RPH PK - TG 3 IQ Kekeluargaan

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran: Pendidikan Kesihatan

Minggu : 23 Tingkatan : 3 IQ
Tarikh : 30/8/22 Hari : Selasa Masa : 1:40-2:10
Bidang Kemahiran / Kandungan : Pendidikan Kesihatan Reproduktif & Sosial: Kekeluargaan
Standard Pembelajaran 4.1.3 Membincangkan peranan ahli keluarga untuk mengelak sumbang
mahram.

4.1.4 Menjana idea untuk melapor kes sumbang mahram.

Objektif Pembelajaran Disepanjang proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


Psikomotor
Melakonkan perbualan dalam talian cara melaporkan kes sumbang
mahram kepada pihak berkuasa semasa aktiviti.
Kognitif
Menjelaskan peranan ahli keluarga untuk mengelak sumbang mahram
dengan betul semasa dan selepas pembelajaran.

Afektif
Bekerjasama semasa aktiviti secara berkumpulan dan berpasangan.

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : Tandakan ( / ) pada ruangan berkenaan;

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM(EMK)


Bahasa /
Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni /
Sains dan Teknologi
Patriotisme
Kreativiti dan Inovasi /
Keusahawanan
Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)

Bahan Bantu Belajar (BBB) : Buku teks, nota rujukan, lembaran kerja, kad manila, marker, dskp tg.3

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran


i. Gambar dialog sumbang mahram
Fasa
Pengenalan

Variasi 1: Round Table


Fasa
Variasi 2: Lakonan membuat laporan
Perkembangan
Fasa Risalah sumbang mahram
Kemuncak
i. Rumusan pencapaian murid oleh guru
Fasa Penutup ii. Refleksi murid

Rujuk Lampiran A
Penilaian Pengajaran & Pembelajaran : Tandakan ( / ) pada ruangan berkenaan;

JENIS PENILAIAN
Latihan Bertulis
Pemerhatian /
Kuiz
Lisan /
Lembaran Kerja /
Tugasan Kumpulan /
Pembentangan /
Lain-Lain (Nyatakan):
………………………………………………….
Rujuk Lampiran B

Refleksi : Refleksi ditulis secara umum dan perincian menggunakan borang


refleksi Model UPSI

Rujuk Lampiran C
LAMPIRAN A

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


FASA KANDUNGAN CATATAN
Set induksi
 Guru menunjukkan gambar dialog mengenai kejadian sumbang mahram yang berlaku
dan disembunyi daripada pengetahuan pihak berkuasa.
 Guru menanyakan apa murid faham tentang maksud tersirat dalam gambar tersebut.
 Murid membayangkan (Latihan mental) tentang tajuk yang akan dipelajari. Murid memberi
pandangan mengenai kes sumbang mahram di dalam keluarga dan masyarakat.

FASA
PENGENALAN

3m

- murid memberi Kerjasama yang


baik kepada guru semasa sesi
memberi pendapat.

Organisasi :
X

X= guru

= murid
Aktiviti 1: Round Table Aktiviti 1:
 Guru membahagi murid kepada 8 kumpulan.
FASA  Setiap kumpulan akan diberikan peranan ahli keluarga untuk mengelak sumbang - organisasi kelas
PERKEMBANGAN mahram.
 Secara berkumpulan,mereka bergilir-gilir memberi respon atau menyelesaikan masalah X
dengan menulis di atas kertas manila menggunakan pen marker yang sama.
8m K1 K2 K3
Peranan keluarga: - pendidikan agama
- membezakan sentuhan kasih dan nafsu K4 K5 K6
- membaiki status ekonomi
- memantau penggunaan media massa K7 K8
- mengasingkan tempat tidur anak yang berlainan jantina
- prihatin dan memberi kasih sayang
- menentukan batasan perhubungan
- memantau pergaulan X= guru

K= Kumpulan

Aktiviti 2: lakonan membuat laporan


Aktiviti 2:
 Murid akan berpasangan
 Setiap pasangan akan mengundi untuk memilih situasi dan membuat laporan kepada Organisasi kelas
10 m
agensi-agensi pihak berkuasa.
 Setiap pasangan akan melakonkan bagaimana cara melaporkan masalah sumbang
mahram kepada agensi berikut. G
 Seorang akan menjadi pemanggil dan seorang lagi akan menjadi pihak berkuasa.
 Setiap pasangan akan bergilir-gilir membuat lakonan dan menilai sesama mereka. Pb Pm Pm

Pm Pm Pm
Setiap pasangan akan mengundi untuk memilih membuat laporan kepada agensi berikut:

 Polis G = Guru
 Jabatan Kebajikan Masyarakat Pb= Pasangan berlakon
 Hospital Pm= Pasangan menilai
 Kaunselor
 Orang dewasa
 Talian Kasih 15999
Variasi 3- TIADA

Variasi 4: Latihan pengukuhan - organisasi kelas seperti di variasi


1.
 Guru memberikan latihan pengukuhan kepada murid di dalam buku teks m/s 161.

 Murid dalam kumpulan akan menyediakan satu risalah kreatif mengenai sumbang
mahram untuk diedarkan kepada kumpulan dalam ahli lain.
FASA
KEMUNCAK

8m
Refleksi murid:

- Guru meminta murid untuk memberi refleksi secara lisan sepanjang sesi PdPc. - murid dapat merumuskan PdPc
pada hari ini secara individu
FASA - Beberapa orang murid dapat merumuskan pembelajaran topik secara ringkas dan betul
PENUTUP - murid boleh menjawab soalan
yang ditanya oleh guru dengan
2m cepat dan betul.

- organisasi kelas seperti di fasa


pengenalan.
LAMPIRAN B

LEMBARAN KERJA

Latihan Pengukuhan (Buku teks m/s 161)

1. Cipta satu risalah kreatif mengenai sumbang mahram secara berkumpulan kecil.

CONTOH RISALAH

PENTAKSIRAN AFEKTIF

Sangat tidak baik Tidak baik Sederhana Baik Sangat baik


1 2 3 4 5

1 Adakah anda gembira semasa PdPc berjalan.

2 Adakah anda seronok melakukan kerja kumpulan dalam round table

3 Adakah anda bekerjasama dengan rakan semasa menulis idea risalah kreatif

4 Adakah anda suka berinteraksi dalam lakonan spontan


PENTAKSIRAN PSIKOMOTOR

Penilaian Lakonan membuat laporan: Menilai lakonan pasangan rakan anda.

Markah Keseluruhan

Menguasai Kurang menguasai Tidak menguasai


(5) (3,4) (1,2)

Pasangan 1 Pasangan 2 Pasangan 3 Pasangan 4

Komen kumpulan 2,3,4 Komen kumpulan 1,3,4 Komen kumpulan 1,2,4 Komen kumpulan 1,2,3

1. 1. 1. 1.

2. 2. 2. 2.

3. 3. 3. 3.

Keseluruhan ( ) Keseluruhan ( ) Keseluruhan ( ) Keseluruhan ( )

Dan seterusnya…
LAMPIRAN C

BORANG REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


(MODEL UPSI)
Bidang Kemahiran / Kandungan :
Kelas : Tarikh :
Masa : Kehadiran :

KRITERIA MAKLUMAT
U - Understanding (Pemahaman)

P - Procedure (Prosedur)

S – Strategy (Strategi)

I - Intervention (Peneguhan)

Ulasan Keseluruhan:

Disediakan oleh:

( )

You might also like