Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 21

ÀMBIT Educació Física

UD2 – Malabars I (Coordinacions)


GRUP Cicle Superior , 5è, 25a

DURADA 6 Sessions Amb aquesta unitat didàctica es pretén millorar els conceptes que ja es venen desenvolupant durant tota la etapa de l’ensenyament primari a
l’educació física, aquests són:
PERÍODE 1r Trimestre
- Coordinació ull-mà / ull-peu / ull-mà-peu
CURS 20.. – 20..
- Coordinació dinàmica general
MESTRE/A Daniel Eduard Garcia Lopez - Llançaments, recepcions i cops.

OBJECTIUS D’APRENENTATGE (DIDÀCTICS) COMPETÈNCIES BÀSIQUES INDICADORS D’AVALUACIÓ


Comunicativa lingüística i O1,O2.- Llença i rep amb precisió tant amb la mà
O1.- Desenvolupar la independència de les extremitats superiors e Artística i cultural
audiovisual
inferiors respecte al tronc i a sí mateix. dreta com amb l'esquerra.
O2.- Desenvolupar la coordinació ull-manual. Tractament de la informació i C. O2.- És capaç de llençar la pilota de malabars per
Matemàtica sota d’una cama i agafar-la amb la mateixa mà.
O3.- Educar la coordinació ull-peu. Digital
O4.- Practicar la coordinació ull-ma-peu. O3,O4.- Es capaç de conduir una pilota amb els peus
O5.- Exercitar la dissociació segmentaria. Aprendre a aprendre Autonomia e iniciativa personal mentre realitza llançaments i recepcions amb la mà
O6.- Desenvolupar la percepció espai-temporal. dominant
O5,O6.- Llença i agafa dos objectes (Columna)
C. i Interacció amb el món físic Social i Ciutadana O5,O6.- Realitza malabarismes amb dues pilotes a la
vegada i una sola mà.
CONTINGUTS CLAU 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Dimensió Dimensió Dimensió Expressió i Dimensió Joc motor i temps de


Competències

Activitat Físic Hàbits Saludables comunicació corporal lleure


Específiques

INSTRUMENTS D’AVALUACIÓ
d’Àrea

C1 - Resoldre situacions motrius de forma eficaç en la pràctica d’activitats físiques. Autoavaluació Coavaluació
C2 - Prendre consciència dels límits i les possibilitats del propi cos en la realització d’activitats físiques.
Prova oral Prova escrita

1. El cos: Imatge i 2. Habilitats Motrius i 4. Activitats artístiques i 5. Jocs i activitats Observació directa Graella d’observació
3. Activitat física i salut
Percepció QFB expressives esportives
Avaluació Continua TAC
Específics d’Àrea
Continguts

- Coordinació motriu. Rúbriques Registres anecdòtics


- Dissociació segmentaria.
- Coordinació ull-ma-peu. AVALUACIÓ CONTINUA
- Coordinació dinàmica general.
- Jocs malabars. - Respecte al mestre, companys i material.
- Conduccions. - Higiene personal i roba esportiva adequada.
- Acceptació de normes i participació.

Totes les activitats estan creades per a diferents nivells, respectant així el ritme
ATENCIÓ A LA individual de treball i les capacitats personals. Fins i tot l’alumnat amb Pla Individualitzat,
Àmbits
Altres

DIVERSITAT en la major part dels casos, pot realitzar les activitats acompanyat d’altres alumnes o - Àmbit artístic: Àrea de visual i plàstica. Dimensió imaginació i creativitat.
(Inclusió) amb el seguiment del professor, potenciant així l‘educació inclusiva. - Àmbit d’educació en valors
ACTIVITATS D’ENSENYAMENT/APRENETATGE i D’AVALUACIÓ

R. MATERIALS Plàstica (globus, arròs, paper film), EF (bancs suecs, mocadors, cons, combes, màrfegues, fitxes)
SESSIÓ 1 SESSIÓ 2
Activitat Inicial Activitat Inicial
Explicar UD e indicadors d’avaluació El Retrobament
Els gossos rabiosos Carreres boges
El polp
Activitats de Desenvolupament (Intencionades) Activitats de Desenvolupament (Intencionades)
Cordes A ver si ets capaç de...
Parelles Pilotes de malabars...
Qui enganxa desenganxa Video: https://www.youtube.com/watch?v=3lP2PODGpBI
Aprenem a fer malabars amb 2pilotes i una ma.
Activitat Final Activitat Final
La selva encantada Recollida del material
Relaxació L’orquestra boja
Higiene Higiene
SESSIÓ 3 SESSIÓ 4
Activitat Inicial Activitat Inicial
La espiral CU-BA-LIBRE
El nus
Activitats de Desenvolupament (Intencionades) Activitats de Desenvolupament (Intencionades)
Parelles: Pilotes malabars Roda de parelles
Video: https://www.youtube.com/watch?v=3lP2PODGpBI Roda de trios
Dissociació amb dues pilotes (dificultat progressiva)
La tortuga gegant
Activitat Final Activitat Final
Material Material
Mans saltaires Relaxació
Higiene Comentaris e Higiene
SESSIÓ 5 SESSIÓ 6
Activitat Inicial Activitat Inicial
Tocar caps, genolls i colzes Cuc de cercles

Activitats de Desenvolupament (Intencionades) Activitats de Desenvolupament (Intencionades)


Circuit de coordinació i dissociació dels membres superiors e Circuit de coordinació i dissociació dels membres superiors e
inferiors inferiors

Activitat Final Activitat Final


Material Material
Relaxació Relaxació
Comentari de la sessió i higiene Comentari de la sessió i higiene
SESSIÓ 7 SESSIÓ 8
Activitat Inicial Activitat Inicial
Aclariments sobre l’avaluació Joc d’iniciació a escollir dels realitzats a la UD.
Joc d’iniciació a escollir dels realitzats a la UD.
Activitats de Desenvolupament (Intencionades) Activitats de Desenvolupament (Intencionades)
Activitats d’avaluació utilitzant els indicadors d’assoliment relacionats Activitats d’avaluació utilitzant els indicadors d’assoliment relacionats
amb la unitat didàctica. amb la unitat didàctica.
Racons de joc amb zona d’avaluació. Racons de joc amb zona d’avaluació.

Activitat Final Activitat Final


Material Material
Comentaris e Higiene Comentaris e Higiene
CONCLUSIONS REFERÈNCIES LEGALS
.-DECRET 119/2015, de 23 de juny, d'ordenació dels ensenyaments de
l'educació primària.

.-ORDRE ENS/164/2016, de 14 de juny, per la qual es determinen el


procediment i els documents i requisits formals del procés d'avaluació
en l'educació primària.
SESSIÓ Número 1 UD2 – Malabars I (Coordinació Específica)
ÀREA Educació Física
GRUP Cicle Superior 5è Bloc de Continguts Competències Bàsiques
CURS 20.. / 20.. C. e interacció amb el món físic
PERÍODE 1r Trimestre Habilitats motrius i QFB Autonomia e iniciativa personal
Social i ciutadana
MESTRE Daniel Garcia Objectiu de la Sessió
Prendre consciència de la independència de les extremitats superiors

MATERIAL Bancs suecs. 1 corda per alumne

T 10’ ACTIVITATS INICIALS Mesures i suports

- Expliquem la UD COORDINACIÓ: Capacitat de regular el cos per complir un objectiu.

- Els gossos rabiosos Espai delimitat (Porxo). Dos nens a 4 cames (sense genolls). Persegueixen als
demès i a qui toquen el converteixen també en gos rabiós. S’acaba quan tothom s’ha convertit.

- El polp La paren 2 alumnes. Van a 4 cames (sense genolls). Espai reduït. Quan tots som pols
s’acaba el joc. No val tocar als pops. No val sortir del terreny de joc.

T 35’ ACTIVITATS DE DESENVOLUPAMENT Mesures i suports

- CORDES. Mostra si...


 Saltes a la barca / Saltes a peu junts
 Saltes recolzant peu esquerre / dret
 Saltes cap endarrere / endavant amb moviment

- Parelles
 Saltar els dos a la vegada. Evitar caure
 T’invito a un cafè: 1 corda. A. T’invito B. A què? A. A un cafè. B. A quina hora? A. Diu na
hora B. Entra a saltar amb la parella tantes vegades com la hora.
 A sobre d’un banc. Saltem amb la corda

- Qui enganxa, desenganxa


Tothom en parella agafats del braç. Excepte dos alumnes (Perseguidor i perseguit). El perseguit
es pot lliurar si s’agafa al braç d’algú de la parella. EL que queda a l’altra part passa a ser el
perseguidor.

T 15’ ACTIVITATS DE SÍNTESI Mesures i suports

- La selva encantada
Tothom s’asseu dissimulant que son roques. 2 Alumnes (un farà de llop i l’altre d’ovella)
 L’ovella pot saltar damunt d’una pedra. Aquesta es converteix en pedra. La pedra en llop i
el llop en ovella.

- Relaxació global
Estirats al terra movem cames, braços etc.

- Comentari de la sessió

- Recollim el material e Higiene personal


SESSIÓ Número 2 UD2 – Malabars I (Coordinació Específica)
ÀREA Educació Física
GRUP Cicle Superior 5è Bloc de Continguts Competències Bàsiques
CURS 20.. / 20.. C. e interacció amb el món físic
Habilitats motrius i QFB
PERÍODE 1r Trimestre Autonomia e iniciativa personal
Activitat física i salut
Social i ciutadana
MESTRE Daniel Garcia Objectiu de la Sessió
Prendre consciència de la independència d’extremitats sup. e inf. (dissociació seg.)
Desenvolupar la coordinació ull-manual

MATERIAL Una pilota de tenis per alumne, mocadors, cons.

T 10’ ACTIVITATS INICIALS Mesures i suports


- EL RETROVAMENT: Dos alumnes es posaran cadascú a una porteria. La resta estarà per la
pista. A la senyal tenen que trobar-se i donar-se una abraçada. La resta intentarà impedir-
ho. NO si val tocar-los, només rodejar-los.

- CARRERES BOJES: En trios agafats de la ma. A la sortida el mestre diu com tenen que anar.
 Només 3 peus al terra.
 2 peus i 2 mans.
 4 peus.
 4 mans i 2 peus.

T 35’ ACTIVITATS DE DESENVOLUPAMENT Mesures i suports


- A VER SI ETS CAPAÇ DE...
 Caminar aixecant els genolls
 Caminar aixecant genolls i els dos braços
 Córrer elevant genolls i a la vegada una vegada aixeques mans i l’altra les poses
en creu.
 Córrer amb els talons als glutis y
+ Circumduccions de braços en creu endavant
+ Circumduccions de braços en creu endarrere
 Amb braços lents i cames molt ràpides
 Amb braços ràpids i cames molt lentes
 Caminar fent cercles cap endavant amb un braç i endarrere amb l’altre
+ Ídem corrents.
+ Ara aixecant genolls
 Saltem obrint cames i donem una palmada a dalt
 Saltant tancant cames i palmada a la cintura

- AMB BON NIVELL MOTRIU...


 Agafem pilotes de malabars i el colpegem de totes les formes possibles.
 Llancem cap a dalt i agafem amb la dreta.
+ Amb un genoll al terra
+ Asseguts
+ Tombats
+ ídem agafant amb l’esquerra.
 Llenço per baix de la cama dreta/esquerra i l’agafo amb la ma dreta/esquerra
 Llenço per l’esquena i l’agafo al davant
 PARELLES amb una pilota cadascuna
+ A la vegada llencem amb la dreta i agafem amb la dreta
+ Qui ho fa més ràpid?

- INTRODUCCIÓ MALABARS AMB UNA MA I DUES PILOTES


 VÍDEO: https://www.youtube.com/watch?v=3lP2PODGpBI

T 15’ ACTIVITATS DE SÍNTESI Mesures i suports


- Recollim el material

- L’Orquestra Boja: En rotllana tota la classe. Qui la para fa de policia o detectiu i surt fora. Al
sentir l’orquestra el nen entra per descobrir qui és el director d’orquestra. Tothom repeteix els
sorolls i ritmes que marca el director (Palmades, Sorolls amb la boca, gestos, cops al terra etc.)
En 30” té que descobrir-ho. Si ho aconsegueix el director passarà a ser el següent detectiu

- Comentari de la sessió e Higiene personal


SESSIÓ Número 3 UD2 – Malabars I (Coordinació Específica)
ÀREA Educació Física
GRUP Cicle Superior 5è Bloc de Continguts Competències Bàsiques
CURS 20.. / 20.. C. e interacció amb el món físic
Habilitats motrius i QFB
PERÍODE 1r Trimestre Autonomia e iniciativa personal
Activitat física i salut
Social i ciutadana
MESTRE Daniel Garcia Objectiu de la Sessió
Desenvolupar la coordinació ull-manual (malabarismes I)

MATERIAL 2 Pilotes de tenis/malabars per alumne, màrfegues i cons

T 10’ ACTIVITATS INICIALS Mesures i suports

- LA ESPIRAL:
Tota la classe units com si féssim un cercle. Hi ha una parella que no estarà unida. Partint
d’aquí ens anirem enrotllant formant una espiral i fins que tothom estiguem junts. Després
desfem l’espiral per tornar a la posició inicial.

- EL NUS:
Partint de la posició anterior. Cercle obert o filera tots agafats de les mans, els extrems
comencen a moure’s i a passar entre mig dels companys fins que el mestre digui stop o no es
puguin moure’s més.

HI HA QUE TORNAR A LA POSICIÓ INICIAL PER DESFER ELS NUSOS SENSE QUE NINGÚ SOLTE LES
MANS.

T 35’ ACTIVITATS DE DESENVOLUPAMENT Mesures i suports

- PARELLES: Amb la nostra parella practiquem els malabars amb una ma i dues pilotes tenint en
compte els trucs que vam veure en el vídeo de la sessió anterior. En aquesta cas podem tornar
a visualitzar el trucs. Primer ho fa un company mentre l’altre el rectifica, canvi.

 MALABARS AMB UNA MA I DUES PILOTES


VÍDEO: https://www.youtube.com/watch?v=3lP2PODGpBI

- EXERCICIS AMB 2 PILOTES (DISSOCIACIÓ)


 Centrar-se amb la ma dreta / esquerra. Passant-la
 Ens centrem amb les dues pilotes a la vegada
 Llenceu amb la dreta a dalt. La de l’esquerra a la dreta. Inversa.
 Llençar amb les dues mans simultàniament i agafar igual sense que caiguin.
 Igual però creuant-les a l’aire.

- LA TORTUGA GEGANT:
En grups de 6 (4 màrfegues). Tenen que desplaçar-se a 4 potes fins a mig de camp sense que
caigui al terra. Són una tortuga gegant que tenen que evitar que la seva closca caigui.

T 15’ ACTIVITATS DE SÍNTESI Mesures i suports

- Recollim el material

- MANS SALTARINES: Ens seiem tots en cercle. Cada jugador posa cada ma al genoll del seu
company que té al costat. Hi ha que seguir l’ordre de les mans. Cada ma fa un cop i a següent
té que fer el mateix fins que es completa una volta. Qui s’equivoqui retira la ma. Si retira les
dues mans va a la filera.

- Comentari de la sessió e Higiene personal


SESSIÓ Número 4 UD2 – Malabars I (Coordinació Específica)
ÀREA Educació Física
GRUP Cicle Superior 5è Bloc de Continguts Competències Bàsiques
CURS 20.. / 20.. C. e interacció amb el món físic
Habilitats motrius i QFB
PERÍODE 1r Trimestre Autonomia e iniciativa personal
Activitat física i salut
Social i ciutadana
MESTRE Daniel Garcia Objectiu de la Sessió
Desenvolupar la coordinació ull-manual (malabarismes I)
Adquirir una major confiança i independència motriu

MATERIAL 2 Pilotes de tenis/malabars per alumne

T 10’ ACTIVITATS INICIALS Mesures i suports


 CU-BA-LIBRE
Paregut al STOP amb la variant que un per salvar-se crida CU (braços en creu), un altre té que
cridar BA (agafant la mà al primer i a l’aire) i finalment un tercer té que passar per sota dels
braços dels dos per salvar-los cridant LIBRE.

T 35’ ACTIVITATS DE DESENVOLUPAMENT Mesures i suports

T 15’ ACTIVITATS DE SÍNTESI Mesures i suports


- Recollim el material
- MANS SALTARINES: Ens seiem tots en cercle. Cada jugador posa cada ma al genoll del seu
company que té al costat. Hi ha que seguir l’ordre de les mans. Cada ma fa un cop i a següent
té que fer el mateix fins que es completa una volta. Qui s’equivoqui retira la ma. Si retira les
dues mans va a la filera.
- Comentari de la sessió e Higiene personal
SESSIÓ Número 5 UD2 – Malabars I (Coordinació Específica)
ÀREA Educació Física
GRUP Cicle Superior 5è Bloc de Continguts Competències Bàsiques
CURS 20.. / 20.. C. e interacció amb el món físic
Habilitats motrius i QFB
PERÍODE 1r Trimestre Autonomia e iniciativa personal
Activitat física i salut
Social i ciutadana
MESTRE Daniel Garcia Objectiu de la Sessió
Treballar la dissociació de membres en els desplaçaments i manipulant objectes

MATERIAL Pilotes de tenis, espatlleres, bancs, màrfega, combes, cons i fitxes circuit.

T 10’ ACTIVITATS INICIALS Mesures i suports

- TOCAR CAPS, GENOLLS, COLZES:


Durant 30” els alumnes dispersos per porxo tenen que tocar la major quantitat de caps i
contar-los. Repetirem el joc contant colzes, genolls o altres parts del cos.

T 35’ ACTIVITATS DE DESENVOLUPAMENT Mesures i suports

- CIRCUIT DE COORDINACIÓ I DISOCIACIÓ DELS MEMBRES SUPERIORS E INFERIORS:

Explicarem i demostrarem com es realitza cada posta i deixarem un full plastificat amb la
imatge i les instruccions per a que no s’oblidin. Distribuïm 3 alumnes per posta-

1. Salta a la comba al 1. terra / 2. corrent / 3. a sobre d’un banc suec.


2. Fa un circuit passant al damunt d’un banc i llençant, al mateix temps, una pilota
amb la mà dominant i després amb la no dominant.
3. Condueix una pilota de futbol, entre cons, mentre fa llançaments amb la mà
dominant i després amb la mà no dominant.
4. Llença la pilota de malabars per sota d’una cama i la agafa.
5. Llença la pilota de malabars per l’esquena i l’agafa.
+ Específic
6. Llença i agafa dos objectes amb dos mans (Columna i alternativament)
7. Llença i agafa dos objectes creuant-los per sobre del cap.
8. Fa malabars amb dues pilotes i una mà. (Doble columna i fent cercles).

A la senyal comencem el circuit. A la següent senyal canvi de posta.

T 15’ ACTIVITATS DE SÍNTESI Mesures i suports

- Recollim el material

- RELAXACIÓ: Tombats al terra, amb silenci, fem les indicacions verbals del mestre:
 Contreu la ma dreta. Relaxa-la.
 Contreu la ma esquerra. Relaxa-la.
 Contreu el cap.
 Contreu l’espatlla esquerra. Relaxa-la.
 Contreu l’espatlla dreta. Relaxa-la.
 Respirem, qui estigui més tranquil podrà anar a la filera...

- Comentari de la sessió e Higiene personal


 Us ha agradat treballar en circuit?
 Quina posta us ha costat més?
SESSIÓ Número 6 UD2 – Malabars I (Coordinació Específica)
ÀREA Educació Física
GRUP Cicle Superior 5è Bloc de Continguts Competències Bàsiques
CURS 20.. / 20.. C. e interacció amb el món físic
Habilitats motrius i QFB
PERÍODE 1r Trimestre Autonomia e iniciativa personal
Activitat física i salut
Social i ciutadana
MESTRE Daniel Garcia Objectiu de la Sessió
Consolidar la dissociació de membres en els desplaçaments i manipulant objectes

MATERIAL Pilotes de tenis/malabars, espatlleres, bancs, màrfega, combes, cons i fitxes circuit i 12 cercles

T 10’ ACTIVITATS INICIALS Mesures i suports

 CUC de cercles
12 Cercles. La meitat de la classe agafa un cercle cadascú i el col·loquen formant un túnel.
L’altra meitat de la classe té que passar per sota d’aquest túnel sense tocar cap cercle.
Després canvi de rols. Qui ha sigut capaç de no tocar cap cercle?

T 35’ ACTIVITATS DE DESENVOLUPAMENT Mesures i suports


- CIRCUIT DE COORDINACIÓ I DISOCIACIÓ DELS MEMBRES SUPERIORS E INFERIORS:

Explicarem i demostrarem com es realitza cada posta i deixarem un full plastificat amb la
imatge i les instruccions per a que no s’oblidin. Distribuïm 3 alumnes per posta-

1. Salta a la comba al 1. terra / 2. corrent / 3. a sobre d’un banc suec.


2. Fa un circuit passant al damunt d’un banc i llençant, al mateix temps, una pilota
amb la mà dominant i després amb la no dominant.
3. Condueix una pilota de futbol, entre cons, mentre fa llançaments amb la mà
dominant i després amb la mà no dominant.
4. Llença la pilota de malabars per sota d’una cama i la agafa.
5. Llença la pilota de malabars per l’esquena i l’agafa.
+ Específic
6. Llença i agafa dos objectes amb dos mans (Columna i alternativament)
7. Llença i agafa dos objectes creuant-los per sobre del cap.
8. Fa malabars amb dues pilotes i una mà. (Doble columna i fent cercles).

A la senyal comencem el circuit. A la següent senyal canvi de posta.

T 15’ ACTIVITATS DE SÍNTESI Mesures i suports

- Recollim el material

- RELAXACIÓ: Tombats al terra, amb silenci, fem les indicacions verbals del mestre:
 Contreu la ma dreta. Relaxa-la.
 Contreu la ma esquerra. Relaxa-la.
 Contreu el cap.
 Contreu l’espatlla esquerra. Relaxa-la.
 Contreu l’espatlla dreta. Relaxa-la.
 Respirem, qui estigui més tranquil podrà anar a la filera...

- Comentari de la sessió e Higiene personal


 Us ha agradat treballar en circuit?
 Quina posta us ha costat més?
SESSIÓ Número 7&8 UD2 – Malabars I (Coordinació Específica)
ÀREA Educació Física
GRUP Cicle Superior 5è Bloc de Continguts Competències Bàsiques
CURS 20.. / 20.. C. e interacció amb el món físic
Habilitats motrius i QFB
PERÍODE 1r Trimestre Social i ciutadana
Activitat física i salut
Autonomia e iniciativa personal
MESTRE Daniel Garcia Objectiu de la Sessió
Avaluar els progressos aconseguits de l’alumnat durant la unitat didàctica

MATERIAL Pilotes de malabars, Pilotes varies

T 10’ ACTIVITATS INICIALS Mesures i suports

 Expliquem en que consistirà l’avaluació

 Tindran espais de joc lliure per poder practicar allò que s’ha treballat a la unitat didàctica.
 Repassarem els indicadors d’avaluació abans de començar.
 Tindrem un espai específic per avaluar a l’alumnat per parelles.

T 35’ ACTIVITATS DE DESENVOLUPAMENT Mesures i suports

 Indicadors d’assoliment:

1. Llença i rep amb precisió tant amb la mà dreta com amb l'esquerra.
2. És capaç de llençar la pilota de malabars per sota d’una cama i agafar-la amb la mateixa mà.
3. Es capaç de conduir una pilota amb els peus mentre realitza llançaments i recepcions amb la
mà dominant
4. Llença i agafa dos objectes (Columna)
 Simultàniament amb dues mans
 Alternativament amb dues mans
5. Realitza malabarismes amb dues pilotes a la vegada i una sola mà.
 Doble columna amb una mà
 Doble columna descrivint cercles

“L’alumnat disposarà dels fulls orientatius per realitzar les diferents activitats”

T 15’ ACTIVITATS DE SÍNTESI Mesures i suports

- Recollir el material

- Comentari de la sessió

- Higiene personal
Saltar a la comba

1r.- Estàtics 2n.- Corrent 3r.- A un banc suec


Caminar per sobre d’un banc suec llençant i agafant una pilota

1r.- Mà dreta 2n. - Mà esquerra


Conduir la pilota de futbol, entre cons, mentre fas llançaments amb la mà

1r.- Mà dreta 2n.- Mà esquerra


Llençar la pilota de malabars per sota d’una cama i agafar-la

1r.- Mà dreta i agafo amb l’esquerra 2n.- Mà esquerra i agafo amb la dreta
Llençar i agafa dos objectes amb dos mans

1r.- Al mateix temps 2n.- De forma alternativa


(doble columna) (doble columna alterna)
Llençar i agafar dos objectes creuant-los a la alçada dels ulls

1r.- Al mateix temps 2n.- Primer un i després l’altre


(doble arc simultani) (doble arc altern)
Fer malabars amb dues pilotes i una mà

1r.- Doble columna amb una mà 2n.- Fent moviments circulars

Moviment de la mà Moviment de la mà
Llença la pilota per l’esquena amb una mà i l’agafa amb l’altra

1r.- Amb la dreta i agafa l’esquerra 2.- L’esquerra i agafa la dreta


5è UD2 Malabars I Assoliment Excel·lent (2) Assoliment Notable (1.5) Assoliment Satisfactori (1) No Assoliment (0)
Té bona precisió llençant i
Té bona precisió llençant i Té bona precisió llençar i No té precisió llençant i
Llença i rep amb precisió agafant una pilota de
agafant una pilota de agafar una pilota de agafant una pilota de
tant amb la mà dreta com malabars amb la ma
malabars amb cadascuna de malabars només amb la ma malabars amb cap de les
amb l'esquerra. dominant i li costa una mica
les mans. dominant dues mans.
amb la no dominant.
És capaç de llençar la pilota
És capaç de llençar la pilota És capaç de llençar la pilota
de malabars per sota d’una Li costa llençar la pilota de No es capaç de llençar la
de malabars per sota d’una de malabars per sota d’una
cama i agafar-la amb la malabars per sota d’una pilota per sota la cama o en
cama i agafar-la amb la cama i agafar-la amb la
mateixa mà en totes les cama i agafar-la amb la tot cas agafar-la amb la
mateixa mà. mateixa mà en la majoria
ocasions mateixa mà. mateixa mà.
d'ocasions
Es capaç de conduir una Es capaç de conduir una
Li costa conduir una pilota
Es capaç de conduir una pilota de futbol amb els peus pilota de futbol amb els peus No es capaç de conduir una
de futbol amb els peus
pilota amb els peus mentre amb total fluïdesa mentre amb bastant fluïdesa mentre pilota amb els peus mentre
mentre realitza llançaments i
realitza llançaments i realitza llançaments i realitza llançaments i llença i rep un altra de
recepcions amb una pilota
recepcions amb la mà recepcions amb una pilota recepcions amb una pilota malabars amb la mà
de malabars sense que li
dominant. de malabars sense que li de malabars sense que li dominant.
caigui al terra.
caigui al terra. caigui al terra.
Llença i agafa dos objectes
(Columna) Llença i agafa simultània i Llença i agafa simultània i
Li costa llençar i agafar No és capaç de llençar i
1. Simultàniament amb dues alternativament dos alternativament dos
simultània i alternativament agafar simultània i
mans. objectes (Columna) en totes objectes (Columna) la
dos objectes (Columna) alternativament dos
2. Alternativament amb dues les ocasions majoria de vegades
objectes (Columna)
mans.
Realitza malabarismes amb
dues pilotes a la vegada i
Fa malabarismes amb una Fa malabarismes amb una Fa malabarismes amb una No es capaç de fer
una sola mà.
mà llençant dues pilotes a mà llençant dues pilotes mà llençant les pilotes d’una malabarismes amb dues
1. Doble columna amb una
diferents velocitats sense d’una forma progressiva amb una i lentament sense pilotes de malabars a la

que li caiguin al terra. sense que li caiguin al terra. que li caiguin al terra. vegada amb una sola mà.
2. Doble columna descrivint
cercles

You might also like