Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

ÍRÁSBELI ELŐKÉSZÜLET AZ ÓRÁRA

HELYSZÍN: Csáki Lajos Általános Iskola, Topolya OSZTÁLY: 3.c

IDŐPONT: 2023.01.19. 13:30 (első óra) TANÍTÓ: Világos Szilvia

TANTÁRGY: magyar nyelv TÉMAKÖR: nyelvtan

TANÍTÁSI EGYSÉG :85.óra Többes számú főnevek ÓRATÍPUS: új anyag feldolgozása

CÉLOK ÉS FELADATOK: KIMENETEK:


Az óra célja: A többes szám fogalmának kialakítása.  A főnév fajtáit csoportosítja, megnevezi.
Oktatási feladatok:  Többes számú főneveket alkot.
• A főnév egyes és többes száma  Helyesírásukat elsajátítja
• A többes szám jele, kapcsolása
• Többes számú főnevek képzése
Képzési feladatok: MUNKAFORMA:
• Feladatok megoldása párban, egyedül frontális, páros, egyéni
• Következtetések levonása
• Kommunikácis készségek fejlesztése

Nevelési feladatok: MÓDSZEREK: beszélgetés, szemléltetés, játék,


 Együttműködési készség fejlesztése önálló és páros feladatmegoldás
 Önellenőrzés fejlesztése
 Munkaszokások fejlesztése

TANULÓK TEVÉKENYSÉGEI: TANÍTÓ TEVÉKENYSÉGEI:


Kérdések megválaszolása, aktív figyelés és részvétel Motiválás a tanulásra, az óra ismertetése, a
a munkában, feladatmegoldás, kommunikálja a tanulók ösztönzése a gondolkodásra, kérdések
feladat eredményeit. feltevése, magyarázatadás, feladatlap kiosztása
és utasítások adása, segítségnyújtás a tanulónak,
megdicsérni a tanulókat.

TANÍTÁSI ESZKÖZÖK: FELHASZNÁLT IRODALOM:


-tankönyv (munkafüzet anyanyelvből) -tankönyv (Erdély Lenke-Vukov Raffai Éva: Magyar
-feladatlap nyelv munkafüzet anyanyelvből az általános iskolák
-vetítő, 3. osztálya számára)
-számítógép - https://tavoktatas.mnt.org.rs/3-osztaly/magyar-
nyelv-es-irodalom/magyar-nyelv-es-irodalom-3-
-összefoglaló lap
osztaly-93-ora-tobbes-szamu-fonevek

KORRELÁCIÓ: természet és társadalom

AZ ÓRA MENETE
A TANÍTÁSI ÓRA EGYSÉGEI TANÍTÓ INSTRUKCIÓI MÓDSZER,
MUNKAF.,ESZKÖZÖK

BEVEZETŐ RÉSZ: 10 perc


 Bemutatkozás -Világos Szilviának hívnak, Adáról jöttem. Elsősöket frontális m.
 Házi feladat tanítok az általános iskolában.
ellenőrzése, ha volt. -Kaptatok-e házi feladatot? Ellenőrizzük le! szóbeli ellenőrzés
 Ismétlés - főnévről -Első félévben tanultatok már a főnevekről. Ki tudná
tanultak felelevenítése megmondani mik azok a főnevek? Mik a kérdései? beszélgetés
Hogyan osztottuk fel a főneveket? (köznevek és frontális m.
tulajdonnevek)
 Motivációs játék -Szavakat sorolok, ha tulajdonnév, állj fel, ha
köznév, maradj ülve! (Variáció: ha főnév, állj fel, ha
más szófaj, maradj ülve!) Aki téveszt, kiesik! játék

 Célkitűzés -A mai órán a főnevek többes számáról fogunk frontális m.


tanulni.
FŐ RÉSZ: 30 perc
beszélgetés,
 A főnevek egyes és -Mondd ki mit látsz a képeken? bemutatás
többes számának -Mit vettél észre? Ha több van belőle, a szó Powerpoint
fogalma (képek ) meghosszabbodik. prezentáció,
-Mit hallasz a többes számú szavak végén? frontális m.

 Összehasonlítva a -A bal oszlopban láthatod a főneveket egyes


táblázatban számban, a jobb oldali oszlopban többes számban. következtetés
A többes szám jele: -k.
 Többes számú főnevek -Keressük meg a versikében a többes számú
felismerése (versike) főneveket!

 Kötőhangzó fogalma - Mit látsz a képeken? Milyen hang van a szótő és a


többesszám jele (-k) között? A szótő és a többes
szám jele között lévő magánhangzót kötőhangzónak
nevezzük. A kötőhangzó megkönnyíti a toldalékos
szavak kiejtését.

 Páros munka páros munka


- Párokban fogtok dolgozni. Feladatlapot kaptok feladatlap
(többesszámú főnevek különböző feladatokkal (összekötős, kitöltős, ...). Ha
alkotása) segítségre van szükségetek, kérdésetek van,
nyugodtan jelezzétek!
 Páros munka
következtetés
értékelése, -Mit vettetek észre, mit állapítottatok meg a többes frontális m.
következtetések számú főnevek képzésénél? Változik a szótőben a
levonása magánhangzó, felcserélődnek a hangok,…

 Egyéni munka a -Nyisd ki a munkafüzetet a 60. oldalon! Oldd meg a egyéni munka
munkafüzetben 6.-10. feladatig! munkafüzet
-Közösen ellenőrizzük le a feladatokat!

BEFEJEZŐ RÉSZ: 10 perc


 Megerősítés – játék - Most következik egy wordwall-os játékos feladat! Wordwall online
 Összefoglaló -Készítettem egy összefoglalót nektek a mai óra játékos feladat
áttekintése, kiosztása anyagáról. Szétosztjuk. Otthon olvassátok el és
ragasszátok be a füzetbe! kispapírok
 Házi feladat - Szerettek nyomozni? Villogi felügyelőnek kell frontális m.
megbeszélése segíteni, ez lesz a másik házi feladat a
munkafüzetben, az 59. oldalon 1.-5. feladat.
 Óra értékelése -Mi tetszett ebben a magyar órában? Elégedett beszélgetés
vagy-e a munkáddal?
Tanítás helyszíne: Csáki Lajos Általános Iskola, Topolya
Tantárgy neve: Magyar nyelv
Osztály: III.c

ÍRÁSBELI ELŐKÉSZÜLET AZ ÓRÁRA


(Államvizsga)

Tanítási egység:

Többes számú főnevek

Vizsgázó tanító:
Világos Szilvia

Dátum: 2023.01.19.

You might also like