Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Општи подаци

Школа: ОШ „Угљаре“
Наставни предмет: Историја
Одељење: 61
Датум реализације: 09. 12. 2022.
Наставник: Миљана Чановић

Општи методички подаци

Наставна тема: Европа и Средоземље у позном средњем веку


Наставна јединица: Развитак средњовековних градова
Редни број часа: 28.
Тип часа: утврђивање
Облик рада: фронтални, групни рад, комбиновани
Наставне методе: монолошка, дијалошка метода
Наставна средства: табла, креда, е уџбеник, пано
Корелација: српски језик, географија, грађанско васпитање
Међупредметне компетенције: комуникација, решавање проблема, сарадња, одговорно
учешће у учионици и групи
Циљ часа: Утврђивање знања ученика о развоју градова у позном средњем веку, како су
настајали, како су се борили за аутономију, какви су били услови живота у градовима и
каква је њихова улога у средњовековној култури.
Општи циљеви:
- Утврђивање знања о просторном и хронолошком дефинисању настанка и ширењу
градова у позном средњем веку,
- Утврђивање кључних знања о условима за живот у средњовековним градовима и
упоређивање са данашњим начином живота (узрочно последичним везама),
- Утврђивање кључних знања о борби градова за аутономију и улози градова и
грађана у средњовековној култури.
Исходи:
Ученици ће бити у стању да:
- објасне како су настали и како су се развијали средњовековни градови,
- опишу изглед средњовековног града,
- објасне како су градови стицали аутономију,
- наброје најзначајније и највеће средњовековне градове,
- разумеју улогу градова у развоју културе.
Кључни појмови: сајмови, Шампања, градско планирање, подграђе, комуна, Ханзеатска
лига, универзитети
Литература и додатни материјал за наставнике: уџбеник Историја 6, Александар
Узелац, Немања Цвитковац, Миломир Максимовић, Милан Јовановић, DATA STATUS,
Београд 2019.
Литература и додатни материјал за ученике: уџбеник Историја 6, Александар Узелац,
Немања Цвитковац, Миломир Максимовић, Милан Јовановић, DATA STATUS, Београд
2019.
Ток часа

Уводни део часа (5 минута):

На почетку часа наставница проверава да ли су ученици урадили домаћи задатак, да ли су у


своје историјске речнике уписали кључне појмове и непознате речи са објашњењима из
лекције Развој средњовековних градова? Један ученик чита појмове и објашњења а остали
ученици га исправљају и допуњују уколико има потребе.
Наставница саопштава одељењу да је циљ данашњег часа утврђивање стеченог знања о
развоју градова, како су живели грађани и како је развој градова утицао на живот људи у
средњем веку.

Главни део часа (30 минута):


Наставница ученицима фронтално поставља питања, а они одговарају јављајући се дизањем
руке.
1. Када долази до поновног успона градова у Западној Европи?
2. Шта је допринело и убрзало настанак и развој градова почетком позног средњег
века?
3. Чиме се баве становници средњовековних градова?
4. Шта су еснафи (цехови)?
5. Опиши изглед средњовековног града.
6. Која је била улога бедема у средњовековном граду?
7. Какав је био изглед улица?
8. Која је била функција тргова средњовековних градова?
9. Какви су били хигијенски услови у средњовековним градовима?
10. Шта су подграђа?
11. Која је била функција кула у средњовековним градвима?
12. Какав је био положај грађанске класе?
13. Шта су комуне?
14. Шта је аутономија?
15. На које начине градови стичу аутономију?
16. Шта је Ханзеатска лига?
17. Који град се налазио на челу ове лиге?
18. Како су градови и грађани допринели развоју културе?
19. Зашто градови постају средишта образовања и културе?
20. Шта су сајмови?
21. Какав је био живот становника у градовима?
22. Какав је положај грађана?
23. Која су занимања становника градова?
24. Зашто је постојала изрека Градски ваздух чини човека слободним?
Наставница контролише тачност одговора, исправља их и допуњује, по потреби даје
додатна објашњења или поставља потпитања. Битне информације записује на табли.

Завршни део часа (5 минута):


Наставница похваљује ученике који су активно учествовали и давали тачне одговоре.
Пита ученике да ли има нејасноћа и даје им препоруке за даље напредовање.

You might also like