Cvjetko-Š.Ešić (Obrada)

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

PISMENA PRIRPEMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG ČASA

Predmet: Bosanski jezik i književnost


Nastavnik: Ena Neimarlija
Razred: VI (šesti)
Nastavna jedinica: Književnost: Šimo Ešić: “Cvjetko”
Tip sata: usvajanje novih znanja

Ciljevi:
Odgojni: razvijanje ljubavi i empatije prema životinjama, razumijevanje prijateljstva između
čovjeka i životinja, razumijevanje normi ljudskog ponašanja, izgrađivanje pozitivnih osobina
ličnosti
Obrazovni: umjetnička priča, kompozicija proznog djela (tema, fabula, likovi), hronološki
način kazivanja, likovi, sadržajna analiza, elementi izražajnog čitanja, uočavanje i imenovanje
pojedinosti u priči
Funkcionalni: razvijanje, izgrađivanje i formiranje perceptivnih, mentalnih i komunikativnih
sposobnosti
Nastavne metode i postupci: tekst-metoda, metoda usmenog izlaganja i razgovora, metoda
demonstriranja, kviz
Oblici jezičke i socijalne komunikacije: frontalni rad, grupni rad, individualni rad, igraonica-
maštaonica, igraonica-pričaonica
Nastavna sredstva pomagala: Čitanka 6, kreda, bilježnica, olovke, Tematska korelacija

UVODNI DIO:

♦ Jesi li imao/la priliku zbližiti se i igrati s nekom životinjom?


Kako se¸životinje umiljavaju ljudima? Opišite njihove pokrete glavom, repom…
Oponašajte njihovo glasanje.
Mogu li životinje biti čovjekov prijatelj?
♦ Kako pokazuju prijateljstvo?

GLAVNI DIO:

Najava teksta/ zapis na tabli


Šimo Ešić: “Cvjetko”
Šimo Ešić je rođen u selu Breze kod Tuzle. Objavio je desetak knjiga poezije i proze: „Vezena
torbica“, „Rudarev kućerak“, „Šta li mrda iza brda“, „Priče za laku noć“... Majstor je i
kazališnih predstava za djecu, a najpoznatije su : „Zeleni šeširić“, „Amela“, „Tajna sehare“...
Interpretativno čitanje teksta
Nastavnik/ca interpretativno čita priču ili pušta audio zapis.
Emocionalno- intelektualna pauza
Nekoliko trenutaka učenici sređuju utiske iz priče.
Konkretizacija doživljaja
♥ Da li ste ovakav svršetak priče priželjkivali?
Interpretacija (analiza) teksta

♠ Otkrijmo značenje riječi:


dockan - kasno
♥ Kako je otac saopćio djeci da je prodao Cvjetka?
♥ A kako su djeca reagirala na tu vijest?
♥ Da li je Cvjetko slutio šta mu se sprema? Kako se ponašao na putu prema kruški?
Kakvu su prevaru djeca spremala s namjerom da spasu Cvjetka?
Da li im je to uspjelo?
♥ U kojem trenutku je Vito shvatio da ne može nauditi Cvjetku?
Pronađi odgovor u tekstu!
Jesu li događaji u ovoj priči ispričani onim slijedom kojim su se zbivali? Kakav je
dakle način pripovijedanja u priči?

♣ Ispričajte priču prema sljedećem planu:


1. Otac saopćava djeci da je prodao Cvjetka
2. Dječija besana noć i dolazak čika Zijada
3. Vito vodi Cvjetka pod krušku
4. Vitin udarac nožem u drvo

● Već smo naučili da je kompozicija proznog djela način povezivanja sadržaja u jednu cjelinu.
Osnovni elementi kompozicije proznog djela su: tema, fabula i likovi.
● Ponovimo i ovo:
- Fabula je niz uzajamno povezanih događaja koji se u književnom djelu nižu određenim redom
i u određenom vremenskom okviru. Fabula piscu služi kao sredstvo za prikazivanje likova.
- Tema književnog djela je predmet piščeve obrade (događaj, pojava,
osoba), ono o čemu pisac govori.
- Ideja je poruka književnog djela (zaključak koji možemo donijeti iz teme,
fabule i postupaka likova).
● Događaje u priči pisac nam može ispričati na različite načine.
● Kada se u književnom djelu prate događaji onim slijedom kako su se oni i zbivali, riječ je o
vremenskom (hronološkom) načinu kazivanja. Pored hronološkog pričanja imamo I
retrospektivno-pričanje po sjećanju.
Glavni likovi u priči su djeca.
Ona su:
-iznenađena
-uplakana
-bespomoćna
-razočarana
-uplašena
-zaprepaštena.
Obrazloži navedene osobine djece.

.
Sinteza

● Događaje u priči pisac nam može ispričati na različite načine. Događaji u priči
„Cvjetko“ Šime Ešića ispričani su onim slijedom kako su se i dogodili, dakle,
hronološkim načinom kazivanja.

ZAVRŠNI DIO:

Za zadaću učenici će napisati:

-kako se ponašao Cvjetko pred klanje


-šta smatraju dobrim u Vitinom postupku
-šta u Vitinom postupku nije dobro.
Posmatranje i praćenje, procjenjivanje i bilježenje komentara o napredovanju učenika.

You might also like