Professional Documents
Culture Documents
Pharmaceutical Answers
Pharmaceutical Answers
Pharmaceutical Answers
20 g in 100 ml
8.4 g in X ml
X ml = ( 8.4 x 100 ) / 20
= 42 ml
The Answer is ( D )
The total dose for 3 days = {( 800 mg x 2) x 3}
= 4800 mg
200 mg in 1 tablet
4800 mg in x tablets
X tablets ={ (4800 x 1 ) / 200 }
= 24 tablets
The Answer is ( B )
The Answer is ( C )
12.5 mg in 5 ml
X mg in 60 ml
X mg = { ( 60 x 12.5 ) / 5 }
= 150 mg
50 mg tablets in 1 stock
150 mg in x stock
X = { (150 x 1) / 50 }
= 3
The Answer is ( B )
40 mg for 1 m²
X mg for 1.5 m²
X mg = { ( 1.5 x 40 ) / 1 }
= 60 mg
160 mg in 16 ml
60 mg in x ml
X ml = { ( 60 x 16 ) / 160 }
= 6 ml
The Answer is ( C )
0.2 % means
0.2 g in 100 ml
Xg in 5 ml
X g = { ( 5 x 0.2 ) / 100 }
= 0.01 g = 0.01 g x 1000 = 10 mg
The Answer is ( B )
10 % means
10 g in 100 ml
Xg in 10 ml
X g = { ( 10 x 10 ) / 100 }
= 1g
1mEq = 0.0735 g
X mEq = 1 g
X mEq = { ( 1 x 1 ) / 0.0735 }
= 13.605 g
The Answer is ( D )
The dose for 1 day for 1 kg
20 mg x 4 times = 80 mg
80 mg for 1 kg
X mg for 28 kg
X mg = { (28 x 80 ) / 1 }
= 2240 mg for one day
The stock
200 mg in 5 ml
2240 mg in X ml
X ml = { ( 2240 x 5 ) / 200 } = 56 ml
The Answer is ( A )
The Answer is ( C )
0.25 g in 100 ml
Xg in 10 ml
X g = {(10 x 0.25) / 100 } = 0.025 g = 25 mg
0.1 mg in 1 ml
25 mg in X ml
X ml = 250 ml
250 – 10 = 240 ml
The Answer is ( D )
The Answer is ( C )
12.5 x 2 x 14 = 350 mg for 1 kg
350 mg x 20 = 7000 mg
The bottle is 125 mg in 5 ml
7000 mg in X ml
X ml = 280 ml
One bottle = 100 ml
X bottle = 280 ml
X bottle = 3 bottle
The Answer is ( A )
One dose = 2.5 x 25 = 62.5 mg
25 mg in 1 ml
62.5 mg in X ml
X ml = 2.5 ml
The Answer is ( A )
Teaspoonful = 5 ml
7.5 mg in 5 ml
X mg in 150 ml
X mg = 225 mg = 0.225 g
The Answer is ( D )
The dose = 10 ml x 3 x 5 = 150 ml
The Answer is ( A )
10 g in 100 ml
Xg in 10 ml x = 1g
1 g in 500 ml
X g in 100 ml
X = 0.2 g in 100 ml mean 0.2 %
The Answer is (C )
5 g in 25 ml
X g in 1 ml
X g = 0.2 g = 200 mg
The Answer is ( C )
The Answer is ( A )
X°= 1000 mg C°= 10 mg/l
Vd = X° / C°
Vd = 1000 / 10 = 100 L/kg
Cl = K Vd
Cl = 0.1 x 100 = 10 L/h
The Answer is ( D )
15% mean 15 g in 100 ml
Xg in 60 ml
so, X = (60 x15)/100 = 9 g ( we need)
the stock is 30% mean 30 g in 100 ml
9 g in X ml
So, X = (9 x 100 )/30 = 30 ml
The Answer is ( B )
The total dose need = 500 x 3 x 7 = 10500 mg
So, 250 mg in 1 tablet
10500 mg in X tablets
X = (1 x 10500 )/ 250 = 42 tablets
The Answer is ( B )
20 x 0.25 = 5 mg
The Answer is ( D )
The Answer is (C )
The Answer
The dose = (20 x 8 ) / 2 = 80 micrograms Not: how many
milliliter ( not correct ) this is volume not Wight
The Answer is ( A )
The dose = 2.5 x 25= 62.5 mg
The stock 25 mg in 1 ml
62.5 mg in X ml
So, X = (62.5 x 1 )/ 25 = 2.5 ml
The Answer ( C )
The Answer (D)
The Answer ( B)
Flow rate = (Drop factor X volume)/ Time in
minutes
= ( 30 x 20 ) / 60 = 10
The Answer (D)
The Answer ( C)
The Answer ( D)
The Answer (C)
In fed state of stomach the blood perfusion is
high
So, the hepatic clearance = (2.5 x 40)/100 = 1 L/h
The Answer ( B)
The answer (D)
The answer (C )
The answer (C )
The answer (B )
The answer (C )
The answer (C )
The answer ( B )
The answer ( C )
The answer ( B )
The answer ( D )
K = 0.693 / t 0.5 = 0.1 h-1
Vd = X° / Cp° = 5 L
CL = K x Vd = 0.5 L/h
The answer ( D )
The answer ( D )
The answer ( C )
The answer ( B )
The answer ( C )
Flow rate = (Drop factor X volume)/ Time in minutes
The answer ( B )
The answer ( B )
The answer ( C )
The answer ( C )
The answer (
The answer ( B )
The answer (B )
The answer ( C )
The answer ( D )
The answer ( D )
Vd = X° / C° = 400 / 0.01 = 40000 ml = 40 L
The answer ( B )
The answer ( D )
The answer ( A )
The answer ( D )
The answer ( B)
The answer ( D )
The answer ( B )
The answer ( B)
The answer ( D )
The answer ( D )
The answer ( A )
The answer ( A )
The answer ( B )
The answer ( B )
The answer ( B )
The answer ( D )
The answer ( D )
The answer ( A )
The answer ( B )
The answer ( B )
The answer ( D )
The answer ( D )
The answer ( D )
The answer ( D )
The answer ( B )
The answer ( B )
The answer ( A )
The answer ( D )
The answer ( B )
The answer ( A )
Osmolarity = molarity x number of dissociated parteclis
For KCl 445 mg in 500 ml = 869 mg in 1000L /
74500=0.012x 2= 0.024 osmolar
For NaCl 468 mg in 500 ml = 936 mg in 1000 ml / 58500
= 0.016 x 2 = 0.032 osmolar
0.024 + 0.032 = 0.056
The answer ( C )
The answer ( C )
The answer ( B )
The answer ( D )
The answer ( D )
The answer ( A )
The answer ( C )
Total Mwt = 25 mg 318.04 g = 25 mg
Mwt of diclofenac = X mg 295.05 = X mg
X mg = 23.19