Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 4

Podział jądra komórkowego – mitoza

Scenariusz lekcji  biologii dla zakresu rozszerzonego.  Temat  lekcji:  Podział jądra
komórkowego - mitoza.Autorka korzysta z podręcznika "Biologia cz.1, tom 1. Podręcznik dla
liceum ogólnokształcacego" pod redakcją K.Spalika. WSiP. warszawa 2002

Podział jądra komórkowego – mitoza


Podział jądra komórkowego – mitoza

Podział jądra komórkowego – mitoza

1. Cele lekcji

a) Wiadomości
Uczeń:

definiuje pojęcia: chromatyna, chromosom, chromatyda, centriole, wrzeciono


kariokinetyczne, kariokineza
wymienia etapy cyklu komórkowego
wymienia etapy kariokinezy

b) Umiejętności
Uczeń potrafi:

scharakteryzować zmiany zachodzące w komórce podczas mitozy


wyodrębnić z cyklu komórkowego etap kariokinezy
zanalizować komórki, w których zachodzi podział mitotyczny i uzasadnić, dlaczego
właśnie w tych komórkach zachodzi ten proces

2. Metoda i forma pracy


Metodą zastosowaną na lekcji jest wykład, który wprowadza uczniów w zagadnienie.
Następnie uczniowie wspólnie z nauczycielem analizują kolejne etapy procesu mitozy
zgodnie z rycinami znajdującymi się w podręczniku. Uczniowie pracują jako jeden zespół.

3. Środki dydaktyczne
Podręcznik
Plansze dydaktyczne
Zdjęcia z mikroskopu elektronowego

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza
Przedstawienie znaczenia mitozy.

b) Faza realizacyjna

1. Na podstawie rycin znajdujących się w podręczniku uczniowie analizują proces


powstawania chromosomu. Wskazany uczeń czyta fragment z książki, dotyczący tego
procesu; pozostali, wzorując się na planszach dydaktycznych, szkicują w zeszytach
schemat chromosomu i zaznaczają elementy jego budowy.
2. Korzystając z podręcznika, uczniowie analizują kolejne zmiany zachodzące w cyklu
komórkowym. Każdy etap omawiany jest przez innego, wskazanego przez nauczyciela
ucznia. Po zakończeniu analizy danego etapu uczeń dyktuje krótką notatką zawierającą
najważniejsze informacje.
3. Mając do dyspozycji podręcznik, plansze dydaktyczne i notatki, utrwalamy z uczniem
(ochotnikiem lub wskazanym przez nas) przebieg procesu. Pozostali uczniowie
sprawdzają, czy wszystko zostało prawidłowo przeanalizowane i zgłaszają ewentualne
poprawki.
4. Nauczyciel, wykorzystując planszę przedstawiającą cykl komórkowy, wyjaśnia, w którym
miejscu zachodzi kariokineza, czyli podział jądra komórkowego.

c) Faza podsumowująca
1. Krótkie podsumowanie tematu, powtórzenie etapów mitozy i utrwalenie nowych pojęć.
2. Na tablicy nauczyciel układa 6 zdjęć z mikroskopu elektronowego, które przedstawiają
kolejne etapy cyklu komórkowego. Ich ułożenie jest przypadkowe. Uczeń, który ułoży je
w odpowiedniej kolejności, otrzyma dwa plusy. Można korzystać z notatek
i z podręcznika.

5. Bibliografia
J. Grzegorek, Biologia. Część 1, tom pierwszy. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego,
wyd. drugie, WSiP, Warszawa 2002, s. 88‐98.

6. Załączniki
brak

7. Czas trwania lekcji


45 minut

8. Uwagi do scenariusza
Scenariusz lekcji dla klasy I, poziom rozszerzony.
Plik o rozmiarze 94.75 KB w języku polskim

Plik o rozmiarze 18.50 KB w języku polskim

You might also like