Ed Tehn 3

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

Proiect de lecție

Clasa: III-a
Disciplina: Educatie tehnologica
Subiectul: Tehnica Origami
Tipul lecţiei: lecție de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor
Unități de competenţe: 2.1. Recunoaşterea tehnologiei de creare a colajelor tematice şi cu subiect, în mai multe straturi.
2.4. Explicarea preferinţelor în alegerea materialelor, ustensilelor, tehnicilor, pentru crearea unor colaje şi decoraţiuni
Obiective operaţionale:
La finele orei, elevii vor fi capabili :
O1 – sa recunoasca tehnicile de lucru Origami din proiect pentru realizarea lucrarilor
O2 –sa realizeze corect indoiturile din hartie, folosind tehnica Origami
O3 –sa asambleze estetic partile componente ale aranjamentului
O4 - sa manifeste deprinderi de a aranja intr-un mod estetic lucrarile realizate
O5 - sa manifeste un comportament adecvat in relatie cu colegii dintr-un grup de lucru, in activitatea de realizare a temei date.
Strategia didactică:
Metode și procedee didactice: conversatia, expunerea,  observatia, explicatia, demonstratia ,brainstorming, auditia muzicala, munca in echipa.
Forma de organizare:  individual, pe echipe de cate 4  elevi, frontal.
Materiale și mijloace didactice: hartie, carton, servetele, foarfece, fond muzical pe suport CD (Johann Strauss - I Radetzky March), fise cu
etapele de lucru,
Bibliografie: observarea sistematica, evaluarea produselor realizate, co-evaluare, turul galeriei
Etapa Obiective Conținutul activității Tehnologia Timp Evaluarea
lecției didactică alocat
operaționale
Evocare Crearea cadrului necesar pentru desfăşurarea în bune condiţii a Conversaţia 3min Frontală
orei de educaţie plastică Explicaţia
Se urmăreşte dacă toţi elevii au materialele necesare pregătite
Cadrul didactic pregăteşte Lebedele model, împarte materialele de
lucru pe băncuțe.
Ghicitori:
-Umblă mult prin lume
Și se tot strigă pe nume.
(Cucul)
-Cine are ciocul lat,
Are mersul legănat,
Se îndreapta către lac
Și tot face mac, mac, mac.
(Rața) Conversaţia
-O săgeată de cărbune
Zboară iute peste lume! 5 min Frontală
(Rândunica) Individuală
-Zâna albă ca o vraja
Lin pe apa ea plutește,
Între trestii stă de strajă
Și în apa ea privește.
Cine e ? Cine-o ghicește ?
(Lebăda)

conversaţia
-explicaţia;
expunerea;

Realizarea Adresează întrebări legate de tehnica Origami. Conversaţia 25-30 Frontală


Ce este tehnica origami? euristică min
sensului Ce alte lucrări am mai realizat folosind această tehnică?
Conversaţia
Frontală
Prezintă lucrarea model pe tema anunţată, tehnica de lucru şi Explicaţia
materialele utilizate.( Anexa 1) Demonstra-
Dirijează o discuţie cu elevii privind tehnica de lucru. ţia
- se dau indicaţii de realizare a lucrării cu tema Lebăda.Copii Exprimă Exerciţiul Individuală
tot ce ar putea desena pe aceasta temă.
- se recomandă atenţia sporită la plierea hârtiei.
Munca
- se va insista pe aşezarea/ plierea corectă.
independen-
Profesorul împarte colile. Fiecare elev va realiza plierea folosind

degetul arătător, respectând etapele de lucru
Învățătorul va supraveghea activitatea elevilor şi îi va ajuta unde este
necesar.
Cadrul didactic revine la lucrarea demonstrativă:
Ce observaţi la lucrarea expusă?
Cu ce seamănă?
Copiii la rândul lor vor recunoaşte lucrarea.Copiii vor exprima tehnica
utilizată, origami.
De asemenea îi atenţionează pe elevi:
Pliaţi corect hârtia!
Finisaţi şi corectaţi lucrarea!Îi sprijină, direct, pe copii în realizarea
compoziţiei determinându-i să se autoaprecieze mereu.
Revenire asupra modului de obţinere a lucrării.
Reflecție Urmează etapa de Analiza a lucrărilor prin tehnica Turul galeriei Conversaţia 10 min Individuală
Expoziţia cu lucrările realizate are loc sub forma unei machete, unde
fiecare elev va lipi propria lebădă pe lac, astfel încât la final se obțin turul galeriei
patru asemenea machete.
,,Vă place această lucrare”?
,,De ce”?
,,Ce materiale ați folosit”?
,,Care sunt lucrările care vă plac cel mai mult?”
Se vor aprecia lucrările după diferite criterii. Exemplu: dacă elevii au
lucrat îngrijit
Extindere

ANEXA 1

You might also like