Professional Documents
Culture Documents
5 клас. І семестр
5 клас. І семестр
Роль книги в
сучасному житті
Мета: донести до свідомості учнів, що література й фольклор — скарбниця духовних багатств
людства; показати роль книги в житті людини; розвивати інтерес до пізнання світу через читання
художньої літератури; виховувати позитивні якості характеру на основі загальнолюдських цінностей.
Обладнання: книжкова виставка творів світової літератури для дітей, карта світу, бібліотечні
формуляри учнів.
Перебіг уроку
Слово вчителя
— Погляньте на карту світу. Скільки різних країн,
яка різноманітна місцевість! Тут рівнини й гори,
суша і ріки та моря, ліси й пустелі, крижані
простори й спекотні, непрохідні джунглі. До речі,
і народи, які населяють ці краї, за зовнішністю,
мовою, побутом, звичаями та традиціями також
різняться. А що об’єднує ці народи? (Матінка-
Земля, праця, любов, добро і навіть зло, що інколи
чиниться; прагнення до краси й творчості)
Світова література створена мовами різних народів. Тому не кожен може з нею
ознайомитися мовою оригіналу. Є люди, які володіють кількома мовами; їх називають
поліглотами. Таким, наприклад, був український учений, письменник Агатангел
Кримський: він знав 60 мов. Щоб переклад зберіг усю красу й художні якості
першоджерела, необхідно знати добре не лише мову, а й звичаї, традиції, характер
народу, з мови якого він робиться. Адже існують деякі вислови, поняття, які дослівно
перекласти не можна. Тому перекладач є ніби співавтором перекладеного ним
художнього твору. Особливо це стосується віршів. Отже, є автор і перекладач,
оригінальний твір і переклад.
2. Слово вчителя
— У сиву давнину, коли люди ще не знали письма, існувала усна народна творчість —
казки, легенди, загадки, прислів’я, приказки, пісні тощо. Так люди намагалися описати
навколишню красу, прагнули передати дітям свої мрії та сподівання, моральні закони та
правила співжиття, урешті-решт, вироблену віками життєву мудрість. Усну народну
творчість називають ще англійським словом фольклор.
— Усього три століття тому люди здогадалися записувати народні казки, легенди, пісні
та інші види фольклору й вивчати їх. Виявилося, що це — невичерпне джерело народної
мудрості, справжня скарбниця образів, думок, художніх прийомів не лише для
письменників, а й для всіх читачів.
Наш предмет називається «зарубіжна література», де поєднуються різні національні
літератури. Вперше поняття «світова література» придумав німецький поет ХІХ століття
Гете, який уважав, що між різними літературами народів світу існує певна єдність, вони
мають розбіжності й разом з тим деякі спільні закони свого розвитку.
Мета: дати поняття про фольклор, прислів’я, приказки, загадки як малі жанри фольклору, пісні та
їхні характерні ознаки ; учити вдумливо, виразно їх читати, тлумачити переносне значення;
розвивати навички влучно й образно висловлювати свої думки; виховувати на гуманістичних цінностях,
утілених у світовій усній народній творчості .
Обладнання: флеш-картки, ілюстрації, таблиці
Перебіг уроку
Слово мудрості дорожче від золота.
Демокріт
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Бесіда.
Представлення учнями чек-листів «Моя книжкова полиця».
Словникова робота. Фольклор (англ. folk — народ, люди і lore — мудрість, знання),
або усна народна творчість, усна народна словесність, народнопоетична творчість,
— сукупність творів колективного походження, що виникли в глибоку давнину,
існували в усній традиції як утілення народних уявлень (про світ, природу, моральні
якості та ін.) та ідеалів.
«Хмаринка слів».
Перебіг уроку
Око бачить далеко, а розум – ще далі.
Українське прислів’я
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Бесіда.
— Дайте визначення поняття «фольклор». Назвіть його
основні ознаки.
— Які фольклорні жанри ви знаєте? Стисло їх
охарактеризуйте. Наведіть приклади.
Учитель. «Розмова без приказки, як м’ясо без солі»,— говорять африканці. Дійсно,
влучне, дотепне слово часто може покласти початок цікавій жвавій розмові. але прислів’я
й приказки необхідно вміти вживати доречно, відповідно до їх прямого та переносного
змісту, щоб випадково не образити співрозмовника. це й буде завданням нашого уроку,
адже, як слушно зазначають англійці, «добрі слова лікують, погані — вбивають». Якщо
ви уважно читали статтю підручника, то помітили, що прислів’я багатьох народів
повторюють одну й ту саму думку, стверджують одні й ті самі істини. чому так буває, ми
теж поміркуємо на уроці.
Виконання
інтерактивних вправ
Приказка та її значення
https://learningapps.org/watch?v=puw33jd5v17
V. Домашнє завдання
Прочитати С. 18-19, закінчити роботу над твором за прислів’ям.
Мета: ознайомити з поняттям казки як жанру фольклору, різновидами казок, їх виконанням
та особливостями; розвивати інтерес до читання казок, зв’язне мовлення учнів, уміння
обґрунтовувати свої твердження; виховувати прагнення
до пізнання, самовдосконалення.
Обладнання: збірки казок народів світу, ілюстрації до них; таблиця «Різновиди казок».
Перебіг уроку
Словникова робота
Мандрівні сюжети — це спільні, однакові історії, пригоди, які
зустрічаються у фольклорі різних народів
Мета: завершити цілісний аналіз індійської народної казки "Фарбований шакал", з'ясувати її філо-
софський сенс, розкрити причини популярності казкового сюжету про фарбованого лиса
(шакала) у різних народів світу; здійснити аналіз образу шакала як втілення облуди, брехні,
відступництва від свого роду; поглибити розуміння сутності й призначення казкової алегорії
Обладнання: тексти індійської народної казки "Фарбований шакал", поеми І. Я. Франка "Лис
Микита" та поеми Й. В. Гете "Рейнеке Лис", фрагменти мультиплікаційного фільму "Лис
Микита", створеного за однойменною поемою І. Я. Франка.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й завдань
уроку, запис теми до робочих
зошитів
Літературний диктант
- Який народ створив казку
"Фарбований шакал"? (Індійський
народ.)
- До якого різновиду народних
казок належить казка "Фарбований
шакал"? (До казок про тварин.)
- Як звали шакала? (Чандарава.)
- Де він жив ? (У лісі )
- Чому він вскочив у чан з фарбою? (Рятувався від переслідування собак
- Якого кольору став шакал після фарбування? (Синього кольору.)
- За кого він себе видав переляканим звірам? (За божого посланця. )
- На яку посаду шакал призначив лева? (Головного радника.)
- Чим мав займатися вовк? (Вартовий біля входу.)
- Ким стала пантера в уряді Фарбованого шакала? (Хранителька скриньки.)
- Що мав робити тигр? (Він був у шакала постільничим.)
- Яким чином фарбований шакал себе видав? (Він завив по-шакалячому.)
- Яким був кінець шакала? (Його роздерли на шмаття ошукані ним звірі.)
- До якої відомої збірки індійських народних казок увійшла казка "Фарбований
шакал"? (До збірки "Панчатантра".)
Мандрівні сюжети — це
спільні, однакові історії,
пригоди, які
зустрічаються у фольклорі
різних народів
Головною причиною
виникнення та
розповсюдження"мандрівних
сюжетів"є те, що різні народи
світу мали на первинних
етапах розвитку суспільства сжожі уявлення про добро і зло, любов і ненависть,
щастя і горе, розум і дурість, про стосунки між людьми і таке інше. Порівняйте:
подібним чином у фольклорі різних народів світу за допомогою прислів'їв та
приказок висловлювалася по- різному одна й та ж сама думка. Примітка: гіпотеза
— наукове припущення, достовірність якого на даний момент ще не доведена.)
Мета. Дати уявлення учням про специфіку японської народної культури, ставлення японців до
природи, їхні моральні цінності; розкрити національний колорит японської казки «Момотаро,
або ХлопчикПерсик»; розвивати вміння та навички виразного читання, характеризувати образ
персонажа, давати йому власну оцінку, виявляти національні особливості твору; виховувати
інтерес до культури інших народів.
Перебіг уроку
Той, хто від землі й води, повинен
служити землі й воді.
Японське прислів’я
I. Підготовка до сприйняття навчальної теми.
1. Вступне слово вчителя.
— Японія знаходиться дуже далеко на схід від України. Сонце там встає раніше від
нас на 8–9 год. Якщо навіть летіти туди швидкісним літаком, то потрібно 10–12 год,
щоб дістатися до цієї країни, яка побудувала сучасний і високотехнологічний світ
на 7000 островах. Незважаючи на віддаленість Японії та її острівне положення, у
цій державі є поняття, що об’єднують японців у єдине ціле протягом багатьох
століть. Це дбайливе ставлення до природи і до своїх національних традицій. У
всьому світі відомо, що в японців є свята милування квітами, деревами. Вони
оберігають кожну рослину, яка росте в їхніх містах. А ще японці віддають шану
своїм давнім традиціям, серед яких важливе місце посідає усна народна творчість,
у якій утілено мораль японців та їхні уявлення про світ.
ІV. Підсумок.
Завдання. Створи кросворд. До поданих відповідей підбери запитання за змістом
казки.
К І М О Н О
ІV. Домашнє завдання Я П О Н І Я
М А В П А
Поясни назву казки. Як пов’язана назва із традиціями С О Б А К А
японців? О С Т Р І В
Уяви себе репортером та напиши статтю про щасливе
Ф А З А Н
повернення Момотаро додому.*
П Е Р С И К
С О Н Ц Е
Тема.
Мета: ознайомити учнів з короткими відомостями про Китай, його культуру, допомогти
дітям усвідомити головну думку казки про чарівну силу мистецтва, дослідити значення
фантастичних елементів у казці; розвивати образне та логічне мислення; формувати навички
виразного читання, характеристики героїв; виховувати естетичний смак, потяг до прекрасного
і прагнення долати перешкоди на шляху до успіху.
Перебіг уроку
І. Актуалізація опорних знань.
Бесіда
- Що таке народна казка?
- Які є типи фольклорних казок?
- Перечисліть ознаки чарівної казки.
- Як побудований сюжет чарівної казки?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Наша подорож казками народів світу триває. Сьогодні ми помандруємо до
далекої країни, яку часто називають Піднебесною, поринемо у дивовижний світ
Давнього Китаю. Саме тут, у глибині століть, була створена казка про бідного
хлопчика Маляна та його чудовий пензлик, який творив справжні дива. Що це були
за дива? Хто такий Малян? Що таке справжнє мистецтво? Відповіді на ці запитання
ми будемо шукати на сьогоднішньому уроці.
Мета: ознайомити учнів зі збіркою арабських на-родних казок "Тисяча й одна ніч" у цілому та
циклом ка-зок "Синдбад-Мореплавець", що входить до цієї збірки; показати особливості збірки, в
якій казки об'єднані завдяки оповідачці Шахразаді; розкрити специфіку сюжетотворення казок
"Тисяча й однієї ночі"; дати загальну уяву про подорожі Синдбада та детально проаналізувати
історію його третьої мандрівки; розвивати учнівське вміння цілісно сприймати твір та
детально досліджувати ключові моменти та епізоди; вчити п'ятикласників повільному
вдумливому прочитанню й осмисленню текстів.
Обладнання: збірка арабських народних казок "Тисяча й одна ніч"; схема мандрівок Синдбада-
Мореплав ця; фрагмент з екранізації "Пригоди Синдбада-Мореплавця" (сутичка з драконом або
сутичка з людожером), Презентації «Мандрівка в Давню Аравію», «Пригоди Синдбада».
Перебіг уроку
"Розповідай мерщій!"— вигукнув цар,
і Шахразада почала нову казку.
Казки "Тисяча й однієї ночі"
I. Організаційний момент. Актуалізація опорних знань учнів.
Інтерактивна вправа «Пензлик Маляна»
https://learningapps.org/5475708
Прочитати С. 62-67.
Переказувати третю подорож Синдбада, від імені героя розповісти про його
пригоди*, скласти сенкан «Синдбад»
Тема.
Мета: розкрити зміст і головну думку казки; зацікавити творчою спадщиною братів Грімм;
удосконалювати навички виразного, вдумливого читання, переказу фольклорних творів;
розвивати усне мовлення школярів; виховувати працелюбність та доброту, шанобливе
ставлення до культури інших народів.
Обладнання: портрети братів Грімм, збірки їхніх творів, ілюстрації до них.
Перебіг уроку
Завдання.
V. Домашня робота
Тема.
Перебіг уроку
I. Мотивація навчальної діяльності школярів. Актуалізація опорних знань
учнів.
Літературний диктант
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=1026f88a986a&fbclid=IwAR0FRmLqgQKs
NSMdXNzGTzlZYx40aGksGnnRJLuOOtbCKFOn3e7iTeTlNnI
історію героїні.
Завдання. Із хмарки слів обрати риси характеру пасербиці й рідної доньки.
ІV. Підсумок.
V. Домашнє завдання
Скласти оповідання про те, яким було подальше життя дівчат-сестер.
Тема.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда:
— Дайте визначення фольклору.
— До якої групи фольклорних жанрів належить казка?
— Які казки називаються народними?
— Пригадайте, які народні казки ви читали. Назвіть їхні особливості.
— Яких "чарівних помічників", що діють у народних казках, ви знаєте?
— А чи можете ви назвати прізвища письменників- казкарів?
Бесіда.
— Де відбувається дія? Що таке
лукомор'я? Знайдіть у тлумачному
словнику визначення та запишіть у
зошити.
— Як ви думаєте, чому автор обирає для дії саме таке місце?
— Якими ви уявляєте собі персонажів вступу : кота ученого, Бабу Ягу, Кощія,
русалку, богатиря?
— За допомогою яких художніх засобів поет створює казкову картину?
— Спробуйте висловити головну думку, закладену Олександром Сергійовичем
Пушкіним у зміст вступу до поеми "Руслан і Людмила".
(У вступі до поеми "Руслан і Людмила" О. Пушкін уславив народну казку, її чарівний
світ.)
V. Рефлексія.
3
2 6 8
1 10 11
12
По горизонталі
1. Бліда казкова істота, що полюбляє спати у гіллі
4. Транспортний засіб Баби Яги
5. Країна, запахом якої просякнуті казки Пушкіна.
10. Вояк на чолі з морським дозорцем.
12. Те, що втримує вченого кота біля дуба.
По вертикалі
2. Той, хто полонив грізного царя
3. Місце народження поета.
6. Прізвище поета.
7. Цар, який чахне над златом
8. Повелителька бурого вовка.
9. Кількість вояків, які вийшли з морських хвиль
11. Де тужить царівна
По горизонтали: По вертикали:
1. русалка 2. королевич
4. ступа 3. москва
5. лукомор'є 6. пушкін
10. витязь 7. кощей
12. ланцюг 8. царівна
9. тридцятьтри
11. темниця
Мета: дати поняття про специфіку віршованої мови, ритм та риму на матеріалі вступу до
поеми О. Пушкіна "Руслан і Людмила"; удосконалювати навички текстуального аналізу за
допомогою введення елементів порівняння оригіналу і перекладу; розвивати навички виразного
читання віршованих творів: розстановку пауз, логічних наголосів, дотримання темпу і тембру
читання; розвивати пам'ять, увагу, вміння оцінювати власну виразність читання та читання
товаришів.
Обладнання: малюнки учнів до вступу до поеми О. Пушкіна "Руслан і Людмила", текст вступу
до поеми "Руслан і Людмила.
Тип уроку: урок узагальнення та контролю.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Вступне слово вчителя, мотивація навчальної діяльності.
На попередньому уроці ми поринули в дивовижний світ народної казки, який постав перед нами
з погляду видатного російського поета Олександра Сергійовича Пушкіна. Данина любові і
поваги до народної творчості сповнює вступ до поеми "Руслан і Людмила". Наступна наша робота
буде вже пов'язана з літературними казками. Першою серед них стане "Казка про мертву царівну
та сімох богатирів" О. Пушкіна. Пропоную попрацювати над твором мовою оригіналу, щоб краще
зрозуміти зміст казки та насолодитися чарівністю авторської мови. А щоб ви були готові до
виконання цього нелегкого завдання, адже "Казка про мертву царівну та сімох богатирів"
написана віршами, сьогодні ми не тільки перевіримо, як гарно ви вмієте читати напам'ять вірші,
а й дізнаємося про деякі таємниці перекладу, про те, чим віршована мова відрізняється від
прозової, в чому полягає секрет її музичності. Спробуємо опанувати найважливіші секрети
виразного читання віршованих текстів.
Висновок. Перекладачеві М. Терещенку вдалося зберегти зміст оригіналу, його ритм і рими,
передати відповідний настрій, захоплення автора народною казкою.
Переклади мають велике значення у долученні читачів різних країн до кращих взірців
національних літератур, що ввійшли до скарбниці світової літерату¬ри. Але передати
стовідсотково точно авторський текст засобами іншої мови неможливо. Робота пере¬кладача
копітка, відповідальна й творча. Він повинен добре знати не тільки мову, а й особливості того
твору, який перекладає. Не завадило б знати декілька мов і нам, читачам, щоб насолоджуватися
спілкуванням з письменником через його твори мовою оригіналу.
Мета: розкрити смислове навантаження «Казки про мертву царівну і сімох богатирів»,
наблизитися до розуміння авторського задуму; розкрити близькість казки Пушкіна до усної
народної творчості та її новаторську сутність; розвивати вміння учнів висловлювати своє
враження про твір, добирати з тексту важливі фрагменти й цитати для розуміння як усього
тексту, так і окремих образів; вчити п'ятикласників сприймати художній текст як цілісну
єдність, бачити в ньому роль мовних засобів зображення, використаних автором; розвивати
логіку й образність мислення, вміння бачити головне (домінанту) і художню деталь; закладати
основи літературознавчого аналізу тексту на основі навчального діалогу; сприяти вмінню
розмежовувати добро і зло, незважаючи на те, який вигляд воно має.
Обладнання: портрети О. Пушкіна в дитячому і зрілому віці; виставка книг, що представляє
різні видання великого російського поета; фагменти мультфільмів «Казка про мертву царівну і
сімох богатирів» та «Білосніжка і семеро гномів».
Перебіг уроку
Сказка ложь, да в ней намёк,
Добрым молодцам урок!
О. Пушкін
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Казки дитинства назавжди увійшли в життя О. С. Пушкіна. Дивовижні оповідачки,
Орина Родіонівна - нянечка - та Марія Олексіївна - бабуся, перелили в душу дитини
свою любов до давнього світу казкової мрії. Ставши дорослою людиною, відчувши
в собі талант творця, Олександр Сергійович Пушкін із захопленням працював над
створенням власних казок, використовуючи народні сюжети та мотиви, творчо їх
переробляючи, наповнюючи новим змістом. (Звертається увага на портрет
Пушкіна роботи Тропініна або Крамського.) Звернувшись до казки, великий поет
прагнув показати в ідеальній художній формі своє уявлення про добро і зло, про
мрію, про високе й нице, про щирість та підступність, про заздрість і
безкорисливість, про любов і ненависть. Адже всі ці поняття з найдавніших часів
хвилюють людську душу.
Робота з епіграфом
— Що ж мав на увазі великий Пушкін, написавши слова: «Сказка ложь. Да в ней
намёк, добрым молодцам урок!»? (створення проблемної ситуації).
Отже, тема уроку - О. Пушкін. Система образів «казки про мертву царівну і сімох
богатирів»
IІІ. Робота над темою уроку
Сьогодні ми маємо надзвичайну можливість наблизитися до розуміння
літературної казки саме у тому вигляді, у якому створив її автор.
— Яка роль у казці королевича Єлисея? Стисло передайте, яким був його шлях
до втраченої нареченої? Як ви гадаєте, чому він запізнився? Чому ніхто з людей не
допоміг королевичу у його пошуках?
— Яку роль мають звертання Єлисея до сил природи? Перегляньте фрагмент
мультфільму, що зображує пошуки королевичем Єлисеєм царівни. Що вам
відкрилося завдяки перегляду фрагмента?
— Що, по-вашому, повернуло царівну до життя?
— Доведіть, що фінал казки Пушкіна побудований відповідно до традицій
народної казки. Які риси фольклорної казки наявні у творі? Висновки аргументуйте
прикладами з тексту.
— Чому Пушкін назвав свій твір «Казка про мертву царівну та сімох богатирів»,
адже царівна залишилася живою?
V. Домашнє завдання
Мета: розвивати образне мислення, творчі здібності , здатність сприймати різні види мистецтв .
Виховувати любов до художнього слова , формувати інтерес дітей до класичного мистецтва ; в
моральному аспекті орієнтувати на загальнолюдські цінності та ідеали.
Перебіг уроку
- "Сказка – ложь, да в ней намек, добрим молодцам урок " . Ці слова належать А.С.
Пушкіну .
- Як ви розумієте ці слова?
( Казка завжди чомусь вчить , багато в ній казкового , вигаданого , але вона мудра
і повчальна ) .
Висновок вчителя:
- У перших же фразах казки звучать два головні мотиви твору і взагалі творів
Андерсена. Мотив світлої радості , пов'язаної з очікуванням дива. Мотив смутку ,
печалі , від розуміння короткочасності , крихкості дива
Висновок: Ось це " чудное мгновенье " і є щастя. Таке щастя дається недарма , не
приходить саме. Його потрібно заслужити, вистраждати, пройти через спокусу,
перемогти зло і гідно витримати випробування.
VI . Домашнє завдання .
Переказувати казку. Намалювати ескіз пам'ятника Андерсену і пояснити свій
вибір*.
Тема. Усний переказ епізодів казки Андерсена «Непохитний олов’яний
солдатик
Мета: вчити творчо переказувати епізод прочитаного твору; закріпити знання змісту казки; розвивати
зв'язне мовлення, творче мислення учнів, їх фантазію, уяву; формувати творчу гуманну особистість.
Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
Перебіг уроку
Мета. Поглибити знання тексту казки, вчити спостерігати за душевним станом персонажів,
розкрити головну думку казки, вдосконалювати навички складання порівняльної
характеристики, виховувати "вічні цінності": співчуття, вміння дружити, прийти товаришеві
на допомогу, почуття відповідальності за свої вчинки.
Перебіг уроку
І. Актуалізація опорних знань.
- Щотаке казка?
- Що називається літературною казкою?
- Чим літературна казка відрізняється від народної?
- Чому вчать казки?
- Який головний конфлікт казки?
Учитель. Казка Андерсена одна з найкращих казок, вона - справжній скарб для
дітей і дорослих. З чого починається ранок? Дуже часто з дзеркала. А чи пам'ятаєте
ви дзеркало троля? Що це за дзеркало?
Отже, гарна річ в руках лютого троля стає небезпечною. Його скалки розлетілися
по всьому світу. В народі кажуть, що розбити дзеркало - до нещастя. Так і
трапилось, і скалки розлитілись по всьому світу, можливо, десь блукають і у
нашому класі. А чи не потрапила у ваші серця скалка чарівного дзеркала?
Подивіться один одному в очі, посміхніться, і будемо вважати, що серед нас немає
таких.
Як ви помітили, на партах у нас сніжинки і троянди.
- Що красивіше?
- Назвіть епізоди, в яких згадуються троянди.
- З якою метою обидві сім'ї посадили троянди?
Краса - безкорисна. Її найвеличніша мета - дарувати радість людям. Мабуть,
недарма автор порівнює обличчя Герди з трояндою, підкреслюючи, що краса її
вчинків безкорисна.
- Знайдіть опис зовнішності Снігової Королеви.
(Висновок: Вона вродлива, але холодна.)
Рекламна пауза.
- Ви втратили силу в себе і свої сили?
- Ви дуже втомилися?
- Вам здається, що зло переможе?
- Зверніться до казки "Снігова Королева", і маленька Герда та її друзі допоможуть
Вам!
Асоціативний диктант.
- Які слова відповідають характеру Герди, а які Снігової Королеви? (Під час
відповідей учні піднімають троянду, або сніжинку.)
Доброта, холод, зло, краса, бездушність, теплота, крига, радість, чаклунство,
троянди, смерть, весна.
Домашнє завдання.
Прочитати С. 97 - 107
Тема.
Мета: познайомити дітей з відомостями про Оскара Уайльда, допомогти краще засвоїти
ідейно-художній зміст казки, познайомити з героями, їх характеристикою; розвивати усне
мовлення, уяву та образне мислення; прищеплювати учням поняття про справжню красу, її
ознаки та місце в житті людини.
Обладнання: політична карта світу, портрет О.Уайльда.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Перебіг уроку
Довідка: краса, казкова врода, знаменитий рід, шляхетний рід, Зірка, Місяць,
Сонце.
V. Домашнє завдання.
Прочитати С. 108-115. Скласти план казки* або намалювати квітку, з якою у вас
асоціюється хлопчик-зірка (пояснити свій вибір).
Тема. «
Мета уроку: вчити дітей аналізувати прочитаний твір, розкрити поняття внутрішньої і зовнішньої
краси, показати в чому полягає справжня краса людини, розвивати асоціативне мислення, навички
переказу тексту ; виховувати доброту, милосердя, прищеплювати учням поняття про справжню красу.
Обладнання: портрети О. Вайльда, його твори; намальовані сніжинка, жаба,
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Перебіг уроку
(Сл. 9)
Учитель. Давайте прослідкуємо за змістом, як змінюється зовнішність хлопчика і
якого значення цьому надає автор. Знайдіть у тексті портрет Хлопчика-зірки.
Зачитайте.
- Чи викликає у вас захоплення, замилування ця блискуча краса героя? (Ні, вона
яскрава, але якась штучна, фальшива. Вона ніби насторожує, що щось тут
негаразд. Його краса нежива. Автор не випадково у його портреті поєднує ознаки
слонової кістки, пелюсток нарциса і троянди та фіалки. Такий букет при всій
яскравості і вишуканості його компонентів ніколи не буде довершеним
гармонійним цілим. Пахощі нарциса (легенда про Нарциса — надмірного
самолюбця) та фіалки (своїм ароматом здатна викликати задуху або майже
наркотичний сон) здатні згубити красу троянди. Автор поєднує те, що в природі
ніколи не буває поряд, а за законами естетики взагалі є грубим порушенням
поняття краси і гармонії.)
(Сл. 15)
-Хлопчик – зірка – ваш ровесник. Уявіть, що він прибув до нас у клас. Хто з ним
сяде з вас?
- Яку рису власного характеру виявили ви?
V. Домашнє завдання
(Сл. 16)
Написати листа-пораду Хлопчику-зірці або проілюструвати епізод казки.
Тема. «
Мета уроку: виділити найголовніші епізоди, де йдеться про шлях героя від жорстокості до набуття
справжньої краси і добра; розвивати вміння виділяти головне в характеристиці героя; виховувати
любов до матері, добро.
Обладнання: портрет О.Уайльда, ілюстрації до казки.
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.
Перебіг уроку
Складання схеми.
Робота з образоном.
- Який шлях пройшов Хлопчик-зірка, щоб повернути собі гарну зовнішність?
- Розкажіть, як герой шукав матір? Чому він «ніде ніколи не зустрів ні любові, ні доброзичливості,
ані милосердя»? («Світ повівся з ним так само, як він чинив у дні своєї гордині»)
- Хто допомогає Хлопчику-зірці виконувати завдання злого чаклуна? Чому?
- Чому хлопчик віддав золоті монети прокаженому? Яких нових рис характеру набуває герой?
(«Твоя біда гірша ніж моя» - говорить хлопчик. Настало остаточне усвідомлення становища
іншої людини, з’явилося співчуття.)
- Коли і чому краса повернулася до Хлопчика-зірки?
Мета: перевірити рівень засвоєння учнями знань з теми; розвивати уміння застосовувати набуті
знання практично; виховувати культуру писемного мовлення.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
V. Домашнє завдання
Виконати завдання 12 на С. 120
Тема. Джон Кітс. «Про коника та цвіркуна». Поетизація образу природи у
вірші, його ідей.
Мета: коротко ознайомити п'ятикласників з особистістю та творчим доробком англійського поета-
романтика,чиє коротке життя пройшло на межі XVIII— XIX століть, зробити головний акцент на
втіленні теми природи у творчому доробку митця; здійснити текстуальний аналіз вірша Джона Кітса
«Про коника і цвіркуна», використавши можливості компаративістики; розширити учнівське уявлення
про художні світи поетичного твору та систему художніх засобів, використаних автором; розвивати й
вдосконалювати навички виразного осмисленого читання віршованих творів; виховувати любов до
природи, до всього живого.
Обладнання: портрет Джона Кітса, тексти вірша «Про коника і цвіркуна» в україномовних та російсько-
мовних перекладах, презентація, образон.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності
Словникова робота
Пейзаж — опис природи будь-якого незамкненого простору зовнішнього
світу.
Одним із видатних майстрів поетичного пейзажу є англійський письменник Дж.
Кітс. Він уважав, що поетичне слово наділене особливою силою і також має бути
природним, пов’язаним із життям людини, її внутрішнім і довколишнім світом.
З'ясуємо для себе, якою людиною був поет, що прожив таке коротке життя, чому
через декілька століть нам цікаві його твори, яке місце в його світосприйнятті
відігравало спілкування з природою.
Підручник с. - 122
Бліц-вікторина.
— Представником якої національної літератури є Джон Кітс? (Англійської.)
— Представником якого суспільного середовища був поет?(Він народився у
родині представника так званого «середнього класу». Батько був конюхом, що
після одруження став досить заможним власником кінного двору.)
— До чого Кітс виявив схильність у процесі навчання?(До літератури.)
— Хто був літературним кумиром Кітса? (Вільям Шекспір.)
— Яку світську професію мав Кітс? (Він був хірургом та фармацевтом.)
— Улюблені квіти Джона Кітса. (Фіалки.)
— Хвороба, що. стала причиною ранньої смерті поета та прокляттям усього роду
Кітсів. (Туберкульоз, сухоти. Хвороба бідняків.)
— В якій країні побував Кітс на лікуванні? (В Італії.)
— Що вам відомо про зображення на могильній плиті Джона Кітса?
(Це зображення ліри з розірваними струнами.) Що воно, по-вашому, символізує?
(Воно є символом передчасної смерті поета.)
Робота з образоном.
Словникова робота.
Вірш – цілісний текст, з
яскраво вираженими
людськими
почуттями,
настроями, думками.
III. Аналітичне дослідження вірша Джона Кітса «Про коника і цвіркуна»
С. 124 (+ презентація)
Узагальнення вчителя.
— Джон Кітс у своєму вірші змалював конкретні слухові образи, кожному з яких
протиставив протилежне звучання: спів птахів —мовчання птахів; довгий танок
коника — перерва в співі; голоси літа — мовчання зими. Звукові образи літа
протиставлені образам мовчання, пов’язані із зимовим періодом природи. Лише
пісня цвіркуна не має протиставлення. Коли замовкає серед зимового мовчання
цвіркун, у пам’яті починає звучати пісня коника. Остання пара звукових образів
увиразнює основну думку вірша Дж. Кітса про те, що «поезія землі не вмре ніколи».
V. Підсумок.
VI. Домашнє завдання
Прочитати С. 124 – 125, опишіть картину літнього (зимового, весняного, осіннього)
дня (ранку,вечора)» (6–7 речень)*
Тема. Йоганн Вольфганг Гете. «Нічна пісня подорожнього». Зображення
взаємозв’язку різних сфер природи й людини в поетичному творі
Мета: здійснити текстуальний аналіз вірша Йоганна Вольфганга Гете «Нічна пісня
мандрівника», закцентувати увагу п'ятикласників на особливостях взаємозв'язків між описом
природи та станом людської душі; вчити п'ятикласників виразно читати віршований твір,
аналізувати його художні світи, характеризувати засоби художнього зображення природи у
поєднанні зі смислом твору; розвивати вміння відчувати та визначати настрій вірша та стан
ліричного героя, порівнювати віршовані та музичні пейзажі; поглибити знання учнів про художні
світи літератури - світ людини та світ природи, світ реальний та світ літератури;
працювати над поглибленням літературознавчих понять тема твору, головна думка, настрій,
провідний мотив, лірика, пейзаж, епітет.
Обладнання: портрети Й. В. Ґете, М.Ю. Лєрмонтова, фрагменти музичної п'єси Ф. Шуберта
за мотивами вірша Й. В. Ґете «Нічна пісня подорожнього», текст вірша Ґете у різних варіантах
перекладу.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення і запис теми уроку
Ми продовжуємо працювати в просторі великої теми курсу світової літератури у 5
класі «Природа і людина». Сьогодні ми переносимося до Німеччини XVIII століття,
де створював свої поетичні шедеври видатний німецький поет, письменник,
мислитель Йоганн Вольфганг Ґете. Це наше перше знайомство з видатним митцем,
чиї творчі здобутки увійшли до скарбниці світової літератури. Йому належить і
саме поняття «світова література».
Робота з флеш-карткою.
Робота зі схемою
Завдання. Використовуючи хмаринку
слів, записати «Нічну пісню
подорожнього» у перекладі Григорія
Кочура.
Словникова робота
Тема — коло подій, життєвих явищ, змальованих у творі (тобто те, про
що йдеться в художньому творі); тема або низка тем розкриваються у
творі в органічному зв’язку з проблемою, яка з них постає й потребує
осмислення.
Ідея художнього твору — його провідна думка, емоційна спрямованість
(тобто те, що утверджується, проголошується митцем).
Тема та ідея становлять ідейнотематичну основу твору, яка вимагає відповідної
його побудови й художніх засобів утілення.
Учитель. Вірш Йоганна Вольфганга Ґете у свій час надихав не тільки поетів, але й
мав вплив на музикантів. Фрідріх Шуберт створив за мотивами вірша Ґете музичну
п'єсу. Ця мелодія була однією з улюблених видатного російського поета Михайла
Юрійовича Лєрмонтова. Саме музика Шуберта спонукала Лєрмонтова звернутися
до вірша Гете, за яким він і створив власну ліричну мініатюру «Из Гёте» (вірш більш
відомий під назвою «Горные вершины...»).
Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю німецького поета Г. Гейне; розвивати вміння
знаходити у творах описи природи, розкривати їхнє емоційне забарвлення, визначати
ставлення поета до природи, навички виразного читання поетичних творів; виховувати
вдумливого читача.
Обладнання: портрети Г. Гейне, його дружини, ілюстрації з весняними пейзажами, аудіозапис
вокального циклу Р. Шумана «Любов поета», тексти віршів.
Перебіг уроку
Словникова робота
Епітет — один із засобів поетичного мовлення, художнє означення, що
підкреслює характерну рису, визначальну якість предмета або явища,
збагачуючи його новим емоційним або смисловим нюансом; у ролі епітета
найчастіше використовується прикметник (інколи іменник). Епітет відповідає на
питання який? Епітети фольклорного походження, які закріплюють певні
значення за предметами і явищами, називаються постійними (жива вода, сіра
земля, хитра лисиця та ін.).
Метафора — один із засобів поетичного мовлення (художньої виразності),
уживання слів у переносному значенні на підставі подібності ознак
зображуваних предметів чи явищ; у ролі метафори може виступати будь-яка
самостійна частина мови (іменник, дієслово, прислівник тощо), слово або
словосполучення.
Словникова робота.
Символ - умовне позначення якого-небудь предмета, поняття або явища;
художній образ, що умовно виражає суть певного явища (хліб- сіль - символ
гостинності). Значення символу домислюється, тому його сприйняття залежить
від читачів. Символ багатозначний, дає велику свободу тлумачень.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Чи вмієте ви слухати природу? Чи прислухалися ви до шепоту вітру? Чи
здогадуєтеся, про що говорять квіти? Чи замислювались, про що співають птахи?
Давайте прислухаємося.
(Звучить фонозапис «Голоси птахів»).
Довідкове бюро.
Ернест Сетон-Томпсон народився в Англії у приморському містечку Саус-Шільдс у родині
судновласника. Він був наймолодшим із десятьох синів подружжя. Після того, як батьків бізнес
почав занепадати, Сетони-Томпсони були змушені емігрувати до Канади. Хлопчикові на той час
виповнилося шість років.
У Канаді батько вирішив стати фермером і купив ділянку землі, що була розташована серед лісу.
Саме на цій маленькій фермі серед канадських лісів Ернест Сетон-Томпсон знайомився з
природою, слухав захоплюючі розповіді мисливців, спостерігав за життям птахів, багато
читав, вів щоденник, малював у зошиті тварин та вирізьблював з дерева їхні фігурки.
Через деякий час родина переїхала до Торонто, де Ернест закінчив школу та колеж мистецтв.
Свою освіту талановитий юнак продовжував у Лондоні, Парижі, Нью-Йорку. Він багато
подорожував, вивчав фольклор індіанців та ескімосів. Але найбільшим його захопленням
залишилося назавжди вивчення життя тварин, незважаючи на те, що батько був проти того,
щоб його син став натуралістом.
Майбутній письменник присвятив усе своє життя вивченню природи і ніколи про це не
пошкодував. Його захоплення втілилося в літературній діяльності, яка принесла Ернесту
Сетону-Томпсону славу письменника-анімаліста. Ним написано близько сорока книг, які він сам
проілюстрував (досить рідко в світовій практиці зустрічаються приклади, коли сам
письменник виступає ілюстратором своїх творів). Перший твір , написаний Е. Сетоном-
Томпсоном про тварин, - це оповіданя «Життя лугового тетерука» (1883 рік). Головними
героями творів Сетона-Томпсона стали птахи і звірі. Він розповів про їхню поведінку правдиво і
точно, здебільшого користуючись власними спостереженнями.
У своїх творах письменник послідовно проводить думку, що людина становить єдність з
рослинним і тваринним світом, що знищення природних ресурсів завдає страшної шкоди усій
нашій планеті. (У сучасному світі збереження довкілля, тваринного і рослинного світу є однією
з глобальних проблем людства.)
VI. Підсумок.
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
- Що вас найбільше зацікавило і здивувало на уроці?
Перебіг уроку
Симпатія, яку відчуває людина
до всіх живих істот,
робить її справжньою людиною.
Альбер Швейцер
І. Актуалізація опорних знань.
Інтерактивна ситуація «Займи позицію».
— Доведіть або заперечте твердження: «Мені подобаються собаки, адже вони …»;
«Я відчуваю страх перед собаками, адже вони…»
Завдання. Складіть ланцюжок подій
першої частини оповідання «Снап, або
Історія бультер’єра» за ключовими
словами (проставте номери в кружечках)
Словникова робота
Оповідання — невеликий прозовий твір, у якому зображується якась подія
(чи епізод) із життя одного або кількох персонажів.
Проблемне завдання.
Ми вже знаємо історію Снапа. Наше завдання - з'ясувати, чому вона так
закінчилася, чи міг Снап вчинити інакше. Для цього треба усвідомити сенс усіх
вчинків і поведінки бультер'єра, порівняти його з іншими персонажами оповідання
і з'ясувати, що ж було головним у характері Снапа, чому його друг і господар не
продав би його за всі гроші мільярдерів Америки, чому старий Пенруф сказав:
«Краще б я втратив двадцять биків». Тож запрошую вас до розмови про Снапа.
— Як Снап з'явився у оповідача?
— Чому посилка була з написом «Небезпечно»?
— Як поводився Снап у перший день знайомства? Досліджуємо детально!
Вибудовуємо ланцюжок його поведінки!
— Як поводиться цуценя ще в клітці?(«буркотливе гарчання», «останнє слово
перед нападом», «грізно гарчав при кожному ударі по дошках»)
— Як цуценя збиралося поводитися далі? Його гарчання було тільки
попередженням? (Ні! Снап вирішив напасти відразу, і щойно клітка відчинилася,
він накинувся на людину, але заплутався лапкою у дроті, й це врятувало людину
від його укусів.)
— Чому цуценя було таким агресивним? Чи було воно сердите саме на цю
людину? (Дратівливість його була результатом перебування у клітці. Його
позбавили свободи, над ним вчинили насилля! І цуценя мало будь-що помститися,
неважливо кому!)
— Як ви вважаєте, чому так поводився маленький бультер'єр? (Хотів стати
господарем становища, змусити людину підкоритися, боятися його.)
— Чи вдалося це йому? Як? (Спочатку так! Загнав чоловіка на стіл; чатував на
його ногу, не відводячи очей; вважаючи людину лицеміром, поставився до неї з
презирством; у кімнаті й у ліжку людини поводиться як господар, диктує свою
волю зубами: не дозволяє ні поворухнутися, ні хропіти. І так до самого ранку!)
— Як людина оцінила поведінку цуценяти? Виокремте з тексту ключові слова.
(«Бісеня», «маленький деспот», за гарчанням оповідач передбачав, що у клітці
«тигреня», «повелитель».)
— Кого очікував побачити у клітці оповідач? А кого побачив? (Пекельну
машинку, скаженого тхора, «тигреня» (судячи з звуків), але у телеграмі від
шкільного товариша Джека була написана правда - в клітці був усього-на-всього
маленький бультер'єр.)
— Чому оповідач відразу відкрив клітку? (Був людиною рішучою й
«холоднокровною» (особливість представника фірми, що торгує залізним
товаром). «Як любитель собак вважав», що зможе «впоратися з будь-яким із них».)
— Як ви думаєте, чому людина поступилася на першому етапі? (Оповідач
вирішив приручати словом, поглядом, переконанням.)
— Як ви думаєте, чому оповідач не впокорював цуценя за допомогою хлиста?
{Було б ще гірше, він нажив би собі смертельного ворога.)
— Як ви вважаєте, чому вранці щеня дозволило людині встати, одягнутися,
розпалити камін, не погрожуючи їй зубами й не заганяючи на стіл?(Замерзло,
хотіло їсти. Власні незручності змусили його піти на деякі поступки.)
— Якими й чому саме такими були наслідки лікування способом «залишати без
сніданку»? (Спочатку знову агресія (подряпав двері), але ввечері охоче погодився
взяти трішки їжі з рук (голод — не тітка!), через тиждень - друзі, через три місяці -
не розлити водою!)
— Так чим же закінчилося протистояння цуценяти й людини? (Дружбою!)
— Яка риса Снапа була провідною? («... почуття страху було йому невідоме...»)
— Чи зупиняли Снапа невдачі? Кажуть - на помилках вчаться. Знайдіть
підтвердження в тексті. («Ніякий гіркий досвід не міг вселити в нього бодай крихту
обережності». «Він не знав, що таке страх. »)
— Чи тільки собак не боявся Снап? Перекажіть епізод його сутички з
хлопчаками.
— Як ви думаєте, чому оповідач говорить, що у Карнегі, Вандербілдта й Астора
(трьох американських мільярдерів) не вистачило б грошей, щоб купити у нього
маленького Снапа? (По-перше, Снап - «мій»! По-друге, друзів не продають!)
— Яким було ставлення до Снапа інших героїв твору? (Хлопчаки жбурляли в
нього камінням. Квартирна хазяйка оповідача : «мерзенний собака!» Гілтон
Пенруф: «гримуча змія!» Собаки, коні - сварився з усіма.)
VI. Підсумок.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент. Актуалізація опорних знань учнів
Складіть асоціативний кущ «Снап».
С–
Н–
А–
П–
IV. Підсумок.
Учитель. Автор знає і любить собак, але над усіма сильними й красивими
породами він підносить маленького бультер’єра — «білосніжний гумовий м’ячик».
Тема твору — відносини людини і природи. Жити за законами природи та в злагоді
з нею — загальна його ідея. Водночас письменник підкреслює красу й мужність
бультер’єра. Сцена прощання із Снапом нагадує суто людські стосунки, а слова
старого Пенруфа: «Ось це була сміливість — справжня сміливість!» —
сприймаються як характеристика справжнього друга і справжнього ватажка, а не
тварини. В оповіданні автор утверджує думку про те, що зміни на краще в
суспільстві можливі завдяки наявності лідера — чесного, сильного, сміливого,
який має надзвичайну силу волі й непохитний характер
V. Домашнє завдання.
Повторити С. 121-146. Підготуватися до контрольної роботи. Виконати тести на С. 149-151
Тема. Контрольна робота № 2. Людина і природа
Мета: перевірити рівень засвоєння учнями знань з теми; розвивати уміння застосовувати набуті
знання практично; виховувати культуру писемного мовлення.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент.
V. Домашнє завдання
Мета: поглибити знання учнів про драматичний твір, проаналізувати особливості образної системи
твору. Розвивати творчу уяву, абстрактне мислення, креативність, зв’язне мовлення, вміння давати
оцінку вчинкам героїв; удосконалювати навички аналізу художнього тексту, виразного читання
драматичного твору.Виховувати людяність, чуйність, доброту.
Перебіг уроку
І Організаційний момент
ІІ Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя. Новий рік – це час, коли трапляються дива, час, коли людина може підвести
підсумки прожитого року і скласти плани на майбутнє, час, коли мрії здійснюються. Саме
напередодні нового року ( в останній день старого і в перший день нового) відбуваються казкові
пригоди із героями казки С.Маршака «Дванадцять місяців», яку ми аналізуватимемо на
сьогоднішньому уроці позакласного читання.
5. Проблемне питання
- Чи змінили новорічні пригоди героїв казки?
6. Слово вчителя
Головним конфліктом п’єси є протистояння добра і зла.
Отож, давайте разом із вами з’ясуємо, хто з героїв позитивний, тобто належить до носіїв добра,
а хто – негативний ( носії зла). Для цього проведемо гру «Впізнай героя за малюнком» .
(Учні за малюнками визначають позитивних і негативних героїв, свою думку аргументують)
- Який прийом використав автор? (Антитеза –протиставлення).
7. Робота з текстом твору
Виразне читання в дійових особах окремого епізоду (Дія ІІ. Картина І)
8. Бесіда за прочитаним
- Який висновок можна зробити з цього уривка?
- Як баба і дочка ставляться одна до одної? А до пасербиці?
- Навіщо їм проліски?
- Чи віддячили вони дівчині за квіти?
- Як поводять себе у палаці?
- Яка розплата їх чекає?
9. Характеристика Пасербиці.
- Зачитайте, що говорять про дівчину сусіди.
- Яку оцінку дають їй місяці? (зачитати)
- Чи зрадила дівчина довіру місяців7?
10. Складання порівняльної характеристики (самостійна робота учнів)
Проблемне питання
- Чи змінили новорічні пригоди героїв казки? Відповідь підтвердити словами з тексту
Творча робота
Написання листа героям п’єси-казки.
Домашнє завдання
Твір-роздум «Чого мене навчила казка-п’єса С.Маршака «Дванадцять місяців»»