Professional Documents
Culture Documents
Lesvoorbereiding Verhoudingen
Lesvoorbereiding Verhoudingen
WDgk4
Inzicht verwerven in breuken, kommagetallen, procenten en hun onderlinge relatie
• Breuken
• Breuken > 10-12j Breuken lezen, schrijven en berekenen als een verhouding, onder meer als aanduiding
voor een kans en daarbij de term verhouding en kans kennen en gebruiken
IVzv3
Doelgericht en efficiënt handelen door taken te plannen, uit te voeren, erop te reflecteren en
waar nodig bij te sturen in functie van zelfredzaam en zelfstandig functioneren
Leerinhoud:
1
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
verhouding: Een verhouding tussen twee aantallen geeft aan hoe het ene aantal ten opzichte
van het andere staat
de verhouding meisjes ten opzichte van jongens = 2:1 -> voor elke 2 meisjes aanwezig, is er 1
jongen aanwezig = er zijn dubbel zoveel meisjes als jongens
o 2 = het aantal meisjes
o 1 = het aantal jongens
o = verhouding van delen tot elkaar
De verhouding van 1 op 3 leerlinge is jongens = 1:3 -> voor elke jongen zitten er 3 leerlingen op
de school
o Dus op de 3 leerlingen zitten altijd 2 meisjes
o = verhouding van delen tot het geheel
Om verhoudingen te vergelijken, kunnen we de verhouding op dezelfde noemer brengen. Dit
doen we op dezelfde manier als bij breuken.
o Verhoudingen met dezelfde noemer zijn gelijkwaardig
De evenredigheidsfactor is de bewerking die je doet om ervoor te zorgen dat al je antwoorden n
dezelfde verhouding terecht komen
o Aantallen met dezelfde verhouding bereken je door de aantallen in een kolom te
vermenigvuldigen met of te delen door hetzelfde getal. Dat getal noemen we de
evenredigheidsfactor.
Lesdoelen:
De leerlingen kunnen...
1. Uitleggen wat een evenredigheidsfactor is (WDgk4)
2. Uitleggen wat een verhouding van deel tot deel is (WDgk4)
3. Uitleggen wat een verhouding van deel tot geheel is (WDgk4)
4. Verhouding correct vergelijken (WDgk4)
5. Verhoudingen correct vereenvoudigen (WDgk4)
6. Verhoudingen correct noteren (WDgk4)
7. Verhoudingen van deel op deel correct verwoorden (WDgk4)
8. Verhoudingen van deel tot geheel correct verwoorden (WDgk4)
9. Aantonen dat verhoudingen gelijkwaardig zijn (WDgk4)
10. Verhoudingen in een verhoudingstabel noteren (WDlw3)
11. Verhoudingen opmaken met een verhoudingstabel(WDlw3)
12. Verhoudingen in een tabel noteren (WDlw3)
13. Verhoudingen omzetten in een tabel (WDlw3)
14. Gelijkwaardige verhoudingen maken (WDgk4)
15. Kunnen elkaars fouten corrigeren. (IVzv3)
2
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
Da. en H. zitten naast elkaar in de klas -> niet samen laten werken. Beide zijn niet sterk in
Wiskunde en dromen vaak. (Da. is wel sterk , maar is gewoon vaak niet mee doordat hij
verstrooid is, voor H. eigenlijk hetzelfde... Ze zijn sterker dan dat ze lijken en Da. gaat heel zacht
met haar om .)
Materiaal / locatiewijziging:
https://deklasvanjufjilke.weebly.com/wiskunde.html
Lesopbouw
1. Klassikaal ontdekken wat verhoudingen zijn. (5’)
oriënteren verwerven verwerken afronden
Organisatie:
- er staat een verhoudingstabel op bord
Ik wil graag groepjes vormen. Maar er moeten steeds dubbel zoveel meisjes in het groepje zitten dan
jongens.
- 1 jongen vooraan -> hoeveel meisjes moeten er nu bij? -> 2
- Als ik er 1 jongen bij doe -> Hoeveel meisjes moeten er dan bij -> 2
- Klopt de verhouding nog? Zijn er nog steeds dubbel zoveel meisjes als jongens?
X2 X2
Jongens 1 2 4
Meisjes 2 4 8
Totaal 3 6 12
3
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
Materiaal:
- rode en groene blokken
- minions & sterren
instructie
een verhouding is hoe 2 aantallen zich tegenover elkaar verhouden.
Opdracht:
De verhouding rode blokken tov groene blokken is:
De verhouding groene blokken tov rode blokken is:
3. Klassikale instructie: wat is een verhouding van deel tot geheel? (5’)
oriënteren verwerven verwerken afronden
Uitleggen wat een evenredigheidsfactor is (WDgk4)
Uitleggen wat een verhouding van deel tot deel is (WDgk4)
Uitleggen wat een verhouding van deel tot geheel is (WDgk4)
Verhouding correct vergelijken (WDgk4)
Verhoudingen correct vereenvoudigen (WDgk4)
Verhoudingen correct noteren (WDgk4)
Verhoudingen van deel op deel correct verwoorden (WDgk4)
Verhoudingen van deel tot geheel correct verwoorden (WDgk4)
Aantonen dat verhoudingen gelijkwaardig zijn (WDgk4)
Verhoudingen in een verhoudingstabel noteren (WDlw3)
Verhoudingen opmaken met een verhoudingstabel (WDlw3)
Verhoudingen in een tabel noteren (WDlw3)
Verhoudingen omzetten in een tabel (WDlw3)
Gelijkwaardige verhoudingen maken (WDgk4)
We gaan terug naar de tabel van het groepje dat we maakten in het begin van de les.
4
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
- Wat zou de verhouding zijn van de jongens tov het totaal aantal lln in de groep?
o 4 van de 12 lln zijn jongens -> 4 op 12
o 4 op 12 is een goede verhouding, maar ik zou graag een zo klein mogelijke
verhouding hebben. We noteren een verhouding als een breuk, hoe maken we
breuken kleiner? -> vereenvoudigen
o Dat kunnen we dus ook doen met verhoudingen
o Hoe vereenvoudigen we?
Teller en noemer delen door dezelfde factor
- 4/12 = 1/3
Opdracht:
Wat is de verhouding van de rode blokken tot het geheel?
Wat is de verhouding van de groene blokken tot het geheel?
Subvragen;
- Hoeveel is het geheel?
- Hoeveel … hebben we?
- Ik heb 10 minions en 15 sterren, juf E./El. heeft 8 sterren en 12 minions. Ik wil weten of onze
afbeeldingen in dezelfde verhouding zijn samengesteld. Dus ik moet ze vergelijken.
- Ik wil dus weten op de verhouding van de minions tov de sterren gelijk is.
o Welke verhouding heb ik? -> 10/15
o Welke verhouding heeft juf Eveline? -> 8/12
o Hoe kan ik 2 verhoudingen vergelijken? Tip: verhoudingen zijn eigenlijk gewoon
breuken.
Op dezelfde noemer zetten
2/3 & 2/3 -> verhoudingen zijn gelijkwaardig.
5
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
Materiaal:
- Computer
Opdracht:
- de leerlingen gaan naar de klaswebsite. Onder het tabblad rekenen gaan ze naar de les
verhoudingen. Hier maken ze de oefeningen.
Bijlage 1: bordplan/ppt
6
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs