Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Урок 4. Розвиток зв’язного мовлення.

Зародження гуманістичних ідей в творчості Данте Аліг’єрі

Мета:
 проаналізувати окремі пісні «Пекла» із «Божественної комедії» Данте,

показати зародження гуманістичних ідей в його творчості, сприяти аналітико-


синтетичній діяльності учнів;
 розвивати розумову діяльність учнів, їхню пізнавальну самостійність та

вміння вибирати головне, робити висновки, розвивати навички колективної


роботи;
 виховувати повагу до загальнолюдських цінностей.

Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.


Обладнання: тексти «Божественної комедії» Д.Аліг’єрі.
Епіграф:
Данте - «вінець та увічнення Середньовіччя» і «геній, що всім своїм
єством належить до новіших часів».
І.Франко

Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
 Перевірка домашнього завдання
Заслуховування окремих творів та їх обговорення.
 Інтелектуальна розминка
Завдання: з перших букв відгаданих слів скласти ключове слово уроку.
Г – один з найтяжчих семи гріхів, що мав позбутися поет, підіймаючись
до Земного Раю. (Гордість)
У – головний герой XXXIII пісні «Пекла». (Уголіно)
М – геніальний скульптор, архітектор, живописець епохи Відродження,
автор фрески «Страшний суд». (Мікеланджело)
А – художній засіб, покладений в основу «Божественної комедії» Данте.
(Алегорія)
Н – назва збірки сонетів Данте про піднесене кохання. («Нове життя»)
І – країна, батьківщина Данте і Петрарки. (Італія)
З – найтяжчий гріх, за який вічно мучаться душі грішників у 9-му колі
пекла. (Зрада)
М – неписані норми людської поведінки. (Мораль)

 «Вільне письмо» на тему «Гуманізм»


Для роботи за даною стратегією виділяється 5 хвилин. Протягом цього
часу учням пропонується записати свої думки щодо теми «Гуманізм». До уваги
не беруться помилки, стиль. Суть роботи полягає у тому, щоб допомогти
учням зафіксувати свої емоції, зосередити увагу навколо теми, яка буде
обговорюватися протягом уроку.
 Словникова робота
Гуманізм (від лат. humanus – людський, людяний) – основний принцип
культури епохи Відродження, в основі якого – утвердження краси і гідності
людини, її розуму й волі, творчих сил і можливостей.

ІІ. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку

ІІІ. Читання окремих пісень «Пекла» із «Божественної комедії»


Д.Аліг’єрі. Дослідження естетики Данте
 Слово вчителя
Перш ніж іще раз перегорнути безсмертні сторінки «Божественної
комедії» Данте, уяснімо, що автор зростав разом зі своїм творінням, Що Данте,
який поставив крапку після останнього слова «Раю», уже не той, який вивів
перше слово «Пекла». Напрям його внутрішнього розвою співвідносився з
магістральним поступом історії. Тому задум, що міг з’явитися, мабуть, лише у
середньовічної людини – описати свою (уявну) подорож трьома сферами
потойбічного життя, - переростає в пристрасну хроніку універсальної подорожі
новочасної, схильної до саморефлексії людини надрами власної душі.
Парадоксально гармонійна двоїстість Дантової «Комедії» полягає у
поєднанні середньовічних традицій та ідей Відродження: сувора виваженість
системи, глибока, аж до догматичності, містична віра, надмірний раціоналізм
побудови – від часу, що спрямований у минуле; бурхлива поліфонія змісту – від
не всім ще відчутних, але уже уловлених тонким слухом поета віянь Нового
Часу.
Але не тільки у цьому виявляється Дантова приналежність водночас до
двох епох. У тексті він – іноді свідомо, а часто й несвідомо - відходить з
нечуваною сміливістю від загальноприйнятих середньовічних трактувань
морально-філософських і політичних питань. Розглянемо деякі з них.

 Робота в групах
Клас поділяється на групи, кожна з яких працює над своїм завданням.
Після завершення дослідницької роботи група радиться, складає звіт –
підсумок роботи, який представник від групи зачитує класу.
Завдання для груп:
1. Твердо дотримуючись середньовічного принципу відплати
кожному за його вчинки, поет, однак, створює свою систему гріхів та покарань.
Як в цій ієрархії виявилась позиція Данте як передвісника гуманізму?
2. Як, на противагу нормам часу, ставиться Данте до «язичників» -
античних філософів та поетів (пісня ІV)?
3. Ренесансні віяння відчутні і в зміні ставлення до такої суперечливої
людської риси, як гордість (пісні ІІ, XXIV). Прокоментуйте.
4. Як ставиться поет до прагнення людини здобувати знання,
відкривати нове (пісня XXVI)?
5. Як зображує Данте окремих представників духовенства (пісні XIX,
XXVII) ?
 Кожна група зачитує свої висновки

IV. Заповнення таблиці


Зародження гуманістичних ідей в творчості Данте Аліг’єрі

Морально -
Позиція Данте
філософські питання
Принцип відплати Розуміє і певною мірою виправдовує все те, що не
кожному за його вчинки, чуже людині. У його ієрархії гріхів найлегшими
неминучості покарання за виявляються ті, до яких спричинила нестриманість:
гріхи любострастя, черевоугодництво, скнарість.
Ставлення до «язичників» Виявляє повагу до великої культурної епохи –
– античних філософів та Античності та її представників.
поетів
Гордість як одна із Не заперечуючи євангельського засудження цієї
суперечливих рис риси як першопричини всіх гріхів, гордість
характеру людини переосмислюється ним як віра в свої сили, як
усвідомлення власної неповторності.
Жага до пізнання Прославляє допитливість людського розуму,
поривання людини до безмежного пізнання.
Ставлення до З нечуваною різкістю критикує окремих
представників представників духовенства за відступи від Богом
духовенства даних законів правди і добра.
Відношення до жінки Наділяє небесною красою земну жінку, прославляє
любов – божественну і земну водночас.

V. Висновок
У свідомості Данте елементи старого й нового переплітаються
найдивовижнішим чином. З одного боку, поет проводить крізь усю свою поему
думку про те, що земне життя – підготовка до майбутнього вічного буття. З
іншого, він виявляє жвавий інтерес до земного життя і переглядає у цьому
плані низку церковних догматів та забобонів. Отож, «Божественна комедія» є
не лише підсумком художньої творчості Данте, а й узагальненням філософсько-
художнього синтезу всієї середньовічної культури, від неї перекидається місток
до культури Відродження.

VI. Домашнє завдання


1. Написати твір-мініатюру на тему: «Людина!.. Це звучить гордо!»
(М.Горький) або роздум-есе на тему: «Ти знаєш, що ти – людина?»
(В.Симоненко).
2. Групі учнів підготувати повідомлення про митців Відродження.

Література:

1. Зарубіжна література: підручн. для 8 кл. загальноосвітн. навч. закл./ Н.О.


Півнюк, О.М. Чепурко, Т.Ф. Маленька [та ін.]. – К.: Освіта, 2008.
2. Кирилюк З.В. Сучасні підходи до вивчення зарубіжної літератури в школі.
Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2001. - № 1.
3. Ніколенко О.М., Куцевол О.М. Сучасний урок зарубіжної літератури:
Посібник для вчителя. – К.: Академія, 2003.
4. Чередник Л.А. Зарубіжна література. 8 клас: Авторські уроки. – Х.: Веста:
Видавництво «Ранок», 2009.

You might also like