Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Kelab Rukun Negara


Tarikh 07/09/2021 (Selasa)
Masa 8:30 a.m – 9:00 a.m (30 minit)
Kelas 6 Semangat
Bil. Murid 39 ( L= 14 orang, P= 25 orang)
Tajuk Bendera-Bendera dan Lambang-Lambang Negeri
Tema Pelaksanaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Kognitif: Memadankan sekurang-kurangnya 7 daripada 13 bendera
dan lambang negeri di Malaysia dengan betul pada lembaran
kerja.
Afektif : Menunjukkan sikap hormat menghormati sesama rakan
dan guru.
Kriteria Kejayaan Mengetahui bendera dan lambang bagi setiap negeri di Malaysia
Pengalaman Sedia Ada Setiap murid telah didedahkan dengan bendera dan lambang
negeri di Malaysia secara umum.
Penerapan Nilai Bertanggungjawab, Rasional
KBKK Menjana idea, menerangkan sebab
EMK Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Penggabungjalinan Moral
Kesepaduan Muzik
BBM Komputer Riba – 1 Unit
Pembesar Suara – 1 Unit
Video Lagu
Video Pengajaran
Slide Pengajaran
Kuiz Online
Liveworksheet
ICT Komputer riba, Tayangan video, Kuiz Online
Strategi Utama Berpusatkan Murid (Konstruktivisme), Teori Kecerdasan
Pelbagai

1
Langkah / Aktiviti Fokus Pembelajaran Organisasi Kelas Catatan

Masa

Set Induksi Nyanyian Lagu Kanak- Tonton video berikut dan bersama-sama 1. Murid berada di kediaman BBM :
Kanak “Negeri di menyanyikan lagu yang dimainkan. masing- masing. 1. Komputer Riba
Malaysia” 2. Pembesar
Lirik lagu :
Fasa Persediaan ( 2. Pengajaran secara atas Suara
Dari utara hingga selatan
±5 minit ) talian melalui Google Meet. 3. Video Lagu
Negeri di Malaysia pelbagai nama
Marilah semua marilah kawan Kenal Link video di Youtube:
Strategi :
14 negeri semua https://www.youtube.com/watch?
v=hWPGY69sZ3A Berpusatkan
Perlis, Kedah, Pulau Pinang
murid
Rajah 1 : Video Lagu
Perak, Selangor, Wilayah Persekutuan Negeri
“Negeri di Malaysia” 3. Sebuah video lagu “Negeri di
Sembilan, Melaka, Johor, Pahang Terengganu,
Malaysia” ditayangkan.
Kelantan, Sarawak dan Sabah EMK :
4. Murid menonton video lagu
Teknologi
“Negeri di Malaysia” dan bersama-
Jawab soalan berikut : Maklumat dan
sama menyanyikan lagu tersebut
Komunikasi (TMK)
Apakah yang kamu dapat berdasarkan video berdasarkan lirik yang dipaparkan.
- Google
nyanyian yang kamu nyanyikan sebentar tadi?
5. Guru bertanyakan soalan Meet
- Mengenai negeri-negeri di Malaysia kepada murid.

6. Murid menjawab soalan yang


Isi kandungan lagu : diajukan oleh guru.

2
Mengenai negeri-negeri yang terdapat di Malaysia 7. Guru menerangkan topik
serta paparan bendera dan penerangan bagi setiap pembelajaran pada hari ini kepada
negeri yang dipaparkan. murid.

Tajuk pelajaran hari ini adalah mengenai bendera


Pengenalan Isi dan lambang negeri-negeri yang
Pelajaran terdapat di Malaysia.

Langkah 1 Tayangan Video Tonton dan perhatikan video mengenai bendera 1. Murid berada di kediaman KBKK:
dan lambang negeri-negeri di Malaysia yang masing- masing.
(10 minit) - Bendera dan Menjana idea
dipaparkan dan jawab soalan yang dikemukakan
Lambang negeri
oleh guru. 2. Pengajaran secara atas
di Malaysia
talian melalui Google Meet. EMK :
Jawab soalan berikut:

Apakah yang kamu lihat dalam video tersebut? Link video di Youtube: Teknologi
https://www.youtube.com/watch? Maklumat dan
Bendera dan lambang-lamabang bagi setiap negeri
v=_Ap24rKJ8O8&t=12s Komunikasi (TMK)
di Malaysia.
3. Video mengenai bendera dan
Rajah 2 : Video bendera
lambang negeri di Malaysia Strategi :
dan lambang negeri di
dipaparkan.
Malaysia
Berpusatkan
4. Murid menonton video tersebut murid
dan menjawab soalan yang
Tayangan Slide dikemukakan oleh guru.

3
- Lambang & Tonton dan perhatikan slide lambang dan bendera 5. Slide pengajaran dipaparkan
Bendera Negeri- negeri-negeri di Malaysia yang dipaparkan dan pada sesi yang kedua.
BBM :
Negeri di jawab soalan yang dikemukakan oleh guru.
6. Murid mendengar penerangan 1. Komputer Riba
Malaysia
yang diberikan oleh guru. 2. Pembesar
Suara
3. Video
Pengajaran
4. Slide
Rajah 3 : Slide lambang
Pengajaran
dan bendera negeri di
Malaysia

Langkah 2 Kuiz Online Tonton video kuiz secara atas talian tersebut dan 1. Murid berada di kediaman Pengabung Jalin
jawab soalan yang dikemukakan pada video masing- masing. :
(5 minit) - Secara
tersebut
berkumpulan Kesihatan Mental,
2. Pengajaran secara atas
Sosial dan Emosi
talian melalui Google Meet.
KBKK:

Menjana idea
Link video di Youtube:
https://www.youtube.com/watch? Strategi :
Rajah 4 : Kuiz Online
v=g4r-hkgqEeM
Berpusatkan
murid

4
3. Kuiz mengenai bendera dan BBM :
lambang negeri di Malaysia Kuiz Secara Atas
dipaparkan. Talian

4. Murid bersama-sama menonton


dan menjawab kuiz tersebut.

Penilaian  Soalan Latihan Sila siapkan lembaran kerja yang diberikan secara 1. Setiap murid akan diminta untuk
BBM :
pada individu. menyiapkan tugasan yang
(5 minit)
Liveworksheets diberikan pada Liveworksheet. Liveworksheet
Soalan :
- Secara Individu https://www.liveworksheets.com/2
Berdasarkan lembaran kerja tersebut, dan -pg1013290vb Penerapan nilai:
berdasarkan gambar di bawah, padankan
Berfikiran terbuka,
setiap lambang dengan bendera bagi setiap 2. Murid-murid perlu menyiapkan
Rasional,
negeri di Malaysia. tugasan yang diberikan dengan
kemahiran
memadankan bendera dengan
Jawapan: berkomunikasi
lambang negeri-negeri di Malaysia
dengan betul.
Rajah 5 : KBKK :

Tugasan Soalan :
Membuat
Liveworksheets Berdasarkan rajah di bawah,
keputusa
padankan setiap lambang dengan
n

5
bendera bagi setiap negeri di
Nilai :
Malaysia.
Bertangg
ungjawab
3. Kemudian, murid-murid perlu
membuat semakan bersama guru.
EMK :

4. Tugasan tersebut perlu Teknologi


ditangkap layar skrin dan Maklumat dan
dihantar kepada guru selepas Komunikasi (TMK)
selesai melakukan semakan. - Google
Meet

Penutup Rumusan Isi Penting Antara negeri-negeri yang terdapat di Malaysia 1. Murid berada di kediaman Kaedah :
ialah Perlis, Kedah, Pulau Pinang, Perak, Pahang, masing- masing.
Membuat
Kelantan, Terengganu, Johor, Melaka, Negeri
Kesimpulan
Kesimpulan Sembilan, Selangor, Sabah dan Sarawak. Setiap 2. Pengajaran secara atas

(5 minit) negeri mempunyai lambang yang tersendiri. Setiap talian melalui Google Meet.
lambang yang dimiliki mempunyai maksud dan KBKK :
identiti bagi mewakili negeri masing-masing. 3. Guru bertanyakan soalan
KBAT
kepada murid mengenai isi

EMK :

6
pembelajaran yang murid perolehi Teknologi
pada hari ini. Maklumat dan
Komunikasi (TMK)
4. Guru memberikan rumusan
- Google
keseluruhan isi pembelajaran pada
Meet
hari ini di akhir sesi pengajaran dan
pembelajaran .

7
Refleksi :
Kekuatan Kelemahan Cadangan Penambahbaikan

Catatan Guru Pembimbing

8
Catatan Pensyarah Penyelia:

Disediakan oleh: Disemak oleh:

(NURUL MARDIANI BINTI ABDUL RAHMAN) (SYED MUHD KAMAL BIN SYED A. BAKAR )
Pelajar 7 PISMP PJ1, Pensyarah Penyelia,
Institut Pendidikan Guru Kampus Temenggong Ibrahim. Praktikum Fasa 2,
IPG Kampus Temenggong Ibrahim.

Disemak oleh:

(MOHD FAIRUS BIN HASHIM)


Guru Pembimbing,
Praktikum Fasa 2,
SK Kuala Nerang.

You might also like