Pisana Priprava Za Izvođenje Nastavnog Sata

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Osnovna Nastavni

Hrvatski jezik
škola: predmet:
Učitelj/ Redni broj
19.
učiteljica: sata:
Razred: 3. Datum:

P IS A N A P R IP R A VA Z A I Z V O Đ E N J E N A S T A V N O G S A T A

Nastavna jedinica: Kestenske kiše, interpretacija


Domena/koncept: OŠ HJ B. Književnost i stvaralaštvo
OŠ HJ A.3.3.
Učenik čita tekst i pronalazi važne podatke u tekstu.
OŠ HJ B.3.1.
Učenik povezuje sadržaj i temu književnoga teksta s vlastitim
iskustvom.
Ishod: OŠ HJ B.3.2.
Učenik čita književni tekst i uočava pojedinosti književnoga jezika.
OŠ HJ B.3.4.
Učenik se stvaralački izražava prema vlastitome interesu
potaknut različitim iskustvima i doživljajima književnoga teksta.

OŠ HJ A.3.3.
– odgovara na pitanja o pročitanome tekstu
– postavlja pitanja o pročitanome tekstu
– pronalazi važne podatke u tekstu
OŠ HJ B.3.1.
– iskazuje misli i osjećaje nakon čitanja književnoga teksta
– prepoznaje temu književnoga teksta
OŠ HJ B.3.2.
Razrada ishoda: – uočava pjesničke slike
– uočava emocionalnost i slikovitost teksta
– uočava posebnost poetskog izraza: slikovitost, zvučnost
OŠ HJ B.3.4.
– istražuje, eksperimentira i slobodno radi na temi koja mu je
bliska
– razvija vlastiti potencijal za stvaralaštvo

uku D.2.2.
2. Suradnja s drugima
Međupredmetna Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno
tema: surađuje u različitim situacijama i spreman je zatražiti i ponuditi
pomoć
Međupredmetna
Priroda i društvo, glazbena kultura, likovna kultura
povezanost:
Odgovara na pitanja o pročitanome tekstu.
Vrednovanje za
Prepoznaje temu književnoga teksta.
učenje:
Uočava pjesničke slike.
Vrednovanje:

Vrednovanje kao
učenje:
Vrednovanje
Pisanje pjesme o jeseni (Izazov).
naučenog:

Metode učenje i metoda razgovora, metoda demonstracije, metoda usmenog


poučavanja: izlaganja, metoda čitanja i pisanja
Dodatni digitalni sadržaj u e-Sferi, ploča, kreda, radni udžbenik
(str. 20. – 23.) pisanka, računalo, LCD projektor, PowerPoint
Nastavna sredstva i
prezentacija, NL (6. Istraživalački izazov)
pomagala:
https://www.e-sfera.hr/dodatni-digitalni-sadrzaji/4e943996-
c0e4-46ef-a814-a76a0bb57eb7/
Mjesto izvođenja: Učionica
Kurikulum za nastavni predmet Hrvatski jezik, Kurikulumi za
međupredmetne teme, Hrvatski pravopis Instituta za hrvatski
jezik i jezikoslovlje, Zokić, Terezija; Vladušić, Benita; Španić,
Literatura:
Ankica; Jurić, Jadranka. 2021. Svijet riječi 3. Integrirani radni
udžbenik hrvatskog jezika u trećem razredu osnovne škole, 1. dio.
Školska knjiga. Zagreb

Tijek nastavnog sata: Trajanje:


Razrada sata:
1. Uvodni dio 7 min
DOŽIVLJAJNO-SPOZNAJNA MOTIVACIJA
Razgovor o jesenskim plodovima, poseban naglasak
staviti na šumske jesenske plodove (kestene).
DDS/Radoznalci
NL (6. Istraživalački izazov) Rješavanje 1. zadatka.

2. Središnji dio
INTERPRETATIVNO ČITANJE
Učitelj interpretativno čita pjesmu Kestenske kiše,
Nade Sabadi ili DDS/ čitam i slušam.

EMOCIONALNO- INTELEKTUALNA STANKA


Učenici razmišljaju o pjesmi.

OBJAVLJIVANJE DOŽIVLJAJA
- Kako si se osjećao/osjećala slušajući pjesmu? 28 min
INTERPRETACIJA
Učenici tiho čitaju pjesmu.
- Ponovno tiho čitaj pjesmu i riješi I. KORAK.
Povratna informacija.
- Kako si se osjećao/osjećala čitajući/slušajući
pjesmu? Pročitaj što si napisao/napisala.
- Kako se osjećaš dolaskom jeseni?
Samostalno riješiti II. KORAK.
Povratna informacija.
- Koja si obilježja jeseni?
- Pročitaj koja si obilježja jeseni obojio/obojila u 3.
zadatku.
- Ponovno tiho čitaj pjesmu i riješi III. KORAK.
Povratna informacija.
- Koje slike vidiš čitajući pjesmu? Pročitaj koje si slike
napisao/napisala.
- Koje si pjesničke slike prikazao/prikazala u 5.
zadatku. Pročitaj pjesme i opiši svoj crtež.
- Koje zvukove čuješ čitajući pjesmu? Pročitaj neke.
- Koje si boje uočio/uočila čitajući pjesmu? Pročitaj!
Samostalno riješiti IV. KORAK.
Povratna informacija.
- Kako si dopunio/dopunila rečenicu u 9. zadatku.
Pročitaj!
- Pročitaj kako si riječi/ stihove iz pjesme
rastavio/rastavila na slogove!

SINTEZA
Koja su obilježja jeseni? Koje slike vidiš čitajući
Kestenske kiše? Koje zvukove čuješ? Koje boje vidiš?
Koje mirise osjećaš čitajući pjesmu Kestenske kiše?
DDS/ Provjeravam kako učim (prezentacija u
PowerPointu).

3. Završni dio 10 min


Riješiti Izazov (Napiši kratku pjesmu o jeseni.
Ilustriraj je).
Povratna informacija.
- Pročitaj pjesmu koju si napisao/napisala.
- Opiši kako si svoju pjesmu ilustrirao/ilustrirala.
Aktivnosti učitelja: Aktivnosti učenika:
Daje uputu o zadatku u
skupinama. Sluša zagonetke
Učenici čitaju svoje zagonetke,
svake skupine. Analizira.
rješavaju zagonetke drugih
Izdvaja zanimljiva mišljenja o
skupina. Slušaju pjesmu,
čitanju. Najavljuje cilj sata. Čita
razmišljaju o pjesmi,
pjesmu, potiče učenje
Nastavne aktivnosti: samostalno čitaju pjesmu.
otkrivanjem.
Čitaju pjesmu i rješavaju
Potiče čitanje pjesme i
zadatke, crtaju.
interpretaciju i dajući povratnu
Glasno čitaju pjesmu. Rješavaju
informaciju o zadatcima. Potiče
sljedeće zadatke, čitaju, pišu,
učenike na obrazlaganje
ilustriraju, čitaju.
pojedinih stihova. Sluša, daje
povratnu informaciju.

Dodatni zadatci
NL (6. Istraživalački izazov) Rješavanje 2. zadatka.
(problemski,
DDS/Zabavni kutak, Provjeri znanje
istraživački i sl.)
Prilagodbe za učenike
Svijet riječi 3, integrirani radni udžbenik za pomoć u učenju, 1. dio
s teškoćama:
Aktivnosti za rad s Integrirani u rad
darovitim učenicima: DDS/ Mali istraživači, Kreativni kutak

Multimedijski i https://www.e-sfera.hr/dodatni-digitalni-sadrzaji/4e943996-
interaktivni sadržaji: c0e4-46ef-a814-a76a0bb57eb7/
Projektni zadatci:

Plan ploče

KESTENSKE KIŠE
Nada Sabadi

TEMA PJESAMA: Jesen


STIH je redak u pjesmi.
Svaka pjesma ima tri stiha.
Doživljaj jeseni- slikama, zvukovima, mirisima, bojom.

You might also like