Rpa 1

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 14

Rancangan Pengajaran Akademik (RPA)

Kumpulan/Kelas : 3-4 Tahun.


Tarikh & Hari : 29 Sept 2022 (isnin)
Masa :
Bil. Murid :
Tajuk / Tema : Ballon family
Bidang Perkembangan : Perkembangan kreativiti
Kesepaduan Bidang : Perkembangan Deria & Pemahaman Dunia Persekitaran
Objektif Perkembangan: Penerapan nilai-nilai murni
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran kanak-kanak dapat :
1. Mengetahui bentuk sebuah keluarga (mengenal setiap ahli dalam kelurga ;ayah,ibu ,adik
abang ,kakak

Pengetahuan sedia ada : Kanak-kanak sudah mengenali ahli keluarga mereka.


Perbendaharaan kata : ayah adik kakak
KB & Penerapan Nilai : kanak kank pernah mendengar pekataan ibu dan ayah
Asuhan dan Didikan : melukis ibu dan ayah

Langkah & Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan/ ABM/
Masa Nilai/ KBKK,
dll.
Set Induksi Pendidik menyanyi lagu ” Kanak-kanak
( 5 minit) mendengar nyanyian pendidik Kanak-kanak
menyanyi bersama-sama dengan pendidik
Kanak-kanak memberi respon kepada
pertanyaan pendidik
Pendidik memberi pujian kepada kanak-kanak

Penyampaian Pendidik menanyakan soalan kepada kanak ,


Langkah 1 kanak
( 15 minit)
Apa itu keluarga saya

Kanak-kanak memberi respon kepada


pertanyaan pendidik
Kanak menjawab
Atok nenek mama ayah kakak abang
adik

Pendidik memberi pujian kepada kanak-kanak


Langkah 2 Pendidik memberi ballon sorang satu dan
( 7 minit) menyuruh mereka menyiup

Pendidik melakar gambaran atok di balloon

Kanak kanak mengikut apa yang guru tunjukan

Penutup Kanak kanak menunjuk hasil mereka pada


( 3 minit) pendidik

Pendidik memberi pujian

Refleksi :

Kanak kanak lebih kreatif


Kanak kanak mengenali keluarga mereka
30 ogos 2022 (selasa)
– pertandingan
pembarisan di
semenyih
31 OGOS
2022(rabu)
CUTI
Rancangan Aktiviti (RA)

Kumpulan/Kelas : 3-4 tahun

Tarikh/Hari : 1/09/22 (khamis)

Masa : 9am-10.30am (1jam 30minit)

Bil. Murid : 10 orang

Aktiviti/Tajuk : Sambutan Hari Kemerdekaan

Bidang Perkembangan : Perkembangan Kreativiti & Estetika

Objektif Aktiviti :

Pada akhir aktiviti kanak-kanak dapat

1. Menyanyi dan menghayati lagu-lagu kemerdekaan dengan baik.

Pengetahuan Sedia Ada : Kanak-kanak sudah mengetahui lagu negaraku.

Perbendaharaan Kata : Merdeka, Negaraku, Malaysia, Jalur Gemilang

KB & Penerapan Nilai : mengecam lagu & menghayati

Asuhan & Didikan : menunjukkan & membimbing

Cara Pelaksanaan Aktiviti : Bahan/Perbendaharaan


Kata:
Pengenalan: BBM: lagu-lagu
Pendidik meminta semua kanak-kanak untuk berkumpul kemerdekaan, bendera
dan beratur mengikut kumpulan (lelaki/perempuan) dan Malaysia.
memperingatkan peraturan-peraturan yang perlu dipatuhi
oleh kanak-kanak. Perbendaharaan kata:
Kanak-kanak berkumpul dan beratur mengikut kumpulan Merdeka, negaraku,
serta memberikan tumpuan terhadap peraturan-peraturan Malaysia, jalur gemilang.
yang disampaikan oleh pendidik.
Pelaksanaan:
Pendidik mengagihkan bendera kepada semua kanak-kanak.
Kanak-kanak menerima bendera yang diagihkan oleh
pendidik.
Pendidik memasang lagu-lagu kemerdekaan dan meminta
kanak-kanak menyanyi serta membimbing kanak-kanak
melakukan pergerakan mengikut lagu yang dinyanyikan.
Kanak-kanak mendengar,menyanyi serta melakukan
pergerakan dengan bimbingan pendidik.
Pendidik meminta kanak-kanak untuk beratur di luar bagi
sesi bergambar.
Kanak-kanak beratur di luar dan menunggu giliran untuk
bergambar dengan sabar.
Penutup:
Pendidik meminta kanak-kanak untuk masuk semula ke
dalam kelas dan duduk di tempat masing-masing.
Kanak-kanak masuk ke dalam kelas dan duduk ditempat
mereka.
Refleksi:
Rancangan Pengajaran Akademik (RPA)

Kumpulan/Kelas : 3-4 Tahun.


Tarikh & Hari : 1 Sept 2022 (khamis)
Masa :
Bil. Murid : 10
Tajuk / Tema : Jom Main Dadu
Bidang Perkembangan : Perkembangan matematik
Kesepaduan Bidang : Perkembangan kognitif
Objektif Perkembangan: Penerapan mengira
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran kanak-kanak dapat :
1. Kanak kanak dapat membuat pengelasan terhadap dadu tersebut

Langkah & Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan/ ABM/
Masa Nilai/ KBKK,
dll.
Set Induksi Pendidik menyanyi lagu nombor 1 hingga 10 ”
( 5 minit) Kanak-kanak mendengar nyanyian pendidik
Kanak-kanak menyanyi bersama-sama dengan
pendidik
Kanak-kanak memberi respon kepada
pertanyaan pendidik
Pendidik memberi pujian kepada kanak-kanak

Penyampaian Pendidik mengajar 1 hingga 10 ,


Langkah 1 Kanak kanak mengikut gurut mengira
( 15 minit) Pendidik menunjuk kan dadu yang di buat oleh
pendidik

Pendidik menyeruh kanak kanak baling dadu


tersebut

Kanak kanak membaling dadu tesebut lalu


megira
Langkah 2 Kanak kanak mengira dadu tersebut
( 7 minit)
Lalu memberi tahu nombor berapa yang mereka
dapat

Lalu mengambil stu kad nombor kepada guru

Penutup Meletaknya di papan putih


( 3 minit)
Pendidik memberi pujian kepada kanak

Refleksi :
Kanak kanak seronok membaling dadu
Kanak kanak suka mengira apabila bermain dngn dadu
Rancangan Pengajaran Akademik (RPA)

Kumpulan/Kelas : 3-4 Tahun.


Tarikh & Hari : 1 Sept 2022 (khamis)
Masa :
Bil. Murid :
Tajuk / Tema : Past batltle
Bidang Perkembangan : Perkembangan fizikal
Kesepaduan Bidang : Perkembangan Deria & Pemahaman Dunia Persekitaran
Objektif Perkembangan: Penerapan nilai-nilai murni
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran kanak-kanak dapat :

Langkah & Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan/ ABM/
Masa Nilai/ KBKK,
dll.
Set Induksi Pendidik membuat senaman
( 5 minit) Kanak kanak mengiikut

Penyampaian Pendidikan memberi tahu permainan apa yang ,


Langkah 1 yang mereka akan main
( 15 minit)
Pendidik menyuruh mereka teka

Kanak kanak meneka

Pendidik memberi pujian

Pendidik memberi tahu nak main past battle


Langkah 2 Kanak kanak menanya bagaimana
( 7 minit)
Guru menunjukan demo

Pendidik memberi barang murung past sampai


belankang

Kanak kanak mengikut arahan tersebt

Mereka sangat seronok

Penutup Sampai orang belakang harus past balik kedepan


( 3 minit)
Guru memberi pujian setelah sudah selesai

Refleksi :
Rancangan Aktiviti (RA)

Kumpulan/Kelas : 3-4 tahun

Tarikh/Hari : 2 sept 22 (jumaat )

Masa : 8.45am-9.00am (15minit)

Bil. Murid : 10 orang

Aktiviti/Tajuk : Raptai Sambutan Hari Kemerdekaan

Bidang Perkembangan : Perkembangan Kreativiti & Estetika

Objektif Aktiviti :

Pada akhir aktiviti kanak-kanak dapat

1. Kanak-kanak dapat menghayati muzik dengan melakukan pergerakan

Pengetahuan Sedia Ada : Kanak-kanak sudah mengetahui lagu negaraku.

Perbendaharaan Kata : Malaysia, Negaraku, Jalur Gemilang

KB & Penerapan Nilai : membezakan lagu & bersemangat

Asuhan & Didikan : menunjukkan & membimbing

Cara Pelaksanaan Aktiviti : Bahan/Perbendaharaan


Kata:
Pengenalan: Bahan: Lagu-lagu
Pendidik mengarahkan semua kanak-kanak untuk berdiri kemerdekaan.
dan memberitahu agenda aktiviti.
Kanak-kanak berdiri dan memberi perhatian kepada Perbendaharaan kata:
penerangan pendidik. negaraku, merdeka,
Pelaksanaan: Malaysia, jalur
Pendidik memasang lagu kemerdekaan dan meminta kanak- gemilang.
kanak nyanyi bersama-sama.
Kanak-kanak mendengar dan menyanyikan lagu
kemerdekaan bersama-sama.
Pendidik memberitahu tema dan peraturan yang perlu
dipatuhi semasa sambutan berlangsung.
Kanak-kanak mendengar maklumat yang disampaikan oleh
pendidik.
Penutup:
Pendidik memberi pujian terhadap kerjasama yang
diberikan oleh kanak-kanak.
Kanak-kanak gembira mendengar pujian daripada pendidik.
Refleksi:
Rancangan Aktiviti (RA)

Kumpulan/Kelas : 3-4 tahun

Tarikh/Hari : 2 sept 22 (jumaat )

Masa : 8.45am-9.00am (15minit)

Bil. Murid : 10 orang

Aktiviti/Tajuk : Senaman

Bidang Perkembangan : Perkembangan Kreativiti & Estetika

Objektif Aktiviti :

Pada akhir aktiviti kanak-kanak dapat

1. Kanak-kanak dapat tahu pentingnya senaman untuk menjaga kesihatan

Pengetahuan Sedia Ada : Kanak-kanak boleh melakukan senaman.

Perbendaharaan Kata : senaman

KB & Penerapan Nilai : gaya hidup sihat& bersemangat

Asuhan & Didikan : menunjukkan & membimbing

Cara Pelaksanaan Aktiviti : Bahan/Perbendaharaan


Kata:
Pengenalan: senaman
Pendidik mengarahkan semua kanak-kanak untuk berdiri KB & Penerapan Nilai
dan memberitahu agenda aktiviti. : gaya hidup sihat&
Kanak-kanak berdiri dan memberi perhatian kepada bersemangat
penerangan pendidik.
Pelaksanaan: Asuhan & Didikan :
Pendidik memasang lagu senaman si tommy dan meminta menunjukkan &
kanak- kanak mengikut pendidik membimbing
Kanak-kanak menyanyikan dan menari dengan gembira
Pendidik memberitahu kenapa perlu bersenam dan
mengamalkan hidup sihat
Kanak-kanak mendengar maklumat yang disampaikan oleh
pendidik.
Penutup:
Pendidik memberi pujian terhadap kerjasama yang
diberikan oleh kanak-kanak.
Kanak-kanak gembira mendengar pujian daripada pendidik.
Refleksi:

You might also like