriu‐zisă a firmei,
desfăşurată în urma derulării
O5 afacerii la capacitatea
maximă.
Importanţa întocmirii
bugetului de venituri si
cheltuieli. În lipsa unui plan
financiar, întreprinzătorii nu
ar avea drept repere decât
realizările anilor anteriori sau
realizările concurenţei. Într‐o
economie în continuă 
schimbare, doar raportarea la
O6 rezultatele obţinute anterior
nu poate fi relevantă  pentru
desfăşurarea activităţii
viitoare.
Bilanţul contabil este un
O7
document cumulativ care -pun intrebari in cazul
reflectă tranzacţiile financiare in care au neclaritati.
pe care le realizează o firmă,
într‐o perioadă de timp.
Rolul bilanţului contabil
poate fi urmărit pe
două planuri:
1. furnizează  informaţii care
fundamentează  deciziile
financiare ale firmei; acestea
pot fi:  ‐  decizii interne,
referitoare la alocarea
fondurilor pentru
compartimentele firmei,
suplimentarea unor cheltuieli
etc.; ‐ decizii externe,
referitoare la efectuarea unor
investiţii, împrumuturi,
Încheierea de contracte etc.
2. evidenţiază  capacitatea
firmei de a realiza plăţi, pe
termen scurt, pentru
acoperirea cheltuielilor
necesare desfăşurării
activităţii firmei; pe termen   
mediu  şi lung, în condiţiile
realizării unor investiţii, ale
contractării unor
împrumuturi, ale
achiziţionării de noi spaţii
pentru dezvoltarea afacerii
etc.
VI. -distribuie elevilor fise de -citesc cerintele din -expunerea -fisa de
Fixarea lucru; fisa de lucru; lucru
cunostintelor; -solicita un elev sa citeasca -conversația
-4 min. cerintele din fisa de lucru; -asculta explicatia -explicatia
-clarifica unele probleme. profesorului.
-rezolva itemii din fisa
VII. -verifica rezolvarea fiselor; -corecteaza si -expunerea
Asigurarea -revine cu explicatii completeaza -conversația
feed-back-ului; suplimentare daca observa ca raspunsurile itemilor.
-4 min. elevii au intampinat
dificultati;
-face aprecieri generale
privind activitatea elevilor la
ora;
VIII. -propune ca tema:exercițiul I -noteaza tema pentru
Asigurarea și II pagina 76 acasa.
retentiei si a
transferului;

You might also like